به‌روز شده در: ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۳۱۳۸
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۷
این تصور غلط که در هر حال اصولگرایان پیروز انتخابات خواهند بود می تواند منجر به تکرار تجربه 84 شود که نامزد ناشناخته ای از صندوق بیرون آمد. برداشت غلط دیگری هم وجود دارد که اگر آیت الله رییسی بیاید نامزد واحد اصولگرایان خواهد بود و با رای بالا انتخاب خواهد شد. نباید تجربه انتخابات 76 را از یاد برد که اتفاقا نامزد واحد وجود داشت.
مهدی علوی- سخنگوی شورای وحدت در گفتگوی تلویزیونی خود اسامی نامزدهای مورد بررسی این شورا برای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری را اعلام کرد که در رسانه ها به عنوان نامزدهای اصولگرایان منتشر شد.

این اسامی عبارتند از: سید ابراهیم رییسی، محمد باقر قالیباف، سعید جلیلی، محسن رضایی، حسین دهقان، علی نیکزاد، حسین قاضی زاده هاشمی، عزت الله ضرغامی، سعید محمد و رستم قاسمی.
این اسامی در شرایطی مطرح شده اند که درباره هریک از آنها نکات و یا ابهاماتی وجود دارد؛
1- آیت الله رییسی با حکم رهبر معظم انقلاب رییس قوه قضاییه است.

برخی معتقد هستند که چه ضرورتی دارد در میانه دوره فعالیت، ریاست یک قوه آن هم بر اساس حکم ولی فقیه رها شود و نامزد ریاست قوه دیگری شود اما عده ای دیگر عقیده دارند که اگر آیت الله رییسی به انتخابات ورود نکند وحدت جریان اصولگرا بسیار دشوار می شود.
2-آقایان قالیباف، قاضی زاده و نیکزاد رییس و نواب رییس مجلس شورای اسلامی هستند و هر سه نفر علاوه بر این مسوولیت، نمایندگی مردم را بر عهده دارند که برای این نمایندگی رای مردم را به مدت 4 سال کسب کرده اند. اگر نیت خدمت است این قوه یا آن قوه چه تفاوتی دارد؟ و درباره جناب قالیباف هم این نکته مطرح می شود که علیرغم داشتن مسوولیت یکی از قوای سه گانه، برای مسوولیت قوه دیگر نامزد شود.
3- درباره سردار سعید محمد طی هفته های اخیر مطالب متعددی مبنی بر تخلف سازمانی وی برای شکل ورود به عرصه انتخابات به عنوان یک نظامی مطرح شد. چه ضرورتی دارد شورای وحدت اصولگرایان نامزدی فردی را در انتخابات بررسی کند که حتی ورودش به این عرصه به گفته مسئولین سپاه همراه با تخلف بوده است؟
4- اما نکته ای که درباره چگونگی ورود سردار سعید محمد به عرصه انتخابات به عنوان یک نظامی مطرح است درباره سرلشگر رضایی، سردار دهقان و سردار قاسمی هم مطرح است. آیا این افراد مسیر اعلام شده از طرف معاون سیاسی سپاه که مورد تایید نماینده ولی فقیه در سپاه هم قرار گرفته را برای ورود به عرصه انتخابات طی کرده اند؟
سردار دهقان و سردار قاسمی هردو مسوولیت نظامی دارند و اتفاقا عضو سپاه هم هستند و سرلشگر رضایی علیرغم مسوولیت در مجمع تشخیص مصلحت نظام، با لباس نظامی هم در محافل عمومی حضور پیدا می کند و با عنوان سرلشگری گفتگو و یا سخنرانی دارد.
آیا تخلف سازمانی فقط برای سردار محمد مطرح است؟

در پایان باید گفت این تصور غلط که در هر حال اصولگرایان پیروز انتخابات خواهند بود می تواند منجر به تکرار تجربه 84 شود که نامزد ناشناخته ای از صندوق بیرون آمد و آن تبعات را برای نظام و مردم ایجاد کرد و نهایتا سر از انحراف درآورد.
برداشت غلط دیگری هم وجود دارد که اگر آیت الله رییسی بیاید نامزد واحد اصولگرایان خواهد بود و با رای بالا انتخاب خواهد شد. نباید تجربه انتخابات 76 را از یاد برد که اتفاقا نامزد واحد وجود داشت.
زمان زیادی تا انتخابات نمانده است و ضرورت دارد اصولگرایان با درک اهمیت وحدت، به فکر گام دوم انقلاب باشند و نامزدی را به مردم معرفی کنند که در کنار مسوولان فعلی دو قوه دیگر سرباز ولی فقیه باشند و مجری گام دوم. دیگر فرصت آزمون و خطا نداریم.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: