logo
کد خبر: ۳۳۱۲۸
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۶
معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی:
معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی گفت: قرن آینده، قرن برتری شرق به غرب و تغییر ساختار قدرت است و همکاری بین دو تمدن کهن ایران و چین می تواند موازنه موجود در قدرت فعلی جهان را تغییر دهد.

معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی گفت: سند همکاری 25 ساله ایران و چین بزرگترین قرارداد بین المللی ما پس از برجام است.
دکتر محمد حسن نیکنام که در اجلاس دبیران استانها و شهرستانهای حزب موتلفه اسلامی که به صورت مجازی برگزار شده بود سخن می گفت، ضمن تبیین سازوکار سند همکاری 25 ساله ایران و چین تصریح کرد: مواردی نظیر فروش نفت به چین و جاده ابریشم بخش های مهمی از این سند است و توافق با کشوری مانند چین می تواند در بسیاری از موارد نظیر تأمین قطعات خودروها و... در شرایط تحریم مؤثر واقع شود.
وی ادامه داد: همچنین برای تأمین منابع مالی فرمول خاصی در نظر گرفته شده تا تحریم های مالی، ایران را با مشکلی مواجه نکند.
معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی با اشاره به مراودات حزبی با حزب حاکم چین هم گفت: با برآوردهای صورت گرفته رویکرد مناسبی در قبال چین اتخاذ شده است.
نیکنام در زمینه چرایی تعلل وزارت خارجه برای انعقاد سند همکاری با چین افزود: در فضای عمومی و رسانه ای سؤالاتی مطرح است که چرا وزارت امور خارجه با سرعت عمل بیشتری کار قرارداد ۲۵ ساله با چین را که قدرتمندترین کشور شرق آسیا است پیش نبرده است. حتی برای نتیجه بهتر در برجام هم ما از این طریق موفق تر می بودیم.
در شرایطی که اروپا و آمریکا می کوشند تا با ایجاد فشار اقتصادی، عملا مردم ایران را در تنگنای معیشتی قرار دهند، چرا قرارداد ایران و چین اینقدر باید معطل گردد تا زمان تغییر دولت برسد.
وقتی نزدیکی ایران به چین می تواند خواب آمریکا و متحدانش را پریشان کند و سند ۲۵ ساله تهران و پکن به آن معناست که ایران در اوج فشار حداکثری غرب، از این قدرت برخوردار است که اقتصاد بزرگ جهان را وارد یک رابطه برابر در حوزه های سیاسی و تجاری کرده و بی نیاز به آمریکا و اروپا منافع خود را تامین کند، چرا تعلل صورت می گیرد.
امیدواریم امروز با بهره مندی از فرصت پیش آمده بخشی از تعلل ها را جبران کنیم.
وی همچنین گفت: قرن آینده، قرن برتری شرق به غرب و تغییر ساختار قدرت است و همکاری بین دو تمدن کهن ایران و چین می تواند موازنه موجود در قدرت فعلی جهان را تغییر دهد.
وی همچنین در ادامه به پرسش های مطرح شده از سوی دبیران استان ها پاسخ گفت.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: