اصلاح طلبان و آینده
اصلاح‌طلبان می پرسند بن بست یا احیای اصلاحات؟ جواب خیلی صریح است اصلاحات احیاء شدنی نیست، کارش از بن بست به انتها رسیده است
کد خبر: ۳۳۵۵۷
تاريخ: ۲۳ تير ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۸
محمد باقر اسدالهی- ده سال پیش دکتر بادامچیان گفت اصلاحات مرد، اما باورشان نیامد. سال گذشته زیباکلام گفت اصلاحات مرده است. حالا جریان اصلاحات هیچ جایگاهی ندارد و مزاری در آرامستان تاریخ است. چه اصلاحطلبان را خوش آید یا نیاید. جریانی که در سال ۷۶ به عنوان پیام دوم خرداد همه قدرت را از ریاست جمهوری و مجلس در اختیار گرفت و چنان جلوه کرد که محور و میان دار آنها را تحلیلگران غربی گورباچف ایران دانستند و بعد در پی یلتسین ایران برآمدند که جانشین گورباچف شود. ملت در انتخابات ۸۴ به شعارهای اصولگرایی رای داد و دیگر به اصلاح طلبان در انتخابات مجلس بعدی راه نداد تا انتخابات مجلس دهم و در انتخابات مجلس یازدهم رای برجستهترین نامزد آنها در تهران ۶۹ هزار رای بود و نماینده کارگری اصلاحات در آن انتخابات ۹۵ هزار رای و در میان دورهای تهران در انتخابات ۱۴۰۰، ۹۸ هزار رای داشت.

در انتخابات ۱۴۰۰ با رای بالای50درصد به آیت الله رئیسی ولی نامزد اصلاح طلبان کمی بیش از نصف آرای باطله رای داشت.

یعنی در انتخابات مجلس یازدهم در سراسر کشور به اصلاحطلبی مهر پایان زده شد. در انتخابات شوراها هم به بن بست رسید. در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم نیز به پایان خط رسید و اکنون نوعی آشفتگی سیاسی در طیف اصلاح طلبان برای همه مشهود است. اصلاح طلبان دوم خردادی مثل تاجزاده دچار آشفتگی بحرانی شده اند یک روز می گویند نظام را قبول ندارند و روز دیگر نامزد ریاست جمهوری می شوند و اصلاح طلبان ناسایی او را در فهرست خود میگذارند. اصلاح طلبان میانهرو نامزد می شوند و صلاحیت آنها احراز میشود و وارد گود انتخابات ریاست جمهوری می شوند و رای پایین میآورند. اصلاحطلبان اعتدالی که به علت دولت آقای روحانی منفور ملت و در معرض نارضایتی شدید مردم هستند نمی دانند چه باید بکنند. اصلاح طلبانی که خود را عقل گرا می دانند میخواهند با جبران گذشته و تصحیح اشتباهات و خطاها و بازنگری در صحنه سیاسی باقی بمانند. اصلاحات و اصلاح طلبی را نقد میکنند و راهبرد میدهند.چهره های سیاسی اصلاح طلبی هم به نوشته روزنامه شرق در روزگار برزخی به سر می برند.برزخ ( فاصله ای است بین ورود به آخرت پس از فوت و تعیین تکلیف نهایی که طرف بهشتی یا جهنمی می شود) این تیتر خیلی حرف دارد یعنی در برزخ عده ای جهنمی میشود و عده ای کارشان به سعادتمندی میرسد.

امید اینکه آنها به ملت برگردند و اصلاحات را فراموش کنند و راهی نو بجویند. اصلاحطلبان می پرسند بن بست یا احیای اصلاحات؟ جواب خیلی صریح است اصلاحات احیاء شدنی نیست، کارش از بن بست به انتها رسیده است. دفتر آقای رئیسی از آنها پرسیده است آیا برنامهای دارند؟ می توانند پیشنهاد هایی برای آینده داشته باشند؟ به نظر میرسد پاسخ آقای کواکبیان بیانگر وضعیت آشفته و بحران اصلاحات است.او در توئیت خویش نوشته" در پاسخ دفتر ایشان ، نشست ۲۷ آبان ۹۸ ،۸۰ نماینده مجلس دهم را یادآور شدم و خواستار پیگیری ایشان برای انتشار دلایل عدم احراز صلاحیتم از سوی شورای نگهبان شدم"

یعنی فاتحه قرائت بفرمایید.