20 هزار قربانی؛ نتیجه بی‌توجهی دولت به نظرات کارشناسی/ درآمدهای میلیونی خط‌نویس‌های سنگ‌قبر در بهشت زهرا/ همتی: سقوط بورس به خاطر دعوای وزرای نفت و اقتصاد بود / کرونا تمام شود تهران پارکینگ می‌شود/ به عنوان همسر آقای رییسی موافق حضور ایشان در انتخابات نبودم و....
کد خبر: ۳۳۳۷۱
تاريخ: ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۲

نماینده ایران و چین؛ کدام‌یک انقلابی‌ترند

«عراقچی» رئیس تیم مذاکره‌کننده کشورمان در وین می‌گوید: «با وضعیت پیچیده‌ای مواجه هستیم، به این دلیل که هم بازگشت آمریکا به برجام یکسری مسائل فنی، حقوقی و سیاسی دارد و هم راستی آزمایی اقدامات آمریکا». نماینده چین در مذاکرات وین نیز معتقد است: «آمریکا باید وقت‌کشی و اهمال را کنار بگذارد و برای برداشتن کامل و جامعه تحریم‌ها [ایران] اقدام قاطعی کند. باید اقدامات مؤثر برای جلوگیری از تکرار خروج [آمریکا] از برجام یا اعمال مجدد تحریم‌ها صورت گیرد».

20 هزار قربانی؛ نتیجه بی‌توجهی دولت به نظرات کارشناسی

«وهاب‌زاده» مشاور وزیر بهداشت می‌گوید: «پیک چهارم در‌ حدود ۲۰ هزار قربانی برجای گذاشت و هنوز هم به آمار فوتی زیر ۱۰۰ نفر در فرودین ماه بازنگشتیم. اگر آن‌ روزها که وزیر بهداشت برای ممنوعیت ‌‌سفرها التماس می‌کرد، به‌جای تخریب و حمله سیاسی از صحبت‌های کارشناسی او حمایت می‌شد، شاید امروز بسیاری از پدرها و مادرها زنده بودند».

یارانه متقاضیان جدید واریز می‌شود

مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها خبر داد: «بستر قانونی ثبت‌نام یارانه بگیران جدید از سوی مجلس فراهم شده است. وزارت رفاه باید در مورد زمان و شرایط ثبت‌نام اظهارنظر کند. درصورتی‌که ثبت‌نام انجام‌شده و آزمون وسع صورت بگیرد در خوش‌بینانه‌ترین حالت ماه آینده امکان پرداخت وجود دارد».
چانه‌زنی نامزدها در راند پایانی مناظرات

قاضی‌زاده هاشمی: دولت را به مردم واگذار می‌کنیم، اگر یک‌سوم مردم استانی از مدیری ناراضی باشند، می‌توانند آن مدیر را عزل کنند. دولت فعلی، فرصت مذاکره را با بدمذاکره کردن از بین برد. اختیار این دولت را هیچ دولتی نداشته است. به همان راحتی که مردم یک شبه در بورس همه‌چیز را از دست دادند، می‌توان آن را احیا کرد. رضایی: آن‌قدر دزدی و رانت وجود دارد که حذف آن‌ها منابع ۴۵۰ هزارتومان یارانه را تأمین می‌کند. در سطح ملی ۱۴ مگاپروژه تعریف کرده و اقتصاد ملی ایران را بازطراحی می‌کنیم. اگر دولت‌های گذشته تکرار بشود ایران با خطرهای بزرگی مواجهه خواهد شد. رئیسی: فردی که پرونده فساد دارد در دولت ما هیچ جایگاهی نخواهد داشت. تأمین حداقل معیشت مردم به‌خصوص در مورد اقشار ضعیف در دستور کار است. تمامی قراردادها، عملکرد شرکت‌ها و مدیران دولتی باید در سامانه‌ای به‌طور شفاف برای مردم منتشر شود. به برجام به‌عنوان یک تعهد پایبندیم، اما برجام را یک دولت مقتدر باید اجرا کند. هیچ فیلتری در زمان من در قوه‌قضائیه انجام نشده است. تصمیم‌گیرنده درباره بنزین دولت بود، در اجرای آن بی‌تدبیری شد، اولین پاسخگو در این مورد آقای روحانی باید باشد. زاکانی: تورم را در سال اول نصف خواهم کرد. به دهک‌های کم‌درآمد از ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان یارانه جدید پرداخت خواهد شد. به مردم دروغ نمی‌گویم، از محل تورم دولت را اداره نمی‌کنم، بستگان و فامیل خودم را سرکار نمی‌آورم و قانون را پیاده می‌کنم. جلیلی: نگرانی مردم، عدم ثبات تورم است. حذف کارت سوخت ۳ برابر بودجه مسکن مهر به کشور ضرر وارد کرد. نباید اقتصاد را معطل ۳ کشور کرد. دشمن اهرم تحریم را در دستش گرفته و شما باید آن را از دستش خارج کنید نه اینکه بنشینید و فقط بگویید برخی نگذاشتند. همتی: چرا از گرانی حرف می‌زنید؟ اصلاً گرانی در کشور وجود ندارد، تورم عامل گرانی است. درباره بورس هشدار دادم اما وزیر اقتصاد دوباره مردم را دعوت کرد. مهرعلیزاده: در فروردین پارسال، دولت در بورس دخالت کرد و صاحبان عمده سهام با هماهنگی دولت وارد معرکه شدند و پول مردم را جمع کردند و به شکل حبابی قیمت سهام را چند برابر کردند و بعد حباب ترکید و مردم ضرر کردند. دادن یا ندادن حق شماست اما رأی ندادن شما را از حق مسلم شما محروم می‌کند.
قانون به شورای نگهبان اجازه دهد

«علی لاریجانی» چهره احراز صلاحیت نشده این دوره انتخابات ریاست جمهوری، درست چند روز مانده به انتخابات، از شورای نگهبان درخواست کرد کلیه دلایل عدم احراز صلاحیتش را به صورت رسمی و عمومی اعلام نماید. کدخدایی، سخنگوی ‌شورای نگهبان در پاسخ به این درخواست، در توئیتی نوشت: «‏برای اعتراض به عدم احراز صلاحیت و انتشار عمومی دلایل آن، در قانون انتخابات ریاست‌جمهوری حکمی پیش‌بینی نشده است». به نظر می‌رسد، لازم است مجلس شورای اسلامی با اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، مجوز انتشار دلایل احراز صلاحیت‌ها در صورت درخواست کاندیداها را به این شورای بدهد تا هم از حجم هجمه‌ها بر شورای کاسته شود و هم از تفسیرهای شخص‌محور در خصوص احراز صلاحیت نشده‌ها جلوگیری شود.
مداوای رایگان اتباع افغانستانی در دوران کرونا

وزیر بهداشت گفت: «ما در دوران کرونا ۲۵۰ هزار تبعه افغانستانی را رایگان مداوا کردیم و هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید تبعیض قومیتی در ارائه خدمات سلامت در دوران کرونا وجود دارد».
محدود شدن حج امسال به شهروندان سعودی

وزارت حج و عمره عربستان اعلام کرد: «حج امسال درمجموع شامل ۶۰ هزار زائر و محدود به شهروندان و افراد مقیم عربستان خواهد بود». دلیل این تصمیم، تداوم شیوع ویروس کرونا و نمونه‌های جهش‌یافته آن عنوان شده است.

کابوس جدید آمریکا؛ کشتی‌های جنگی ایران در اطلس

پایگاه خبری «فارین پالیسی» در گزارشی به مسئله حرکت دو کشتی جنگی ایرانی به سمت آب‌های اقیانوس اطلس و ادعاهای مقام‌های آمریکایی در این رابطه و طرح این گمانه‌زنی که این کشتی‌ها احتمالاً حامل سلاح برای ونزوئلا هستند پرداخته و تأکید کرده که آمریکا بر طبق «حقوق دریاها»، از کوچک‌ترین حقی جهت ایجاد اختلال در روند مأموریت کشتی‌های جنگی ایرانی برخوردار نیست (با استناد به حق «مصونیت حاکمیت») و اگر چنین کند، بایستی خود را برای پرداخت هزینه‌هایی گزاف آماده کند. این نشریه ادامه می‌دهد: «سناتور «مارک روبیو» از دولت آمریکا درخواست کرده تا مانع از رسیدن کشتی‌های مذکور به سواحل ونزوئلا شود. آمریکا باید بداند که هزینه هرگونه اقدامی تهاجمی آن علیه کشتی‌های ایرانی، به‌شدت بالا خواهد بود». کشتی‌های ایرانی که عازم اقیانوس اطلس هستند، عضو نیروی دریایی ایران هستند و بر اساس حقوق بین‌الملل، کشتی‌های جنگی ایران می‌توانند به‌طور مستقیم به آمریکا هشدار دهند که با آن‌ها کاری نداشته باشد و اجازه دهد آن‌ها از اصل «مصونیت حاکمیت» دولت‌ها در جهان استفاده کنند. در مورد کشتی‌های جنگی ایرانی که عازم آب‌های اقیانوس اطلس هستند باید گفت تا زمانی که این کشتی‌ها تهدید به استفاده از زور نکنند، کاملاً از حق مصونیت حاکمیت برخوردار هستند و در این رابطه فرقی نمی‌کند که آن‌ها در آب‌های بین‌المللی، مناطق اقتصادیِ اختصاصی، آب‌های سرزمینی و یا آب‌های داخلی باشند. آمریکا حتی اگر کشتی‌های ایرانی حامل سلاح نیز باشند، نمی‌تواند آن‌ها را مورد تعرض قرار دهد.
همتی: سقوط بورس به خاطر دعوای وزرای نفت و اقتصاد بود

عبدالناصر همتی با سلب از مسئولیت خود، سقوط بورس در دولت روحانی را به دعوای وزیران اقتصاد و نفت نسبت داد.
وی که در سه سال اخیر ریاست بانک مرکزی را برعهده داشته، ضمن انکار نقش خود گفت: سقوط بورس به دلیل دعوای فرهاد دژپسند با بیژن زنگنه بوده است.همتی در گفتگو با سایت اصلاح‌طلب انتخاب، با اشاره به اینکه ظرف یک سال سه بار رئیس بورس را تعویض کرده‌اند، افزود: با دخالت‌های سیاسی بورس را به بازاری غیرقابل کنترل تبدیل کردند.
او گفت: اواسط تیر در نامه‌ای به رئیس‌جمهور گفتم که قضیه بورس دارد خطرناک می‌شود و رونوشت این نامه را به رهبری هم دادم، اما بعد از نامه من، باز مسئولان مردم را تشویق به حضور در بورس کردند.
همتی گفت: رهبری نظر من را تأیید کرده بودند و به رئیس‌جمهور گفتند برای بورس تدبیر کنید.
همتی با بیان اینکه قرار بود صندوق توسعه ملی یک درصد از منابع ریالی را به صندوق توسعه بازار اختصاص دهد، گفت: صندوق توسعه ملی به بانک مرکزی ربطی ندارد.
همتی با بیان اینکه همه تصور می‌کردند ارز تا ۴۰ هزار تومان و ۶۰ هزار تومان بالا می‌رود و می‌گفتند سهام نیز باید با این قیمت محاسبه شود، افزود: از زمان بالا رفتن سود بین بانکی تا زمان سقوط بورس یک ماه و نیم فاصله بود.
درآمدهای میلیونی خط‌نویس‌های سنگ‌قبر در بهشت زهرا

خطاط‌های بهشت زهرا به خبرنگار همشهری می‌گویند: «مثل همین دوران کرونا، آنقدر مرگ و میر هست که این بازار کشش این همه پرسنل کاری را داشته باشد.»«میانگین قیمت برای خطاطی فقط یک نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد و وفات روی هر سنگ قبر ۶۰ هزار تومان است. اما شهرت و تجربه خطاط، فروش خوب مغازه‌دار و جنس و کیفیت سنگ‌ها از جمله مواردی است که خطاطی را گران می‌کند.» «گاهی هم کار سفارشی گیرمان می‌آید که بابتش از ۵۰۰ هزار تومان تا یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هم گرفته‌ایم. البته اینها همیشگی نیستند

دوران طلایی یا خسارت محض؟

روحانی در حالی ۴ سال اول دولت تدبیر و امید را دوران طلایی اقتصاد ایران نامید که بررسی شاخص‌های اقتصادی گزارش شده توسط دولت حاکی از آن است که دولت‌های یازدهم و دوازدهم بدترین کارنامه اقتصادی پس از انقلاب را در زمینه‌های مختلف داشته‌اند. بالاترین قیمت‌های مسکن، ارز و خودرو از یک‌سو، شکستن رکورد تورم اقلام خوراکی و پایین‌ترین سطح سرمایه‌گذاری خارجی، تنها بخشی از کارنامه اقتصادی حسن روحانی است.فارغ از اینکه به کلی توفیقات اقتصادی حاصل‌شده پس از برجام ناشی از خام‌فروشی و نگه داشتن فنر تورم پشت سود سپرده‌های بانکی بود، همین سیاست‌های دولت باعث پیدایش اقتصاد کنونی شد به طوری که پس از برجام نه‌تن‌ها کشور به سمت بی‌اثر کردن تحریم‌ها حرکت نکرد بلکه مسیر‌های دور زدن تحریم‌ها هم توسط دولت از بین رفت. برای مثال با همکاری صورت گرفته با FATF تمام صرافی‌های فعال ایرانی در دوبی لو رفتند و توانایی انتقال پول از طریق آن‌ها از بین رفت، ایضا ارتباط تجاری و اقتصادی ایران با کشور‌های همسو مانند چین و روسیه هم بشدت کاهش پیدا کرد. به عبارت دیگر، دولت سامانه ارزی را که ابزاری برای مدیریت هزینه‌کرد ارز کشور بود از بین برد و باعث حیف و میل ارزی شد. همچنین قیمت مسکن در دولت روحانی رشد ۷۰۰ درصدی داشت. نقدینگی نیز ۷ برابر شد و تورم رکورد شکست.

به عنوان همسر آقای رییسی موافق حضور ایشان در انتخابات نبودم

علم‌الهدی همسر حجت الاسلام رییسی: به عنوان همسر آقای رئیسی موافق حضور ایشان در انتخابات نبودم اما بعنوان یک هوادار در بین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، تنها کسی که ویژگی‌های مدنظر مقام معظم رهبری برای رییس‌جمهور را دارد، آقای رییسی است. محور اصلی سوالات مربوط به تحصیل و اشتغال بانوان است و نگرانی‌ها از این بابت است که چگونه زنان با الگوی سوم در عین عمل به مسئولیت‌های خود در جامعه فعالیت و تاثیرگذاری اجتماعی داشته باشند

کرونا تمام شود تهران پارکینگ می‌شود

سرهنگ مسعود جبارزاده، معاون پیشین پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ گفت:یکی از چالش‌ها و مشکلاتی که امروزه با آن مواجه هستیم، افزایش تقاضای سفر در کل کشور به ویژه کلان شهرها است. تقاضایی که منجر به ایجاد ترافیک سنگین در برخی از ساعات و معابر می‌شود. این مساله همیشه دغدغه مدیران بوده اما تا کنون هیج اقدام علمی در خصوص کاهش تقاضا صورت نپذیرفته است. آمارها حاکی از آن است که روند تقاضای حمل و نقل رو به فزونی بوده و اگر اقدام موثری در این خصوص به عمل نیاید، به زودی و به ویژه با حل مشکل کووید ۱۹ ، معابر شهری ما به پارکینگی از خودروها تبدیل شده و علاوه بر افزایش نارضایتی شهروندان، افزایش آلودگی هوا و صوتی را نیز در پی خواهد داشت

لاله افتخاری به نفع کوثری انصراف داد

لاله افتخاری نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی که کاندیدای انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی‌شده بود، در گفت وگو با فارس گفت، از نامزدی در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی انصراف داده است.لاله افتخاری، به نفع محمد اسماعیل کوثری از کاندیداتوری انصراف داده است. گفتنی است، کوثری گزینه اجماعی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و شورای وحدت اصولگرایان در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تهران است.

اخبار روزانه:

*سخنگوی صنعت برق گفت: به منظور کاهش محدودیت‌های تامین برق از روز پنج شنبه گذشته، واردات برق از کشور آذربایجان آغاز شد. به گفته «رجبی مشهدی»، هم اکنون ۷۳ مگاوات برق از این خط انتقال بین دو کشور به شبکه داخلی ایران تزریق می‌شود و این رقم تا ۱۳۰ مگاوات در ساعات پیک مصرف قابل افزایش است.
*رئیس سندیکای کاغذ و مقوا با اشاره به نیاز
۳۸۰ هزار تنی کشور به کاغذ تحریر، گفت: ۱۸۰ هزار تن ظرفیت تولید کاغذ تحریر در کشور ایجاد شده، اما تولید ناچیز است، چراکه به دلیل قوانین موجود تولیدکنندگان توان رقابت با واردکننده را ندارند.
*رئیس حزب «آینده‌ای هست» اسرائیل با تکمیل توافق ائتلافی با تمامی هفت حزب
«اردوگاه تغییر» و تقدیم آن به کنست (پارلمان این رژیم)، در یک‌قدمی تشکیل کابینه قرار گرفت. قرار است کنست امروز نشستی را برای بررسی اعطای رأی اعتماد به کابینه برگزار کند. لاپید شب گذشته توافق‌های ائتلافی با حزب «کارگر» به ریاست «میراو میخائیلی»، «آبی – سفید» به رهبری «بنی گانتس»، حزب «امید نو» به ریاست «گدعون ساعر» و «یمینا» به رهبری «نفتالی بنت» را امضا کرد و آن را تحویل کنست داد.بنت پس از امضای توافق یادشده گفت این توافق به دوره طولانی بحران و بن‌بست سیاسی در اسرائیل پایان می‌دهد و کابینه جدید برای تمامی اسرائیلی‌ها تلاش خواهد کرد. طبق این توافق، قرار است نفتالی بنت تا آکوست ۲۰۲۳ نخست‌وزیر باشد و لاپید در این دوره وزیر خارجه اسرائیل خواهد بود و پس از آن دو طرف سمت‌هایشان را به یکدیگر تحویل خواهند داد و تا پایان دوره کنست فعلی در نوامبر ۲۰۲۵ لاپید نخست‌وزیری را بر عهده خواهد گرفت.
*گروهی از نمایندگان مجلس سنای امریکا طرحی ارائه کرده‌اند که در صورت تصویب، هرگونه توافق با ایران در موضوع برنامه هسته‌ای را به کسب مجوز از نهاد قانونگذار امریکایی منوط می‌کند. به گزارش فارس به نقل از پایگاه
«واشنگتن‌فری‌بیکن»، «ران جانسون» نماینده جمهوریخواه در مجلس سنا و ۲۱ نفر دیگر از سناتور‌های جمهوریخواه این طرح را ارائه کرده‌اند. این گروه از سناتور‌ها می‌گویند توافق با ایران توسط دولت «جو بایدن» باید به شکل معاهده باشد. طبق قوانین امریکا، معاهده‌ها باید به تأیید دوسوم اعضای مجلس سنا برسند.گفتنی است با آنکه سناتور‌های جمهوریخواه امید چندانی برای به تصویب رساندن این طرح در مجلس سنا که کنترل آن در اختیار قانونگذاران دموکرات است ندارند، ارائه آن نشان‌دهنده آخرین تلاش‌های مخالفان برجام برای سنگ‌اندازی در مسیر بازگشت امریکا به این توافق است.