logo
کد خبر: ۳۳۱۱۹
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۳
انتخابات 1400 تبدیل به کارزار تکثر کاندیداها در جناح‌های مختلف سیاسی شده است بازخوانی روایت‌ها و اخبار روزهای منتهی به ثبت‌نام می‌تواند این تمایز را بیش از هرزمانی نشان دهد.
انتخابات 1400 تبدیل به کارزار تکثر کاندیداها در جناحهای مختلف سیاسی شده است بازخوانی روایتها و اخبار روزهای منتهی به ثبتنام میتواند این تمایز را بیش از هرزمانی نشان دهد.

طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری مغایر قانون شناخته شد

عباسعلی کدخدایی در صفحه توئیتر خود نوشت: طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری به دلیل باقی ماندن برخی ایرادات مطرح شده از سوی هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، مغایر بند ۲ اصل ۱۱۰ شناخته شد و مراتب به مجلس اعلام گردید.

دردسرهای کلاب هاوسی مطهری

علی مطهری که این روزها به دلیل اعلام کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم بیشازپیش در فضای مجازی و رسانهها فعالشده در هفتهای که گذشت گفتگویی در شبکه اجتماعی کلاب هاوس داشت که جنجالآفرین شد. اظهاراتی که سبب شد اصلاحطلبان که علی مطهری را نیز در لیست کاندیداهای خود داشتند موضع محتاطتری نسبت به او بگیرند.

تخلفات انتخاباتی

حضور کاندیدای نظامی در انتخابات ریاست جمهوری مدتهاست که میان سیاسیون و کاربران فضای مجازی به یک چالش تبدیلشده و با اما و اگرهایی همراه است موضوعی که از زمان اعلام کاندیداتوری سردار سعید محمد بیشازپیش خبرساز شد این بار با اعلام خبر تخلف وی از سوی سردار جوانی وارد فاز جدیدی شد. پسلرزههای اظهارات سردار جوانی تا جایی ادامه یافت که سخنگوی سپاه را هم وادار به واکنش کرد و سردار رمضان شریف شد اما بعد معاون سیاسی سپاه با انتشار یادداشتی در فضای رسانهای گفت که منظورش از تخلفات سردار محمد، تخلفات انتخاباتی و سیاسی بوده است.

رقیب دیرینه روحانی

در هفتههای گذشت سید محمد غرضی بار دیگر لباس کاندیداتوری پوشید. او در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ یکی از رقبای حسن روحانی بود اما در آن انتخابات ۴۴۶هزار و ۱۵ رأی آورد که یک درصد آرای اخذشده بود. او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ هم ثبتنام کرد اما از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد بااینحال وی اعلام کرده که بازهم قصد کاندیداتوری دارد و میخواهد وارد کارزار انتخاباتی ۱۴۰۰ شود.

ضرغامی خاکستری شد

«من خاکستریام»؛ این تازهترین موضعگیری عزتالله ضرغامی است. کسی که تا چندی پیش چهره اصولگرا شناخته میشد حالا میگوید: تصور من این است که واقعاً مردم از اصلاحطلب و اصولگرا عبور کردهاند. اصلاً مردم از این تقسیمبندیهای دولتی، حاکمیتی هم عبور کردهاند. او که مدتهاست فعالیت چشمگیری در فضای مجازی دارد تأکید کرده: هرچه هم جلوتر میرویم و فضای انتخابات و معادلات را که میبینم، میبینم که حضور من در رقابتهای انتخاباتی ضروریتر است.اظهارات و شعارهای انتخاباتی او حاوی عبارت نان، مسکن، آزادی است.

صف هیئت رئیسه مجلس برای ریاست جمهوری

این روزها بازار کاندیداتوری در مجلس یازدهم داغ است و رئیس مجلس هم تاکنون احتمال کاندیداتوری خود را در انتخابات ریاست جمهوری امسال رد نکرده است، در همین رابطه امیرحسین قاضیزاده هاشمی نائب رئیس مجلس گفته است من در انتخابات ثبتنام خواهم کرد و نامزدی من به تائید صلاحیت شورای نگهبان بستگی دارد. علی نیکزاد هم که نامش با مسکن مهر گرهخورده و از وزاری دولت دهم محمود احمدینژاد است پاسخ مبهمی بهاحتمال کاندیداتوریاش داده و گفته فعلاً صبر کنید.

با او هماهنگ نکردم

وزرای محمود احمدینژاد همچون خود او گویی همچنان برای حضور در عرصه سیاسی حاضرند و برای کاندیداتوری صف میکشند. این هفته هم محمد عباسی، وزیر ورزش و جوانانِ احمدینژاد اعلام کاندیداتوری کرد و گفت: خدمات دولت احمدینژاد را جزو افتخارات نظام میدانم ولی با او برای حضور در انتخابات هماهنگ نکردهام.

ورود به گود یک چهره جدید

در هفتهای که گذشت یک چهره کمتر شناختهشده هم وارد گود رقابت شد. حجتالاسلام سید عباس نبوی استاد حوزه و دانشگاه و از اعضای مؤسس دفتر تحکیم وحدت قرار است در انتخابات ریاستجمهوری ۱۴۰۰ ثبتنام کند تا لیست کاندیداهای ریاست جمهوری هرروز بلندتر از قبل شود.

از عارف تا لاریجانی

در میان اخبار انتخاباتی هفته اخیر برخی رسانهها نیز خبر از فعال شدن ستادهای محمدرضا عارف دادند و برخی دیگر گمانهها را به سمت کاندیداتوری علی لاریجانی بردند.

رایزنی با بالقوهها

منوچهر متکی سخنگوی شورای وحدت در پایان نوزدهمین نشست هیئت عالی شورای وحدت که صبح 16 فروردینماه برگزار شد، از آغاز گفتگوهای شورای وحدت با کاندیداهای محتمل و بالقوه انتخابات ریاست جمهوری 1400 خبر داد.

نه تایید نه تکذیب

حجتالاسلام مصطفی پورمحمدی دبیر کل جامعه روحانیت مبارز درباره ادغام شورای عالی وحدت و شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و تشکیل شورایی با عنوان شورای وحدت ملی، گفت: این خبر را نه تائید و نه تکذیب میکنم. بحثهای زیاد در این مورد صورت گرفته و انشاءالله عمل مشترکی با یکدیگر خواهیم داشت.

پورمحمدی در ادامه گفت: شورای عالی وحدت با پالایش و رأیگیری از میان حدود ۳۰۰ نفر که برای عضویت در شورای شهر تهران اعلام آمادگی کرده بودند، به یک لیست بیش از چهل نفره رسیدهاست.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: