اخبار 24 ساعت گذشته:
رحلت علامه‌ای فیلسوف، ریاضی‌دان، ادیب، شاعر و منجم/کلاهبرداری با وعده فروش خودرو‌های خارجی مدل ۲۰۲۱/تظاهرات ضدآمریکایی افغانستانی‌ها در حکومت طالبان/موکب اشتغال محرومان راه افتاد/حنای ادعاهای «بایدن» دیگر رنگی ندارد!/مرکز آمار: شغل ۱۱ میلیون ایرانی به شبکه های اجتماعی وابسته است و ...
کد خبر: ۳۳۸۹۹
تاريخ: ۰۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۰
رحلت علامه‌ای فیلسوف، ریاضی‌دان، ادیب، شاعر و منجم

روح ملکوتی علامه حسن‌زاده آملی به ملکوت اعلی پیوست. علامه حسن حسن‌زاده آملی متولد اواخر سال ۱۳۰۷ در قریه ایرا بخش لاریجان شهرستان آمل است که از فیلسوفان متأله، فقیه، عارف، منجم و مدرس دروس حوزوی بودند. این عالم برجسته و شهره جهان اسلام علامه ذوالفنون و علامه دهر بوده و در ادبیات، علوم غریبه، ریاضی، هیئت و طب تبحر خاص داشتند. در بخشی از پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی این ضایعه علمی حوزه و دانشگاه، آمده است: «این روحانی دانشمند و ذوفنون از جمله‌ی چهره‌های نادر و فاخری بود که نمونه‌های معدودی از آنان در هر دوره، چشم و دل آشنایان را می‌نوازد و توأماً دانش و معرفت و عقل و دل آنان را بهره‌مند می‌سازد».

حذف چهره‌های انقلابی؛ پشت پرده سینمای ایران چه خبر است؟

«احمد نجفی» بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون از پشت پرده سینمای کشور در حذف چهره‌های انقلابی گفت و افزود: «عده خاصی وجود دارند که نمی‌خواهند برخی کار ارزشی کنند و به ارزش‌ها حمله می‌کنند. خیلی از بازیگرانی را دیدم که می‌گویند، ما به خاطر آوردن نام انقلاب و نظام مورد غضبِ برخی از فیلم‌سازانیم. حتی تهدید می‌شوند! بعضی‌ها را تحریم می‌کنند؛ تحریم خودش معنا و مفهومِ تهدید را دارد، دقیقاً به خاطر آوردن نام انقلاب و نظام، نام بازیگر را از پروژه‌ای خط می‌زنند!».
کلاهبرداری با وعده فروش خودرو‌های خارجی مدل
۲۰۲۱

در حالی که موضوع واردات خودرو در قالب «طرح سامان دهی صنعت خودرو» به نتیجه نرسیده و شورای نگهبان دوباره به این طرح ایراداتی وارد کرده‌است، برخی اقدام به پیش‌فروش خودرو‌های خارجی مدل های۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ و دریافت پول از مردم کرده‌اند. دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: تا زمانی که خودرو‌های جدید وارد گمرکات نشده، «کد شناسایی خودرو» (Vin Number) و ثبت‌سفارش نداشته باشند، خرید خودرو‌های خارجی معنی ندارد.
روایت قدرت منطقه‌ای ایران از زبان حاج قاسم

سرلشکر رشید، فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء، داشتن نیروی مسلح پرتوان و آماده رزم و دفاع در مقابل هر متجاوز خارجی در درون سرزمین ایران و قدرت منطقه‌ای در بیرون از سرزمین ایران را علل عصبانیت آمریکا و رژیم صهیونیستی از کشورمان توصیف کرد و افزود: «سردار قاسم سلیمانی سه ماه پیش از شهادتش به من گفته بود، کانالی به طول هزار و 500 کیلومتر و عرض هزار کیلومتر تا سواحل مدیترانه ایجاد کرده‌ام که در درون این کانال، 6 لشکر اعتقادی و مردمی به سر می‌برند و هر دشمنی که بخواهد با انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بجنگد، باید از این 6 ارتش عبور کند».
تظاهرات ضدآمریکایی افغانستانی‌ها در حکومت طالبان

شمار زیادی از مردم کابل در اعتراض به توقیف دارایی‌های افغانستان توسط آمریکا و سازمان‌های بین‌المللی تظاهرات کردند و خواستار آزادسازی این دارایی‌ها شدند.
موکب اشتغال محرومان راه افتاد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: موکب اشتغال محرومان، پویش جمع‌آوری همه ظرفیت‌های مردمی برای رفع مشکل بیکاری و ایجاد اشتغال محرومان است. حجت ا... عبدالملکی در مراسم بدرقه موکب اشتغال محرومان از میدان امام حسین (ع) تهران به سمت مناطق هدف این موکب، اظهار کرد: این موکب دو سال قبل توسط یک گروه جهادی و با پشتیبانی کمیته امداد آغاز به کار کرد. وی گفت: در این طرح ۱۴ خدمت کاریابی، تامین سرمایه، بازاریابی، مشاوره شغلی و کسب و کار، آموزش، تامین مکان کسب و کار، تامین تجهیزات، تأمین مواد اولیه، بیمه و پوشش ریسک، ضمانت وام، امور اداری، اعتباربخشی، متولی شغلی و ارائه ایده کسب و کار به متقاضیان در سایت emookeb.ir ارائه می‌شود.

اقدامات بانک مرکزی برای قطع شریان مالی قمار و شرط‌بندی سایبری

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی طی نشستی خبری با رسانه‌ها به تشریح برنامه‌ها و اقدامات این بانک در مقابله با سوءاستفاده از ابزارهای بانکی و پرداخت در حوزه قمار و شرط‌بندی سایبری پرداخت. مهران محرمیان گفت: «عمل مجرمانه قمار و شرط‌بندی سایبری رفتاری شخصی و متکی به افراد مجرم نیست، بلکه متکی به اکوسیستم پیچیده‌ای است که ارتکاب به آن را برای داوطلبان قمار و شرط‌بندی در فضای سایبری، تسهیل و تسریع کرده است. بررسی مدل فرایندی قمار و شرط‌بندی سایبری نشان می‌دهد برای مقابله با آن در شش حوزه «انتظامی و امنیتی»، «فرهنگی و اجتماعی»، «فناوری ارتباطات و اطلاعات»، «اقتصادی»، «حقوقی و قضایی» و نهایتاً «خدمات بانکی و پرداخت» باید به هماهنگی لازم و دقیق بین دستگاه‌ها و نهادهای مسئول با هر یک از این حوزه‌ها رسید. ما در بانک مرکزی به‌عنوان مسئول حوزه «خدمات بانکی و پرداخت» در اولین و یکی از مهم‌ترین اقدامات، تلاش کردیم بازیگران اصلی در کسب‌وکار قمار و شرط‌بندی سایبری را شناسایی و دسته‌بندی کنیم. این بازیگران در چهار لایه «استفاده‌کنندگان»، «پشتیبانان شریان‌های مالی»، «پشتیبانان کسب‌وکاری» و «سرشاخه‌ها» دسته‌بندی شده‌اند. بر اساس این مدل از زیست‌بوم قمار و شرط‌بندی سایبری، بانک مرکزی اقدامات خود را در چهار محور و 8 اقدام برنامه‌ریزی کرده است؛ مقابله با قمارخانه‌داران، مقابله با قماربازان، یافتن سرشاخه‌های اصلی و نهایتاً انجام سلسله اقدامات پیشگیرانه برای به دام انداختن کاربران شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی».
ادعایی درباره بستری شدن رستم قاسمی در بیمارستان

برخی خبر‌های رسیده حاکی از این است که رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی به علت مشکلات روده‌ای چند روزی است که در بیمارستان بستری شده است. طبق شنیده‌ها بیماری وی مشکوک به سرطان روده است. هنوز اخباری در رابطه با حال عمومی وی گزارش نشده است. ​رستم قاسمی (زاده ۱۵ اردیبهشت ۱۳۴۳) نظامی و سیاست‌مدار اصولگرای ایرانی که هم‌اکنون وزیر راه و شهرسازی در دولت سیزدهم است. وی در دولت دهم نیز از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ به‌عنوان وزیر نفت فعالیت می‌کرد

حنای ادعاهای «بایدن» دیگر رنگی ندارد!

رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مدعی آمادگی برای بازگشت به برجام و استمرار مذاکرات وین شد. «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا نیز در نشستی خبری مدعی شد که ایران هیچ تاریخی برای بازگشت به مذاکرات وین اعلام نکرده است. واقعیت آن است که، بایدن از عدم مقبولیت و مشروعیت داخلی رنج می‌برد و پس از فرار از افغانستان، با صف‌بندی کنگره علیه خود و احتمال استیضاح مواجه است به همین دلیل به حاشیه‌سازی رو آورده است. ادعای آمادگی برای مذاکره از سوی بایدن با اعتیاد تاریخی آمریکایی به فشار و تهدید ناسازگار است و این سیاست‌ نخ‌نما خود سندی بر غیرقابل‌اعتماد بودن آمریکاست. جوسازی ناشیانه درباره نبود نشانه بازگشت ایران به وین در حالی است که طبعاً دولت جدید ایران نیازمند فرصتی برای ارزیابی روندهای گذشته است چنانچه بایدن تا چند ماه‌ هیچ صحبت و موضعی در باب برجام و مذاکره نداشت. ادعای انزوای جهانی ایران با اقبال عمومی به سخنان رئیس‌جمهور ایران و نیز تأکید کشورها بر توسعه روابط با تهران در ملاقات‌های دوجانبه با وزیر امور خارجه کشورمان، رسوا شد. بر این اساس؛ واضح است که تکرار سیاست فشار و تهدید از سوی کاخ سفید همچنان همان سیاست راهبردی واشنگتن در قبال ایران است و حنای ادعاهای بایدن زودتر از آنچه تصور می‌شد، رنگ باخته است.
مرکز آمار: شغل
۱۱ میلیون ایرانی به شبکه های اجتماعی وابسته است

گزارش مرکز آمار ایران می‌گوید شغل ۱۱ میلیون ایرانی به شبکه‌های اجتماعی وابسته است و ۸۳ درصد درآمد کسب‌وکارهای تجارت‌ الکترونیک از اینستاگرام است. با این همه، در چند روز گذشته، گزارش‌های متعددی از کندی اینترنت و مسدودشدن موقت برخی شبکه‌های مجازی منتشر شده است.

تفاوت «به‌زودی» ایرانی با «به‌زودی» غربی!

«ند پرایس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری گفت: «ما اظهارات وزیر امور خارجه ایران که گفته است این کشور به میز مذاکرات بازمی‌گردد را شنیده‌ایم. لازم است از آن‌ها پرسیده شود که منظور از عبارت «زود» یا «خیلی زود» چیست». امیرعبداللهیان در پاسخ به این سؤال، قول‌های یک یا چندماهه طرف‌های غربی برای راه‌اندازی سازوکار مالی اینستکس را یادآور شد که درنهایت نیز عملیاتی نشد و اعلام کرد: «تفاوت به‌زودی ایرانی با به‌زودی غربی خیلی زیاد است، به‌زودی ازنظر ما یعنی در اولین فرصتی که بررسی‌های ما تکمیل شود». وزیر خارجه کشورمان همچنین در گفتگو با شبکه آمریکایی NBC اضافه کرد: «جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا از رفتار ترامپ در قبال ایران انتقاد می‌کرد و می‌کند، اما در همان حال، همه تحریم‌های که ترامپ علیه مردم ایران بنا کرده است، توسط بایدن به‌دقت ادامه داده می‌شود. اگر آمریکا در پیگیری مذاکرات، جدی بود، چرا اقدامات قاطعی انجام نداد؛ این یک علامت منفی و سیگنالی به ایران است. واقعیت این سال‌ها این است که ما هیچ سودی از برجام دریافت نکرده‌ایم. اکنون در حال ارزیابی گفت‌وگوهای انجام‌شده توسط دولت قبلی ایران هستیم و چندین جلسه داشته‌ایم. ما پنجره دیپلماسی و مذاکرات را باز نگه خواهیم داشت و به‌زودی به مذاکرات باز خواهیم گشت».
آیا چین واردات نفت از ایران را متوقف کرده است؟

طبق گزارش‌های رسمی موسسات معتبر خارجی، جریان صادرات نفت ایران به چین نه تنها متوقف نشده بلکه نسبت به سال گذشته بیش از دو برابر افزایش یافته است. در روز‌های اخیر، اخباری مبنی بر کاهش صادرات نفت ایران به چین در هفت ماه نخست سال ۲۰۲۱ در فضای مجازی دست به دست می‌شود. اداره گمرک چین در آمار‌های جدید خود اعلام کرده که در هفت ماه ابتدایی سال ۲۰۲۱ هیچ نفتی از ایران وارد این کشور نشده و میزان واردات نفت از ایران را با عدد صفر نمایش داده است. با توجه به برقرار بودن جریان صادرات نفت ایران به چین، این موضوع نشان می‌دهد که چین در هماهنگی کامل با ایران برای دور زدن تحریم‌های نفتی آمریکا به صورت چراغ خاموش است؛ بنابراین جریان صادرات نفت ایران به چین نه تنها متوقف نشده بلکه نسبت به سال گذشته به بیش از دو برابر افزایش یافته است.

‌اخبار روزانه:
*
معاون اقتصادی رئیس جمهور از گفت‌وگوی خود با رئیس بنیاد شهید برای تایید شهادت علی لندی خبر داد.محسن رضایی، معاون اقتصادی رئیس جمهور درباره علی لندی نوجوان فداکار ایذه‌ای نوشت: فداکاری علی لندی عزیز، شهادت گونه بود و در تاریخ ایثارگری‌های این ملت بزرگ ثبت خواهد شد.وی ادامه داد: با آقای قاضی زاده هاشمی ریاست محترم بنیاد شهید صحبت کردم تا ترتیبی برای تایید شهادت این نوجوان فداکار فراهم سازد.

*رسانه‌های سوئد گزارش دادند پلیس سوئد یکی از مدیران سابق سازمان اطلاعات این کشور را به اتهام آنچه جاسوسی برای ایران عنوان شده است، بازداشت کرده است. ادعا می‌شود فرد بازداشت شده، یک مرد ٤٠ ساله ایرانی‌الاصل است و در گذشته به عنوان مدیر امنیت غذایی سازمان اطلاعات سوئد فعالیت می‌کرده است. خبرگزاری رویترز نیز هفته گذشته از بازداشت یک فرد در سوئد به دلیل اتهامات جاسوسی خبر داده و گزارش داده بود وی برای انجام تحقیقات اولیه پلیس در استکهلم دستگیر شده است.

*معاون دبیر کل حزب‌الله لبنان در مصاحبه‌ای گفت: واردات گازوئیل از ایران باعث سردرگمی آمریکا و عجله آن‌ها برای یافتن راه‌حلی برای بحران انرژی لبنان شد.
«
شیخ نعیم قاسم» در گفتگو با شبکه خبری المنار درباره واردات مازوت ایران از طریق سوریه به وسیله حزب‌الله گفت: این اقدام برای نخستین‌بار مهم‌ترین محاصره علیه لبنان را شکست. وی اضافه کرد: گازوئیل ایران باعث سردرگمی آمریکا و عجله آن‌ها برای یافتن راه‌حلی برای بحران انرژی لبنان شده است. معاون دبیر کل حزب‌الله لبنان تاکید کرد: تصمیمی در حزب‌الله وجود دارد که هرگونه تجاوز اسرائیل به لبنان با واکنش حزب‌الله مواجه می‌شود حتی اگر به جنگ منتهی شود. وی ادامه داد: انبار‌های تسلیحات حزب‌الله پر شده و گاهی اوقات مجبور می‌شویم انبار‌های جدید احداث کنیم و ما راه‌های خود را برای وارد کردن سلاح به لبنان داریم.

* دولت عراق نشست‌ غیرقانونی را که توسط برخی از شخصیت‌های عشایری مقیم در اربیل برگزار شد، قاطعانه رد و تأکید کرد این نشست‌ها تنها موضع افرادی را که در آن‌ها مشارکت کرده‌اند، اعلام می‌کند. در این بیانیه همچنین گفته‌شده، مفهوم عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی ازنظر قانونی، حقوقی و حاکمیتی در عراق مردود است و بغداد بر موضع تاریخی و ثابت در حمایت از آرمان فلسطین تأکید می‌کند. دولت منطقه کردستان عراق نیز درباره برگزاری همایش صهیونیستی در اربیل گفت: «این نشست بدون اطلاع، موافقت و مشارکت دولت منطقه کردستان برگزار شده و به‌هیچ‌عنوان بیانگر موضع دولت این منطقه نیست».

*رویترز» از امضای یک قرارداد بزرگ سواپ نفتی بین ایران و ونزوئلا باوجود تحریم‌های سنگین آمریکا علیه بخش نفتی دو کشور خبر داد. بر اساس این قرارداد، ونزوئلا نفت سنگین خود را با میعانات گاز ایران تبادل پایاپای می‌کند. به ادعای این رسانه آمریکایی، اولین محموله‌های مربوط به این قرارداد طی هفته جاری میلادی ارسال خواهند شد. سخنگوی خزانهداری آمریکا در واکنش به این موضوع گفته: «در مورد قراردادهای نفتی بین ونزوئلا و ایران نگرانیم. ما به تحریم هر دو کشور ادامه میدهیم