اخبار 24 ساعت گذشته:
توییت عجیب مورا پس از ترک تهران/ حباب سکه یک میلیون تومانی شد/ ایلان ماسک از خرید توییتر دست کشید/ اثر تورمی جراحی یارانه‌ها بر اقتصاد کشور/ افرادی که یارانه نگرفتند، سه ماه فرصت اعلام دارند/ تداوم قرعه کشی خودرو تا اواخر سال آینده و...
کد خبر: ۳۵۰۸۰
تاريخ: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۹

نماینده مجلس: شورای نگهبان هیچ نماینده ای را تهدید نکرده،از سوی فرد دیگری بوده است
مجتبی توانگر، نماینده مجلس: امروز جمله‌ای از اینجانب نقل شد که نمایندگان مخالف طرح صیانت به ردصلاحیت تهدید شده‌اند.هیچ تماسی در این خصوص از سوی شورای نگهبان باهیچ نماینده‌ای انجام نشده است.این تهدید ازسوی شورای نگهبان نبوده و از سوی فردی بوده که مخالفین خود را به اسرائیلی بودن متهم می‌کند.شورا تاکنون نه درمورد طرح صیانت و نه هیچ طرحی تا پایان تصویب در مجلس، نفیا و اثباتا اظهار نظری نداشته است. با وجود تهدیدات، هیچ فرد و نهادی نیز نمی‌تواند از ابزارهای قانونی برای فشار به شورای نگهبان علیه نمایندگان استفاده کند.در دو سال گذشته، همواره شورای نگهبان بر اساس شرع و قانون درجهت مطالبات مردم و همواره در کنار مجلس بوده است و همیشه نگاه دقیق و عمیقِ کارشناسی از این نهاد مهم دریافت شده است و اتفاقا با اذعان نمایندگان محترم ادوار مختلف مجلس، فقها و حقوق‌دانان محترم در این دوره، ارتباط کارشناسی‌تر و تخصصی‌تری با نمایندگان و متخصصین داشته‌اند.
سیاه‌نمایی با پمپاژ اخبار ناامیدکننده

بررسی‌های صورت گرفته از لحظه اجرای طرح اصلاح یارانه‌ها نشان می‌دهد، صدها هزار خبر از سوی رسانه‌های ضد دولت در فضای رسانه‌ای کشور علیه اقدام دولت در اصلاح یارانه‌ها پمپاژ شده است. این رسانه‌ها به‌عنوان بازوان داخلی عوامل خارجی برانداز، در تحریک و تشویش اذهان مردم عمل کرده‌اند. هرچند وظیفه نهادهای امنیتی است که پشت‌صحنه این رسانه‌ها را شناسایی کنند؛ اما از چهره‌های سیاسی و رسانه‌ای کشور انتظار می‌رود که در این اقدام جسورانه دولت به‌منظور جراحی بزرگ اقتصادی، به‌جای گرفتن موضع ضد و مخالف که راحت‌ترین شیوه برای ندادن هزینه است، پای کار حمایت از دولت آمده و با گوشزد کردن حفره‌های احتمالی در بی‌ثمر ماندن این طرح، کمک‌کار دولت و مردم در روزهای حساس و پرالتهاب بازار باشند.
توییت عجیب مورا پس از ترک تهران

معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییتی اعلام کرد در بازگشت از تهران در مسیر بروکسل، پلیس آلمان او را متوقف کرد و گذرنامه و گوشی‌هایش را گرفت.«انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییتی اعلام کرد پلیس آلمان در حالی که در مسیر بروکسل در بازگشت از تهران بوده، مانع ادامه سفر او شده است.این دیپلمات اروپایی که هماهنگ‌کننده مذاکرات وین است و برای گفت‌وگو در همین خصوص به تهران سفر کرده بود، در توییتی نوشت: پلیس آلمان در فرودگاه فرانکفورت در مسیر بروکسل، در حالی که از تهران برمی‌گشتم، مانع ادامه سفر من شد. هیچ توضیحی داده نشد؛ متوقف کردن یک مقام اتحادیه اروپا در یک ماموریت رسمی با گذرنامه دیپلماتیک اسپانیایی. گذرنامه و گوشی‌هایم را گرفتند.
سید حسن نصرالله: آمریکا خواهان لبنانی گرسنه است

دبیرکل حزب‌الله لبنان در آستانه انتخابات پارلمانی این کشور به تحولات داخلی کشورش پرداخت و گفت: «برخی با بمباران‌های سیاسی، رسانه‌ای و مالی مردم را هدف قرار می‌دهند تا ما را مجبور کنند سلاح مقاومت را زمین بگذاریم. باید این مسئله را نیز متذکر شد که ایران و سوریه در شکست تروریست‌ها در لبنان کمک کردند. مردم باید تصمیم خود را بگیرند که آیا با گروهی خواهند بود که در مقابل تروریسم ایستادند یا گروهی که راه تروریسم را به خانه‌های مردم باز می‌کردند. آنچه امروز از شما می‌خواهند همان چیزی است که اسرائیل از طریق بمبارانش می‌خواست، آن‌ها می‌خواهند که شما دست از مقاومت و سلاح‌های مقاومت بردارید». دبیرکل حزب‌الله لبنان سپس تأکید کرد که «سلاح مقاومت نه کسی را از تعمیر برق و سدسازی باز داشته و نه سیاست‌های فاجعه‌بار مالی را در دهه‌های گذشته تعیین کرده است و این آمریکاست که به همراه گروه‌های وابسته به خود اموال سپرده‌گذاران را به خارج لبنان قاچاق می‌کند و این آمریکاست که مانع سرمایه‌گذاری در لبنان شده و در راستای گرسنه نگه‌داشتن مردم لبنان فعالیت می‌کند».
نماینده مجلس: ارز
۴۲۰۰ تومانی سفره های زیادی را با لقمه حرام پر کرد
نایب رئیس مجلس با بیان اینکه خانواده‌های ضعیف بهره‌ای از ارز ۴۲۰۰ تومانی نداشتند گفت: خیلی از سفره‌هایی که با رانت پهن شده بود و از ارز ۴۲۰۰ تومانی بهره‌مند بودند، با لقمه حرام مواجه شدند چراکه پول پرداختی که به نام مردم نصیب عده‌ای شد منجر به سوء استفاده آنان شد.
حباب سکه یک میلیون تومانی شد

کشتی آرای عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران از بزرگ‌تر شدن مجدد حباب سکه در این هفته خبر داد و گفت: حباب سکه نیز در ابتدای هفته‌ای که گذشت در محدوده ۴۰۰ هزار تومان قرار داشت، اما درآخرین روز هفته (پنجشنبه) حباب هر قطعه سکه به یک میلیون تومان افزایش پیدا کرد. کشتی‌آرای در رابطه با میزان تقاضا در این هفته نیز اظهار کرد: روز چهارشنبه افزایش تقاضا هم برای خرید سکه و طلا و هم برای خرید ارز در بازار دیده شد. با آغاز روند صعودی قیمت‌ها، به نوعی انگیزه‌ای در بازار ایجاد و سبب شد متقاضی خرید سکه، طلا و ارز بیشتر شود. روز گذشته نیز با توجه به تعطیلی برخی واحدها و ساعات اداری کمتر، میزان تقاضا از میزان عرضه نیز فراتر رفت و تامین متناسب با میزان تقاضا بود و همین موضوع منجر شد حباب سکه به یک میلیون تومان برسد.
تبدیل اعتراض به آشوب؛ پروژه‌ای ناموفق در ایران

جامعه ایرانی در مقابل پروژه تبدیل اعتراض به آشوب تا حد قابل‌توجهی واکسینه شده است. 1- تغییر الگوی اعتراض به ‘آشوب گرم’ بخشی از برنامه تولید زخم علیه ایران است. دشمنان ایران هیچ علاقه‌ای به همراهی با اعتراضات مردم ایران، تلاش برای کاهش آن یا حتی تلاش برای ‘نمایندگی’ آن ندارند. اساساً اعتراض برای آن‌ها چندان دل‌چسب نیست. آنچه برای آن‌ها موضوعیت دارد، فقط آشوب است. 2- در سال‌های گذشته، زیرساختی که امریکا، سعودی و امارات با محوریت رژیم صهیونیستی سعی در ایجاد آن درون ایران داشته‌اند، هیچ نشانی از تلاش برای حمایت از اعتراضات ندارد. این زیرساخت کاملاً برای ‘خشونت پرشدت علیه مردم’ با محوریت اوباش، با هدف تولید حداکثر خسارت، مناسب‌سازی شده است. 3- این پروژه آشکارا تمایلی به حمایت از جامعه ندارد؛ مگر اینکه تصمیم به خشونت علیه خود و ‘خودزنی’ گرفته باشد. فشار تحریمی بر طبقه متوسط برای احساس فقر و فشار بر طبقه فقیر برای احساس فلاکت، تلاشی برای براندن جامعه است نه قوی‌تر کردن آن. برای امریکا در ایران جامعه قوی خطرناک است. 4- جامعه ایرانی در مقابل پروژه تبدیل اعتراض به آشوب تا حد قابل‌توجهی واکسینه شده است. علت اصلی این است که درک می‌کند هدف بانیان آشوب بدتر شدن وضعیت تا آستانه ‘ویرانی’ است. این جمع‌بندی جامعه ایرانی که ‘هر مشکلی داریم باید درون خودمان حل کنیم’، اکنون جزو ارکان امنیت ملی ایران است.

ایلان ماسک از خرید توییتر دست کشید
ایلان ماسک روز جمعه اعلام کرد که خرید شرکت توییتر را تا مشخص شدن جزئیات کامل حساب‌های کاربری جعلی در این شبکه اجتماعی به حال تعلیق در‌می‌آورد. با رسمی شدن این تصمیم ارزش سهام شرکت توییتر پیش از گشایش وال استریت در معاملات الکترونیکیِ بازار بورس نیویورک حدود ۲۰ درصد سقوط کرد. مدیر عامل تسلا که در حال حاضر حدود ۹۳ میلیون دنبال کننده در توییتر دارد، با انتشار پیامی در این شبکه اجتماعی نوشت که در انتظار برملا شدن حقایق در خصوص حساب‌های هرزنامه و جعلی در این شبکه اجتماعی است که شمار آنها از سوی این گروه کمتر از ۵ درصد اعلام شده است.
رکورد زنی آژانس در بازرسی از ایران

رسانه آمریکایی بلومبرگ گزارش داد: «تعداد بازرسی‌های آژانس انرژی اتمی در سال ۲۰۲۱ از ۲۱ تأسیسات هسته‌ای ایران، بیش از یک بازرسی در هرروز بوده است. بازرسی‌ها حتی پس از تصمیم ایران برای ممانعت از ارائه داده‌ها و جلوگیری از بازدیدهای سرزده از فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹)، رکورد زده است». سازمان انرژی اتمی کشورمان پیش‌ازاین اعلام کرده بود که در چارچوب توافقات فی‌مابین با آژانس، به همکاری‌ها با این سازمان ادامه می‌دهد و خواستار نگاه غیرسیاسی طرف مقابل به فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان شده است.
واکنش اولیانوف به رفتار پلیس آلمان با «انریکه مورا
»
نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در واکنش به خبر ممانعت از ادامه سفر مورا در فرودگاه فرانکفورت پرسید: اگر با مقامات ارشد اتحادیه اروپا با گذرنامه دیپلماتیک چنین رفتار می‌شود، مردم عادی باید چه انتظاری داشته باشند؟ «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در توییتی به اقدام پلیس آلمان در ممانعت از ادامه سفر «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در فرودگاه فرانکفورت واکنش نشان داد. وی در این خصوص نوشت: اگر با مقامات ارشد اتحادیه اروپا با گذرنامه دیپلماتیک چنین رفتار می‌شود، مردم عادی چه انتظاری باید داشته باشند؟ بیایید امیدوار باشیم که این یک سوءتفاهم موردی بود که دیگر تکرار نخواهد شد.انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (جمعه) در توییتی اعلام کرد پلیس آلمان در حالی که در مسیر بروکسل در بازگشت از تهران بوده، مانع ادامه سفر او شده است. وی در این خصوص نوشت: هیچ توضیحی داده نشد؛ متوقف کردن یک مقام اتحادیه اروپا در یک ماموریت رسمی با گذرنامه دیپلماتیک اسپانیایی. گذرنامه و گوشی‌هایم را گرفتند.معاون «جوزپ بورل» سپس اعلام کرد: اکنون به همراه دو همکارم، سفیر اتحادیه اروپا در سازمان ملل در وین و رئیس گروه ویژه ایران سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا آزاد شده‌ایم. ما را جدا از هم نگه داشتند. از ارائه هرگونه توضیح در مورد آنچه به نظر نقض کنوانسیون وین است، خودداری کردند.
«کاظمی آشتیانی» که بود؟

رهبر معظم انقلاب در دیدار با جمعی از معلمان و فرهنگیان سراسر کشور (روز چهارشنبه/ 21 اردیبهشت‌ماه) با ابراز گلایه از وضعیت نمادسازی و معرفی الگوهای بومی از دانشمندان و نخبگان کشور برای هویت‌سازی در نسل جوان؛ از چهره‌ای ملی نام بردند که علی‌رغم اقدامات شایسته علمی، برای نسل امروز شناسانده نشده است. پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی، خردادماه ۱۳۷۰ با مدیریت دکتر کاظمی آشتیانی فعالیت خود را آغاز کرد و تاکنون هزاران زوج نابارور با بهره‌مندی از خدمات این مرکز پیشرفته درمان ناباروری، صاحب فرزند شده‌اند. توسعه دانش سلول‌های بنیادی مدیون تلاش‌های مجاهدانه دکتر آشتیانی در سپهر علم و فناوری کشور است. تولد اولین نوزاد حاصل از IVF در ایران، تولد دومین کودک حاصل از ICSI در ایران، تولد اولین نوزاد حاصل از میکرواینجکشن اسپرماتوزوآی منجمد شده، تولید نخستین رده سلول‌های بنیادی جنینی در ایران بخشی از فعالیت‌های علمی وی به شمار می‌آیند. غروب چهاردهم دی‌ماه ۱۳۸۴ روح این انسان والامقام به سمت معبودش پر کشید.
، باید بدانیم که خام‌فروشی و مصرف کردن در هزینه جاری، مناسب نیست
.

اثر تورمی جراحی یارانه‌ها بر اقتصاد کشور

رئیس بانک مرکزی در خصوص نتایج تورمی اصلاح یارانه‌ها در کشور گفت: «اصلاح ارز ۴۲۰۰ به کنترل پایه پولی کمک می‌کند. طبق محاسباتی که انجام شده، پیش‌بینی می‌شود اثر تورمی عادلانه‌سازی یارانه‌ها کمتر از ۱۰ درصد باشد. کسری بودجه دولت از طریق انضباط مالی کنترل خواهد شد. بدون شک امسال درآمد ارزی بیشتر از قبل خواهد بود. اف‌اِی‌تی‌اف مانع تجارت ما با کشورهایی که همکاری مشخصی داریم، نیست. روابط خوبی به لحاظ بانکی با کشورهای منطقه، همسایه و دوست برقرار شده که نمی‌توانیم فعلاً مطرح کنیم».

افرادی که یارانه نگرفتند، سه ماه فرصت اعلام دارند
حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در توئیتر نوشت: معیشت و آرامش مردم دغدغه اصلی رئیس‌جمهور است؛ دشمن می‌خواهد حالا که قرار است یارانه‌ها، مردمی و عادلانه توزیع شود با انتشار شایعه، آرامش شما را برهم بزند؛ مردم عزیز هر فردی به هر دلیل مشمول دریافت نشده، سه ماه فرصت اعلام دارد؛ یارانه، برای شما و مبلغ آن محفوظ است.
نظاهر به نداری

«عبدالله گنجی» مدیرمسئول روزنامه همشهری در توئیتی نوشت: «بخش قابل‌توجهی از مردم حقیقتاً دچار مشکل هستند؛ اما تظاهر به نداری تراز ۸۵ میلیونی را نشان می‌دهد که با شاخص‌های ذیل نمی‌خواند: تقریباً به تعداد خانوارهای ایرانی خودرو داریم. با دو روز تعطیلی، راه‌های تفریحی کشور قفل می‌شود. در مصرف لوازم‌آرایشی و عمل دست بردن در طبیعت بدن، در جهان اولیم!».
تداوم قرعه کشی خودرو تا اواخر سال آینده

منطقی معاون وزیر صمت درباره اینکه آیا قرعه کشی‌ها که ادامه خواهد داشت یا خیر، تصریح کرد: با توجه به بازار نامتعادل خودرو، نکته مهم در قرعه کشی این است که متقاضی بیشتر از تولید است و بخشی خودرو را کالای سرمایه‌ای محسوب می‌کنند؛ پیش بینی می‌کنم تا اواخر سال آینده، همانطور که وزیر صمت گفتند، اغلب قرعه کشی‌ها منتفی و از بین خواهد رفت و ما به سمت کیفیت محصول و عقلایی شدن قیمت و تأمین نیازهای مردم خواهیم رفت.
کودتای آمریکایی علیه «بن‌سلمان

در سایه بیماری «ملک سلمان»، سؤالات متعددی درباره انتقال قدرت در این کشور مطرح می‌شود. اساساً «محمد بن سلمان» در محافل اطلاعاتی و وزارت دفاع و خارجه آمریکا و همچنین شورای امنیت ملی این کشور محبوبیت چندانی نداشته و همه ترجیح می‌دهند که «محمد بن نایف» در عربستان حکومت کند. ممکن است دولت آمریکا از وضعیت ملتهب کنونی عربستان سوءاستفاده کرده و با مخالفان قدرتمند «بن سلمان» کودتایی علیه وی ترتیب دهد؛ مشابه کودتایی که دونالد ترامپ به همراه «بن سلمان» علیه «محمد بن نایف» به راه انداخت.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا :مذاکرات با ایران به زودی از سر گرفته می‌شود

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با مثبت توصیف کردن سفر معاونش به تهران، گفت این سفر اجازه ازسرگیری مذاکرات با ایران را داد. «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا (جمعه) از ادامه پیدا کردن مذاکرات رفع تحریم‌های ایران در آینده نزدیک خبر داد. بورل در گفتگوی کوتاهی با خبرنگاران پیش از ورود به جلسه سران گروه ۷، گفت: سفر «انریکه مورا» به تهران «بسیار مثبت» بود و مذاکرات با ایران به‌ زودی از سر گرفته می‌شود. به نوشته خبرگزاری فرانسه، وی در این‌باره توضیح داد: «مذاکرات هسته‌ای با ایران تعلیق شده بود، اما سفر هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا به ایران اجازه ازسرگیری مذاکرات را داد».این مقام ارشد اروپایی همچنین ابراز امیدواری کرد که حصول توافق نهایی بین ایران و طرف‌های غربی در وین، در دسترس است.«انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات وین روز چهارشنبه برای دومین بار در سال جدید شمسی به تهران آمد و با «علی باقری» مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در محل وزارت امور خارجه دیدار کرد.

اخبار روزانه:
*
حسینی همدانی، امام جمعه کرج: مردم به خوبی متوجه هستند تلاش ها برای بهتر شدن اوضاع است وقتی ناچار به جراحی شدیم، چون جراحی یک مقدار درد و دوران نقاهت دارد، باید تحمل کنیم تا از این مرحله عبور کنیم.
*نمازگزاران تهرانی در حاشیه نماز جمعه با سر دادن شعار «بانی وضع موجود؛ جهانگیری، روحانی» نسبت به سیاست‌های اقتصادی دولت قبل انتقاد کردند
.
*یکتا جمالی، نخستین زن وزنه‌بردار ایران که به مدال جهانی رسیده است، به آلمان پناهنده شد
.
*دبیر شورای عالی امنیت ملی، پیشرفت ایران را اراده تغییر ناپذیر کل نظام خواند و تاکید کرد: دولت چابک با اصلاح ساختارها، بهینه‌سازی منابع و همراهی مردم از همه موانع عبور می‌کند.به گزارش ایرنا، علی شمخانی روز آدینه در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: پیشرفت ایران اراده تغییرناپذیر کل نظام است که دشمن با جنگ هشت ساله و تحریم مانع آن شد.دبیر شورای عالی امنیت ملی تأکید کرد: اعتراض های محدود برخی هموطنان نگران، هیچ نسبتی با موج‌سواری رسانه‌های معاند و دنباله‌های داخلی آنها ندارد
.
*شعبانی‌موثقی امام جمعه همدان گفت: در دوران دفاع مقدس خانواده‌ها، جوانان و عزیزان خودشان را تقدیم اسلام و کشور کردند اما امروز، برخی از روغن و مرغ نمی‌توانند بگذرند، ایثار، فضل و بزرگی را فراموش نکنیم، اگر می‌خواهیم خدا به ما رحم کند به یکدیگر رحم کنیم
.
*طباطبایی‌نژاد امام جمعه اصفهان با زیر سوال بردن خرید بیش از نیاز برخی مردم در روزهای گذشته تصریح کرد: فردی اصلا ماکارونی دوست نداشته، اما حالا که گران شده رفته چند بسته از آن خریده است؛ خب گران شده؟ آدم چیز دیگری می خورد، مردم بدانید مغازه ها پر است مسئولان نمی گذارند مغازه‌ها خالی شود؛ صبر کنید تا تنش بخوابد، اگر سر و صدا کنید، آبروی کشور را برده‌اید
.
*در سومین هفته از دومین ماه سال، نماگر کل بورس با رشد حدود
۳۵ هزار واحدی همراه شد و در نهایت بازدهی مثبت ۲.۲ درصدی را به ثبت رساند.
*قیمت نفت در معاملات روز جمعه، به روند رشد خود ادامه داد اما تحت تاثیر نگرانی های سرمایه گذاران نسبت به تورم و قرنطینه های کرونایی چین که تقاضا برای سوخت را تحت تاثیر قرار خواهند داد، به سوی کاهش هفتگی پیش می رود.بهای معاملات نفت برنت با یک دلار و
۸۱ سنت معادل ۱.۷ درصد افزایش، به ۱۰۹ دلار و ۲۶ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با یک دلار و ۵۵ سنت معادل ۱.۵ درصد افزایش، به ۱۰۷ دلار و ۶۸ سنت در هر بشکه رسید. هر دو شاخص در مسیر ثبت نخستین کاهش هفتگی در سه هفته گذشته قرار دارند و نفت برنت حدود سه درصد و وست تگزاس اینترمدیت حدود دو درصد کاهش نشان می دهد.
* راشاتودی
: شرکت گازپروم روسیه اعلام کرد که این شرکت امکان صادرات گاز به اروپا از طریق خط لوله عبوری از لهستان را‌‌‌‌‌‌‌‌ به خاطر تحریم‌های مقابله جویانه مسکو علیه بروکسل ندارد. سرگئی کوپریانو، سخنگوی شرکت گازپروم می‌گوید: بخشی از خط لوله انتقال گاز یامال به اروپا از لهستان عبور می‌کند که این ایستگاه متعلق به شرکت یوروپل‌گاز زیرنظر شرکت گازپروم و یک شرکت بزرگ لهستانی است. روز چهارشنبه بود که مسکو لیستی از شرکت‌های اروپایی را‌‌‌‌‌‌‌‌ که تحریم کرده است، منتشر کرد و در این لیست در میان 31 شرکت اروپایی نام شرکت یوروپل‌گاز نیز به چشم می‌خورد. گازپروم در کانال رسمی تلگرامی خود آورده؛ انتشار این لیست تحریم‌ها برای شرکت گازپروم به معنای ممنوع شدن استفاده از خط لوله‌ای است که متعلق به شرکت یوروپل‌گاز بوده و با عبور از لهستان گاز را‌‌‌‌‌‌‌‌ به اروپا منتقل می‌کند.