به‌روز شده در: ۳۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۳۳۷۲
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۹
سخنرانی انتخاباتی رهبر معظم انقلاب

رهبر معظم انقلاب در آستانه‌ برگزاری سیزدهمین دوره‌ انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، چهارشنبه (۲۶ خردادماه) ساعت۲۰ به‌صورت زنده با مردم سخن خواهند گفت.
تکذیب ادعایی دیگر از همتی

دبیرکل انجمن کشتیرانی دیروز با واکنش به سخن همتی در آخرین مناظره انتخاباتی که گفته بود، «ما الآن یک کشتی با پرچم ایران نمی‌توانیم به دریا بفرستیم»، تأکید کرد: «همین امروز کشتی‌های زیادی تحت‌ پرچم ایران در آب‌های بین‌المللی تردد دارند. در همه دنیا و در حرفه دریایی، در حوزه مالکیت کشتی، الزام، پرچم نیست».
دعوت مراجع عظام تقلید از مردم برای مشارکت حداکثری در انتخابات

آیت‌الله مکارم شیرازی در بخشی از پیامشان به مردم به مناسبت انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ آوردند: «ملت آگاه و مؤمن ایران اسلامی با انتخابات پیش رو در مرحله حساس تاریخی قرار دارند. قرائن و نشانه‌ها حاکی از آن است که کوتاهی در این امر ممکن است آسیب‌های جدی و جبران‌ناپذیری به مصالح کشور وارد کند. ازاین‌رو شرکت در انتخابات تکلیفی الهی، اجتماعی و پشتوانه‌ای برای تحقق عزت و استقلال کشور خواهد بود». آیت‌الله نوری همدانی نیز با صدور بیانیه‌ای، ضمن دعوت از آحاد مردم ایران اسلامی به حضور گسترده در انتخابات، آن را واجب شرعی و عقلی دانستند و تأکید کردند: «از ملت با بصیرت ایران انتظار می‌رود با مشارکت شکوهمند خود، این تبلیغات دشمنان را خنثی کنند». آیت‌الله علوی گرگانی از مراجع عظام تقلید نیز با اشاره به اهمیت مشارکت در انتخابات، آن را وظیفه‌ای همگانی دانست و از ملت ایران خواست تا با حضور پرشور در پای صندوق‌های رأی، به این وظیفه عمل کنند.
سایت ادعایی فاکس‌نیوز، لوکیشن سریال «نون خ» بود

مسئول مطبوعاتی نمایندگی ایران در سازمان ملل ادعای فاکس نیوز درباره فعالیت‌های مشکوک در اطراف سایت سنجریان را رد کرد. به گزارش ایرنا، هفته گذشته فاکس نیوز در گزارشی مدعی شد که بتازگی به تصاویر جدید ماهواره‌ای دست پیدا کرده که نشان می‌دهد فعالیت‌های مشکوک و غیرعادی در اطراف سایت سنجریان در نزدیکی جاجرود در حال انجام است. در ادامه این گزارش ادعایی آمده بود: این تصاویر ماهواره‌ای که از سوی شرکت مکسار ارائه شده و در آزمایشگاه اینتل لب مورد تحلیل قرار گرفته است، نشان می‌دهد که از ۱۵ اکتبر سال ۲۰۲۰، تعداد ۱۸ خودرو در این سایت حضور دارند و در این سایت حفاری صورت گرفته و یک جاده دسترسی جدید به این سایت ساخته شده است. شاهرخ ناظمی مسئول مطبوعاتی نمایندگی ایران در سازمان ملل در توئیتی با اشاره به این گزارش فاکس نیوز نوشت: چند روز پیش فاکس نیوز گزارشی اختصاصی همراه با تصاویر ماهواره‌ای در خصوص تحولاتی مشکوک در اطراف سایت سنجریان در جاجرود منتشر کرد، اما در اصل تصاویر مربوط به خودرو‌ها و تجهیزات لوکیشن فیلمبرداری سریال «نون خ» و عوامل آن بوده است.


دعوت یک سلبریتی از مردم برای مشارکت حداکثری

«بهنوش بختیاری» بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان با انتشار ویدیویی در فضای مجازی، مردم را به مشارکت در انتخابات دعوت کرد. وی گفته است: «روزهای بدی را به لحاظ اقتصادی تجربه کردیم، اما ما یک خانواده‌ایم و باید آبروداری کنیم. الآن وقت اتحاد است. وقتش است همه با هم پشت هم بایستیم و مرض وحشتناک اقتصادی را برای همیشه تمام کنیم. هیجان‌های بیخودی را تمام کنیم و همگی برای کشورمان تصمیم بگیریم.

کمپین «۵ میلیون زنگ، ۵ میلیون رأی

گروهی از جوانان برای افزایش مشارکت در انتخابات ریاست‌جمهوری، کمپین ۵ میلیون زنگ ۵ میلیون رأی راه‌اندازی کرده‌اند. این جوانان با توجه به تأثیر افزایش مشارکت مردم در انتخابات با افزایش قدرت و اقتدار ملی، تصمیم گرفته‌اند از طریق تماس‌های شفاهی با افرادی که احتمالاً برای شرکت در انتخابات مردد هستند، آن‌ها را به حضور پای صندوق‌های رأی و استفاده از حق انتخاب خود ترغیب کنند. این جوانان معتقدند که باید با مرددین صحبت و آن‌ها را اقناع کرد که چشم‌پوشی از حق انتخاب، راه مناسبی برای اعمال حق اعتراض نیست و می‌توان با انتخاب‌های بهتر، اوضاع را در آینده بهبود بخشید».
دژپسند: بورس را گروگان گرفته بودند

وزیر اقتصاد با کنایه به همتی که در آخرین مناظره انتخاباتی، عملکرد خود در افت بازار بورس را منکر شده بود، گفت: «طی ۱۰ ماه گذشته برخی بورس را گروگان گرفته بودند تا شاید در زمان انتخابات از این ابزار استفاده مناسب داشته باشند!». وی افزود: «خود آقای همتی عضو شورای عالی بورس بود. کاهش نرخ سود بین‌بانکی در ابتدای ۹۹ برای هجوم به بازار سرمایه علامت داد. ریزش بازار به خاطر اختلاف من و وزیر نفت نبود. نرخ بهره بین‌بانکی و انفجار نقدینگی دلیل ریزش بازار بود. بانک مرکزی در خصوص تسعیر ارز و واریز منابع ریالی به صندوق تثبیت بازار سهام مقاومت جدی داشت».

نظرات نامزدهای ریاست جمهوری در 24 ساعت گذشته

رئیسی: علاوه بر رانتخواران و مفسدها، فردی که منافع دارد هم نباید در تصمیمگیری به کار بگیریم. بانکها نباید به‌جای تولید به‌سوی خرید دلار، زمین، طلا و مسکن بروند. الآن مالیات تولید ۲۵ درصد است، ما با شیب ملایمی این مالیات را ۱۰ درصد میکنیم. به‌هیچ‌وجه نباید به اقتصاد شوک وارد کرد و ما برنامهای برای تغییر نرخ بنزین نداریم. اصحاب ثروت و قدرت نمیگذارند کار پیش برود. ما با اینها مقابله میکنیم. احتمالاً شایعات در مورد من تا انتخابات بیشتر خواهد شد اما مردم توجه نکنند. ما در درون هر تصمیمی، نظارت تعبیه میکنیم. خاک ایران این استعداد را دارد که در آن تمام نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی موردنیاز تولید شود. از روز اول دولت مسئله مسکن را در همه شهرها کلید خواهیم زد. زمین رایگان در اختیار اقشار کم‌توان باید داده شود. قاضی‌زاده هاشمی: مذاکرات طولانی‌مدت بدون نتیجه، یک روش آمریکایی است که خواسته‌های کشور مقابل خود را مستهلک می‌کند و ذره‌ذره، آن‌ها را وادار به عقب‌نشینی می‌کند. مثل کاری که قبلاً با فلسطینی‌ها، چینی‌ها، کره شمالی و ... انجام شده است. زاکانی: ما پنج نامزد انقلابی باید به انسجام و همافزایی برسیم و مردم را حیران نکنیم. جلیلی: در کشور ما افرادی که درآمد بیشتر دارند، کمتر مالیات میدهند. نظام مالیاتی با ماشینی شدن سلامت بیشتری پیدا می‌کند. همتی: برنامه من ساخت سالی ۶۰۰ هزار مسکن بر مبنای مسکن ملی است. نهادهای عمومی باید با کمک دولت، واحدهای مسکونی استیجاری بسازند و جوانان در ۲ سال اول تشکیل زندگی، ساکن آن شوند. رفع تحریم‌ها مسیر تورم را تغییر خواهد داد؛ باید اثر نقدینگی را خنثی کنیم. مهرعلیزاده: ما باید سبک زندگی جوانان دهه هفتادی و هشتادی را بپذیریم. چرا میگویند خانمها دوچرخهسواری نکنند یا میگویند اینترنت را ضعیف کنید و اجازه برگزاری کنسرت را نمیدهند؟ اگر راه را باز نکنیم، جوان از گذشته و هویت ما فاصله میگیرد.
رشد
۵ میلیون تومانی یک خودروی داخلی در ۲ روز!

رصد بازار خودرو نشان دهنده آن است که دیروز همانند دو روز گذشته «سمند LX با موتور EF ۷» با رشد قیمت مواجه شد. بر این اساس پس از رشد سه میلیون تومانی در دو روز قبل، قیمت این خودرو دو میلیون تومان دیگر نیز افزایش یافت تا در مجموع در دو روز، قیمت این خودرو در بازار پنج میلیون تومان افزایش یافته باشد. به گفته فعالان بازار خودرو، عرضه قطره چکانی این خودرو در بازار طی روز‌های اخیر موجب شده است تا بازار با کمبود عرضه آن مواجه شود و با این که معامله چندانی در بازار صورت نمی‌گیرد، کمبود عرضه به صورت روانی بازار را تحت تاثیر قرار داده و افزایش قیمت پنج میلیونی این خودرو طی دو روز گذشته را رقم زده است.

مظلومیت‌نمایی به‌وقت پاسخگویی!

برخی خبرها حاکی از آن است که اصلاح‌طلبان از جریان سازی دو چهره خود (همتی و مهرعلیزاده) در میان مردم ناامید شده‌اند و برخلاف استراتژی قبلی‌شان، دیگر بنای حمایت آشکار از آن‌ها را ندارند. اصلاح‌طلبان به بهانه اینکه گزینه‌های اصلی آن‌ها از فیلتر شورای نگهبان رد نشده‌اند، درصدد هستند از این فرصت برای مظلوم‌نمایی استفاده کنند و در پروژه قهر از صندوق رأی بدمند. در همین زمینه، ستاد مهرعلیزاده با صدور بیانیه‌ای، این نوع سیاسی‌کاری را تخطئه کرده و از تضاد غیرقابل تجمیع تحریم صندوق رأی ریاست جمهوری در کنار ارائه لیست شورای شهر تهران سخن به میان آورده است. در این بیانیه آمده است: «جا دارد خطاب به همکاران خود در نهاد اجماع‌ساز یادآور شویم که باوجود تفاوت‌های شکلی و ظاهری انتخاباتی شوراهای اسلامی و ریاست جمهوری، این دو به هم تنیده شده است. توجه مردم به رأی دادن به لیست شوراها و عدم سفارش به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری تناقضی است که هدف اولیه را نیز با عدم توفیق همراه خواهد نمود!».

پشت پای کوبا به دلار آمریکا

بانک مرکزی کوبا اعلام کرد: «گردشگران ورودی به کشور باید ارزی غیر از دلار آمریکا همراه داشته باشند، چون دلار دیگر موردقبول بانک‌های کوبا نیست. این تصمیم‌ از بیست و یکم ژوئن اجرایی می‌شود و مدت‌زمان اجرای آن بستگی به برداشته شدن تحریم‌های آمریکا دارد».

مجادله همتی و دژپسند و زیان ۲۵۰۰ هزار میلیاردی سهامداران

دژپسند وزیر اقتصاد معتقد است اگر نوسانات نرخ بهره بین بانکی با سوءمدیریت مواجه نمی‌شد، چشم‌انداز مثبت روند رو به رشد بازار سهام به‌گونه‌ای بود که می‌توانستیم حتی به بانک مرکزی در هدایت نقدینگی کمک کنیم، چنانچه در مهر و آبان این اتفاق افتاد.
از تیرماه سال ۱۳۹۹ که روند نرخ بهره بین بانکی صعودی شد، مشخصا در آن برهه جهت حرکت شاخص کل بورس نزولی شد. در واقع از زمانی که نرخ بهره بین بانکی ۲۰ درصد شد، این شاخص عملا بر روند بازار سهام مسلط شد. اگر وضعیت صعودی بازار سهام ادامه پیدا می‌کرد به هیچ عنوان دولت مجبور به استفاده از بحث‌های فرابودجه‌ای مثل تبصره ۴ قانون بودجه نمی‌شد.
وزیر اقتصاد با بیان اینکه نرخ سود بین بانکی در اختیار یک دستگاه (بانک مرکزی) است، گفت: «مدیریت این نرخ با سوءمدیریت مواجه شد و اگر در این حوزه سوءمدیریت نداشتیم، با بهبود بازار سهام و استفاده از ظرفیت بورس می‌توانستیم در هدایت نقدینگی به بانک کمک کنیم.
از سوی دیگر عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی می‌گوید: سقوط بورس به دلیل دعوای فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و وزیر نفت بوده است.
روزنامه جوان ضمن مرور مجادلات بی‌فایده دژپسند و همتی، از اینکه ۲۵۰۰ هزار میلیارد تومان از ارزش سهام سهامداران از بین رفته و هیچ‌یک از دولتمردان، مسئولیت آن را نمی‌پذیرد، انتقاد کرد.
قبل از انتخابات ریاست‌ جمهوری ایران، مذاکرات وین نهایی نمی‌شوند

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات وین: ما برای تمیز کردن متن کنونی و برداشتن پرانتزهای دور موضوعات ثانویه به دو هفته دیگر زمان نیاز داریم. باید روی نحوه و چگونگی اجرای توافق تمرکز کنیم. ما نمی‌توانیم تا قبل از انتخابات ریاست‌ جمهوری ایران پیش‌نویس سند نهایی را آماده کنیم.‌ پیشرفت‌هایی حاصل شده اما سرعت آن به اندازه‌ای که تمایل داشتیم نیست، ولی من همچنان خوش بین هستم.

امید دولت به کاهش ناکارآمدی‌ها در روزهای پایانی!

برجام، رفع تحریم‌ها، بورس، افزایش قیمت بنزین، ترمیم بافت‌های فرسوده، رفع آلودگی هوا، بالا بردن ارزش پول ملی و افزایش تعداد شاغلین، از شعارهایی بود که در ۸ سال گذشته بارها بر زبان روحانی و اعضای کابینه وی جاری شد. دعوت به حضور در پای صندوق‌های رأی از سوی دولت هرچند در ظاهر یک امر بدیهی و مهم است، اما گویی خود دولت از عوامل کمرنگی مشارکت حداکثری در انتخابات است. بسیاری از مردم وعده‌های محقق نشده دکتر روحانی در دو انتخابات سال‌های ۹۲ و ۹۶ را دلیل بی‌اعتمادی به برنامه‌ها و طرح‌های نامزدهای این دوره انتخابات ریاست جمهوری معرفی می‌کنند. بااین‌وجود رئیس‌جمهور در سخنان دیروزشان، همچون گذشته، بدون اشاره به ناکارآمدی‌ها و کوتاهی‌ها، بر خدمات هشت‌ساله دولت تأکید کرد و گفت: «انکار دستاوردهای آشکار دولت در نبرد با تحریم اقتصادی و کرونا، راهبرد مخالفان ایران است و این نه‌تنها ظلم به کلیت نظام و کشور بلکه ظلم به مردم و رأی قاطع اکثریت جامعه است. دولت تدبیر و امید در دفاع از عملکرد خود با شجاعت پاسخگو خواهد بود. به ایجاد ثبات پایدار در بازار گوشت و مرغ با اجرای سیاست‌های تدوین‌شده و اقدامات لازم در زمینه نهاده‌های دامی امیدواریم!».
واکنش دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی به انتشار لیست بدهکاران بانکی

دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی به انتشار لیست بدهکاران بانکی که دیروز از سوی یکی از نامزد‌های انتخابات منتشر شد، واکنش نشان داد.کاظم پالیزدار مشاور معاون اول رئیس جمهور و دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی با اشاره به اعلام ۱۱ بدهکار بانکی از سوی یکی از نامزد‌ها انتخابات در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «شما در آن بالا توپخانه‌ها را رو به هم گرفته‌اید، سربازان در این پایین وظیفه‌شان را انجام می‌دهند.وی ادامه داد: پرونده ۱۱ بدهکار کلان بانکی و دیگر بدهکاران در کمیته فرا دستگاهی وصول مطالبات معوق بانکی ذیل ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی در بانک مرکزی، با حضور ضابطین قضایی و قوه قضاییه چند سالی است که مورد پیگیری قرار گرفته و الحمدالله با همکاری خوب و تعامل موجود نتایج خوبی حاصل شده است؛ جز دو مورد که هنوز حریفشان نشده‌ایم و ان‌شالله به فضل الهی به زودی درموردشان نتیجه خواهیم گرفت».

اخبار روزانه:
*
سلیمی، نماینده مجلس در توئیتی نوشت: روحانی: دستاوردهای دولت را انکار نکنید. چشم جناب! افزایش تحریم‌ها از ۷۰۰ به ۱۵۰۰، افزایش ۸۰۰ درصدی قیمت مسکن، بی سابقه ترین تورم در ۶۰ سال گذشته، افزایش نقدینگی بطور بی سابقه در ۷۰سال گذشته و... دستاوردهایی است که اصلا فراموش نمی کنیم.
*
امیرحسین قاضی زاده هاشمی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در توئیتی نوشت: میدان را باز کنید؛ می‌خواهیم ایران جدید را بسازیم. بر اساس وظیفه شرعی و با تکیه بر اعتماد مردم و توجه به مطالبات و لطف گسترده هموطنان که پس از مناظره‌ها شاهد هستیم، به لطف الهی تا آخر انتخابات در صحنه خواهم بود. پیش به سوی دولت سلام.
*کیهان نوشت: اخبار موثقی که به کیهان رسیده، حاکی از آن است که شماری از مدعیان اصلاحات با پوشش سرخوردگی از اصلاح‌طلبان در ستاد برخی از نامزدهای جبهه انقلاب حضور یافته و با ارائه اطلاعات غلط درباره میزان رای آنها، تلاش می‌کنند آنان را از انصراف به نفع دیگران منصرف سازند.کیهان افزوده
: « حضور هر پنج نامزد جبهه انقلاب در انتخابات و خودداری چهار تن آنها از کناره‌گیری به نفع نفر پنجم، خطای بزرگی است که دود آن به چشم جبهه انقلاب می‌رود و می‌توان این خطا را با توجه به دامنه خسارت‌آفرینی که در پی دارد، گناهی نابخشودنی دانست.اگر هر پنج نفر در صحنه بمانند، آرای هریک از آن‌ها به هر ‌اندازه‌ای که باشد از سبد نامزدهای دیگر جبهه انقلاب کم می‌شود

*سفیر کشورمان در سوئد نوشت: همه تمهیدات لازم برای شرکت هموطنان عزیز در انتخابات ریاست‌جمهوری در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در استکهلم و چند شهر دیگر سوئد فراهم شده است. احمد موسوی‌فر، سفیر ایران در سوئد در صفحه شخصی خود در توئیتر از آمادگی سفارتخانه کشورمان برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری خبر داد و گفت: «همه تمهیدات لازم برای شرکت هموطنان عزیز در انتخابات ریاست‌جمهوری در ۲۸ خردادماه ۱۴۰۰ مطابق با ۱۸ ژوئن ۲۰۲۱ در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در استکهلم و چند شهر دیگر سوئد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی فراهم شده است». انتخابات ریاست‌جمهوری روز جمعه ۲۸ خرداد، همزمان با ایران در کشور‌های دیگر نیز برگزار می‌شود و ایرانیان خارج از کشور می‌توانند در آن مشارکت کنند.
*آژانس تحقیقات فدرال
(FIA) پاکستان اعلام کرد یک شهروند امریکایی ایرانی تبار را به جرم ورود غیرقانونی به پاکستان در شهر کراچی دستگیر کرده است. به گزارش عصرایران، روزنامه «داون» پاکستان با اعلام این خبر به نقل از «آژانس تحقیقات فدرال» پاکستان اتهام این فرد را عبور غیرقانونی از ایران به خاک پاکستان عنوان کرد. نام این فرد ۵۴ ساله سیروس اسماعیل‌زاده است که در روز ۶ ژوئن (یک هفته پیش) با عبور غیرقانونی از مرز پاکستان به شهر کراچی آمده و در هتلی ۵ ستاره در این شهر بازداشت شده است. این شهروند امریکایی ایرانی تبار در بازجویی‌ها اعتراف کرده به‌دلیل نداشتن پاسپورت ایرانی و امریکایی خود مجبور شده برای دریافت خدمات کنسولگری ایالات متحده امریکا به‌صورت غیرقانونی و قاچاقی وارد پاکستان شود.
*آرام اول جاثلیق کل ارامنه حوزه دینی سیلیسی طی نامه‌ای از سه خلیفه ارامنه ایران درخواست کرد که از پیروان تحت حمایت خود دعوت به عمل آورده تا به عنوان شهروندانی وفادار در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند. به گزارش ایسنا، در بخشی از این نامه آمده است: دوستی و همکاری میان ارامنه و ایرانیان ریشه‌های عمیق در تاریخ دارد. جامعه ارامنه ایران که از قرن‌ها پیش در جمهوری اسلامی ایران ساکن شده است، بخش جداناپذیر جامعه ایران به شمار آمده و به عنوان شهروندانی آگاه به وظایف خود عمل کرده و در امر توسعه و پیشرفت کشور مشارکت فعال و تمام و کمال داشته‌اند. ضروری است تا با همین تعهد و ایمان، وابستگی عمیق پیروان کلیسای ما به جمهوری اسلامی ایران حفظ شود. وی افزوده: بدین وسیله از محضر آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی به جهت حمایت‌های به عمل آمده از جامعه ارامنه ایران قدردانی کرده و کمال تشکر را دارم. همچنین از کلیه مراجع مسئول دولتی و روحانی که با همکاری نزدیک با رهبران دینی و شورا‌های خلیفه‌گری ارامنه ایران در جهت رفع مشکلات موجود تلاش می‌کنند، تشکر و قدردانی می‌نمایم. به درگاه خداوند متعال دعا می‌کنیم تا جمهوری اسلامی ایران و همچنین مسئولان و ملت ایران آن را از گزند هرگونه تهدید در امان نگه داشته و آن‌ها را در جهت پیشرفت و تعالی رهنمون شود
.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: