logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۴۵۵۴
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۸
وقتی رکوردداران انتصابات غیرتخصصی طلبکار می شوند

از چند روز گذشته که خبر انتصاب علی عسگری به مدیریت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس منتشر شد، جریان اصلاح طلب با تکیه بر این موضوع که انتصاب مذکور نادرست است سعی کرد تا مدیریت کلان در صنعت نفت را غیر تخصصی جلوه دهد، این در حالی است که اگر به انتصابات گذشته در دولت مورد حمایت این جریان نگاهی بیاندازیم خواهیم دید که رکورددار انتصابات غیرتخصصی و خارج از حوزه نفت کسی جز بیژن زنگنه نیست. در دوران وزارت بیژن زنگنه بود که معاون پژوهش و فناوری از راهآهن و معاون برنامهریزی از وزارت نیرو به صنعت نفت آمدند. همچنین مدیرعاملان دو شرکت پخش و پالایش و نیکو را شاگردان زنگنه عهده دار شدند. علاوه بر این موارد دو تن از مشاوران ارشد وی که اختیارات بی شماری در حوزه مدیریت نفتی را عهده دار بودند پیش از آن در حوزه های معدن و شیلات مشغول کار و از آنجا به حوزه ی انرژی وارد شدند بعلاوه این موضوع مدیر عامل پیشین هلدینگ خلیج فارس که امروز جریان اصلاح طلب برای آن جنجال به راه انداخته از مترو به حوزه ی نفتی کوچ کرده بود و برخلاف امروز رسانه های اصلاح طلب کوچکترین اعتراضی به این موضوع نکردند وانگهی به علت یک انتصاب نادرست زیر سوال بردن کل مدیریت یک وزارت خانه بیشتر به یک تسویه حساب سیاسی شبیه است تا یک نقد فنی و تخصصی.

جنس مذاکره دولت قبل و فعلی

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقالهی خود ادعا کرده است: کسانی که برجام را نفی میکردند، اکنون مذاکره برای احیای آن را لازم میدانند.

برخلاف آنچه روزنامه ی حامی جریان اصلاح طلب ادعا می کند ، مخالفتها نه با ابزار مذاکره، بلکه استفاده غلط و نادرست از آن بود. طبیعتا فرق میکند که استفاده از این ابزار به چه صورت و توسط چه کسی انجام گیرد اینکه به دشمن اعتماد کند ، یا بیاعتماد باشد و تن به توافق «به هر قیمت » ندهد.

وانگهی دولت و جریان حامی آن از مذاکره برای مذاکره استقبال نمی کنند بلکه در پی احیای حقی هستند که بر اثر اشتباهات دولت گذشته همه امتیازات هستهای در کمتر از 2 سال واگذار شد و تنها باعث ایجاد افزایش تحریم ها از 800 مورد به 1700 مورد شد، بنابراین حال که کشور هزینه ی بی شماری را به علت مذاکرات سراسر اشتباه دولت مورد حمایت این جریان پرداخته است حق دارد که حقوق خود را از مذاکرات برجام مطالبه نماید. این مذاکره برای احقاق حق کجا و آن مذاکره برای مذاکره و سرسپردگی کجا؟

بانیان اصلی مشکلات موجود

جواد امام یکی از فعالین اصلاح طلب طی مصاحبه ای با روزنامه ی اعتماد میگوید: «مسبب اصلی اوضاع امروز اقتصاد، سیاستهایی همچون نپذیرفتن FATFو ممانعت از احیای برجام است و مقصر اصلی کسانی که چنان شعارهایی علیه این سازوکارهای جهانی میدادند»

این سخنان در حالی مطرح می شود که در دولت حسن روحانی بیش از ۹۰ درصد دستورات FATF اجرا شد و در راستای تعهدات برجامی در قلب راکتور هسته ای بتن ریخته شد و چرخ سانتریفیوژها از حرکت ایستاد و بخش اعظم ذخایر اورانیوم غنی شده به خارج از کشور منتقل شد، اما با وجود همراهی دولت روحانی نسبت به غرب و انجام تمامی آنچه از سوی غرب به کشور دیکته شد، دلار به 10 برابر افزایش پیدا کرد و تحریمها چند برابر شد و قیمت تمامی کالاهای اساسی اعم از مرغ و تخم مرغ و خودرو و و لوازم خانگی و...به طرز سرسام آوری افزایش پیدا کرد.

حال بانیان اصلی مشکلات موجود، به ادامهی روند گذشته اصرار کرده و قصور و تقصیرهای خود را به گردن دیگران می اندازند.

نتیجه هزینه 60 میلیارد دلار و 60 تن طلا

عصر ایران از جمله سایت های حامی جریان اصلاح طلب می نویسد: خلاصه بودجه پیشنهادی سال 1401 این است: دست دولت در جیب ملت از طریق افزایش سهمگین مالیاتها!

این سخن در حالی مطرح می شود که بنای دولت بر اخذ مالیات از پردرآمدها، سوداگریها و درآمدهای غیرمولد با مالیات صفر است که تا به امروز هیچگونه مالیاتی پرداخت نکرده اما با تحرکات خود، ثبات بازار را به هم میریزند و کالاها را با قیمتی بسیار گران تر به مردم می فروشند.

وانگهی باید از سایت حامی دولت تدبیر و امید پرسید دولت ایشان که دست در جیب مردم نداشت چگونه 60 میلیارد دلار از منابع ارزی و 60 تن طلا را هزینه کرد که نتیجه آن رانت های میلیاردی و فشار تورم 50 درصدی به مردم شد؟

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: