به مناسبت ایام شهادت امام باقر علیه السلام؛
نکته مهم در تربیت فرزندان که از آن غافلیم
گاهی هست که انسان فرزند را بد تربیت نمی‌کند اما او را رها می‌کند؛ خیلی از ما گرفتار این موضوع هستیم و احساس مسئولیتی نسبت به او نداریم. فرزندی را می‌توان به حساب خدا گذاشت که او را رها نکند و تربیت خوب هم بکند
کد خبر: ۳۳۵۷۵
تاريخ: ۲۷ تير ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۳
امام باقر علیه السلام د. روایتی می‌فرمایند:

"من قدم اولادا يحتسبهم عندالله حجبوه من النار باذن الله عزوجل."

کسی که فرزندانی را نزد خدا بفرستد (گویا کنایه از این است که داغ اولاد ببیند) و بتواند آنها به حساب خدا بگذارد آن فرزندان با اجازه خداى عزوجل مانعى براى او در مقابل آتش خواهند بود.

رهبر معظم انقلاب در ابتدای یکی از جلسات درس خارج فقه خود درباره این روایت فرمودند: "یعنی طوری این فرزندان را بار بیاورد که بتواند آنها را به حساب خدا بگذارد. طبعاً انسان فرزندی را می‌تواند به حساب خدا بگذارد که او را تربیت الهی کرده و متدین باشد و اهل فسق و فجور و... نباشد؛ انسان می‌تواند این را به حساب خدا بگذارد. بعضی‌ها فرزندان را بد تربیت می‌کنند و از اول این فرزند را اهل دنیا و اشرافی‌گری و شهوات بار می‌آورند. در محیط خانواده مشی پدر و مادر برای فرزند سرمشق است، اگر این سرمشق بد باشد فرزند بد بار می‌آید.

گاهی هست که انسان فرزند را بد تربیت نمی‌کند اما او را رها می‌کند؛ خیلی از ما گرفتار این موضوع هستیم و احساس مسئولیتی نسبت به او نداریم. فرزندی را می‌توان به حساب خدا گذاشت که او را رها نکند و تربیت خوب هم بکند... تربیت فرزندان تربیت تک تک فرزندان نیست؛ بلکه تربیت محیط خانواده است؛ محیط خانواده که خوب باشد چه بچه یکی و چه پنج تا باشد فرقی نمی‌کند و به‌طور طبیعی خوب تربیت می‌شود."