logo
کد خبر: ۳۳۱۳۰
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۵
حسن لاسجردی :
سران صهیونیستی تلاش می کنند تا به هر وسیله ای شده دنیا را رودرروی ما قرار دهند و تا می توانند به قطار در حال حرکت و پیشرفت صنعت هسته ای ما آسیب برسانند تا این صنعت متوقف شود در حالی که ما از موضوع حمله می توانیم به عنوان یک برگ برنده به نفع خود به عنوان خرابکاری استفاده کنیم.
کارشناس مسائل بین الملل گفت: سران صهیونیستی تلاش می کنند تا با حمله به تاسیسات اتمی کشور، نقش و قدرت ایران را در عرصه هماوردی بین المللی کاهش دهند و ما را مجبور به پذیرش زورگویی های طرف غربی کنند.

بار دیگر تأسیسات هسته ای کشور در طول یکسال گذشته هدف اقدامات خرابکارانه قرار گرفت که رد پای رژیم صهیونیستی در آن به چشم می خورد. این اتفاق که در آستانه دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و 4+1 برای بازگشت آمریکا به تعهدات خود و بررسی امکان رفع تحریم ها است سؤالات متعددی را درباره اهداف و انگیزه های پشت پرده از حملات مخرب بر ضد برنامه هسته ای جمهوری اسلامی به دنبال داشته است.

حسن لاسجردی کارشناس امور بین الملل در گفتگو با خبرگزاری رضوی به بررسی ابعاد این ماجرا پرداخته است.


هدف رژیم صهیونیستی از به چالش کشیدن مذاکرات هسته ای از طریق اقداماتی مانند خرابکاری در تأسیسات اتمی کشور را چه می دانید؟
به هر صورت موضوع گفتگو و قدرت نمایی ایران در برابر قدرت های جهانی مطرح است و مذاکرات با 4+1 به عنوان مهمترین و سطح اول ترین کشورهای نظام بین الملل در حال برگزاری است که ایران نیز جزء این کشورها قرار دارد لذا باید تلاش کنیم که جایگاه خود را حفظ کنیم و به عنوان یک عنصر موثر و بازیگر مهم در عرصه بین المل نقش خود را ایفا کنیم و قطعا رژیم صهیونیستی با اذعان به این موضوع دست به خرابکاری در تاسیاست اتمی ایران اسلامی می زند تا به نوعی ایران را وارد چالش های مختلفی کند و از این راه بتواند سطح بازیگری ایران را تعدیل کند لذا نکته مهم این است که مسئولین ایران اسلامی نباید دست بالای خود را تعدیل کنند و از اهداف بلند خود پایین بیایند تا برنامه اسرائیل ناکام بماند.

آیا نشانه هایی از احتمال اقدامات رژیم صهیونیستی برای ضربه به ایران قابل رصد نبود؟
اتفاقاً اگر ادبیات رژیم صهیونیستی به ویژه آقای نتانیاهو را در هفته‌های گذشته بررسی کنیم متوجه می شویم که آنها به دنبال این هستند که با عملیات‌های ایضایی و خرابکارانه سطح بازیگری جمهوری اسلامی ایران را در سطح بین الملل کاهش دهند تا ایران را از یک بازیگر مهم به یک بازیگر خرد تبدیل کنند لذا ارتباط بین حمله به تاسیسات اتمی ایران و حضور ایران در مذاکرات بین المللی به خوبی مشخص می شود.

چه حرکت و برنامه ای را برای مقابله یا دفع این گونه ضربات را مؤثر می دانید؟
قطعا آنها مایلند با فشارهای متعددی که به ایران می آورند از این فشارها به عنوان عنصری به نفع خود برای کوتاه آمدن ما از مواضع به حقمان سوء استفاده کنند تا با آنها در راستای آنچه غرب می خواهد همکاری کنیم. از این نظر هر گونه خرابکاری در تاسیسات اتمی یا موارد مشابهی را می توان توجیه کرد در حالی که ما برای مقابله به مثل می توانیم از راه های معقول و مدیریت شده ای استفاده کنیم که سران صهیونیستی هیچ گاه به آرزوی خود نرسند و رویاهایشان درباره ایران و برنامه های اتمی ایران محقق نشود.
سران صهیونیستی تلاش می کنند تا به هر وسیله ای شده دنیا را رودرروی ما قرار دهند و تا می توانند به قطار در حال حرکت و پیشرفت صنعت هسته ای ما آسیب برسانند تا این صنعت متوقف شود در حالی که ما از موضوع حمله می توانیم به عنوان یک برگ برنده به نفع خود به عنوان خرابکاری استفاده کنیم.
جمهوری اسلامی ایران می تواند از موضوع حمله و خرابکاری رژیم صهیونیستی در تاسیسات اتمی خود به آژانس بین الملی اتمی شکایت کند و آژانس را در این موضوع تحت فشار قرار دهد یعنی ما می توانیم ز طریق دوربین ها و بازرسی ها مشکل پیش آمده را منتقل کنیم یعنی آژانس انرژی اتمی گفتگو و طرف حساب ما قرار بگیرد.

آیا می توان از این اتفاق فرصتی برای کسب امتیازات حقوقی بر ضد رژیم صهیونیستی به وجود آورد؟
ما در چند سال گذشته بارها به موضوع نشت اطلاعات هسته‌ای خود به آژانس اعتراض کرده‌ایم و این اعتراض ها را در نشست های وین هم اعلام کرده‌ایم که ما آژانس را مقصر اصلی می دانیم از این رو می توانیم از آژانس بخواهیم دارندگان تاسیسات اتمی را در همه جهان موظف به الحاق به این آژانس کند تا تمام کسانی که دارای فناوری و توان اتمی هستند مجبور به عضویت در آژانس شوند یعنی آژانس برای آنها تعهد ایجاد کند که رفتار آنها در عرصه بین الملل باید معقول باشد بنابراین ما از این موضوع مهم می توانیم استفاده دو گانه ای به نفع خود ببریم تا آژانس انرژی اتمی مانع هر گونه رفتارهای خرابکارانه و تروریستی شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: