کد خبر: ۳۶۱۰۸
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۶
- انتقاد دبیرکل حزب موتلفه اسلامی از نگاه هماهنگ با نگرش استعمارمابانه اصلاح طلبان - دو راهکار فوری برای کاهش پیامدها - رسانه های معاند به دنبال ایجاد غبار و تشکیک در جامعه هستند - حضور ۲ ساعته نماینده ولی فقیه در استان کردستان در جمع خانواده مرحومه امینی - پدر مهسا امینی: سواستفاده کنندگان دلسوز ما‌ نیستند - واکنش وزارت خارجه به مواضع مداخله جویانه آمریکا و اروپا - ردپای برخی سفارتخانه ها و سرویس های خارجی در تجمعات اخیر تهران

دو راهکار فوری برای کاهش پیامدهای فوت مهسا امینی

حسن لاسجردی

در حوادث و اتفاقات در هر کشور، گذشته از خود موضوع راهکارهای بهینه برای حل مشکلات و یافتن نسخه ای برای عدم تکرار حوادث تلخ عقلانیت و بلوغ مدیریت در هر سیستم سیاسی لازم است.

درپی حادثه ناگوار فوت مهسا امینی و برخی حوادث و رویدادهای پیامد های آن ضرورت یافتن راهکارهای برون رفت از چنین فضاهایی امروز بیش از هر زمان دیگری برای جامعه و نظام ضروری می نمایاند.

لزوم یافتن راه حل های مختلف از ان جهت بسیار مهم است که نشاندهنده توان نظام برای اصلاح فرایندهای ناصحیح بوده و این امیدواری را در احاد جامعه زنده می کند که این سیستم توان حل مسائل در درون خود را دارد و این مهم به افزایش هواخواهی و مشروعیت می انجامد.

از سوی دیگر رهاکردن افکار عمومی در دامن بی اطلاعی و عدم شفافیت علاوه بر ذهنیت سازی منفی برای مردم می تواند به شکاف اجتماعی و تعمیق آن تا حد بی اعتمادی و سرخوردگی بیانجامد.لذا بر عقلای قوم است که برای برون رفت از شرایط بحرانی فعلی به دو راهکار فوری بیاندیشند

1- شفاف سازی فوری

در حوادث و اتفاقات روزمره با توجه به گستردگی دنیای ارتباطات و توسعه شتابان شبکه های اجتماعی سرعت بخشی به اخبار صحیح و بدون حاشیه ولی مبتنی بر واقعیت می تواند به کاهش آلام و اقناع سازی بهتر مردم بینجامد چرا که در حوادثی مانند فوت مهسا امینی به جهت حساسیت موضوع ، مهندسی افکار عمومی در دست کسانی است که زودتر بتوانند با انتشار اخبار متراکم توجهات را بخود جلب کنند و اطلاع رسانی را فوریت ببخشند. درعین هر نوع تاخیر و عقب انداختن مسائل روشنگرانه در باره حوادث روزانه می توان شائبه هایی ایجاد کند که در نهایت به کاهش اعتماد عمومی می انجامد.

2- راه اندازی سریع کمیته حقیقت یاب

در حوادث مهم و با حساسیت بالا در جوامع امروزی راهکار موثری بنام تشکیل کمیته حقیقت یاب شیوع یافته است بگونه ای که در بسیاری از رویدادهای ملی و حتی بین المللی این راهکار توانسته به نتایج بسیار امیدوارکننده دست یابد و البته در برخی موارد نیز ناکام مانده است ولی بهره جستن از تجربه کمیته حقیقت یاب در موضوعات مهم سیاسی - امنیتی و حتی اجتماعی توانسته تا حدود زیادی ابهامات را به روشنایی و وضعیت مبهم را به فضای قابل اتکا تبدیل کند. نکته اساسی اینکه موضوع مهمتر از تشکیل «کمیته حقیقت یاب» افراد موافق و منتقد است که از استقلال و مقبولیت عمومی برخوردارند . به عبارت دیگر با تاسیس کمیته مذکور با هدف اعتماد افزایی، باید به نظم جدیدی با هدف اطمینان مردم به نتایج بررسی حوادث برسند. به عبارت دیگر کشور با توسل به چنین سازوکاری است که می توانند شعله های امید را در مردم زنده کنند.

سخن آخر اینکه در گذر زمان امکان دارد جامعه چندین و چند بار این حوادث و اتفاقات ناگوار را تجریه کند ولی عقلای جامعه باید برای این روندهای هزینه ساز بدنبال راههای آرام بخش در جامعه باشند.

++++

رسانه‌های معاند به دنبال ایجاد غبار و تشکیک در جامعه هستند

معاون سیاسی حزب موتلفه اسلامی گفت: رسانه‌های معاند در پی ایجاد غبار و تشکیک در افکار عمومی هستند و قطعاً دل آن‌ها به حال مرحومه مهسا امینی نسوخته است.

مهدی عرب صادق معاون سیاسی حزب موتلفه اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس با بیان اینکه درگذشت خانم مهسا امینی از خطه غیور هموطنان‌مان در کردستان تاسف برانگیز بود، گفت: ضمن همدردی با خانواده ایشان مسائلی ایجاد شده که سنگ محکی برای ارتقاء سواد رسانه در جامعه است.

معاون سیاسی حزب موتلفه اسلامی با تاکید بر اینکه نگاه ابزاری به انسان شاخص بارز فرهنگ غربی است، اظهار کرد:در شرع مقدس اسلام مواجهه با زن با لطافت است و ارزش زن در جامعه، شأن خلیفه‌اللهی دارد و مصداق و الگوی این زن، حضرت زهرای مرضیه سلام الله علیها هستند.

عرب صادق ادامه داد: جایگاه زن باید تکریم شود و خدشه بر این جایگاه معلول از هر علتی باشد، آن علت شوم و نامبارک است که باید به علت‌ها پرداخت و آن‌ها را تدبیر کرد. نگاه اسلام به این جایگاه مترقی است اما جریان‌هایی در داخل و خارج در منافع سیاسی ،جناحی در جنگ نرم جاری هستند.

وی با بیان اینکه این نوع اشک ،اشک تمساح است و انسان ها از تمساح‌ها بیزارند، تصریح کرد: امروز با دقت رسانه‌ای در موضوع این خانم به وضوح حجم هشتگ سازی و ترند توییتری را می بینیم که میدانیم توییتر فضای رسانه ای عام جامعه نیست بلکه بیشتر مهندسی شده است.

معاون سیاسی حزب موتلفه اسلامی گفت: رسانه‌های معاند فارسی زبان در پی ایجاد غبار و تشکیک در افکار عمومی‌ هستند و قطعاً دل آن‌ها به حال خانم مهسا امینی نسوخته است؛ و ادامه هاهوی جماعت مغرضا هستند که ۱۷ هزار نفر از مردم بی‌گناه این ملت را ترور کرده اند .

عرب صادق افزود: حساب رسانه‌های معاند از مردم معترض به برخی شیوه‌ها و حتی منتقدین حجاب هم جداست و ملت از نوکران رسانه‌های تحت حمایت محور سعودی ، عبری و غربی بیزارند. دولت هم اقدامات مربوط به خود را انجام داده است باید خط و مرزها را تفکیک کرد.

معاون سیاسی حزب موتلفه اسلامی در پایان اظهار کرد: عده‌ای در آن سوی مرزها از امنیتی کردن موضوع حجاب سود می‌برند و سود ایشان در آن است؛ واضح است نباید در زمین آن‌ها بازی کردو باید صحنه‌ها و سنگرهای جنگ فرهنگی را شناخت و ضمن برخورد ایجابی با هر مسئله، آب به آسیاب دشمنان و سوء استفاده کنندگان ریخته نشود.حضور ۲ ساعته نماینده ولی فقیه در منزل خانواده مهسا امینی

نماینده ولی فقیه در استان کردستان که حضوری ۲ ساعته در منزل مرحومه مهسا امینی داشته است روایت دیدار با خانواده ایشان را تشریح کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالرضا پورذهبی نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم با ابراز تأثر از درگذشت مهسا امینی، گفت: بنده در منزل خانم مرحومه مهسا امینی حضور یافته و مراتب تأثر و تسلیت خود را خدمت خانواده آن مرحومه ابراز کردم.

وی ادامه داد: به عنوان نماینده ولی‌فقیه به خانواده مرحومه خانم مهسا امینی اطمینان دادم که همه نهادها برای دفاع از حقوقی که از خانم امینی تضییع‌شده، اقدام خواهند کرد و هیچ حقی از خانواده مرحومه امینی نادیده گرفته نخواهد شد.

پورذهبی که نزدیک به 2 ساعت در منزل مرحومه مهسا امینی حضور داشته است، گفت: با پدر و مادر و دیگر اعضای خانواده خانم امینی دیدار کردم؛ خانواده آن مرحومه عزیزشان را از دست داده‌اند و این شرایط سخت واقعاً قابل درک است.

وی تاکید کرد: همچنان که به خانواده خانم امینی قول داده‌ام، بنده نیز به سهم خودم موضوع فوت ایشان را تا نتیجه نهایی پیگیری خواهم کرد.

پدر مهسا امینی: قول رسیدگی آیت‌الله رئیسی قوت قلب ما بود/ سوءاستفاده‌کنندگان دلسوز ما نیستند

امجد امینی می‌گوید: مسئولان کشوری قول پیگیری و بررسی علت فوت دخترم را به ما داده‌اند تا جائیکه آیت‌الله رئیسی در تماس تلفنی که با خودم داشت، گفتند که موضوع به‌جد بررسی می‌شود و این قوت قلب و امیدی برایمان شده است.

امجد امینی پدر مهسا امینی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در بیان مطالبه خود از دستگاه‌های حاکمه گفت: انتظار خود و خانواده‌ام فقط این است که عاملان و اشخاصی که باعث فوت دخترم مهسا شدند، در ملأعام بازجویی شوند که چرا این کار را کردند و به سزای عمل خود برسند تا خون دخترم پایمال نشود.

امینی با اشاره به تماس مسئولان کشوری با خود گفت: مسئولان کشوری قول پیگیری و بررسی علت فوت دخترم را به ما داده‌اند تا جائیکه آیت‌الله رئیسی در تماس تلفنی که با خودم داشت، گفتند که موضوع به‌جد بررسی می‌شود و این قوت قلب و امیدی برایمان شده است.

او تأکید کرد: کسانی که از موضوع مرگ مهسا دنبال سوءاستفاده هستند، هیچ ارتباطی با ما ندارند و ما نیز کاری به آنان نداریم، آن‌ها دلسوز ما نیستند، آن چیزی که واقعیت داشته خودم در مصاحبه‌ها اعلام کرده‌ام، فقط درخواستمان بررسی علت مرگ دخترم و برخورد با بانیان این حادثه بوده و این تنها آرزویمان است.

استاندار تهران اعلام کرد: بازداشت تبعه‌هایی از ۳ کشور خارجی در تجمعات پایتخت

استاندار تهران از بازداشت تبعه‌هایی از ۳ کشور خارجی در تجمعات پایتخت خبر داد.

محسن منصوری استاندار تهران اعلام کرد: بنا به گزارش دقیق دستگاه‌های متولی، در مسائل اخیر تهران، ردپای مداخله برخی از سفارتخانه‌ها و سرویس‌های خارجی به وضوح مشاهده می‌شود. در بازداشت‌های تجمعات تهران، تبعه‌هایی از سه کشور خارجی دستگیر شدند.

واکنش وزارت خارجه به مواضع مداخله‌جویانه آمریکا و اتحادیه اروپا درباره فوت خانم مهسا امینی

سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به مواضع مداخله جویانه برخی مقامات آمریکا، اتحادیه اروپایی و تعدادی از کشورها در خصوص فوت خانم مهسا امینی با تسلیت به پدر و مادر و خانواده داغدار ایشان، مواضع مداخله‌جویانه خارجی در مورد این حادثه تأسف‌بار را محکوم کرد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به مواضع مداخله جویانه برخی مقامات آمریکا، اتحادیه اروپایی و تعدادی از کشورها در خصوص فوت خانم مهسا امینی با تسلیت به پدر و مادر و خانواده داغدار ایشان، مواضع مداخله‌جویانه خارجی در مورد این حادثه تأسف‌بار را محکوم و به این کشورها توصیه کرد از فرصت طلبی و استفاده ابزاری از مقوله حقوق بشر اجتناب نمایند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه کشورهایی که با سابقه طولانی جنگ‌افروزی و خشونت در سرتاسر جهان شناخته شده اند، از وجاهت و مشروعیتی برخوردار نیستند که دیگران را در مورد حقوق بشر موعظه کنند، افزود: دولت آمریکا با تداوم سیاست شکست‌خورده فشار حداکثری و تروریسم اقتصادی، بزرگترین ناقض حقوق ملت ایران است و نمی‌تواند با طرح ادعاهای اثبات نشده و اتخاذ مواضع فریبکارانه، خود را غمخوار و حامی مردم ایران نشان دهد.

کنعانی با تأکید بر اینکه حقوق بشر بر اساس باورها و ارزش‌های دینی و تاریخی، برای جمهوری اسلامی ایران از ارزش و جایگاهی ذاتی برخوردار است، افزود: باعث تأسف است که برخی کشورها با سوء استفاده سیاسی و ابزاری از حقوق بشر، تلاش می‌کنند از یک حادثه در حال بررسی، به عنوان فرصتی برای پیگیری اهداف و امیال سیاسی خود علیه دولت و ملت ایران بهره گیرند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه دستورات لازم جهت انجام تحقیقات دقیق و شفاف در مورد این رخداد غم‌بار از سوی بالاترین مسئولان اجرایی، قضایی و قانونگذاری کشور صادر شده است، گفت: رویکرد دوگانه طرف‌های غربی و چشم بستن آن‌ها بر جنایات مداوم هم پیمانان خود در اقصی نقاط جهان از جمله علیه ملت مظلوم فلسطین، صرفا به نمایان شدن بیش از پیش ریاکاری غرب در موضوع حقوق بشر منجر خواهد شد.

کنعانی در پایان به این دسته از دولت ها توصیه کرد بر اصلاح وضعیت اسف‌بار حقوق بشر در کشورهای خود پرداخته و از تلاش بی‌ثمر برای فتنه‌انگیزی در دیگر کشورها دست بردارند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: