به‌روز شده در: ۰۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۲
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۳۴۴۰
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۳
اخبار 24 ساعت گذشته:
توئیت متفاوت سید حسن نصرالله درباره رئیسی

سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله با انتشار توئیتی با اشاره به یک آیه قرآنی به پیروزی ابراهیم رئیسی واکنش نشان داد.به گزارش خبرآنلاین، دبیرکل حزب الله لبنان با انتشار تصویر سردار قاآنی در کنار آیت الله رییسی و اشاره به آیه وهذا إلی إبراهیم وإسماعیل أن ظهرا بیتی»: به ابراهیم و اسماعیل سفارش کردیم:«... خانه ام را از هرچه رنگ و بوی بت پرستی دارد، پاک کنید.» (بقره، ۱۲۵)
اصرار آمریکا بر عدم انجام تعهد و مذاکره بر سر موضوعات منطقه‌ای

شبکه «پرس تی‌وی» به نقل از منابع آگاه گزارش داده است: «آمریکا کماکان از انجام تعهدات خود برای بازگشت به برجام و لغو تحریم‌ها خودداری کرده است. آمریکا هنوز راستی آزمایی واقعی از لغو تحریم‌ها را نپذیرفته است. آمریکا همچنین ضمن طرح ایده گام‌به‌گام، با لغو یکجای تحریم‌ها مخالفت کرده است. دولت بایدن همچنان بر زیاده‌خواهی هسته‌ای و تحمیل تعهدات جدید هسته‌ای بر ایران تأکید دارد. آمریکا صرفاً تعلیق و توقف موقت ۱۲۰ روزه و یا ۱۸۰ روزه این تحریمها را پیشنهاد داده است. آمریکا امکان خروج مجدد از برجام را رد نکرده و ضمانتی هم برای عدم خروج مجدد ارائه نمیدهد و درخواست ایران برای تضمین عدم اعمال تحریم و عدم استفاده از مکانیسم بازگشت خودکار تحریم‌ها را نپذیرفتهاست. آمریکا و اروپا در ازای توقف موقت برخی تحریم‌های برجامی، خواستار تحمیل تعهدات جدید هستهای فراتر از برجام و حتی تعهدات غیربرجامی‌، همچون مذاکره در خصوص سیاست‌های منطقهای ایران شدهاند».
مصداقی برای ضعف دستگاه دیپلماسی

مجری برنامه تهران۲۰ در واکنش به ماجرای حمله به رأی‌دهندگان در اروپا گفت: «یادمان باشد کسانی که به ما می‌گفتند رأی ندید، اگر یکم فضا شیر تو شیر شود به صغیر و کبیرمان رحم نمی‌کنند. پس ما وزارت خارجه برای چی داریم؟ شما حتی نمی‌توانید امنیت مردم را در جلوی درب سفارتخانه‌مان را تأمین کنید، این نشان از اوج ضعف دستگاه دیپلماسی است. اگر برای یکی از همین کشورها همین اتفاق در تهران می‌افتاد چه جنجالی درست می‌کردند؟ دیپلماسی که تنها مذاکره کردن در هتل نیست!».

پاسخ کارشناس شبکه روسی به مقام سعودی

تحلیلگر راشاتودی در واکنش به اظهارات مشاور سابق وزارتخارجه سعودی علیه انتخابات ایران، گفت: «شما هم انتخابات برگزار کنید، اگر ۲ درصد شرکت کردند، ما می‌گوییم بزرگ‌ترین انتخابات تاریخ را رقم زدید. حتماً می‌دانید که شما اصلاً انتخابات ندارید!».

خروجی اولین نشست خبری!

رئیسی در اولین نشست خبری خود، به سؤالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ گفت. برخی از مواضع مهم رئیس‌جمهور منتخب در این نشست به شرح زیر است: «تغییر وضع موجود، مبارزه با فساد، فقر و‌ تبعیض و‌ در یک‌ کلمه اجرای عدالت در تمام شئون زندگی‌ مردم، پافشاری بر ارزش‌های اسلامی و‌ انقلابی، پیام‌های حضور ملت ایران در صحنه انتخابات بود. آمریکا موظف به رفع تحریم‌هاست و ما باید این اقدام‌ را راستی‌آزمایی کنیم. هر مذاکره‌ای که منافع ملی در آن تضمین شود، این مذاکره حتماً موردحمایت خواهد بود؛ اما ما وضعیت اقتصادی و شرایط مردم را به این مذاکرات گره نخواهیم زد. اجرایی کردن طرح جامع همکاری‌های ایران و چین را حتماً دنبال خواهیم کرد. مسائل منطقه‌ای و موشکی قابل‌مذاکره نیست. من به‌صورت مستقل وارد شدم و از تمام تشکل‌ها و احزاب برای حمایت تشکر می‌کنم؛ اما برای تشکیل کابینه، من خود را در برابر خدا می‌بینم. نگاهم در انتخاب اعضای کابینه به انقلابی بودن، کارآمد بودن، فسادستیز بودن و مردم‌دار بودن است. سامانه‌ای آماده می‌کنیم که مردم افراد کارآمد را انتخاب کنند. مانعی از طرف ما برای بازگشایی سفارت ایران و عربستان در دو کشور وجود ندارد. فلسطینیان صاحب فلسطین‌اند. جمهوری اسلامی همواره حامی مظلومان خواهد بود. هرگونه دخالت سعودی‌ها و حامیانش در یمن باید متوقف شود. برای سرمایه‌گذاری ایرانیان خارج از کشور در داخل امنیت ایجاد می‌کنیم. ما سامانه‌ای را فعال می‌کنیم برای ارتباط دائمی با مردم در همه سطوح اجتماعی.
پاسخ دادستان کل کشور به شایعه ریاستش بر دستگاه قضا

دادستان کل کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شایعاتی در خصوص ریاست شما بر قوه قضاییه مطرح شده است؛ این شایعات چقدر صحت دارد؟ گفت: فعلاً همه اینها شایعه است.محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور در گفت‌و‌گو با ایلنا، در خصوص سرنوشت سند تحول قضایی پس از ریاست سید ابراهیم رییسی بر قوه قضاییه، اظهار کرد: سند تحول، سندی است که در قوه قضاییه لازم‌الاجراست. ریل‌گذاری شده و قائم به شخص نیست. هرکسی که ریاست قوه قضاییه را به عهده بگیرد، باید این سند را ادامه دهد.دادستان کل کشور افزود: قطعاً چون این سند تحول مورد تصویب و تأیید مقام معظم رهبری قرار گرفته است و سندهای بالادستی این سند سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری است که تعیین کرده‌اند و یا در قوانین آمده است، به نظر نمی‌رسد که تغییری در این ریل‌گذاری در قوه قضاییه ایجاد شود.
کدام نظرسنجی درباره انتخابات به واقعیت نزدیک‌تر بود

مؤسسه مِتا در آخرین نمونه‌گیری خود از جامعه، میزان مشارکت را 48.2 و میزان آرای رئیسی را 60.4 اعلام کرده بود. آماری که از سایر مراکز افکارسنجی به واقعیت‌ نزدیک‌تر بود. مجید امامی، استاد هادی هسته افکار عمومی مرکز رشد دانشگاه امام صادق می‌گوید: «مِتا در مطالعات خودش به یک روش و آن‌هم روش نظرسنجی و پیمایش بسنده نکرده است. ما از علم مدل‌سازی کمک گرفته‌ایم. مدل‌سازی، محاسبات لازم برای دستیابی به چنین مدلی را انجام می‌دهد. این محاسبات بعضاً به‌قدری زیاد هستند که انجام کل حجم محاسبات، گاهی از اوقات توسط کامپیوترهای خیلی قوی تا ساعت‌ها به طول می‌انجامد».
نیویورک تایمز: آمریکا درخواست منطقی ایران را نمی‌پذیرد

یک روزنامه آمریکایی می‌گوید «ضمانت خواستن آمریکا از ایران» و «انتظار آمریکا برای افزایش تعهدات ایران در برجام»، بازگشت آمریکا به برجام را ناممکن ساخته است.
نیویورک تایمز با اشاره به این که شش هفته تا شروع به کار دولت جدید ایران زمان باقی است، می‌افزاید: دو مسئله جدی مانع از به فرجام رسیدن گفتگو‌ها شده است. نخست، خواست ایران برای دریافت ضمانت‌نامه‌ای از آمریکا است.
موضوع تقاضای ایران برای دریافت ضمانت نامه پیش از این نیز از سوی برخی از محافل دیپلماتیک حاضر در نشست‌های وین مطرح شده بود. ایران نگران آن است که حتی در صورت وصول توافق با آمریکا، دولت بعدی آن کشور همان راهکاری را در پیش گیرد که ترامپ در سال ۲۰۱۸ انجام داد.

روزنامه اصلاح‌طلب: با حمایت از روحانی، هست و نیست مردم را سوزاندیم!

روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب یزد نوشت: «شورای نگهبان از میان صدها نامزد، رسید به هفت نام؛ اما با قطعیت می‌گوییم حتی اگر همه نام و نشان‌دارها آمده بودند، با همه سلایق، بازهم در دو مسئله هیچ خللی ایجاد نمی‌شد؛ یکی در جلب و جذب مشارکت، دیگری در پیروزی «سیدابراهیم رئیسی». این وسط فقط شورای نگهبان به داد پزشکیان و جهانگیری و لاریجانی رسید که در کشاکش قرار گرفتن در معرض قضاوت عموم، به تیر غیب حسن روحانی و کلاب هاوس و کارگزاران سازندگی دچار نشوند. خلاصه و مفید، بازی با مشارکت پایین دو رو دارد؛ یکرو واقعیتی است که داریم می‌بینیم. روی دیگر فرافکنی ما اصلاح‌طلب‌ها است؛ یعنی مردمی که هشت سال هست و نیستشان را از دست دادند باید یقه کدام طرفِ ماجرا را می‌گرفتند؛ اصلاحاتی‌ها را یا اصولگرایان را. ما اصلاح‌طلب‌ها یا با همراهی با حسن روحانی اعتماد و معیشت و هست و نیست مردم را سوزاندیم یا با سکوتمان! که در هر دو صورت مقصر بودیم و باید تاوان پس می‌دادیم که دادیم. ظرفیت رأی اصلاح‌طلب‌ها همانی بود که دیدیم. با یا بدون جهانگیری، پزشکیان و حتی علی لاریجانی، اصل ماجرا هیچ تغییری نمی‌کرد، چون ما در «مثلث برمودای سیاست» ازنظر مردم «نیست و محو» شده بودیم و چاره‌ای جز پذیرش شکست نداشتیم!
احمد خاتمی: انتخابات این دوره شکوه خاصی داشت

احمد خاتمی گفت: همواره انتخابات با شکوه برگزار می‌شود، اما این دوره شکوه خاصی داشت و از ویژگی‌های متعددی برخوردار بود، چرا که در این سال‌ها بی‌سابقه بود که خارجی‌ها بخواهند مردم را از حضور از پای صندوق‌های رای منصرف کنند. تصور آنها این بود که حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد پای صندوق رای حاضر خواهند شد و حتی در این رابطه نظرسازی‌ها کردند، اما هیچ کدام از این کارها به نتیجه نرسید.
انهدام سه تیم تروریستی در ایام انتخابات

«سردار محمد پاکپور» فرمانده نیروی زمینی سپاه خبر داد: «در ایام انتخابات دشمن به دنبال اقدامات تروریستی در کشور بود. در ۱۰ روز گذشته منتهی به انتخابات، نیروی زمینی سپاه موفق به شناسایی و انهدام سه تیم تروریستی در شمال غرب کشور شد. دو تیم تروریستی و عناصر ضدانقلاب در منطقه اشنویه و بانه منهدم شدند. یک تیم تروریستی هم که از مرز عبور کرده بود، در منطقه سروآباد در هم کوبیده شد».
مزار شریف در یک‌قدمی سقوط

در ساعات گذشته طبق ادعای طالبان دو شهرستان استراتژیک در ولایت بلخ و دو شهرستان در قندوز به تصرف طالبان درآمدند و عملاً شهر مزار شریف به‌تدریج در حال تکمیل محاصره است. در شهر قندوز، ناحیه سوم این شهر به تصرف طالبان درآمده است و پس از سقوط دولت‌آباد، شهرستان شولگره نیز در خطر سقوط است.
شرایط بهره مندی مجرد‌ها از وام اجاره

محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: خانم‌هایی که بالای ۳۵ سال دارند و خودسرپرست هستند به مفهوم این که با خانواده زندگی نمی‌کنند، می‌توانند از تسهیلات اجاره استفاده کنند. همچنین به مردان سرپرست خانوار که به دلیل فوت همسر، طلاق و متارکه مجرد هستند نیز وام اجاره تعلق می‌گیرد.

تفسیر عبدی از اصلاح‌طلبان: فرصت‌طلبان ساده‌لوح!

«عباس عبدی» فعال سیاسی اصلاح‌طلب در یادداشتی در روزنامه اعتماد با عنوان «اصلاحات و تکنیسین‌های سیاسی» نوشت: «مردم ایران به دلایل تاریخی و تجربه صدساله خود و نیز وضعیت منطقه اطمینان دارند که اصلاحات به‌عنوان کم‌هزینه‌ترین شیوه تغییر و بهبود با فاصله بسیار زیادی بهتر از هر روش دیگری است. ولی این امر به معنای آن نیست که اصلاحات را معادل اصلاح‌طلبان به‌عنوان یک گروه اسم‌ورسم‌دار بشناسند. کسانی که هر 4 سال یک‌بار فیل آنان یاد هندوستان می‌افتد و با شیوه‌های نخ‌نما وارد میدان سیاست می‌شوند و غیرمسئولانه یکه‌تازی می‌کنند. اصلاح‌طلبان را چه می‌شود؟ خیلی خلاصه. در سطح نظری، عدول از اصول اساسی اصلاح‌طلبی و نداشتن راهبرد است... در سطح تشکیلاتی تبدیل‌شدن به جمع‌های نسبتاً بسته، پیر، خسته و ناتوان و در سطح عملی، آلوده شدن به جریان فرصت‌طلبی و باری به هر جهت و از این ستون تا آن ستون فرج است و بالاخره در سطح فردی، غلبه کارگزاری و کارپردازی و در یک کلام تکنیسینی سیاسی بر مفهوم واقعی و متعهدانه سیاست است. تکنیسین سیاسی بسیار ساده‌لوح است درعین‌حال خود را هوشمند تصور می‌کند. عباس عبدی در این یادداشت، جریان اصلاح‌طلب را جماعتی پیر، فاقد شجاعت، بسته، خسته، ناتوان، ساده‌لوح، فرصت‌طلب، حرّاف و فاقد راهبرد معرفی کرده است.

اخبار کوتاه

سعید جلیلی می‌گوید: «نه رقابت باید مانع کمک به دولت شود و نه رفاقت مانع از چشم‌پوشی بر موضوعات شود. اگر در ۸ سال گذشته کوتاهی و‌ کج‌روی داشته‌ایم، باید در ۴ سال آینده آن را جبران کنیم و این هم جهاد می‌خواهد».

*«شی جین پینگ» رئیس‌جمهور چین در پیامی، انتخاب «سیدابراهیم رئیسی» در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران را تبریک گفت. به گزارش خبرگزاری دولتی «شینهوا»، رئیس‌جمهور چین در این پیام ضمن تبریک پیروزی حجت‌الاسلام رئیسی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، خاطرنشان کرد که چین و ایران شرکای استراتژیک جامع هستند و امسال، پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین ۲ کشور است. وی افزود، توسعه روابط چین و ایران را بسیار مهم ارزیابی می‌کند و آماده است تا با رئیس‌جمهور جدید ایران برای تقویت ارتباطات استراتژیک دوجانبه، تحکیم اعتماد سیاسی متقابل و گسترش و تعمیق همکاری‌های برد- برد در زمینه‌های مختلف به منظور ایجاد منافع برای هر ۲ کشور و مردم آنها، همکاری کند.

*شهردار میامی آمریکا با هدف تبدیل شهر خود به قطب استخراج ارز‌های رمزنگاری شده در جهان، این هفته از شرکت‌های خارجی برای استخراج رمز ارز با استفاده از برق هسته‌ای دعوت کرد. این دعوت همزمان با افزایش فشار‌ها بر این صنعت، به ویژه در چین صورت می‌گیرد.
*رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، از تمدید مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی و ارسال فرم تبصره ماده
۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم تا ۱۵ تیر خبر داد. بر این اساس، کلیه خریداران حقیقی سکه از بانک مرکزی در سال گذشته هم که تا پایان دیروز برای پرداخت مالیات فرصت داشتند، تا ۱۵ تیر مهلت خواهند داشت. گفتنی است، خریداران سکه از بانک مرکزی از سال ۱۳۹۷ مشمول پرداخت مالیات هستند و اگر مالیات خود را تا مهلت تعیین شده نپردازند، به مالیات متعلقه آن‌ها به ازای هر ماه دیرکرد معادل ۵/۲ درصد جریمه اضافه می‌شود.
*آمار گمرکی نشان داد واردات نفت چین از عربستان سعودی در ماه مه
۵/۲۱ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت، اما این کشور برای نهمین ماه متوالی همچنان بزرگ‌ترین صادر کننده نفت به چین باقی ماند.
*ارزش صادرات و واردات ایران به کشور‌های اوراسیا در دو ماه نخست سال
۱۴۰۰ به ترتیب ۲/۱۸۰ میلیون دلار و ۸/۲۰۱ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل به ترتیب افزایش ۶۶ درصدی و کاهش ۴۶ درصدی را نشان می‌دهد. به این ترتیب کسری تراز تجاری ایران با این اتحادیه ۹۱.۹ درصد بهبود یافت.
*رئیس سازمان بورس اظهار کرد: کسانی که سهام خود را می‌فروشند، برای مدت موقتی پول خود را به صندوق با درآمد ثابت منتقل می‌کنند تا موقعیت بهتری برای خرید سهام پیدا کنند و رقمی که هم اکنون در این صندوق وجود دارد حدود
۳۰۰ هزار میلیارد تومان است، اما این که چقدر از این رقم تبدیل به سهام شود به طور مستقیم به شرایط بازار سرمایه بستگی دارد.
*شورای اقتصاد مصوبه موافقت با فاینانس
۱۵۰ هزار تن ریل راه آهن با فاینانس هندی ۷/۱۲ میلیارد روپیه هند را به وزارت راه ابلاغ کرد. بر اساس این مصوبه، اصل تسهیلات ۸میلیارد و ۱۰۹ میلیون روپیه و سود، کارمزد، بیمه و دیگر هزینه‌های آن نیز ۴ میلیارد و ۶۴۵ میلیون روپیه تعیین شده است. این مبلغ معادل ۱۷۱ میلیون دلار می‌شود.
*رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تغییر کرد
. به‌گزارش ایسنا، انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم در اجلاسیه دوم برگزار شد. بر این اساس وحید جلال‌زاده نماینده ارومیه به‌عنوان رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی انتخاب شد، در سال اول کاری مجلس یازدهم مجتبی ذوالنوری رئیس این کمیسیون بود. همچنین ابراهیم عزیزی و عباس مقتدایی به‌عنوان نواب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی انتخاب شدند.
*یائیر لاپید که قرار است دو سال وزیر خارجه اسرائیل باشد و بعد به مدت دو سال به سمت نخست‌وزیری برسد، تأکید کرد که وزارت خارجه او، تمرکز خود را بر بهبود روابط با حزب دموکرات آمریکا و افزایش روابط با یهودیان جهان به‌خصوص در آمریکا و نیز کاهش اختلاف‌ها با اردن و فلسطین قرار می‌دهد
.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: