به‌روز شده در: ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۳۰۱۱
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۰
اخبار 24 ساعت گذشته:

تدبیر بنزینی روحانی کار بسیار غلط و پر خسارتی بود
نایب‌رئیس‌مجلس دهم و از حامیان دولت روحانی در این مجلس گفت روحانی باید به خاطر سوء مدیریت بنزینی ساقط می‌شد(!)علی مطهری در گفت‌وگو با روزنامه خراسان و درباره سوء تدبیر بنزینی دولت روحانی گفت: دولت باید این کار را چند سال پیش انجام می‌داد و بعد هم حداقل یک ماه با مردم صحبت می‌کردند حتی خود رئیس‌جمهور باید درباره این موضوع حرف می‌زد. وقتی شما به مردم شخصیت می‌دهید عکس‌العمل‌ها نرم‌تر خواهد شد. این کار انجام نشد و مردم احساس بی‌احترامی کردند. حتی در دوره آقای احمدی‌نژاد دیدید که خود او برای گران کردن بنزین چند بار با مردم حرف زد و مردم را آماده کرد، یارانه را ریخت و زیرکی به خرج داد ولی این جا بی‌محابا وارد شدند و گفتند بعدها یارانه هم می‌دهیم که کار از کار گذشته بود. وی با بیان اینکه «کار بسیار غلطی دولت کرد و واقعا در این حد بود که حتی رئیس‌جمهور ساقط شود»، افزود: این‌اشتباه بزرگ آثار بدی نیز داشت و حتی معتقدم ترور سردار سلیمانی بعد از این بود که آمریکا احساس کرد نظام جمهوری اسلامی پایگاه مردمی خودش را از دست داده و جرئت پیدا کرد تا چنین جنایتی را انجام دهد. وی درباره ابراز تمایلش برای نامزدی در انتخابات آتی با وجود رد صلاحیت در انتخابات مجلس گفت: من دلیلی برای رد صلاحیت خودم نمی‌بینم و به نظرم در آن زمان هم شورای نگهبان‌اشتباه کرد.


مجله آمریکایی: حمله به ایران فاجعه‌بار خواهد بود

«نشنال اینترست» با اشاره به ارزیابی‌های اندیشکده «استراتفور» که ایران را ازنظر موقعیت جغرافیایی به‌عنوان یک «قلعه» توصیف کرده بود، گزارش کرد که با توجه به توانمندی‌های موشکی جمهوری اسلامی ایران، هرگونه اقدام نظامی احتمالی ایالات‌متحده علیه قلمرو ایران هزینه‌های سنگینی برای واشنگتن به همراه خواهد داشت. این نشریه در بخشی از گزارش خود با تأکید بر توانمندی‌های دفاعی ایران گزارش کرد که با توجه به تمرکز جمهوری اسلامی ایران بر دستیابی به قابلیت‌های اجرای راهبرد «منع دسترسی» علیه ایالات‌متحده و استفاده از شمار زیادی از موشک‌های هدایت‌شونده خیلی دقیق و غیرهوشمند، قایق‌های تندرو، پهپادها، زیردریایی‌ها و مین‌ها، تهران قادر است هزینه‌های سنگینی را به ارتش ایالات‌متحده تحمیل کند. در بخش پایانی این گزارش آمده است، گرچه سلطه بر عراق و افغانستان، برای ایالات‌متحده ساده بوده است، اشغالگری این دو کشور برای آن‌ها هزینه‌ زیادی داشت اما در خصوص ایران، حتی حمله به این کشور نیز بسیار دشوار و پرچالش خواهد بود. آمریکا نباید هرگز به حمله به ایران فکر کند و این امر فاجعه‌بار خواهد بود.
بمباران شمال عراق توسط جنگنده‌های ترکیه

وبگاه «المعلومه» عراق گزارش داد: «هواپیماهای جنگی ترکیه به مدت بیش از سه ساعت در مناطق مختلف استان دهوک در حال پرواز بودند و در این حملات مساحت زیادی از زمین‌های زراعی دچار حریق شده و ده‌ها شهروند نیز دچار رعب و وحشت شده و خانه و کاشانه خود را ترک کردند». بهانه ترکیه برای این حملات، مقابله با پ.ک.ک عنوان شده است.

سردار سلامی: بارها تا لبه جنگ پیش رفته‌ایم

فرمانده سپاه گفت: «ملت در جنگ اقتصادی نجیبانه صبر کرد و پژواک صدای دشمن نشد، به دشمن آبرو نداد و آبروی ما شد و به ما روحیه و قوت قلب داد. فرمانده کل سپاه با بیان اینکه بارها تا لبه جنگ پیش رفته‌ایم، اما ولی‌فقیه دشمن را عقب رانده است، تصریح کرد: رهبر انقلاب تنها در این میدان ایستاده است و یک ستاره درخشان است که در صحنه نورافشانی می‌کند».

گذشتن از حق قانونی برای کاهش مشکلات کشور

پس از تصویب افزایش 39 درصدی حقوق کارگران در سال آینده، نماینده کارگران در شورای عالی کار اعلام کرد: «این دستمزد، کفاف هزینه‌های زندگی را نمی‌دهد، اما به خاطر مشکلات اقتصادی که در کشور وجود دارد، به‌ناچار این رقم را پذیرفتیم. امیدواریم به بهانه افزایش مزد قیمت‌ها افزایش پیدا نکند.

شروعی بر پایان اتحادیه اروپا

«لوران هربلی» تحلیلگر مسائل سیاسی در روزنامه لوفیگاروی فرانسه نوشت: «قاره اروپا صرفاً به بازاری برای شرکت‌های چندملیتی آمریکایی یا چینی تبدیل شده است و واشنگتن پیوسته خواسته خود را تحمیل می‌کند، شرکت‌های ما را جریمه می‌کند و به میل خود از توافق هسته‌ای ایران خارج شد. این تحلیلگر می‌افزاید، به‌غیراز این‌که اکثریت مردم فرانسه خواستار خروج از منطقه یورو هستند بحران چند ماه گذشته انگیزه بیشتری را به کسانی داده که خواستار خروج از این اتحادیه هستند. خروج از اتحادیه اروپا همان‌طوری که برگزیت نشان داد، امکان‌پذیر است. چند وقت پیش چارلز هنری گولیس سیاستمدار فرانسوی و پویشگر خروج فرانسه از اتحادیه اروپا (فرگزیت) گفت: «فرانسه یا ایتالیا کشورهایی هستند که در نوبت خروج از این اتحادیه بعد از خروج انگلیس هستند و دو کشور علاقه وافری به خروج از ارز یورو و ترک اتحادیه اروپا دارند. این در حالی است که در سراسر اتحادیه اروپا نیروهای اروپاستیز در فرانسه، اسپانیا و ایتالیا خواستار تشکیل حزب سیاسی به سبک و سیاق برگزیت شده‌اند».
بازداشت یک مدیر ورزشی

کوروش بهادری مدیرکل ورزش و جوانان استان خراسان شمالی به دلیل اتهامات مالی از سوی ماموران بازداشت شده است. این مدیرکل مهرماه سال 96 با حکم مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان به این سمت منصوب شده بود. پیش از این نیز رئیس هیات ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی استان خراسان شمالی به اتهام فساد مالی بازداشت شده بود. این چندمین مدیرکل ورزش و جوانان است که به اتهامات مالی بازداشت می‌شود.

قصد گروسی برای به هم زدن بازی

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته این نهاد با توجه به افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران، به دنبال بازرسی‌های گسترده‌تر در آن است. «رافائل گروسی» در گفتگو با روزنامه ژاپنی «نیهون کیزای» مدعی شد: «تولید اورانیوم در سطوح بالاتر، غنی‌سازی ایران را به سطوحی نزدیک‌تر می‌کند که امکان کاربری نظامی آن را نمی‌توان نادیده گرفت. گروسی همچنین مدعی شده پاسخ‌های طرف ایرانی در این خصوص تاکنون از نظر فنی معتبر نبوده است».
خواستگاری دختر روس از پوتین

یک دختر روس در حین سفر ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه به شهر محل سکونتش رسما از او خواستگاری کرد. شبکه اول روسیه با اعلام این خبر افزود: یولیا شیلووا از ساکنان منطقه ایوانوف روسیه است. این اتفاق یک سال پیش در حین سفر پوتین به این منطقه رخ داد و گرچه رئیس‌جمهور روسیه به نامه درخواست ازدواج و تصاویرش اعتنایی نکرد، اما این امر باعث شد تعداد خواستگاران پوتین افزایش پیدا کند.

از تصمیم سیاسی AFC تا تقصیر ریاست فدراسیون

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، تصمیم AFC بابت عدم میزبانی تیم‌های ایرانی در آسیا را ورزشی ندانست و آن را یک تصمیم سیاسی برشمرد. خطیب زاده افزود: «تمام تلاش و ظرفیت‌های لازم را به کار خواهیم گرفت تا در این مسیر بهترین نتایج را برای فوتبال دوستان به دست بیاوریم». سلطانی‌فر، وزیر ورزش نیز در همین زمینه گفت: تصمیم سیاسی و غیرورزشی کنفدراسیون آسیا بخشی از پازل تحریم‌ها علیه ایران است که AFC بر روی آن دست گذاشته است. از تمام ظرفیت دیپلماسی، حقوقی و ورزشی برای تغییر این تصمیم بهره می‌گیریم». بااین‌حال رئیس جدید فدراسیون فوتبال کشور مقصر تصمیم یک‌جانبه AFC را ریاست سابق این فدراسیون در اهمال‌کاری و عدم پیگیری حق کشورمان در این موضوع می‌داند.
انتقاد پیمان معادی به فرانسه

پیمان معادی در گفت‌وگو خود با یک شبکه تلویزیونی فرانسه در پاسخ به این سوال که به نظرتان برای یک مهاجر راحت‌تر است جذب جامعه فرانسه شود یا آمریکا؟ گفت: فرانسوی‌ها فکر می‌کنند هویت ملی‌شان بر ایده‌آل‌های جمهوری‌خواهی جهانی بنا شده؛ برابری و سکولاریسم فرانسوی … در واقع لاییسیته. اما آیا واقعا این گونه است؟ وی افزود: همه می‌دانیم اسلام بزرگ‌ترین اقلیت مذهبی در فرانسه است؛ ولی رئیس‌جمهوری فرانسه با نادانی دین اسلام را در همه دنیا دینی در بحران می‌نامد.
رئیسی: ‌‌رکود کارخانه‌ها انسان را غصه‌دار می‌کند

رئیس قوه‌قضائیه در بازدید از نساجی مازندران گفت: «رکود کارخانه نساجی مازندران که ظرفیت اشتغال‌زایی برای ۶ هزار نفر را دارد و هم‌اکنون با کمترین ظرفیت مشغول به فعالیت است برای ما رنج‌آور است. اینکه ببینیم رهبر انقلاب همواره بر جهش تولید تأکید دارند و جوانان ما هم آماده کار و تلاش هستند، اما زمینه کار برای آنان فراهم نیست، واقعاً انسان را غصه‌دار می‌کند. اینکه کارخانه نساجی مازندران روزی صادرکننده انواع پارچه به کشور‌های اروپایی بود‌ و الآن با کمترین ظرفیت فعال است اصلاً پذیرفتنی نیست».
ترقه خریدن وزیر ارتباطات

آذری جهرمی با انتشار عکسی نوشت: مدت‌ها بود که ترقه نخریده بودم. امشب که همدان اومده بودم (برای نظارت رو پیشرفت پروژه‌هامون تو استان)، برای پیاده‌روی رفتیم میدون مرکزی شهر و بازار دستفروش‌ها. دیدم یه پسر جوون داره ترقه می‌فروشه، پرت شدم به ۱۷-۱۸ سالگی و این صوبتا چند تا خریدم. حالا دنبال زمان مناسبم.

اختلافی که دودش به چشم مردم می‌رود

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اذعان داشت: «بهانه عدم تشکیل وزارت بازرگانی و اختلاف بین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت درباره عدم مدیریت بازار و تغییرات قیمتی اصلاً قابل‌قبول نیست و دولت باید پاسخگو باشد. شخص رئیس‌جمهور به‌عنوان مسئول تیم اقتصادی کشور باید بین اجزاء دولت تصمیم‌گیری کند و اختلافات داخلی را تمام کند». رئیس مجلس نیز دیروز اعلام کرد: «مشکلات بین وزارتخانه صمت و جهاد کشاورزی را در شورای عالی اقتصادی با حضور سران قوا مطرح کردیم، مجلس در نیمه دوم فروردین ۱۴۰۰ به این موضوع خواهد پرداخت».
توضیح امیرآبادی درباره ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه
۱۴۰۰

عضو هیات رئیسه مجلس گفت: شورای نگهبان در سال ۹۷، ۱۳ ایراد، در سال ۹۸، ۱۹ ایراد و در سال ۱۴۰۰، ۲۰ ایراد به لوایح بودجه گرفت و میزان ایرادات در سال‌های مختلف همانند بوده است. احمد امیرآبادی فراهانی در نشست علنی امروز (یکشنبه ۲۴ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق بودجه در مورد ایرادات اعاده شده از شورای نگهبان در مورد لایحه بودجه ۱۴۰۰، گفت: شورای نگهبان در سال ۹۷، ۱۳ ایراد، در سال ۹۸، ۱۹ ایراد و در بودجه ۱۴۰۰، ۲۰ ایراد به لوایح بودجه گرفت، بنابراین میزان ایرادات در سال‌های مختلف مانند هم بوده است. عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: مواردی که قرار است مورد بررسی قرار گیرد، رفع ابهام است که توسط کمیسیون تلفیق ارسال شده است.

اخبار روزانه:

*طبق اعلام روزهای اخیر یک نهاد مسئول به تعدادی از سازمان ها و ادارات دولتی، مقرر شده کارکنان دولت که خدمت سربازی خود را قبل از پیروزی انقلاب یا قبل از شروع جنگ تحمیلی، به پایان رسانده و به استخدام دستگاه های اجرایی درآمده ، اما با شروع جنگ به مدت 6 ماه به جبهه ها اعزام شده اند، این مدت حضور آن ها در جبهه ها به صورت داوطلبانه محاسبه شود و افراد مذکور می توانند از تسهیلات قانونی مربوط به این موضوع بهره مند شوند.

*یک نهاد نظارتی در ابلاغیه جدید خود خطاب به تعدادی از اعضای ارشد کابینه، به آن ها تاکید کرده با توجه به لغو بخشی از مصوبات و دستورالعمل های ابلاغی از سوی دولت یا شخص رئیس جمهور توسط نهادهای قانونی، مدیران مربوط باید ضمن توجه به مفاد آرای صادره، رعایت کامل این موضوع در مصوبات بعدی و فرایندهای اداری را در دستور کار قرار دهند و نتیجه اقدامات انجام شده را حداکثر ظرف یک ماه بعد از ابلاغ، به نهاد مربوط اعلام کنند چرا که استنکاف از این موضوع، موجب پیگرد قانونی خواهد بود.

*نماینده رشت در مجلس از هجوم مگس‌ها به منازل مسکونی مردم در سراوان رشت و روستاهای اطراف خبر داد و گفت: علت این پدیده تجمیع زباله در سایت زباله سراوان و تولید شیرآبه‌های سمی است. محمدرضا احمدی سنگری در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس اظهار کرد: این روزها هجوم سیل‌آسای مگس‌ها به منازل مسکونی مردم در سراوان رشت امانشان را بریده است. به داد این مردم این منطقه و روستاهای اطرافش برسید.
*
بازنشستگان تامین اجتماعی در استان‌های مختلف کشور مقابل ادارت تامین اجتماعی تجمع کردند و خواهان اجرای صحیح ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی و اجرای عادلانه متناسب‌سازی در سال ۱۴۰۰ شدند. معترضان خواهان اقدامات جبرانی تامین اجتماعی برای حفظ قدرت خرید خود در مقابل نوسانات اقتصادی هستند و تاکید دارند که ترمیم حقوق باید با توجه به کوچک شدن درآمد آنها در مقابل تورم و متناسب با هزینه‌های سبد معیشت کارگران انجام شود.
*روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری در اطلاعیه‌ای در این باره اعلام کرد
: کلیه پروازهای شرکت‌های هواپیمایی داخلی و عراقی از مبدا عراق به مدت یک هفته از تاریخ 24/۱۲/99 به حالت تعلیق درمی‌آید. در این اطلاعیه آمده است که با توجه به شیوع نوع جدید ویروس کرونای (انگلیسی) و به‌منظور رعایت اقدامات احتیاطی لازم و حفظ سلامت شهروندان این تصمیم اتخاذ شده است. همچنین کلیه شرکت‌های هواپیمایی نیز نسبت به اطلاع‌رسانی به‌موقع به مسافران ملزم شده‌اند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: