logo
کد خبر: ۳۲۹۴۱
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۶
اخبار 24 ساعت گذشته:


وعده گروه‌های مقاومت برای انتقام‌ از آمریکا

بعد از حمله اخیر آمریکا به برخی مواضع حشدالشعبی در مرز سوریه، گروه‌های مقاومت عراق طی بیانیه‌ای تأکید کردند: «حمله به نیروهای الحشدالشعبی هزینه زیادی برای آمریکا خواهد داشت. ازاین‌پس قواعد درگیری‌ طور دیگر خواهد بود و پاسخ مناسبی به جنایت آمریکا خواهیم داد».

دورریز مواد غذایی معادل نیمی از صادرات مواد نفتی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: «دورریز مواد غذایی در ایران سالیانه ۳۵ میلیون تن و معادل ۵۰ تا ۶۰ درصد صادرات مواد نفتی است».

پرونده‌ای برای دوشیدن سعودی؛ گزارش قتل خاشقچی منتشر شد
گزارشی که دولت آمریکا درباره قتل جمال خاشقچی، منتقد سعودی منتشر کرده نشان می‌دهد این ترور با دستور مستقیم «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی انجام شده است. اداره امنیت ملی آمریکا در این گزارش اعلام کرد که ولیعهد سعودی با «ربودن» یا «قتل» جمال خاشقچی در استانبول موافقت کرده است. درعین‌حال رسانه آمریکایی پولیتیکو گزارش داد: «خزانه‌داری آمریکا قصد دارد سعودی
هایی که در قتل خاشقچی دست داشته‌اند را تحریم کند، اما بنسلمان علی‌رغم صدور دستور قتل خاشقچی تحریم نمیشود!». به نظر می‌رسد رونمایی از پرونده قتل خاشقچی توسط دولت بایدن، تلاش جدیدی از سوی دولت بدهکار آمریکا برای دوشیدن هر چه بیشتر گاو شیرده عربی باشد که تجربه نشان می‌دهد، با افزایش برخی فشار‌های سازمان‌های بین‌المللی در این موضوع، آمریکا به‌راحتی به خواسته خود در این زمینه خواهد رسید. اولین نوع از این فشار‌ها را گزارشگر سازمان ملل در پرونده قتل «خاشقچی» کلید زد و از کاخ سفید خواست «تا نه‌تن‌ها اموال بن‌سلمان، بلکه تعاملات بین‌المللی او را نیز هدف تحریم قرار دهد».
مصوبات مجلس برای فرزند آوری

مجلس، بانک مرکزی را مکلف به اعطای وام ۲۰ ساله ۷۰ میلیون تومانی به خانوارهای فاقد مسکن که در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ صاحب فرزند سوم می‌شوند، کرد. وکلای ملت همچنین دولت را مکلف کردند به ازای هر فرزند که از ابتدای سال ۱۴۰۰ متولد شود، یک‌میلیون تومان از محل یک درصد از یک دوازدهم هزینه‌های شرکت‌های دولتی را به‌صورت بلاعوض صرفاً جهت خریداری واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری پذیرفته شده در بورس، به سرپرست فرزند تخصیص دهد.
رفتارهای اعلی‌حضرتی دکتر روحانی

«اکبر ترکان» مشاور سابق روحانی اذعان داشت: «روحانی رفتار اعلی‌حضرتی یک کمی دارد، ولی در قضاوت زیاده‌روی‌ شده است. روحانی به وزرایش کم وقت می‌دهد. اینکه روحانی می‌گوید ارز تا ۱۱ هزارتومان پایین می‌آید، آرزوی ایشان است».

راه‌اندازی خط مستقیم دریایی میان ایران و روسیه

رایزن بازرگانی روسیه در ایران گفت: «جلسات ما با طرف ایرانی برای کشتی‌رانی و کشتی‌سازی در دریای خزر آغاز شده و بازرگانان ۲ کشور از برقراری خط مستقیم دریایی ایران و روسیه استقبال کرده‌اند». رستم ژیگانسین افزود: «دراین‌باره جلسات ما با طرف‌های ایرانی درباره کشتیرانی و کشتی‌سازی در دریای خزر آغاز شد و از دو ماه قبل، خط مستقیم کشتی‌های باری از بندر آستاراخان به مقصد ایران آغاز شد که به‌طور منظم هر دو هفته یک‌بار ۶ هزار تن کالا را جابه‌جا می‌کند». وی با بیان اینکه در صورت استقبال از این خط دریایی، در فواصل زمانی کمتری مبادلات دریایی کالا انجام خواهد شد اضافه کرد: «بنا داریم با همکاری مشترک برای کشتی‌سازی در دریای خزر، همکاری‌های تجاری ایران و روسیه را افزایش دهیم و این اقدامات به افزایش حجم مبادلات دو کشور کمک خواهد کرد». وی از برگزاری نمایشگاه اوراسیا در ۲۸ تا ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ در کشورمان خبر داد و آن را برای رشد همکاری‌های اقتصادی اوراسیا با ایران مفید ارزیابی کرد.
انصارالله: گول حرف‌های بایدن را نمی‌خوریم

سخنگوی جنبش انصارالله یمن گفت: «مواضع دولت جدید آمریکا در قبال یمن در عمل تغییر نکرده است و در حد حرف باقی‌مانده است. محاصره اعمال‌شده علیه یمن با تجهیزات آمریکاست و ما نمی‌توانیم گول حرف‌ها و جملات قشنگی را بخوریم که به آن جامه عمل پوشانده نمی‌شود».
انقلاب ایران در عربستان تکرار نشود
!

رسانه آمریکایی پولیتیکو در گزارشی آورد: «وضع موجود در عربستان سعودی ناپایدار است و کاخ سفید از این مسئله آگاهی دارد. هم‌زمان که جهان از نفت عربستان‌ فاصله می‌گیرد، مقامات سعودی دیگر توانایی پرداخت هزینه‌های شهروندان را ندارند. بایدن در این شرایط باید به سعودیها کمک کند. برای جلوگیری از تجربه انقلاب ایران و تکرار سال‌ها خصومت با آمریکا بهتر است کاخ سفید با احتیاط گام بردارد. بنسلمان نیز باید به سرکوب وحشیانه منتقدان خود پایان دهد و بمباران و محاصره یمن را متوقف کند».

خبرهای خوش کرونایی در سکوت شبکه‌های منفی‌باف

وزیر بهداشت گفت: «باوجود ویروس انگلیسی، همکاران من در حال رصدخانه به خانه هستند و الآن ۱۲ هزار تست روزانه را به بیش ۱۰۰ هزار تست رساندیم. کار واکسیناسیون با استفاده از واکسن وارداتی ادامه دارد و در بهار آینده به یکی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان واکسن تبدیل خواهیم شد». همچنین از دیروز و با حضور وزیر بهداشت، واکسیناسیون سالمندان و جانبازان و کارکنان آسایشگاه‌ها در آسایشگاه سالمندآن‌کهریزک آغاز شد؛ اتفاقی که به‌سرعت در صدر اخبار رسانه‌های داخلی قرار گرفت، اما این اتفاق مهم هیچ بازتابی در شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان نداشت. نتایج بررسی اینستاگرام این شبکه‌های مدعی آزادی بیان نشان می‌دهد که هیچکدام از آنها، این خبر خوب و مثبت را پوشش ندادهاند. این شبکهها همواره اخبار منفی را در هر نقطهای از ایران‌ که باشد، به‌سرعت برجسته میکنند.
فقط ماسک عوض کرده‌اند
!

بامداد جمعه (8 اسفند) پنتاگون اعلام کرد ارتش آمریکا به دستور بایدن مواضع گروه‌های مقاومت را در نزدیکی مرز سوریه و عراق بمباران کرده است. حملات اخیر آمریکا به نیروهای مقاومت در سوریه با توجه به طرح آمریکا برای احیا و تقویت داعش در منطقه، در چارچوب سناریوی جدید کاخ سفید برای غرب آسیا ارزیابی می‌شود. اقدام اخیر بایدن در ضربه زدن به گروه‌های مقاومت در عمل، تداوم راه رؤسای جمهور پیشین آمریکا در بهره‌گیری از تروریسم دولتی است و اذعان آمریکا به هماهنگی با تل‌آویو در این حمله نشان‌گر عزم جدی بایدن به پشتیبانی از رژیم صهیونیستی است. سناریوی بایدن برای غرب آسیا جهت احیای داعش و حفظ کانون ناامنی در منطقه و تداوم حضور نظامی در عراق و سوریه طراحی شده و با همکاری رژیم صهیونیستی، سعودی و امارات اجرا می‌شود. «حسین امیرعبداللهیان»، دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل در همین زمینه نوشت: «‏بایدن رئیس‌جمهور جدید آمریکا در شعارهای انتخاباتی خود از جنگ علیه تروریسم سخن گفت اما دستور وی برای حمله به نیروهای بومی مبارزه کننده با داعش نشان داد که کاخ سفید با اعمال سیاست دوگانه در استفاده از تروریسم، دوست داعش می‌ماند. فقط ماسک مستأجران جدید کاخ سفید تغییر کرده است».
توئیت معنادار زینب سلیمانی

زینب سلیمانی، دختر سردار سلیمانی به مناسبت روز پدر در توئیتر نوشت: ۱۳رجب که می‌شد، اگر در خانه بودن با شستن حیاط و آماده کردن خانه، انتظار رسیدن نوه‌ها را می‌کشیدن؛ بعد هم می‌گفتن تلفن بچه‌های شهدا را بگیر تا صحبت کنم و گاهی هم می‌رفتیم منزلشان تا چراغ خانه‌شان در روز پدر خاموش نماند. اینها رسم همیشگی حاج قاسم بود پدر ایتام شهدا، مردترین، روزت مبارک

فؤاد حسین: اجازه نمی‌دهیم روابطمان با ایران را خراب کنند

وزیر خارجه عراق در دیدار با ظریف تأکید کرد: «اطمینان می‌دهم بغداد اجازه سوءاستفاده از اتفاقات عراق برای برهم زدن روابط عالی دو کشور را نخواهد داد. ظریف در این دیدار به طرف عراقی گفت: «برخی حملات اخیر در عراق مشکوک است که می‌تواند با هدف اختلال در روابط ایران و عراق و برهم زدن امنیت و ثبات این کشور طراحی شده باشد. ما بر ضرورت اقدام دولت عراق برای یافتن مسببان این حوادث تأکید داریم». وزیر خارجه عراق در دیدار با شمخانی از تلاش مستمر حوزه‌های مالی و بانکی و دستگاه‌های اقتصادی ایران و عراق برای پرداخت بدهی‌های این کشور به ایران خبر داد و گفت: «برخی از موانع مهم برداشته شده و به‌زودی بر اساس مدل مورد توافق دو کشور، روند پرداخت بدهی‌ها آغاز می‌شود».
پست معنادار مهدی قائدی

مهاجم بوشهری استقلال با انتشار پستی در صفحه اینستاگرامش به نوعی خبر بازگشتش به تمرینات را تایید کرد. مهدی قائدی در صفحه اینستاگرامش نوشت: «هیچ ... بزرگ‌تر از تو نیست، استقلالم» تا بدین صورت بازگشتش به تمرین روز شنبه را تایید کرده باشد.

فصل چیدن سیب و گلابی‌های برجامی رسید!

مدیر هواپیمایی (هما) خبر داد: «سررسید اولین قسط هواپیماهای برجامی ایران ایر به مبلغ ۳۳۰ میلیارد تومان است که توان پرداخت نداریم و باید حاکمیت و دولت چاره‌ای بیندیشند. ۵۰ درصد به‌اضافه یک فروند هواپیمای برجامی فعال داریم که حدود ۷ تا ۸ فروند است. زمان چک ATRها رسیده است، نمی‌توانیم به‌صورت آزاد قطعه تهیه کنیم چون پول نداریم، تحریم هم هستیم، کارخانه سازنده هم قطعه به ما نمی‌دهد، نمی‌آیند و برابر قراردادی که با ما دارند، به ما کمک نمی‌کنند و درواقع به قرارداد خود هم پایبند نیستند و به همین دلیل هواپیماها زمین‌گیر است». زمان انعقاد قرارداد خرید این هواپیماها کارشناسان با تذکر به دولت دکتر روحانی، از فشارها بر دولت در زمان بازپرداخت اقساط و عدم پایبندی طرف مقابل به تعهدات و ارائه خدمات پس از فروش سخن می‌گفتند ولی همین منتقدین متهم به این شدند که باور و علاقه‌ای برای ارتقاء ناوگان هواپیمایی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های پروازی برای توسعه کشور ندارند! کسانی که با هواپیماهای برجامی عکس می‌گرفتند، اکنون بروند هلش بدهند تا روشن شوند.
فدراسیون فوتبال یک رکورد تاریخی زد
!

هر سال خرج فوتبال بیشتر و بیشتر می شود. معمولا مدیریت درستی هم روی منابع مالی صورت نمی گیرد و به همین خاطر فوتبال بدهکارتر می شود. فدراسیون فوتبال هم به خاطر داشتن تیم های مختلف و مربیان و ورزشکاران زیاد، هر سال هزینه های زیادی دارد و در حال حاضر از پرداخت این هزینه ها برنمی آید. راه دریافت پول های بین المللی بسته است و آنها فقط می توانند از اسپانسرهای داخلی درآمد داشته باشند. در این شرایط خبر‌های رسیده حکایت از آن دارد فدراسیون فوتبال حدود ۱۵۰ میلیارد تومان بدهی دارد. تازه این بدون احتساب به غرامت احتمالی به مارک ویلموتس بلژیکی است.

اقدام مجلس برای اجرای صحیح قانون لغو تحریم‌ها

«عباس گلرو»، رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار داشت: «بعد از مأموریت قالیباف رئیس مجلس به ذالنوری و عباسی رؤسای کمیسیون‌های امنیت ملی و انرژی مجلس شورای اسلامی به‌منظور پیگیری حل اختلاف دولت و مجلس و تعامل با دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی برای نظارت بر قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران در آینده بسیار نزدیک کمیته‌ مشترکی با همکاری کمیسیون امنیت ملی و کمیسیون انرژی تشکیل خواهد شد». وی افزود: «یکشنبه یا دوشنبه هفته جاری مقرر شد سخنگوی کمیسیون امنیت ملی جزئیات تشکیل این کمیته مشترک را اطلاع‌رسانی کند؛ ولی درمجموع این اقدام بعد از دستور رئیس مجلس به رؤسای کمیسیون‌های امنیت ملی و انرژی عملیاتی شده و بر حسن اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها نظارت ویژه‌ای خواهیم کرد».

خودرو‌های بالای یک میلیارد تومان بدون مشتری مانده اند

موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو: قیمت خودرو نسبت به هفته گذشته کمتر شده و اکنون بازار به شدت آرام است. همان طور که در گذشته اعلام شد، امسال قیمت خودرو شب عید افزایش نخواهد داشت. بیش از ۹۰ درصد خودرو‌های وارداتی موجود در بازار، ارزشی بیش از یک میلیارد تومان دارد. قرار است از خودرو‌های میلیاردی مالیات اخذ شود که این کار باعث افت تقاضا و رکود بیشتر در بازار خودروهای وارداتی‌ می‌شود. اکنون تقاضا تنها برای خودرو‌های زیر ۶۰۰ میلیون تومان است و خودرو‌های بالای یک میلیارد بدون مشتری مانده اند

خداحافظی شهاب حسینی با اینستاگرام!
شهاب حسینی در دلنوشته‌ای اینستاگرامی به شکل ضمنی به انتقادات درباره واکسن زدن در آمریکا پاسخ داد و از اینستاگرام خداحافظی کرد. شهاب حسینی نوشت: «... همواره خود جوینده الگویی بودیم تا رمز جاودانگی بیاموزیم. و نیفتیم مگر در سیر آنان که دل‌سپرده راه حق و حقیقت بودند و جان بر سر این عشق به جان‌آفرین پیشکش کردند. بسیارند. بجویید، میابید. درست می‌گویید. وصلم. اما نه به آنجا که پندار شماست. به ریسمانی که به آن چنگ زدم تا پراکنده و متلاشی نشوم. از آنجایی که بنده متعلق به نسل فضای مجازی نیستم، ترجیح می‌دهم ادامه زندگی را همچون پیش، در فضای حقیقی تجربه کنم. لذا از اینستاگرام، رفع زحمت می‌کنم...»

اخبار روزانه:
*
«ولی اسماعیلی» نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به تصویب افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارمندان در سال آینده در کمیسیون تلفیق، گفت: «نمایندگان مجلس پیشنهادات جدیدی برای افزایش حقوق کارمندان در سال آینده دارند و نظر وکلای ملت برای این افزایش، حدود ۳۵ درصد است». وی افزود: «دولت اعلام کرده منابع لازم برای این مقدار افزایش را ندارد، از یک‌سو در لایحه بودجه سال آینده میزان فروش نفت افزایش پیدا کرده و از سوی دیگر فشار اقتصادی فراوانی به کارگران و کارمندان وارد می‌شود. به اعتقاد نمایندگان می‌توان این افزایش را برای سال آینده در نظر گرفت»
* سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به این‌که افراد مختلفی سخنگوی شورای نگهبان شده‌اند و از طرف شورای نگهبان اظهارنظر می‌کنند که فلانی رد یا تأیید می‌شود! افزود: «به‌هیچ‌وجه چنین اظهار نظراتی معتبر نیست و تأثیری بر شورای نگهبان ندارد و حتی اعضای شورای نگهبان هم نمی‌توانند الآن از جانب شورای نگهبان اظهارنظر کنند
».
* زنان روستای طولیان در حرکتی جهادی با پخت نان محلی به یاری زلزله‌زدگان سی‌سختی شتافتند. این بانوان هر دو روز یک‌بار
۱۰ هزار نان به مناطق زلزله‌زده می‌فرستند.
اولین محموله ریل ملی مترو تحویل شرکت بهره
برداری متروی تهران شد. این محموله شامل ۲۵۰ تن ریل ملی بوده و برای اولینبار در کشور توسط ذوبآهن اصفهان تولید شده است.

* اگر فردی در مسئولیت اجرایی قرار گرفت، اما توانمند یا مدبر نبود، ازلحاظ فقهی جایز است در آن پست بماند؟ پاسخ: ادامه مسئولیت برای فردی که به ناتوانی خود در انجام وظایف محوله اطمینان دارد، جایز نیست و چنانچه حقوقی دریافت نماید، باید عودت دهد، مگر آن‌که با تشخیص و اذن مسئول باشد.

* ائتلاف متجاوز سعودی اعلام کرد انصارالله یمن یک موشک بالستیک را به سمت پایتخت عربستان شلیک کرده، که قبل از اصابت به هدف منهدم شده است. ادعای سعودیها مبنی بر رهگیری موشک در حالی است که دقایقی قبل از رسانه‌ای شدن این خبر، کاربران توییتر از شنیده شدن صدای انفجار در ریاض خبر دادند. در پی این اقدام، فعالیت‌ فرودگاه‌ شهرهای ریاض، جده و پرواز تمامی هواپیماها بر فراز آسمان عربستان متوقف شده است.
*
طبق برنامه جدید دولت که هم اکنون در حال بررسی تخصصی توسط تعدادی از وزارتخانه ها و سازمان های مربوط است، مقرر شده شرایط و تسهیلات مناسبی برای ورود شهرداری ها، سازمان های حمایتی و اشخاص حقوقی به موضوع سامان دهی بازار اجاره مسکن از سال 1400 فراهم شود و این بازیگران جدید، با شکستن انحصار بنگاه ها و مشاوران املاک، برای ارائه مدل های جدید در این حوزه پر کاربرد اقدام کنند.

* یک نهاد نظارتی با ارسال بخشنامه ای در روزهای اخیر خطاب به تعدادی از سازمان ها و نهادهای مرتبط با موضوع صادرات کالا، با اشاره به این که برخی خریداران اقلام کشف شده قاچاق در کشور، در تلاش هستند با استفاده از برخی آیین نامه ها و دستورالعمل ها، شرایط صادرات این کالاها به خارج کشور را فراهم کنند، تاکید کرده مخاطبان این ابلاغیه باید توجه داشته باشند برخی از این کالاها مشمول محدودیت ها و ممنوعیت های مصوب در زمینه خروج از کشور هستند و نمی توان با تبصره ها و استثنائات، برای آن ها مجوز خاص صادرات صادر کرد.

* در حالی که بر اساس مصوبه آذرماه سال 1397 دولت، مقرر شده بود تعرفه برخی حامل های انرژی واگذار شده به تعدادی از صنایع کشور، تغییر کند و این گرانی از سه ماه قبل از تصویب این مصوبه قابل محاسبه و دریافت از صنایع باشد، با شکایت یک تولیدکننده به دستگاه قضایی و تشریح دلایل غیرقانونی بودن این مصوبه در عطف به ماسبق کردن گرانی حامل های انرژی، دستگاه قضایی به این موضوع رسیدگی کرده و طی روزهای اخیر با ارسال ابلاغیه ای به مسئولان دولتی متذکر شده هرگونه ابلاغ تکلیف بدون اطلاع قبلی به تولیدکنندگان، مغایر با قوانین و حقوق اساسی آن ها بوده است و باید بلافاصله ابطال شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: