به‌روز شده در: ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۹۹۴
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۲
حسن لاسجردی تشریح کرد:
کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: با تغییر دولت و تغییر سیاست‌های دولت آمریکا ما دچار چالش خواهیم بود و از عراق به‌عنوان یکی از کانون‌های تقابل با ما استفاده خواهند کرد، مدیریت میدان تحولات عراق در کنار ظرافت‌های حوزه مسائل نظامی می‌تواند ما را از گزندهای مواجهه با آمریکایی‌ها محفوظ کند.

دکتر حسن لاسجردی کارشناس مسائل خاورمیانه در خصوص حوادث اخیر عراق و حمله به پایگاه آمریکاییها در این کشور گفت: در پی تغییر دولت در آمریکا و اعلام سیاستهای منطقهای به نظر میرسید آنها در آرایش سیاسی خود در منطقه تغییراتی داشته باشند که از مهمترین آنها در رابطه با عراق است؛ بر همین اساس در قانونی که در عراق تصویب شد خروج نیروهای آمریکایی باید اتفاق میافتاد که با توجه به تصمیم بایدن و تیم سیاست خارجه وی آنها در عراق ماندگار هستند و بناست در تحولات منطقه نقشآفرینی بیشتری کنند.

وی تأکید کرد: برخی از نیروهای داخلی در عراق به دنبال این هستند با زمینههای اقدام متقابل مانند عین الاسد، اربیل و... برای قوای آمریکایی مانع ایجاد کنند و زمینه خروج آنها را مهیا سازند.

لاسجردی درباره نقض حریم هوایی سوریه و حمله به مواضع مقاومت توسط آمریکاییها اذعان داشت: بمباران نقطه مرزی سوریه و عراق سبب شد برخی نیروهای داخلی در عراق نسبت به این امر واکنش نشان داده و حملاتی علیه مراکز آمریکایی داشته باشند به نظر میرسد این مواجهه میتواند اوضاع منطقه و بهویژه عراق را دچار چالش کند.

وی گفت: این چالش به معنای این است که فشار دولت آمریکا به دولت عراق را بیشتر کند و در مرحله بعد اوضاع امنیتی داخل عراق به دلیل حضور آمریکاییها به هم بریزد و یا با سختگیری و افزایش نیروها، عراقیها را تحت تأثیر خود قرار دهند به نظر میرسد در برخی از امور مثل کمک و مساعدت و آموزش نظامی و حضور آمریکاییها در فضای هوایی عراق، خدشهدار شود.

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی با اشاره به تجربه قبلی دولت دموکراتها در شکلگیری داعش افزود: موضوع احیای داعش یکی از مسائل آینده است که آمریکاییها وقتی نمیتوانند با نیروهای عراقی مقابله کنند دست داعش در عراق را باز بگذارند و آنها را تبدیل به یک نیروی معارض نمایند تا عراقی را مقابل عراقی قرار دهند.

لاسجردی در پاسخ به این سؤال که موضع جمهوری اسلامی در قبال تحولات منطقه چه خواهد بود، گفت: به نظر میرسد برخی از تحولات داخلی عراق دارای رگههایی از شیطنت است، در موضوع اربیل اینگونه است که حضور نیروهای خارجی در شمال عراق که از آمریکا و اسرائیل و ترکیه و... هستند چنین شیطنتی بعید نیست. این به دلیل حضور مستشاری و روابط حسنه ما با عراقیها در حوزههای مختلف است و تلاش جمهوری اسلامی و شخص شهید سلیمانی تقویت این روابط بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با تغییر دولت و تغییر سیاستهای دولت آمریکا ما دچار چالش خواهیم بود و از عراق بهعنوان یکی از کانونهای تقابل با ما استفاده خواهند کرد، مدیریت میدان تحولات عراق در کنار ظرافتهای حوزه مسائل نظامی میتواند ما را از گزندهای مواجهه با آمریکاییها محفوظ کند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: