به‌روز شده در: ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۴
logo
تازه های سایت
تعجب نماینده ترکیه از جایگاه زنان در ایران قانون جوانی جمعیت شکست نخورده است آمریکا پا پس کشید بانک مرکزی: رشد نقدینگی آذرماه کاهش یافت بازداشت مشاور مولوی عبدالحمید از صهیونیستها فاصله بگیرید شهروندان سه شهر در انتظار کالابرگ یک فریم ایران‌ستیزی در نروژ اقتصاد رژیم صهیونیستی در معرض فروپاشی است توقیف ۵ شناور با ۴۰۰ هزار لیتر سوخت قاچاق صهیونیست‌ها به حالت آماده‌باش درآمدند اوکراین آزمایشگاه تسلیحات غربی سال خونین در سرزمین‌های اشغالی اظهار نگرانی رئیس سابق تروریست‌های سنتکام
کد خبر: ۳۶۷۴۱
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۶
كارشناس مسائل بین الملل:
یک کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینكه آمریكا در رسیدن به شرایط امروز برای مواجهه و دشمنی با ایران، تجربه‌های گران قیمت و پرهزینه‌ای را داده است، اظهار كرد: یكی از نتایج این روند، افول قدرت آمریكا در سطح منطقه به علت شكست‌های پی در پی بوده است.

دکتر قاسم علیدوستی ضدیت و مقابله آمریكا با ایران را دارای سابقه طولانی عنوان كرد و گفت: این اقدامات از زمان پیروزی انقلاب اسلامی وجود داشته است اما امروز شاهد یك رشد در زمینه شیوه مقابله و جنگ علیه ایران هستیم.

وی یادآور شد: بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد تجزیه طلبی بودیم و در بخش‌های مختلف مرزی نزدیك به دو سال درگیر تقابل با گروهك‌های تجزیه طلب بودیم. در دو سال ابتدای انقلاب اسلامی، در همین كردستان شرایط به حدی رسید كه دولت موقت حاظر شد اعضای كمیته را از سنندج بیرون كند یا نیروهای نظامی را در داخل پادگان‌ها محصور كند.

وی با بیان اینكه آن زمان شرایط بسیار بدتری داشتیم به خصوص آنكه نیروهای نظامی به شكل رسمی و كامل شكل نگرفته بود، اظهار كرد: در آن شرایط عنصری كه كمك كرد فضا را كنترل كنیم نیروهای داوطلب پیشمرگ در كردستان بودند. البته آمریكایی‌ها خودشان را آشكار نكردند زیرا اگر این كار را انجام می‌دادند باعث انسجام و وحدت بیشتری بین مردم می‌شد.

این استاد دانشگاه از جنگ نیمه سخت آمریكا علیه ایران در طول دوران انقلاب گفت و بیان كرد: این جنگ نیمه سخت شامل تحریم‌های اقتصادی بود كه باعث نشد مردم جذب آنها شوند، زیرا نتیجه تحریم مستقیما روی مردم تاثیر می‌گذاشت. بعد از جنگ تحمیلی شاهد جنگ نرم آمریكا علیه ایران بودیم كه نتیجه آن سه فتنه در سال‌های ۷۸، ۸۸ و ۹۸ می‌باشد. در طول این حیات جمهوری اسلامی ایران شاهد تركیبی از جنگ‌های سخت و نیمه سخت با جنگ نرم بودیم.

وی با بیان اینكه آمریكا برای رسیدن به شرایط امروز برای ضدیت با ایران، تجربه‌های بسیار گران قیمت و پرهزینه‌ای را پشت سر گذاشته، اظهار كرد: یكی از نتایج این روند، افول قدرت آمریكا در سطح منطقه به علت شكست‌های پی در پی بود. برآیند این شرایط، ظهور محور مقاومت بوده است كه نه تنها باعث تضعیف جمهوری اسلامی ایران نشد، بلكه افزایش نفوذ ایران در منطقه را هم به همراه داشت كه سوریه یكی از میوه‌های آن محسوب می‌شد.

این كارشناس مسائل آمریكا شرایط امروز را یك سناریو دانست كه از چند سال پیش آغاز شده است، گفت: متاسفانه به دلیل رهاشدگی مدیریت فرهنگی در كشور، این سناریو یا تشخیص داده نشد یا اقدام مناسبی در جهت خنثی سازی و مقابله صورت نگرفت. این مسئله باعث شد امروز هزینه‌های زیادی پرداخت كنیم.

وی مسأله جنگ شناختی را جنگ روایت‌ها عنوان كرد و گفت: هر كشوری كه امروز بتواند روایت درست، دقیق و مناسب در فضای فرهنگی جامعه خود نقل كند پیروز است. آمریكایی‌ها با روایت چهره خشن روسیه، این كشور را دچار مشكل كردند در حالی كه ریشه بحران اوكراین از آمریكا است اما روسیه در ویترین خشونت قرار گرفت و این به دلیل باخت روسیه در حوزه جنگ شناختی بود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: