به‌روز شده در: ۳۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۱
logo
تازه های سایت
تحول در مجمع تشخیص مصلحت نظام بلاگر‌های قاچاق به میدان می‌آیند! همسایه بی‌چشم و رو بیمه‌ای که بعد از سرقت بانک ملی متقاضی پیدا کرد آموزش و پروش بدون سند 2030 رییس پلیس تهران: استفاده از نیرو‌های بسیج در گشت‌های ارشاد صحت ندارد سی‌ان‌ان : بدقولی‌های غرب ایران را به آغوش شرق فرستاد فاطمی امین: شاهد بازار سیاه گواهی اسقاط هستیم گره خوردن مذاکرات هسته ای به سفر رئیس جمهور ائتلاف تولید کنندگان روغنی‌ برای گران‌فروشی راز سرو صدای سلبریتی‌ها برای فوت مهسا امینی
ملکه الیزابت، بایدن و ترامپ نماد قهقرای تمدن غرب پیشنهاد حمام گروهی برای صرفه‌جویی انرژی در سوئیس خاشقچی مانع حضور محمدبن‌سلمان در تشییع ملکه اصلاح طلبان موافق گشت ارشاد چگونه امروز مخالف آن شدند؟ دولت بنزین را گران نمی‌کند سیاسی بازی آژانس ادامه دارد؟ نامه فیفا به فدراسیون فوتبال ایران؛ چرا پول ویلموتس را پرداخت نکرده‌اید؟ رسانه های سعودی: بخاطر مرگ مهسا تحریم های ایران را بیشتر کنید وزارت اقتصاد: رشد خلق پول توسط بانک‌ها ۵۷ درصد کاهش یافت مسکن نصف هزینه‌های تهرانی‌ها واکنش بانک مرکزی به خبر افزایش هزینه ارسال پیامک به مشتریان جزئیات قرارداد گازی ایران و روسیه
کد خبر: ۳۲۶۹۸
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۲

حضور در انتخابات 1400 و ایجاد شور و هیجان در این فضا اکنون و باوجود فرصت ششماهه تا این رویداد بزرگ سیاسی از سوی جناحهای سیاسی آغازشده است، بازخوانی رویدادهای هفتهای که گذشت این مهم را اثبات میکند:

خود تحلیل

اصلاحطلبان دچار بحران نامزد انتخاباتی هستند، گاهی میگویند نامزد اصلاحطلب خواهیم داد، گاه میگویند از نامزد مورد اقبال مردم حمایت خواهند کرد و گاه در بین اصولگرایان در پی نامزدی هستند که آنها را به گوشه چشمی نگه دارد، اکنون تمرکز آنها بر روی شخصیت علی لاریجانی است اما در این میان برخی از اصلاحطلبان با او بهشدت مخالفاند به همین مناسبت روزنامه شرق خبر داده که روز چهارشنبه یک نماینده سابق و یک نماینده فعلی به استقبال آمدن لاریجانی رفتهاند و سپس تحلیل کردهاند که دولت آینده زوجی بهتر از دوقلوی لاریجانی-ظریف نیست و بعد از طرح این مسئله نوشته است که دکتر علی لاریجانی تمایلی به فعالیت حزبی-رسانه ای ندارد و برخی معتقدند او واقعاً تصمیم جدی برای آمدن به کارزار انتخابات 1400 ندارد.

تکذیب شد

در هفتهای که گذشت خبری مبتنی بر دیدار و مذاکره جامعه روحانیت مبارز با علی لاریجانی در فضای انتخاباتی مطرح شد و اینگونه وانمود شده که جامعه روحانیت قصد معرفی لاریجانی بهعنوان کاندید آینده ریاست جمهوری را دارد. این در حالی است که روابط عمومی جامعه روحانیت، هرگونه دیدار و مذاکره این مجموعه با افراد مطرح برای ریاست جمهوری را تکذیب کرد ولی گویا برخی جریانهای سیاسی و جناحی مایلاند این خبر دروغ را بهعنوان ابزاری برای رسیدن به اهداف خود نشر دهند.

تصمیمی ندارم

شرق در مصاحبه با محسن هاشمی به نقل از او نوشت: اصلاحطلبان به دلایلی ازجمله ناکارآمدی دولت، عدم واقعگرایی در مدیریت شهری با ریزش بدنه اجتماعی مواجه شده و احتمال موفقیت آن کاهشیافته ولی یک جریان سیاسی سعی میکند حضور خود را در هر شرایطی حفظ کند.

وی گفت: در شرایط فعلی برای کاندیداتوری تصمیم و برنامهای ندارم و برای انتخابات شورای شهر هم کاندید نخواهم شد.

یک روایت توئیتری

این روزها بازار چانهزنیهای مجازی آنهم در فضای مبهمی که هنوز تا ثبتنام رسمی کاندیداهای 1400 باقیمانده داغ است، فرید مدرسی، یکی از چهرههای رسانهای اصلاحطلب در توئیتی درباره حضور سید حسن خمینی در گردونه رقابتها اینطور خبر داد: «رایزنیها با سید حسن خمینی جدیتر شده است. حاضران گفتهاند او صحبتها را میشنود و سخنی در رد و تائید نظرات نمیگوید. البته درباره تحلیلها و روایتها از آینده و امروز سوا لاتی میپرسد .

کنایه واعظی

ایلنا نوشت؛ محمود واعظی درباره صحبتهای نائب رئیس مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه دولت ارزهای کشور را نزد خودش نگهداشته است تا هنگامیکه دولت جدید آمریکا بر سرکار آمد آنها را وارد بازار کند، گفت: معتقدم در حال حاضر عدهای درصدد دوقطبی کردن جامعه برای انتخابات ۱۴۰۰ هستند، به هر چیزی هم متوسل میشوند و خبر هم ندارند این رفتارها باعث ناامیدی مردم میشود .

کاندیدای اجارهای ممنوع

روزنامه آرمان در مطلبی نوشت:«اصلاحطلبان برای انتخابات ۱۴۰۰ یک اجماع جدیدی راهاندازی کردند و در تلاش هستند تا با یک رویکرد جدید وارد صحنه انتخابات شوند. بعضی از اصلاحطلبان اعتقاددارند که نباید در دولت آینده کاندیدای اجارهای برای انتخابات معرفی کنند. آنها به دنبال آن هستند تا شرایطی را فراهم کنند که اگر کاندیدای آنها توانست در انتخابات پیروز شود، حتماً بعد از پیروزی در انتخابات پاسخگوی مشکلات مردم باشد و به تعهداتی که قبل از انتخابات برای حل مشکلات مردم میدهد، پاسخگو باشد .

بازنده 1400 کیست؟

محمد غرضی فعال سیاسی نزدیک به جریان کارگزاران در گفتگو با ایسنا درباره بازنده انتخابات 1400 گفت: مردم در این انتخابات به کسانی که ۲۰ تا ۳۰ سال گذشته در حاکمیت بودند و حقوق عامه را حفظ نکردند، اعتماد نمیکنند؛ حالا این افراد چه چپ باشند و چه راست فرقی ندارد و مردم کاری به آنان نخواهند داشت.

تمام نشانه های پیروزی

پایگاه انتخاب این خبر را منتشر کرد؛ صادق الطائی نویسنده عراقی در القدس العربی نوشت: تنها پنج ماه برای بازگشت به توافق هستهای بین دولت بایدن و دولت روحانی باقی مانده، چرا که تمام نشانه ها در ایران حکایت از پیروزی حتمی اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری ایران دارند.

کارآمدی در برابر ناکارآمدی

مهر نوشت؛ یازدهمین نشست کمیتههای تخصصی تدوین برنامه "دولت مردمی و تحولگرا" با موضوع "قانون و گفتمان انتخابات ۱۴۰۰" با حضور علی حدادی سخنگوی کمیسیون امور داخلی مجلس شورای اسلامی و مهدی چمران نایبرئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب برگزار شد. چمران در این نشست گفت: یکی از گفتمانهای انتخابات 1400 کارآمدی در برابر ناکارآمدی است.

برگزاری همایش مدیران استانی شورای ائتلاف

همایش مدیران استانی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب پنجشنبه (25 دیماه) در تهران برگزار شد. پرویز سروری دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، آیتالله مجتهد شبستری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، غلامعلی حداد عادل عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، الیاس نادران رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس سخنرانان این برنامه بودند.

ردصلاحیت ۵ نفر از اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی

کمیسیون ماده ۱۰ احزاب تغییر اساسنامه و کنگره حزب اعتماد ملی را تصویب کرد و صلاحیت ۵ نفر از اعضای شورای مرکزی آن را رد کرد. مهدی کروبی ، حسین کروبی،اسماعیل گرامی مقدم، رحیم ابوالحسنی و محمد صادق جوادی حصار 5 نفر رد صلاحیت شده هستند.کروبی نیز طی نامه ای به این حزب استعفای خود را به این حزب اعلام کرد. با رد صلاحیت کروبی و انتخاب دبیرکل دیگری احتمال تغییر مواضع در این حزب قوی است.

وضعیت انتخاب سخت برای قالیباف

یک روزنامه اصلاح طلب نوشت: ثبت نام برای ریاست جمهوری در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ صورت میگیرد و ۶ خرداد هم انتخاب رئیس مجلس در سال آینده و هیئت رئیسه جدید انجام میشود. حالا قالیباف یا باید نامزد ریاست مجلس آینده نشود و در پی ریاست جمهوری باشد یا با ثبت نام برای ریاست یک سال آینده مجلس در سال دوم معلوم شود که وی برای ریاست جمهوری نامزد نخواهد شد. این روزنامه تحلیل کرده که اگر قالیباف نامزد ریاست جمهوری شود و رای نیاورد یک نماینده ساده مجلس میشود واگر نامزد رئیس مجلس شود و رای نیاورد هم از ریاست جمهوری و هم از ریاست مجلس باز مانده است.

صدای اصلاحطلبان درآمد

اقدام شایسته مجلس در استعلام خواهی از سازمان اطلاعات سپاه در انتخابات شهر و روستا علاوه بر چهار مرجع وزارت اطلاعات، قوه قضاییه، نیروی انتظامی و ثبت احوال صدای اصلاحطلبان را درآورد. در حالی که استعلام خواهی یعنی کسب اطلاعات برای هیئت نظارت بر انتخابات شهر و روستا، برای تصمیم گیری صحیح ولی به هر حال اصلاحطلبان از شفاف شدن اطلاعات درباره خودشان نگرانی داشته و دارند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: