نگاهی به مواضع و مطبوعات اصلاح طلبان
کد خبر: ۳۴۰۵۰
تاريخ: ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۸

فاطمه حسینی

هدف از تخریب دولت سیزدهم توسط اصلاح طلبان

پیروز مجتهدزاده، از فعالین اصلاح طلب و از حامیان سرسخت برجام در گفتگو با روزنامه آرمان می گوید :«یکی از مشکلات ما در مذاکرات نیز عدم تسلط تیم مذاکره کننده به زبان انگلیسی است. مذاکره کردن با سخنرانی تفاوتهای بسیاری دارد. سخنرانی را به زبان مادری هم میتوان انجام داد و ترجمه میشود. ولی مذاکره چانه زنی است و زرنگی، درایت، حرافی و تسلط کامل به زبان بینالمللی میخواهد. باید کار را به کاردان سپرد. به نظر من تغییر در تیم مذاکره کننده کار درستی نبود مگر اینکه مذاکره کنندگان بهتری بیایند که من نمیبینم».

او در حالی از درایت و زرنگی سخن به میان می آورد که عملکرد بسیار ضعیف دولت یازدهم در مواجهه با آمریکا و اروپا، باعث شد تا نه تنها تحریم ها برداشته نشود بلکه کشور با تحریم های شدید تر و محدودیت بیشتری مواجه شود و امتیازات زیادی را به طرف غربی بدهد بدون اینکه کوچکترین نتیجه ای را در پی داشته باشد.

جالب تر اینکه تیم مذاکره کننده دولت پیشین در تسلط به زبان هم عملکرد بسیار ضعیفی داشته است به گونه ای که "وندی شرمن"در اندیشکده ودرو ویلسون درباره توافق هستهای گفت: «اعضای ۱+۵ و اتحادیه اروپا توافق کردند که (با پوزخند) تحریمهای هستهای را (موقتاً متوقف کنند)، lift لغتی است که در زبان انگلیسی به معنی (معلق نگاه داشتن و یا موقتاً متوقف کردن) است اما طرف ایرانی lift را به معنی (پایان دادن و خاتمه دادن ترجمه میکرد) و به همین دلیل هم ما از این لغت استفاده کردیم.

عملکرد بسیار ضعیف در دیپلماسی منطقه ای، فشل بودن دیپلماسی اقتصادی، دیپلماسی انفعالی در مواجهه با آمریکا و اروپا، بی توجهی به مقوله بسیار مهم «نگاه به شرق» و. ..تنها بخشی از کارنامه ضعیف و غیرقابل دفاع وزارت امور خارجه دولت روحانی است.

با این حال فعالین اصلاح طلب و رسانه های وابسته به آن تقلا می کنند تا با تخریب دولت فعلی عملکرد دولت گذشته را معقول نشان دهند .

جریان همصدا با رژیم صهیونیستی

«محمود صادقی» نماینده عضو فراکسیون امید مجلس دهم در مصاحبه با روزنامه شرق گفت: مخالفان داخلی برجام که همسو با مخالفان خارجی مثل ترامپ و اسرائیل از هرگونه کارشکنی در مسیر اجرای برجام فروگذار نکردند.

این نماینده سابق مجلس در حالی مدعی شده است که منتقدان برجام با اسرائیل همصدا هستند، که مقامات و رسانه های رژیم اسرائیل بارها به این موضوع اشاره کرده اند که دولت های آمریکا- اوباما، ترامپ و بایدن- در برجام کاملا با اسرائیل هماهنگ بوده اند.

آمریکا و کشورهای غربی در راستای عمل به خواسته اسرائیل علاوه بر عدم لغو تحریم ها همواره به دنبال امتیاز گیری در مورد توان موشکی و قدرت منطقه ای ایران بوده اند . این دقیقا همان خطی مشی است که اصلاح طلبانی چون محمود صادقی بارها آن را تکرار کرده اند. حالا کدام جریان با اسرائیل همصدا است؟

حدیث نفس کارگزارانی

محمود علیزاده طباطبایی عضو حزب کارگزاران در پاسخ به سوالی در مورد همکاری حزب کارگزارن با رئیسی گفته است: آقای رئیسی، همه دخترخالهها و پسرخالهها را روی کار آورده است، در واقع دولت آقای رئیسی بنای همکاری با کسی ندارد.

اظهارات خلاف واقع علیزاده تنها با هدف تخریب دولت جدید صورت می گیرد و البته به نوعی حدیث نفس کارگزارانی ها است؛ زیرا این حزب در واگذاری پست ها در دولت های روحانی، خاتمی و مرحوم هاشمی تا حد بسیار زیادی از رابطه ی خویشاوندی و فامیلبازی بهره برده است.

تشکر بابت انحراف 705 هزار میلیاردی

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در دولت دوازدهم، در حساب کاربری خود در توئیتر،پس از انتشار گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۹ از عملکرد خود و همکارانش تشکر کرده است.

تشکر نوبخت از خود و همکارانش در حالی صورت می گیرد که با نگاهی به عملکرد 8 ساله وی، متوجه انحرافات بیشماری در اجرای بودجههای سالانه خواهیم شد، عملکرد فاجعه آمیز دولت تدبیر و امید حکایت از انحراف ۷۰۵ هزار میلیارد تومان در منابع و مصارف بودجه عمومی کشور دارد.

علاوه بر این موضوع سند گزارش افشاشده از سازمان برنامهوبودجه دولت سابق نشان میدهد که سازمان برنامهوبودجه دولت روحانی تحت مدیریت اصلاحطلبها و نوبخت در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر،دلار را تا پایان سال ۱۴۰۶، با قیمت ۲۸۵ هزار تومان پیشبینی کرده بودند.