به‌روز شده در: ۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۵۱۰۳
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۲
دبیر حزب موتلفه اسلامی سیستان و بلوچستان تحلیل کرد:
دبیر حزب مؤتلفه اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: ارز ۴200 تومانی در صورت تداوم، دقیقا اقشار آسیب پذیر جامعه را در فشار اقتصادی قرار می دهد و موجب کوچک تر شدن سفره مردم و سود هنگفت برای رانت‌خواران، دلالان و قاچاقچیان می شود.

دبیر حزب مؤتلفه اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: ارز ۴200 تومانی در صورت تداوم، دقیقا اقشار آسیب پذیر جامعه را در فشار اقتصادی قرار می دهد و موجب کوچک تر شدن سفره مردم و سود هنگفت برای رانتخواران، دلالان و قاچاقچیان می شود.

ارز ۴200 تومانی سود هنگفت برای رانتخواران و دلالان به دنبال داشته است

غلام محمد طاهری در گفتوگو با خبرنگار فارس در زاهدان با تاکید بر حذف ارز 4200 تومان، اظهار کرد: ارز ۴200 تومانی که دولت و مجلس در مسیر حذف آن و حمایت معیشتی از مردم قرار دارند، در صورت تداوم، دقیقا اقشار آسیب پذیر جامعه را در مرکز سیبل فشار اقتصادی قرار می دهد و موجب کوچک تر شدن سفره مردم و رسیدن سود هنگفتی به جیب رانتخواران، دلالان و قاچاقچیان میشود.

دبیر حزب مؤتلفه اسلامی سیستان و بلوچستان افزود: یک تصمیم اصولی، درست و اقتصادی گرفته شده که کارشناسان اقتصادی اصل آن را قبول دارند، اما این اقدام باید با چند شرط انجام بگیرد؛ اطلاعرسانی درست، آماده کردن تمهیدات و مقدمات کار و حمایت معیشتی از مردم جزء ضروریات است؛ به عبارت دیگر، طبق مصوبه مجلس در ازای حذف ارز ترجیحی، یارانه مستقیم باید به گروه مخاطب یارانهبگیران اختصاص داده شود و دولت مقدمات آن را فراهم کند.

وی ادامه داد: دولت سیزدهم وارث مشکلات اقتصادی بسیاری است که از دولت قبل به علت سیاست های غلط اقتصادی به جا مانده و تلاشهای فراوانی برای حل این مشکلات از طرف شخص رئیس جمهور و کابینه ایشان در حال انجام است و همه باید به دولت در این راستا کمک نمائیم.

طاهری گفت: یکی از دغدغه های مهم مردم مبارزه با فساد است و امروز باید با فساد مبارزه عملی کرد و آنهایی که سالها رانت خواری کردند و بانیان وضع موجود هستند و آنانی که باعث شدند فشار مضاعف اقتصادی در این سال ها بر مردم تحمیل شود باید محاکمه شوند، این اراده در دولت سیزدهم ایجاد شده است و انتظار هم همین است که در دولت انقلابی با فساد و بی عدالتی مبارزه و ریشه های آن خشکانده شود.

وی بیان کرد: دولت برای حل مشکلات مردم عزم جدی دارد و اگرچه مشکلات فراوانی از سال های قبل به سبب ناکارآمدی مدیریتی روی هم انباشته شده اما توان، ظرفیت و استعدادهای کشور بسیار زیاد است و در همین مدت کوتاه که از روی کار آمدن دولت سیزدهم گذشته است، مشکلات بزرگی از سر راه برداشته شده است.

وی اضافه کرد: در سال های اخیر تداوم روند خشکسالی و تغییرات شرایط اقلیمی وضعیت تولید و عرضه محصولات کشاورزی را تحت تاثیر قرار داده و باعث شده قیمتها در بازارهای جهانی شیب افزایشی داشته باشند و علاوه بر آن وقوع جنگ در اوکراین نیز این روند را به شکل چشمگیری تشدید کرد و قیمتها را تا حد قابل ملاحظه ای افزایش داد، چراکه به عنوان مثال روسیه و اوکراین روی هم رفته تقریباً یک سوم صادرات جهانی گندم را تأمین میکنند، بنابراین تاثیرات وشوک ناگهانی این رویداد بر اقتصاد جهانی انکار ناپذیر است.

طاهری ادامه داد: اما در کشور ما علاوه بر عوامل فوق، مشکل دیگری به نام قاچاق و خروج کالاهای اساسی از کشور نیز وجود دارد که باید برای مقابله با آن اقدامات اساسی از جمله هدفمند کردن یارانهها که می تواند در کاهش جذابیت کالاهای اساسی برای قاچاقچیان و جلوگیری از قاچاق این اقلام، موثر و ضروری باشد انجام گیرد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: