به‌روز شده در: ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۳۳۲۷
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۷
بررسی بیانات رهبر کبیر انقلاب اسلامی درباره انتخابات، شاخص‌هایی را رهنمون می‌شود که می‌تواند راهگشای مردم و مسئولان نظام برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر و سالم‌تر انتخابات باشد.
مصطفی پاکی- انتخابات به عنوان یکی از عرصه های مهم مشارکت سیاسی مردم در سرنوشت خود، از ابتدای پیدایش انقلاب اسلامی تا به امروز توانسته است رابطه ی متقابل میان مردم و نظام اسلامی را برای جهانیان به نمایش در بیاورد، با پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن ماه سال 1357 و پایان یافتن حکومت استبدادی که انتخابات در آن تنها به صورت فرمالیته و نمایشی برگزار می شد و رژیم همواره با دخالتهای خود، افراد همسو با خود را به مجلس می فرستاد. امام خمینی(ره) مبنای حکومت ایران را بر پایه ی مردم بنا کرد و همواره به حضور تمامی قشرها برای شرکت در انتخابات و تعیین سرنوشت کشور به دست مردم تاکید می کرد.

بررسی بیانات رهبر کبیر انقلاب اسلامی درباره انتخابات، شاخصهایی را رهنمون میشود که میتواند راهگشای مردم و مسئولان نظام برای برگزاری هرچه باشکوهتر و سالمتر انتخابات باشد. متن پیش رو گزیده ای از بیانات رهبر کبیر انقلاب در مورد انتخابات است:

به سوابق نامزدها دقت کنید

در این مرحله هم من امیدوارم که با روشنبینی، با تفکر، با مالاندیشی این مراحل را طی کنید. و من امیدوارم که اشخاصی که کاندیدا شدند برای ریاست جمهوری شما توجه کنید و کسی که از همه متعهدتر به اسلام، سوابقْ، سوابقِ خوب، پیوسته به هیچ طرفی نه شرقی باشد، نه غربی باشد، نه غربزده باشد، نه شرقزده باشد، مسلمان باشد، پیرو احکام اسلامباشد، ملی باشد، دلسوز به ملت باشد، خدمتگزار به ملت باشد، سوابقش خوب باشد، در رژیم سابق هیچگاه وارد نشده باشد و با اجانب پیوند نداشته باشد، از خودتان باشد و برای خودتان. اختیار دست شماست. (صحیفه امام خمینی » جلد 11 » صفحات 484)

اگر سستی کنید افراد نالایق رأی خواهند آورد

اگر شماها یا سستی کنید برای یک همچو امر مهمی و طوری باشد که به نظر بیاید که بیتفاوتید- اگر شد؛ بروید رای بدهید، اگر نشد نروید- و یا گروههای شما با هم اختلاف پیدا بکنند، ممکن است اشخاصی که لایق این مقام نباشند به این مقام برسند. این امری است که بسته به نظر خودتان و باید با تمام قوا جدیت کنید که سرنوشت اسلام و مسلمین را به دست کسی که لایق برای این مقام نباشد، ندهید. و من امیدوارم که با اتکال به خدا این مطلوب هم حاصل بشود.(صحیفه امام خمینی « جلد 11 » صفحات 485)

در تبلیغات اخوت اسلامی داشته باشید

گروههایی که متعهد و معتقد به جمهوری اسلامی و خدمتگزار به اسلام هستند، در مبارزات انتخاباتی کمال آرامش را در تبلیغ کاندیداهاشان رعایت نمایند، و نسبت به یکدیگر تفاهم و صمیمیت و اخوت اسلامی داشته باشند، و از تفرقه و کدورت شدیداً احتراز کنند که تفرقه و تشتت، دوستان را نگران و دشمنان را کامیاب میکند و موجب تبلیغات سوء میشود.(جلد ۱۲ صحیفه امام خمینی (ره)، صفحه ۱۲ )

اگر مطلوبتان رأی نمیآورد کنار نروید

همه ملت بیاستثناء به پای صندوقها بروند. بیعنایتی نکنند به یکمطلبی که کشور آنها به آن احتیاج دارد. سرنوشت ملت و اسلام به او بسته است. همچو نباشد که اگر یک کسی مثلًا میل داشت رئیس جمهور بشود و حالا احتمال میدهد که نشود، کنار برود. یا اشخاصی که با او رفیق هستند کنار بروند و رای ندهند.(صحیفه امام خمینی - جلد 12 - صفحه 126)

نگذارید آرا از قبل کمتر شود

شما چنانچه سطح رایتان از زمان سابق- خدای نخواسته- کمتر بشود، بوقهای تبلیغاتی خارج و شکستخوردههای فراری به خارج خواهند گفت که ایران از اسلام رو برگردانده و از جمهوری اسلامی رو برگردانده است. و این تبلیغ در همه جا خواهد شد و این ممکن است در دنیا پایههای این جمهوری را سست کند. و این یک تکلیفی است که ما نگذاریم این نهضت و این انقلاب سست بشود تا آنکه به آن پیروزی نهایی برسد و اسلام و احکام قرآن به همه معنا، در این کشور پیاده بشود. (صحیفه امام خمینی - جلد 15 - صفحه 261)

اگر از عدم مشارکت صدمهای وارد شود مسئولیم

اگر- خدای نخواسته- از عدم مشارکت شما یک لطمهای بر جمهوری اسلامی وارد بشود، بدانید که آحاد ما، که این خلاف را کرده باشیم- خدای نخواسته- مسئول هستیم؛ مسئول پیش خدا هستیم. مساله، مسئله ریاست جمهور نیست؛ مساله، مسئله اسلام است؛ مساله، مسئله قواعد اسلام است؛ مساله، مسئله حیثیت اسلام است و مسئلهای است که باید ما همه به آن اهمیت بدهیم و بیشتر از هر وقت و بیشتر از هر سال و هر دوره باید ان شاء الله، شرکت بکنیم و امیدوارم که همه شرکت بکنند.(صحیفه امام خمینی - جلد 19 - صفحه 329)

با معتمدین مشورت کنید

جامعه اسلامی ایران که با درایت و رشد سیاسی خود جمهوری اسلامی و ارزش های والای آن و حاکمیت قوانین خدا را پذیرفته اند و به این بیعت و این پیمان بزرگ وفادار مانده اند، مسلم قدرت تشخیص و انتخاب کاندیدای اصلح را دارند. البته مشورت در کارها از دستورات اسلامی است و مردم با متعهدین و معتمدین خویش مشورت مینمایند. و افراد و گروه ها و روحانیون در حد تذکرات قبلی در حوزۀ خود می توانند کاندیدا معرفی نمایند؛ ولی هیچ کس نباید توقع داشته باشد که دیگران اظهار نظر و اظهار وجود نکنند.(صحیفه امام خمینی - جلد 21 - صفحه 10)

به مناسبت سالروز آغاز رهبری حضرت آیت الله خامنه ای مدظله العالی و با توجه به نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری، به بررسی بیانات ایشان درباره انتخابات، پرداخته ایم که میتواند راهگشای مردم و مسئولان نظام برای برگزاری هرچه باشکوهتر و سالمتر انتخابات پیش رو باشد. گلچینی از بیانات رهبر انقلاب اسلامی دربارهی انتخابات را در ادامه می خوانیم

تشویقکنندگان به عدم مشارکت، دلسوز نیستند

کسانی که مردم را از رفتن پای صندوق رأی منع و القاء بیفایده بودن انتخابات را میکنند، دروغ میگویند که دلسوز مردم هستند، بنابراین به حرف آنها اعتنا نکنید.( دیدار با نمایندگان مجلس یازدهم 1400/3/6)

مسئله‏ ى اول، شركت در انتخابات است

انتخاب رئيس جمهور يعنى انتخاب رئيس قوه‏ى مجريه و كسى كه اغلب امكانات كشور در اختيار اوست. و مى‏بينيد اگر چنانچه رئيس جمهورى شور و نشاط و شوق و اراده داشته باشد، چه خدمات بزرگى را براى اين كشور انجام میدهد؛ میخواهند اين نباشد. من عرض میكنم: همه بايد اصرار داشته باشيد كه در انتخابات شركت كنيد. به نظر من مسئله‏ى اول در انتخابات، مسئله‏ى انتخاب اين شخص يا آن شخص نيست؛ مسئله‏ى اول، مسئله‏ى حضور شماست. حضور شماست كه نظام را تحكيم میكند، پايه‏هاى نظام را مستحكم میكند، آبروى ملت ايران را زياد میكند، استقامت كشور را در مقابل دشمنى‏ها زياد میكند و دشمن را از طمع ورزيدن به كشور و از فكر ضربه زدن و توسعه و فساد و فتنه منصرف ميكند. اين يك مسئله‏ى بسيار مهم است؛ پس مسئله‏ى اول، شركت در انتخابات است.(بيانات در جمع مردم استان كردستان‏ در ميدان آزادى سنندج‏ 22/2/1388)

برای حضور حداكثری تلاش كنيد

در زمينهى مشاركت مردم، هر طور كه مىتوانيد، روى خانوادهها و دوستانتان كار كنيد. مشاركت، يكى از اساسىترين مسائل است. حضور مردم براى پيشرفت و صيانت كشور لازم است. نه اينكه اگر عدهى زيادى شركت نكردند، اينها به نظام «نه» گفتهاند؛ بههيچوجه اينطورى نيست. آنهايى كه بهخاطر «نه» گفتنِ به نظام نمىآيند، درصد خيلى كمىاند. يكعده بهخاطر بىحالى نمىآيند؛ يكعده بهخاطر بىحوصلگى نمىآيند؛ يكعده روز جمعه كار ديگرى دارند و نمىآيند؛ اينها را شما راه بيندازيد. والّا كسانىكه معتقد به نظام و قانون اساسى نيستند و دلشان براى بيگانگان و نفوذ آنها پر مىزند و منتظر آمدن بيگانگان هستند، درصد بسيار كمىاند.

(بيانات در ديدار دانشجويان بسيجى 5/3/1384)

ایجاد یاس در بین مردم

در داخل، متأسفانه زبانها، قلمها و حنجرههای بیتقوائی هستند كه همان حرفهای دشمن را كه به قصد نومید كردن و افسرده كردن مردم گفته میشود، تكرار میكنند؛ آحاد مردم به اینها نباید اعتنائی كنند (بیانات در دانشگاه امام حسین علیهالسلام)

(1392/3/6)

خصوصيات كانديدای اصلح چه باشد

به همهى برادران و خواهران و همهى ملت عزيز ايران سفارش مىكنم كه فضاى انتخابات را، هم گرم و هم سالم نگه دارند. كسانى كه به يك نامزد انتخاباتى علاقهمندند، مراقب باشند به خاطر علاقهى به او، نامزد ديگر را تخريب نكنند؛ اين بين مردم اختلاف و نقار ايجاد مىكند؛ علاوه بر اينكه تخريب اساساً كار درستى نيست و فايدهيى هم ندارد. كسى كه با تخريب يك نامزد انتخاباتى مىخواهد آراء او را كم كند، به مقصود خودش دست پيدا نمىكند؛ هم يك كار غلط و خلاف منطق و در موارد بسيارى خلاف شرع انجام مىگيرد، هم فايدهيى گير او نمىآيد. فضا را سالم نگه داريد. شما از نامزد خودتان حمايت كنيد، ديگران هم از نامزد خودشان حمايت كنند و به او رأى دهند. در پيدا كردن نامزد مورد نظر دقت كنيد. به كسى گرايش پيدا كنيد كه به دين مردم، به انقلاب مردم، به دنياى مردم، به معيشت مردم، به آيندهى مردم و به عزت مردم اهميت مىدهد.( بيانات در مراسم شانزدهمين سالگرد ارتحال امام خمينى (ره) 14/3/1384)

بايد ورودىهاى ميدان سياست كنترل شوند

يقيناً ورودىهاى ميدان سياست بايد كنترل شود. ميدانِ ادارهى كشور و مديريت كشور است؛ مگر شوخى است؟ يك كشور را مىخواهند دست يك نفر بسپرند؛ لذا بايد ورودىهاى اين ميدان كنترل شود و معلوم گردد كسى كه دارد مىآيد، كيست؛ اصلاً عُرضهى اين كار را دارد يا ندارد؛ بعد، اعتقاد به اين كار دارد يا ندارد؛ بعد، اصلاً مىفهمد در كشور چه كار بايد كرد يا نه. ملاكهايى وجود دارد؛ بايد كسانى باشند كه اين ملاكها را ببينند و بسنجند؛ قانون اساسى اين را پيشبينى كرده. شما معيارها را مىدانيد. خوشبختانه كشور ما كشور جوانى است؛ لذا چهرهى جوان كشور اقتضاء مىكند كه يك نشاط خوب و قوى و جوانانه در كل دستگاه اجرايى وجود داشته باشد. نگاه كنيد ببينيد واقعاً چه كسى طرفدار انقلاب و طرفدار دين و طرفدار عدالت و طرفدار عدم تبعيض بين فقير و غنى است؛ چه كسى كفايت و دنبالگيرى و نشاط لازم را دارد؛ چنين كسى را پيدا كنيد.(بيانات در ديدار دانشجويان بسيجى 5/3/1384)

همواره نگران تبليغات نامزدها هستم

يكى از كارهايى كه بنده - چه در تبليغات انتخابات مجلس و چه در انتخابات رياست جمهورى - هميشه نگران آن هستم، اين است. نه خودشان تبليغات پُرخرج كنند، نه به طرفدارانشان اجازه دهند. بعضى افراد ممكن است بگويند به ما ربطى ندارد؛ اين كار پُرخرج را ديگران مىكنند. شما بگوييد نكنند. خوشبختانه آنگونه كه اطّلاع پيدا كردم، ساعتهاى فراوانى براى نامزدها وقت گذاشتهاند كه از طريق تلويزيون و راديو با مردم حرف بزنند... خيلى خوب؛ اين بهترين تبليغات است. راديو و تلويزيون همهجا وجود دارد؛ چه نيازى هست كه براى تبليغات گوناگونِ رنگينى كه بعضى جاها مىكنند، پول زيادى مصرف شود كه احياناً بعضى افراد هم نتوانند خودشان آن خرج را كنند و مجبور باشند از كسانى بگيرند و خداى نكرده وامدار شوند؟(بيانات در خطبههاى نماز جمعهى تهران 28/02/1380)

هر یک از نامزدها برنامه خود را ارائه دهند

من به همهى كسانى كه نامزد انتخابات رياست جمهورى هستند و طرفداران آنها صميمانه عرض مىكنم كه فضاى كشور را فضاى دشمنى و نقار و تشنج و اختلاف نكنند. البته ملت اينطور نيستند؛ گروهى هستند كه اگر مجموعشان را بشمريم، به چند هزار نفر نمىرسند - بالاخره هر كس طرفدارانى دارد اينها فضاى روزنامهها و دستگاههاى ارتباط جمعى را متشنج مىكنند. فضا بايد دوستانه باشد؛ هر كس حرفهاى خودش را بزند و برنامههاى خودش را بگويد و كارى را كه خودش مىتواند بكند، بيان كند؛ به ديگران چه كار دارند؟ فضا را متشنج نكنند؛ فضا را برادرانه و صميمانه بكنند.(بيانات در ديدار خانوادههاى شهدا 3/3/1384)

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: