به‌روز شده در: ۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۳۸۷۹
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۲
رئیس هئیت مدیره سازمان نظام پزشکی تهران تبین کرد :
معاون سابق سلامت وزارت بهداشت و درمان با بیان اینکه دیپلماسی ضعیف سلامت در دولت قبل نسبت به واردات واکسن حکمفرما بود افزود: در حال حاضر دیپلماسی قوی در حوزه سلامت شکل گرفته است و آنچه اکنون اتفاق افتاده است؛ لوکوموتیو واکسیناسیون به سرعت در حال حرکت است.
دکتر سید مؤید علویان رئیس هئیت مدیره سازمان نظام پزشکی تهران در خصوص عدم تسریع روند واکسیناسیون در کشور در دولت دوازدهم گفت: برداشت من این است که در دولت سابق شفافیت با مردم وجود نداشت و مدعی می شدند نمی توانند پول جابجا کنند و با سایر کشورها ارتباط برقرار کنند و تا رفع تحریمها نمیتوان واکسن وارد کرد؛ ولی واقعیت این است که باید بررسی شود؛ چرا در آن دولت نسبت به واردات واکسن اهتمام جدی صورت نگرفت.

وی با نگاهی به افزایش روند واکسیناسیون در دولت سیزدهم و طی هفتههای اخیر خاطرنشان کرد: ملاحظه شد که رئیسجمهور دولت سیزدهم با ریاست جمهوری چین و روسیه وارد صحبت و مذاکره شد و موضوع این مذاکرات در باب تسهیل واردات واکسن بود؛ طبیعتا همین کار را رئیسجمهور قبل میتوانست انجام دهد که انجام نداد.

معاون سابق سلامت وزارت بهداشت و درمان با بیان اینکه دیپلماسی ضعیف سلامت در دولت قبل نسبت به واردات واکسن حکمفرما بود افزود: در حال حاضر دیپلماسی قوی در حوزه سلامت شکل گرفته است و آنچه اکنون اتفاق افتاده است؛ لوکوموتیو واکسیناسیون به سرعت در حال حرکت است.

وی تأکید کرد: واکسیناسیون ابزاری برای کاهش ابتلا و به تبع آن کاهش مرگومیر و بستری بیمارستانهاست، حقیقت این است چرخه انتقال باید شکسته شود و اگر این اتفاق رخ ندهد امکان اینکه این بیماری ریشهکن شود، کاهش پیدا میکند.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی کشور واکسیناسیون و رعایت نکات بهداشتی در کنار یکدیگر را عاملی برای مقابله با ویروس برشمرد و ادامه داد: آنچه تجربه نشان میدهد به دنبال واکسیناسیون و رعایت دستورالعملهای بهداشتی و کاهش بیماری؛ برخی از محدودیتها برداشته شده و این امر به تبع افزایش واکسیناسیون و افزایش ایمن بودن جامعه نسبت به این بیماری امکانپذیر است.

علویان در خصوص درمانها و داروهای تجویز شده برای بیماران از آغاز اپیدمی کرونا تاکنون تصریح کرد: ما در کشوری هستیم که بدنه علمیمان بهواسطه دانشگاههای بزرگ و اساتید برجسته، قوی است؛ اما در عمل اتفاق دیگری افتاده و در این زمینه سههزار میلیارد تومان از درآمد بیمهها صرف دارو شد که اکنون اعلام شده این دارو بیاثر است و مطالعات تحقیقاتی نیز در برخی از بیماران این حقیت را اثبات میکند اما مطالعات بالینی نشان می دهد علاوه بر به خطر افتادن جان بیماران هزینههای سنگینی به نظام سلامت تحمیل کرده است.

وی گفت: به نظر من این ضعف دولت قبل بوده که نتوانسته دستورالعمل و گایدلاینهای درمانی را به صورت استاندارد در کشور اجرا کند، اینکه هر مرکز درمانی و بیمارستانی برای خود یک پروتکلی دارد؛ شایسته کشور ما نیست.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: