logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۴۵۵۳
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۸
این یك واقعیت است كه آلودگی‌های موجود در فضای مجازی افسارگسیخته است و افرادی كه به‌عنوان مصرف‌كننده در این فضا مشغول به فعالیت هستند، به علت رهاشدگی این فضا در تیررس سیلی بنیان كن با آسیب ها ی نو ظهور قرار می گیرند و مجبورند كه به تنهایی بار حفاظت از خود در برابر این آسیب ها كه عموماً فراتر از حد توان آنهاست را به دوش بكشند
فاطمه حسینی- 180 نماینده مجلس در بیانیهای از قوه مجریه و قضائیه خواستند که با «سوءاستفاده از امکانات فضای مجازی» و «لجامگسیختگی رسانههای اجتماعی» برخورد کنند و منتظر قانون «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» نباشند.

در تیرماه سال گذشته بود که طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی با هدف حمایت از تولیدات داخلی و رفع خلاء های قانونی حقوق کاربران در فضای مجازی مطرح و در دستور کار مجلس قرار گرفت همزمان با این طرح حجم اخبار، گزارشها و واکنشها در رسانهها و فضای مجازی به یک باره اوج گرفت و برخی روزنامهها با تیترهای درشت به آن پرداختند و مدعی شدند که این طرح در صورت تصویب در نهایت به سمت محدودسازی فضای مجازی و اینترنت حرکت میکند و کسب و کارهای اینترنتی موجود در اینستاگرام، تلگرام و واتساپ را از بین می برد. همچنین بگیر و ببند در فضای مجازی و جرمانگاری استفاده از فیلترشکن هم از جمله مسائلی بود که توسط مخالفان این طرح مطرح می شد و ذهن مردم را در مورد این طرح مشوش می کرد، در نهایت با تمام حاشیهها این طرح از دستور کار مجلس خارج شد.

حال نمایندگان ملت از قوه مجریه و قوه ی قضائیه خواسته اند تا زمانی که طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی به تصویب نرسیده با سوء استفاده کنندگان در فضای مجازی برخورد کنند.

این یک واقعیت است که آلودگیهای موجود در فضای مجازی افسارگسیخته است و افرادی که بهعنوان مصرفکننده در این فضا مشغول به فعالیت هستند، به علت رهاشدگی این فضا در تیررس سیلی بنیان کن با آسیب ها ی نو ظهور قرار می گیرند و مجبورند که به تنهایی بار حفاظت از خود در برابر این آسیب ها که عموماً فراتر از حد توان آنهاست را به دوش بکشند، این در حالی است که محافظت در برابر چنین سیلاب های مخربی تنها با سالمسازی فضای مجازی صورت می گیرد و اصلی ترین نقش در این زمینه را حاکمیت جامعه بر عهده دارد. اینگونه نیست که حاکمیت فقط مسئول راه انداختن بستر اینترنت و خدمات مربوط به آن باشد بلکه در این زمینه وظایف نظارتی گستردهای در جهت سالمسازی آن نیز برعهده دارد.

فارغ از بحثهای سیاسی و عملکردهای سلیقهای، مدیریت فضای مجازی در کل دنیا توسط حاکمیت آن کشور انجام می شود، متاسفانه در کشور ما بحث سالمسازی فضای مجازی بعد از سال های بی شمار با وجود نیاز مبرمی که به آن بوده همواره مورد سوء استفاده جناح های سیاسی قرار گرفته تا به واسطه ی آن جریان رقیب را مخالف آزادی جلوه دهند و حواس جامعه را از مسائل اصلی منحرف کنند.

این در حالی است که در تمامی دنیا مدیریت فضای مجازی حاکم است هیچ کشوری نسبت به مدیریت فضای مجازی سرزمین خود بیتفاوت نیست. همین کشور آمریکا که مدیریت فضای مجازی در ایران را به وضع محدودیتهای بیشتر تعبیر میکند، اینترنت دوگانه را در اختیار شهروندان خود قرار داده تا کاربران با سنین مختلف به محتوای یکسانی دسترسی نداشته باشند.

اما متاسفانه در کشور ما اهمال کاری و سیاسی کاری مسئولین اجرایی باعث ایجاد لجام گسیختگی فعلی فضای مجازی کشور شده است.

رهبر معظم انقلاب در بحث بیتوجهی مسئولان نسبت به فضای مجازی در سالهای قبل میفرمایند: " همه کشورهای دنیا روی فضای مجازی خودشان دارند اعمال مدیریت میکنند، در حالی که ما افتخار میکنیم به اینکه ما فضای مجازی را ول کردهایم. این افتخار ندارد، این به هیچ وجه افتخار ندارد. فضای مجازی را بایستی مدیریت کرد."

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: