به‌روز شده در: ۳۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۳۳۶۶
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۸
حسن لاسجردی :
تحلیلگر مسائل بین‌المللی گفت: درواقع، بحث راستی آزمایی، سنجش میزان تعهد طرف مقابل است، بدین ترتیب به نظر می‌رسد لغو برخی تحریم‌ها می‌تواند مورد راستی آزمایی قرار بگیرد ؛ اما ازآنجایی‌که برخی تحریم‌ها زمان‌بر و اجرای تعهدات متقابل نیازمند فرایند طولانی‌تری است، طرفین می‌توانند برای آن سازوکار مشخصی در نظر بگیرند. با این حال، راستی آزمایی یک اصل امکان‌پذیر و قطعی برای ایران است.
حسن لاسجردی کارشناس مسائل بینالملل در گفتوگو با خبرنگار شما درباره روند مذاکرات برجام گفت: در حال حاضر به دلیل اهمیت موضوع از بعد داخلی و خارجی، ایران موفق شده مواضع خودش را اعلام کند و محکم بر سر آن ایستاده است. با توجه به اینکه فناوریهای جدید، غنیسازی 60 درصد و حرکت کشورمان در مسیر هستهای خودش پرشتاب ادامه دارد، طرف مقابل به این نتیجه رسیده که میتواند به توافق با ایران دست یابد. از سوی دیگر، کشورمان اعلام کرده اگر تحریمها برداشته شود ما هم به شرایط ما قبل کاهش تعهدات برمیگردیم.

این تحلیلگر مسائل بینالملل افزود: بنابراین در حال حاضر موضوع اساسی برای ایران، الزام آمریکاییها به تعهدات برجام است، زیرا سیاستهای کلی نظام بر حول محور حل اختلافات و احقاق حقوق منافع کشور است و در این مسیر باب دیپلماسی بسته نیست.

لاسجردی درباره ضرورت راستی آزمایی و در نظر گرفتن بازه زمانی مشخصی برای اثبات حسن نیت و اجرای تعهدات از سوی غربیها، بیان کرد: راستی آزمایی ازجمله تأکیدات رهبری و سیاست هوشمندانه نظام در راستای احقاق حقوق و اجرای تعهدات توسط طرف مقابل است. سیاست راستی آزمایی شاید درباره برخی بندهای برجام نیازمند مدتزمان بیشتری باشد، بنابراین ایران درصدد است راستی آزمایی را با توجه به تجربهای که در سالهای اخیر در قبال اعضای 5+ 1 به دست آورده، اجرایی کند و موضوع تعهدات را بهعنوان امری قابل تحقق و متقابل مورد ارزیابی قرار بدهد.

این تحلیلگر مسائل بینالمللی معتقد است: درواقع، بحث راستی آزمایی، سنجش میزان تعهد طرف مقابل است، بدین ترتیب به نظر میرسد لغو برخی تحریمها میتواند مورد راستی آزمایی قرار بگیرد اما برخی دیگر نیازمند زمان بیشتری است. در چنین شرایطی آنچه تیم ایرانی اعلام کرده، بیشتر یک مفهوم دوگانه است و از طریق آن میتواند راستی آزمایی را برای موارد ضروری و با امکان بازگشت در فاصله بسیار کوتاه اجرا کند؛ اما ازآنجاییکه برخی تحریمها زمانبر و اجرای تعهدات متقابل نیازمند فرایند طولانیتری است، طرفین میتوانند برای آن سازوکار مشخصی در نظر بگیرند. با این حال، راستی آزمایی یک اصل امکانپذیر و قطعی برای ایران است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: