به‌روز شده در: ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۳۰۵۹
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۵
اخبار 24 ساعت گذشته:

چین حاضر به مذاکره با دولت نبود

«حقیقت‌پور»، مشاور رئیس مجلس دهم خبر داد: «چینی‌ها عنوان کرده بودند حاضر نیستند با دولت ایران به خاطر رفتارش پس از برجام مذاکره کنند، اما آمادگی خود را برای مذاکره با مجموعه نظام اعلام داشتند و علی لاریجانی برای انجام مذاکره با چین حکم گرفت». پیش‌ازاین وزارت امور خارجه کشورمان علت سفر وزیر امور خارجه را برای دیدار با رئیس‌جمهور و ظریف عنوان کرده بود که با توصیه این دولت این مقام چینی با لاریجانی نیز دیدار داشته است.

دیداری غیرضرور!

وزیر امور خارجه کشورمان بعد از جلسه مجازی کمیسیون مشترک برجام، در توئیتی نوشت: «ایران و اتحادیه اروپا، تروئیکای اروپایی+۲ توافق کردند سه‌شنبه آینده در وین گفت‌وگو را رودررو از سر بگیرند. هدف: سریعاً نهایی کردن رفع تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای، از طریق طراحی مسیر رفع تمام تحریم‌ها و پس‌ازآن توقف تدابیر جبرانی از سوی ایران. ایران و ایالات‌متحده دیداری نخواهند داشت؛ غیرضروری است». بااین‌وجود، خبرهایی از حضور تیم آمریکایی در جلسه آتی کمیسیون برجام منتشر شد که روزنامه وال‌استریت ژورنال آمریکایی آغازگر آن بود. عراقچی، معاون ارشد وزیر امور خارجه برای شفافیت بیشتر در این زمینه افزود: «نشست وین که هیئت ایران در آن شرکت خواهد کرد، یک نشست کمیسیون مشترک برجام است که با هدف بررسی بازگشت احتمالی آمریکا به برجام برگزار خواهد شد و صرفاً اعضای کنونی برجام (ایران و ۱+۴) در آن حضور خواهند داشت. آمریکا در هیچ نشستی که ایران در آن حضور داشته باشد، ازجمله نشست کمیسیون مشترک برجام، حضور نخواهد داشت و این قطعی است. هیئت ایرانی هیچ‌گونه مذاکره‌ای با هیئت آمریکایی در هیچ سطحی نخواهد داشت. اینکه سایر طرف‌های برجام بخواهند به‌صورت دوجانبه یا چندجانبه با آمریکا رایزنی‌هایی داشته باشند، چه در وین و چه در هر جای دیگر، به خودشان مربوط است و البته مسبوق به سابقه است».

سریال گاندو به دلیل فشارها، نیمه‌کاره متوقف شد

دیشب در اواسط نمایش گاندو ۲، پخش این سریال ناگهان متوقف شد و ادامه آن پس از حدود ۱۵ دقیقه روی آنتن رفت. هم‌زمان مشاور رئیس شبکه سه از فشارهای گسترده به صداوسیما بابت پخش گاندو خبر داد. مدیر گروه سریال شبکه نیز خبر داده بود که پخش «سریال گاندو ۲» ازاین‌پس متوقف شده و نمایش قسمت‌های بعدی آن به بعد از انتخابات موکول شد. در این سریال به پشت پرده برخی پرونده‌های امنیتی و نفوذ در دستگاه دیپلماسی کشورمان پرداخته شده است که البته به مذاق برخی دولتمردان خوش نیامده است.

باهنر: آقا ذره‌ای از مشارکت حداکثری کوتاه نمی‌آیند

محمدرضا باهنر، رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری، در پاسخ به این سؤال که سهم وضعیت بررسی صلاحیت‌ها در نرخ پایین مشارکت در انتخابات مجلس دهم چقدر بود، گفت: «در ثبت آن نرخ مشارکت بسیاری از مسائل دخیل بود که در بین آن‌ها یک مورد نیز مسئله عملکرد شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها بود، اما باید توجه داشت که بخشی از موضوع به وضعیت و ایرادات ساختاری در این زمینه بازمی‌گردد». وی ازجمله مهم‌ترین ایرادات ساختاری در این حوزه را حجم بالای کاندیداها و زمان کم بررسی صلاحیت‌ها عنوان کرد و با اشاره به رد صلاحیت جمع زیادی از کاندیداهای اصولگرا در این دوره، افزود: «نمی‌توان گفت نرخ پایین مشارکت به دلیل رد صلاحیت اصلاح‌طلبان بود یا فقط اصلاح‌طلبان رد صلاحیت شدند. این ادعای اصلاح‌طلبان که نیرو نداریم و آدم نداریم چندان قابل‌قبول نیست چراکه بالاخره کسانی که در ایجاد فتنه نقش داشتند و به آن کمک کردند نباید انتظار تأیید صلاحیت داشته باشند». باهنر در مورد فضای فعلی و چشم‌انداز مشارکت در انتخابات خرداد ۱۴۰۰ گفت: «این دوره هم متأسفانه یکسری از نیروهای تندرو اصولگرا و اصلاح‌طلب هنجارشکن تصور می‌کردند و هنوز تصور می‌کنند که درباره مشارکت از جانب نظام تعصب و اصراری وجود ندارد». او با رد این دیدگاه گفت: «بارها در تحلیل‌هایم عنوان کرده‌ام که حضرت آقا از مشارکت حداکثری ذره‌ای کوتاه نمی‌آیند و به این مسئله اعتقاد قلبی دارند و بر من روشن بود که مسئله مشارکت برای حضرت آقا بسیار مهم است».
واکسن دانشگاه بقیه‌الله در انتظار مجوز تست انسانی

واکسن دانشگاه بقیه‌الله، نوترکیب و از نوع واکسن‌های نسل 2 است و اگرچه از نظر ماهیت، پروتئین نوترکیب همانند واکسن رازی و پاستور است ولی نوع پروتئین آن متفاوت بوده و برخلاف واکسن‌های نوع ویروس کشته شده نیاز به زیرساخت آزمایشگاه 3BSL ندارد. این واکسن در اول بهمن‌ماه در سازمان غذا داروی وزارت بهداشت ثبت رسمی شده و مستندات آن جهت دریافت مجوز شروع تست انسانی طی دو مرحله به وزارت بهداشت ارسال شده است. پیش‌بینی می‌شود این مجوز در اردیبهشت‌ماه برای دانشگاه بقیه‌الله صادر شود.

حاضریم با اروپا هم سند راهبردی امضا کنیم!

«فؤاد ایزدی»، استاد دانشگاه تهران گفت: «ما در چارچوب برجام می‌توانستیم از اروپا و آمریکا میلیاردی هواپیما بخریم، اما آن‌ها پای کار نیامدند. ایران می‌توانست با آلمان و فرانسه و سایر کشورهای غربی هم سند همکاری راهبردی امضا کند ولی مشکل اینجاست که آن‌ها جلو نمی‌آیند». تحلیلگر مسائل آمریکا افزود: «در این شرایط که آن‌ها آمادگی انعقاد یک سند همکاری را ندارند، بنابراین ایران هم با هیچ کشور دیگری نباید همکاری راهبردی داشته باشد؟ این مسئله هیچ منطقی ندارد و افرادی که این‌گونه سخن می‌گویند قطعاً در راستای منافع ملی ایران فکر نمی‌کنند». وی با اشاره به بی‌اثر شدن تحریم‌های آمریکا با تفاهم‌نامه راهبردی ایران و چین گفت: «این مسئله در کوتاه‌مدت هم می‌تواند عملی شود اما بستگی به همت طرف ایرانی دارد. چین در سطح دنیا، شرکای تجاری متعددی دارد بنابراین ایران باید هرچه سریع‌تر این سند را عملیاتی کند».
موافقت اکثریتی با تداوم سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی

نتایج یک نظرسنجی که توسط شورای امور جهانی شیکاگو و موسسه افکارسنجی «ایران‌پل» مستقر در تورنتوی کانادا انجام شده نشان می‌دهد ۶۲ درصد ایرانی‌ها معتقدند ایران نباید مذاکره بر سر برنامه موشکی خود را بپذیرد. ۸۵ درصد ایرانی‌ها گفته‌اند که اعتقاد دارند فعالیت‌های منطقه‌ای ایران به امنیت بیشتر آن منتهی شده است. ۳۷ درصد شرکت‌کنندگان ایرانی این نظرسنجی معتقدند آمریکا حتی در صورت بازگشت به برجام به تعهدات خود عمل خواهد کرد. ۸۳ درصد ایرانی‌ها معتقدند روابط با چین برای ایران «بااهمیت» است.

مقاومت مسلحانه تا اخراج کامل اشغالگر

«قیس الخزعلی» دبیرکل جنبش عصائب اهل‌الحق اعلام کرد: «نیروهای مقاومت از حمله مسلحانه به نظامیان اشغالگر آمریکایی تا اخراج آن‌ها دست بر نخواهند داشت. مجالی برای ادامه وجود پایگاه‌های نظامی آمریکا نه در عین‌الأسد و نه در الحریر نیست؛ این تصمیم و وعده مردان مقاومت است».

پیش‌بینی نفت ۸۰ دلاری برای تابستان امسال

گلدمن ساچز پیش‌بینی کرده که با افزایش تقاضا در ماه‌های آینده قیمت نفت در تابستان به ۸۰ دلار در هر بشکه برسد.

سوغاتی سفرهای نوروزی!

تعداد بیماران بستری در هفته دوم فروردین ۱۴۰۰ نسبت به هفته اول بیش از ۳۵۰۰ نفر افزایش یافت که از ابتدای سال ۹۹ یک رکورد محسوب می‌شود. این عدد در ابتدای خیز دوم و سوم به ترتیب ۱۵۰۰ و ۲۳۰۰ بود. وزیر بهداشت با اعلام نگرانی از وضعیت به وجود آمده در کشور، آن را ناشی از کم‌اهمیت جلوه دادن آمارهای این وزارتخانه از سوی برخی مسئولین دولتی در ماجرای سفرهای نوروزی می‌داند. نمکی می‌گوید: «گفتیم، التماس کردیم و قسم دادیم دو تا سه هفته صبوری کنید. گفتیم اقتصاد گردشگری اهمیت دارد ولی سرمایه اجتماعی نظام سلامت و هزینه‌های شیوع مجدد بیماری و اثراتش بر اقتصاد خرد و کلان کشور بی‌اهمیت نیست. گروهی فکر کردند که فرازوفرود منحنی‌ها شاید به شیوه‌ی فتوشاپ است! روزهای سختی در پیش است، خداوند یاریمان کند. «حریرچی» معاون وزیر بهداشت نیز در همین زمینه می‌گوید: «موارد فوتی کرونا در نتیجه سفرهای نوروزی ۴ تا ۶ هفته دیگر نمایان می‌شود. عامل اصلی اوج‌گیری کرونا افزایش تردد و کاهش رعایت شیوه‌نامه‌ها از اواخر بهمن و همه اسفند است. فوتی‌های کرونا چند برابر خواهد شد اما ماه رمضان به کمک ما می‌آید».

کشف یک تخته شکلات
۱۲۱ ساله
بی‌بی‌سی از کشف یک تخته شکلات ۱۲۱ ساله که در جریان جنگ بوئرها در آفریقای جنوبی به سربازان و افسران بریتانیایی داده می‌شد، در انباری یکی از املاک متعلق به بنیاد حفاظت از آثار تاریخی و طبیعی بریتانیا (نشنال تراست) در نورفک انگلیس خبر داد. این شکلات که هنوز در زرورق و جعبه فلزی اصلی خود قرار داشت، در سال ۱۹۰۰ از طرف ملکه ویکتوریا سفارش داده شده است و درون یک جعبه کلاهخود در عمارت آکسبورو هال در نورفک کشف شده است. روی این جعبه‌ها عبارت «آفریقای جنوبی ۱۹۰۰» و «برای‌تان سال نوی شادی آرزو می‌کنم» با دست خط ملکه ویکتوریا نقش بسته است..»
چرا لاوروف به ایران می‌آید؟

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که محوریت سفر «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه این کشور به ایران، رایزنی درباره همکاری‌های اقتصادی تهران و مسکو است. به گزارش ایلنا وی با اشاره به سفر لاوروف به ایران که برای ۱۳ ماه جاری میلادی و به دعوت «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه این کشور برنامه‌ریزی شده است، گفت که دو طرف در مرحله نخست درباره همکاری‌های اقتصادی بر اساس اجرای طرح‌های مشترک کلیدی در عرصه‌های انرژی و حمل و نقل مذاکره خواهند کرد.رایزنی درباره مسائل مهم بین‌المللی از جمله برجام، تحولات سوریه، یمن، افغانستان، منطقه خلیج‌فارس و همکاری مشترک برای مقابله با ویروس کرونا نیز از محورهای دیگر این سفر است.
۱۵ ماه زندان برای یک داور فوتبال
یک داور صربستانی به خاطر قضاوت مشکوک و اعلام دو پنالتی عجیب به ۱۵ ماه زندان و ۱۰ سال محرومیت از هر گونه قضاوت محکوم شد. سردجان اوبرادوویچ، داور فوتبال صربستانی ۱۰ سال از هرگونه فعالیت‌های فوتبالی محروم شده است. ماجرا به بازی حساس در سال ۲۰۱۸ برمی‌گردد که در بازی پلی‌آف قهرمانی صربستان بین اسپارتاک (سوبوتیکا) و رودنیچکی (نیچ) رخ داد. برنده آن مسابقه به لیگ اروپا راه می‌یافت و این دیدار از اهمیت زیادی برخوردار بود.

آیا «کلاب‌هاوس» پدیده انتخابات ۱۴۰۰ ایران است؟

شب یازدهم فروردین ماه، حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و سعید خطیب زاده سخنگوی دستگاه دیپلماسی در شبکه اجتماعی کلاب هاوس و پرسش و پاسخ وی با برخی فعالان رسانه، علاوه بر آنکه حاوی اخبار جدیدی در حوزه سیاست خارجه و مسائل مرتبط با برجام و سند همکاری ایران و چین داشت، موجب شد تا شبکه اجتماعی کلاب هاوس نیز بیشتر بر سر زبان‌ها بیفتد.کلاب هاوس که بیش از یک ماه است تب نصب و حضور در آن در میان مردم به‌ ویژه نخبگان در ایران بالا گرفته، این‌ روزها بیشتر از سایر شبکه‌های اجتماعی محل بحث شده است؛ هرچند هنوز به لحاظ تعداد کاربران اختلاف فاحشی با دیگر پلتفرمها دارد.

تصمیم تازه آمریکا برای برجام

وزارت خارجه آمریکا خبر داد که این کشور در نشست روز سه‌شنبه آتی در وین اتریش برای بحث درباره بازگشت دوجانبه به برنامه جامع اقدام مشترک حضور خواهد یافت.وزارت خارجه آمریکا دربیانیه خود اعلام کرد: «ما برای شرکت در گفت‌وگوها با شرکای اروپایی، روسیه و چین برای مشخص کردن موضوعاتی که شامل بازگشت دوجانبه به پایبندی به برجام با ایران است، موافقت کردیم

واکسیناسیون۸۰ درصد کادر درمان
معاون پرستاری وزیر بهداشت با تاکید بر اولویت کادر درمان بیماران کرونایی برای تزریق واکسن، گفت: تاکنون ۸۰ درصد کادر درمان بیماران کرونایی در کشور واکسینه شده‌اند. دکتر مریم حضرتی اظهار داشت:‌ واکسیناسیون کرونا در کشور در حال انجام است و فعالان بخش مراقبت‌های ویژه و درگیر با بیماران کرونایی در اولویت قرار دارند.
پیشنهاد جدید آمریکا؟

تارنمای پولیتیکو در گزارشی مدعی شده که دولت جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا برای شکستن بن‌بست هسته‌ای، پیشنهاد جدیدی به ایران ارائه خواهد کرد. این تارنما به نقل از «دو فرد آگاه» نوشته که مقام‌های دولت بایدن هفته جاری پیشنهاد جدیدی به منظور آغاز گفت‌وگو با ایران ارائه می‌کنند؛ اما هنوز مشخص نیست که آیا ایران مفاد این پیشنهاد را خواهد پذیرفت یا نه؟

بازوبند رونالدو منجی نوزاد بیمار
کریستیانو رونالدو، بازوبند کاپیتانی خود را در بازی دوستانه با صربستان بر زمین کوبید. پس از این اتفاق یکی از کارکنانی که در ورزشگاه حضور داشته است، بازوبند را در اختیار یک موسسه خیریه داد. قرار است این موسسه با فروش بازوبند کاپیتانی رونالدو، نوزادی را که از بیماری نخاعی و عضلانی رنج می‌برد، درمان کند. پول حاصل از فروش بازوبند کاپیتانی کریستیانو رونالدو در بازی با صربستان، قرار است یک نوزاد بیمار را درمان کند.

اخبار روزانه:
*
وال‌استریت ژورنال مدعی شده است چین به طور فزاینده‌ای میزان واردات نفت از ایران و ونزوئلا را افزایش داده است. شرکت آمریکایی کپلر اعلام کرده انتظار می‌رود چین در ماه مارس ۹۱۸ هزار بشکه در روز از ایران نفت خریداری کرده باشد که بیشترین فروش از زمان تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران طی دو سال گذشته محسوب می‌شود. این شرکت مدعی شده آمارهای ردیابی کشتی‌ها هم این میزان فروش نفت را تایید کرده و حتی رقم یک میلیون بشکه در روز را اعلام کرده اند.
*
فارس- مدیرکل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: هر کارفرمایی که به صورت غیر مجاز از نیروی کار خارجی استفاده یا در مشاغلی به جز شغل تعیین شده در پروانه کار اقدام کند، به ۵ برابر حداقل دستمزد (یعنی ۴۴۲ هزار و ۵۸۲ تومان) برای هر روز اشتغال جریمه می‌شود.

* مهر- وزیر نیرو گفت: بر اساس مصوبه ۳ سال قبل دولت، از ابتدای اردیبهشت هر سال، تعرفه آب و برق ۷ درصد افزایش می یابد.

* امیدوار رضایی برادر محسن رضایی، ضمن تکذیب فهرست‌های منتسب به محسن رضایی، که با عناوین گوناگون در فضای مجازی منتشر می‌شود، گفت: تحقق دولت قوی و کارآمد و شکل‌گیری «ایران بزرگ اقتصادی» با بهره‌گیری از جوانان کشور و کادرسازی و جانشین‌پروری، همواره مورد تاکید محسن رضایی بوده، ولی لیست اخیر درباره کابینه احتمالی رضایی در صورت کاندیداتوری صحت ندارد.

*سردار قاسم رضایی، جانشین فرمانده نیروی انتظامی، در آخرین روز از تعطیلات نوروزی سال 1400 مصادف با روز طبیعت از تفرجگاه‌ها، تفریحگاه‌ها و پارکهای استان تهران بازدید هوایی کرد. وی در این پایش هوایی به رصد محورهای مواصلاتی منتهی به پایتخت و ترددهای جاده‌ای پرداخت و گفت: خوشبختانه مشکل خاصی وجود ندارد و اکثر مردم طبق پروتکل های وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا عمل کرده‌اند. این مقام انتظامی با اشاره به اینکه مردم فهیم جامعه اسلامی، همواره با پلیس در همه زمینه‌ها همکاری کرده‌اند، بیان کرد: بحمدالله مردم عزیز مانند سال گذشته با توجه به شرایط کرونایی نسبت به پروتکلهای ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت پایبند بوده و سعی کرده‌اند تا حدممکن از منازل خود خارج نشوند.

*محمدرضا باهنر درباره گفته‌های طیفی از اصلاح‌طلبان مبنی بر رویکرد سیاسی شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها در قبال جریان اصلاحات گفت: این ادعای اصلاح‌طلبان که نیرو و آدم نداریم چندان قابل قبول نیست، چون بالاخره کسانی که در ایجاد فتنه نقش داشتند و به آن کمک کردند نباید انتظار تایید صلاحیت داشته باشند. باهنر در مورد فضای فعلی و چشم‌انداز مشارکت در انتخابات خرداد ۱۴۰۰ گفت: این دوره هم متاسفانه یکسری از نیروهای تندرو اصولگرا و اصلاح‌طلب هنجارشکن تصور می‌کردند و هنوز تصور می‌کنند که درباره مشارکت از جانب نظام تعصب و اصراری وجود ندارد. او با رد این دیدگاه گفت: بارها در تحلیل‌هایم عنوان کرده‌ام که حضرت آقا از مشارکت حداکثری ذره‌ای کوتاه نمی‌آیند و به این مساله اعتقاد قلبی دارند و بر من روشن بود که مساله مشارکت برای حضرت آقا بسیار مهم است.
* یک منبع دیپلماتیک کره جنوبی می‌گوید که ایران احتمالا هفته آینده نفتکش توقیف شده این کشور و کاپیتان آن را آزاد خواهد کرد.خبرگزاری «یونهاپ» به نقل از یک منبع دیپلماتیک کره جنوبی گزارش داد که ایران احتمالا نفتکش توقیف شده کره جنوبی و کاپیتان آن را هفته آینده آزاد می‌کند.این منبع دیپلماتیک گفته که پیشرفت خوبی در مذاکرات بر سر نفتکش توقیف شده کره جنوبی حاصل شده و احتمالا هفته آینده نفتکش «هانکوک چیمی» آزاد می‌شود.یک فروند شناور نفتکش کره جنوبی با نام تجاری «هانکوک چیمی» صبح روز دوشنبه
۱۵ دی ماه به دلیل نقض اصول زیست‌محیطی توسط نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس متوقف شد. این شناور از مبدا بندر الجبیل عربستان سعودی عازم بمبئی هند بود که در خلیج فارس به دلیل نقض پیاپی قوانین زیست محیطی دریایی توقیف شد. این کشتی با پرچم کره‌جنوبی در حال تردد و حامل ۷ هزار و ۲۰۰ تن اتانول بوده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: