به‌روز شده در: ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۶
logo
کد خبر: ۳۳۱۴۷
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۷
درحالی نفسهای برای ثبتنام کاندیداهای ریاست جمهوری به شماره افتاده که بازار شعار و وعدهووعید گرم است، هرچند شیوع ویروس کرونا برگزاری مراسم و نشستهای حضوری را برای کاندیداهای احتمالی محدود کرده اما آنها این روزها بیشازپیش در فضای مجازی و رسانهای فعالشدهاند. در همین فضا هم یا از شعارهایشان رونمایی میکنند، یا وعدههای تازه اقتصادی میدهند و یا تلاش میکنند مواضع جدیدی درباره آزادیهای اجتماعی، سیاسی و دیپلماسی داشته باشند بلکه سبد رایشان سنگینتر شود.

از رفتن حسن خمینی تا آمدن ظریف

هفته گذشته حواشی مربوط به سردار سعید محمد و ادعاهای ضدونقیض برخی چهرهها پیرامون وی، سر خط اخبار انتخاباتی بود و این هفته اعلام انصراف سیدحسن خمینی از کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم به توصیه رهبری و اماواگرها درباره تصمیم نهایی اصلاحطلبان درباره کاندیدای نهایی خود برای حضور در کارزار انتخابات نقل محافل است، با بسته شدن پرونده کاندیداتوری یادگار امام توجه اصلاحطلبان بیشازپیش بهسوی محمدجواد ظریف جلب شد هرچند که او قبل از این بارها تأکید کرده بود در کاندیدا نشدن جدی است اما این هفته با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرام خود چراغ سبزی برای حضور در انتخابات نشان داد و نوشت: نگرانی من از رأی آوردن است نه رأی نیاوردن. بر عزم خود برای نامزد نشدن استوارم؛ ولی تداوم فشارها، آزارها، افتراها و تهدیدها در اقبال عمومی و در این عزم تأثیر معکوس دارد.

در همین رابطه محمد عطریانفر در گفتگو با یکی از خبرگزاریها گفت: جبر زمانه و منحصرشدن امر منافع ملی، ظریف را مجبور میکند بیاید. او بهعنوان گزینه مطرح برای ریاست جمهوری میتواند مورد وفاق دو جریان قرار بگیرد و اتفاق سال ۶۸ و اجماع در مورد کاندیداتوری و ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی اینبار درباره ظریف اتفاق بیفتد.

آخرین وضعیت کاندیداهای اصلاحات

پس از انصراف سید حسن خمینی از کاندیداتوری، نوعی درهمریختگی در میان اصلاحطلبان دیده میشود عطریانفر در اینباره گفت: اگر سید حسن آقا در انتخابات حاضر میشد، آقای جهانگیری نمیآمد. البته ما به صفت جبههای ظریف و به صفت حزبی(کارگزاران سازندگی)، محسن هاشمی را برگزیدهایم.

غلامحسین کرباسچی هم درباره شروط محسن هاشمی برای کاندیداتوری گفته: «شروط آقای هاشمی این است که خود را بهعنوان کاندیدای منفرد و مستقل مطرح نمیکند و اصلاحطلبان بخواهند که بیاید و دوم اینکه مشکلی در بحث صلاحیت نداشته باشد. ایشان اکیداً معتقد است که به خاطر حضور در یک کرسی فضا دوقطبی و اختلاف نشود، طبق توضیحات کرباسچی، کاندیداتوری اسحاق جهانگیری هم همچنان کان لم یکن است و تاکنون چیزی دراینباره اعلام نکرده است.

از سوی دیگر این هفته اعلام شد که محمدرضا عارف تحرکات انتخاباتی خود را آغاز کرده و بهعنوان یکی از گزینههای اصلاحطلبان برای انتخابات مطرح است. حسن رسولی، چهره نزدیک به عارف و عضو نهاد اجماع ساز اصلاحطلبان عارف را در حال تدارک ایجاد ستاد انتخاباتی توصیف کرده.

مسعود پزشکیان هم این هفته از شعار انتخاباتیاش با عنوان صداقت، عدالت و انصاف رونمایی کرد. او تحرکات انتخاباتی خود را هم کلید زده و گاهوبیگاه از برنامههای انتخاباتی خود در حوزه اقتصادی صحبت میکند.

تلاش برای اصلاح

هرچند هفته گذشته اظهارات علی مطهری درباره حجاب در کلاب هاوس جنجال به پا کرد و فعالان فضای مجازی و افکار عمومی در مقابل او موضع گرفتند اما او این هفته چند مصاحبه از آن سخنان خود عقب نشست و تلاش کرد بیشتر در حوزه مسائل اجتماعی و بهویژه حجاب زنان موضعگیری کند و وعده داد در این موارد سختگیری نخواهد کرد. او گفته: موضوع حجاب، امروز مسئله کشور ما نیست. درمجموع خود مردم رعایت میکنند. نیازی به سختگیری نیست. مخالف سختگیری برای حضور زنان در استادیوم هستم کسی هم حق تجسس ندارد و ما نمیتوانیم وارد زندگی خصوصی افراد شویم.

از سویی بااینکه شورای نگهبان در جریان انتخابات مجلس یازدهم مطهری را رد صلاحیت کرد اما او گفته که این بار نسبت به رویکرد شورای نگهبان خوشبین است. مطهری همچنین تأکید کرده که فکر میکند نسبت به کسانی که تاکنون اعلام کاندیداتوری کردهاند برتری دارد و کشور نیازمند برخی اصلاحاتی است که از سایر کاندیداها برنمیآید.

این روزهای کاندیداهای نظامی

شاید بهجرئت بتوان سعید محمد را یکی از کاندیداهای نظامی پرحاشیه دانست او این هفته را هم بی حاشیه پشت سر نگذاشت و نماینده ولیفقیه در سپاه بر اظهارات سردار جوانی که هفته پیش درباره سردار سعید محمد مطرحشده بود مُهر تائید زد. عبدالله حاجی صادقی در جمع تعدادی از مسئولان سیاسی نیروهای مسلح دراینباره گفت: مواضع معاون سیاسی سپاه موضع مجموعه سپاه است و در مسائل سیاسی هماهنگی خوبی در سپاه وجود دارد و آنچه معاون سیاسی اعلام میکند، همان چیزی است که مجموعه سپاه و نمایندگی ولیفقیه بهعنوان متولی این امر درباره آن اتفاقنظر دارند.

در میان این حاشیهها تحرکات حسین دهقان، دیگر کاندیدای نظامی انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم نیز ادامه دارد و این هفته او به گفتوگو با رسانهها و اعلام مواضع خود در حوزههای مختلف پرداخت؛ مثلاً گفته که قرار بوده دبیر شورای عالی امنیت ملی شود و از تعامل با غرب و دیپلماسی دفاع کرده است.

در این میان نباید از تحرکات انتخاباتی محسن رضایی غافل شد که با نزدیک شدن به موسم انتخابات ۱۴۰۰ به نظر میرسد او هم میخواهد در قامت یک کاندیدای نظامی با ژست اقتصاددانی و البته گریز زدن گاهوبیگاه به فضای دیپلماتیک، رأی مردم را به سمت خود بکشاند. او در گفتوگویی از ایده رئیسجمهور نظامی هم دفاع کرده است و حتی بحث ائتلافش با قالیباف به گوش میرسد.

یک بام و دو هوا

در هفته گذشته حضور و عدم حضور سعید جلیلی در هالهای از ابهام قرار دارد و هنوز مشخص نیست که تحت حمایت کدام جریان اصولگرا خواهد بود درحالیکه جبهه پایداری یک روز از او حمایت میکند و روز دیگر او را کاندید خود نمیداند به نظر میرسد موقعیت سیاسی او ثبات ندارد و از تحرکات رسانهای وی اینطور به نظر میرسد که سعی دارد حتی شده خارج از حمایت جبهه پایداری برای انتخابات ۱۴۰۰ فعالیت کند.

توضیحات متکی درباره اسامی نامزدهای مورد نظر شورای وحدت اصولگرایان

منوچهر متکی سخنگوی شورای وحدت با ارائه توضیحی در خصوص اسامی 10 نامزد انتخابات ریاست جمهوری که آیتالله موحدی کرمانی رئیس جامعه روحانیت مبارز برای آنها نامه نوشت، اظهار داشت: شب گذشته در برنامه جهانآرا در شبکه افق سیمای جمهوری اسلامی ابتدا نام 9 نفر را بهعنوان کسانی که به آنها نامه نوشته شده است بیان کردم و سپس نام آقای رستم قاسمی نیز بهعنوان نفر دهم اضافه شد اما رسانهها فقط نام 9 نفر را منتشر کردهاند بدین وسیله لازم است اسامی دهگانه با ذکر نام آقای قاسمی تصحیح شود.

لازم به ذکر است که شورای وحدت منتظر اعلام نامزد حزب موتلفه اسلامی است تا از وی برای ارائه برنامه دعوت کند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: