به‌روز شده در: ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۶۴۴
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۳
نماینده مجلس اعلی انقلاب اسلامی عراق در گفتگو با شما:
بعضی از گروه های سیاسی می گفتند ما به آمریکایی‌ها نیاز داریم تا بعضی از کشورهای منطقه را به سمت خود جذب کنند در حالی که بسیاری از کارهای تروریستی که درعراق انجام می‌شد مسببان آن کشورهای منطقه بودند. مسئله مهمتر ، مسئله اسرائیل در منطقه بود اسرائیل به شدت دنبال این بود که در عراق جای پایی داشته باشد. به دلیل دیدگاه مقاومتی شهید ابومهدی که نقش اساسی هم در آن داشت، اسرائیل جایگاهی در عراق ندارد.

آنچه از نظر خوانندگان محترم می گذرد گفتگو خبرنگار هفته نامه شما با آقای ماجد غماس نماینده محترم مجلس اعلی انقلاب اسلامی عراق است که در رابطه با تشکیل این مجلس ، وضعیت سیاسی عراق و شخصیت ابو مهدی المهندس انجام شده است.

به عنوان سوال اول بفرمایید تشکیل مجلس اعلی انقلاب اسلامی عراق در چه زمانی انجام شد و چه اهدافی را دنبال میکرد؟

بسم الله الرحمن الرحیم تشکیل این مجلس در سال ۱۳۶۱ انجام شد.تشکیل این مجلس به خاطر شهید سید محمد باقر صدربود، ایشان مرجع بودند و مبارزات را علیه رژیم صدام از بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شروع کردند. البته ایشان توسط رژیم بعث عراق به شکل وحشیانهای به شهادت رسیدند و از طرفی هم کسی به وزن شهید صدر وجود نداشت. بنابراین وکلای شهید صدر و شاگردان ایشان تصمیم گرفتند مجلسی را تشکیل دهند تا مبارزات مردم عراق را علیه رژیم بعث عراق هدایت کنند. به اضافه احزابی که در آن زمان فعال بودند مانند حزب الدعوه ، سازمان امل ، سازمان جامع امام وشخصیت های مختلف طیف های مختلف عراق را شامل می شد که این مجموعه، مجلس اعلی انقلاب اسلامی عراق را تشکیل دادند. البته با عنایت حضرت امام که در آن زمان به دیدار ایشان رفتند و ایشان نیز صحبت های بسیار مهمی در آن جمع بیان کردند و از همان زمان آیت الله خامنه ای به عنوان نماینده حضرت امام در این مجلس انتخاب شدند. شهید سید محمدباقر حکیم هم سخنگوی این مجلس شد. ریاست این مجلس هم با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی بود. همچنین سید کاظم حائری و شیخ مهدی آصفی جزو بزرگان این مجلس بودند که اینها یا شاگرد شهید صدر بودند و یا نمایندگان ایشان در شهرهای مختلف عراق که با ایشان ارتباط داشتند.

در حال حاضر نقش مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق در فضای سیاسی کشور چیست؟

کماکان مجلس اعلی در مسائل سیاسی فعال است و ریاست آن با شیخ حمودی می باشد که ایشان از مبارزان علیه رژیم بعث و دارای سابقه زندان در آن دوران است. ایشان نقش بسزایی در دوران مبارزات با رژیم صدام داشتند و یکی از افراد موثر پس از سقوط صدام برای نوشتن قانون اساسی عراق هستند. به عبارت دیگر ایشان یکی از رهبران تشکیل دولت عراق محسوب میشوند.

نظر مردم عراق نسبت به جریان مقاومت با توجه به تحولاتی که قبل از شهادت سرداران مقاومت در عراق اتفاق افتاد مانند آنچه در میدان التحریر بغداد یا در شهرهای نجف و کربلا رخ داد، چیست؟

به طور کلی مردم عراق مردم مبارزی هستند و مبارزات مردم عراق در زمان رژیم صدام خیلی روشن بود مانند انتفاضه مردم عراق در سال ۱۹۹۱، تحرکات مردم در زمان سید محسن حکیم و همچنین در زمان دستگیری شهید صدر هم (با توجه به جو خفقان رژیم بعث ) تظاهراتی برگزار شد. البته مردم مبارزات را سرلوحه کار خود قرار داده بودند. بعد از سقوط صدام یک نفس راحتی کشیدند و با توجه به کشتاری که رژیم بعث عراق به خصوص بعد از انتفاضه داشت زمانی که به خود آمدند دیدند نیروهای اشغالگر در عراق حضور دارند. من خودم از شهید سید محمد باقر حکیم این موضوع را شنیدم که ایشان تاکید داشتند نباید مردم عراق نسبت به حضور اشغالگران بی تفاوت باشند و حساسیت روی نیروهای خارجی باید در ذهن مردم عراق باقی بماند. از طرفی بعضی از نیروهای سیاسی نیروهای اشغالگر را ناجی عراق می دانستند ولی شهید حکیم کماکان بر اعتقاد خود پابرجا بود. زمانی که خباثت ها و جنایت های آمریکا و نیت آنها استمرار اشغالگری برای مردم عراق ثابت شد این باعث حساسیت مردم نسبت به حضور آمریکا در عراق شد. البته من در اینجا باید مسئله تظاهرات سال گذشته را یک شرحی بدهم. اصل ماجرا مربوط به وضعیت نابسامان خدمات در عراق نسبت به مردم بود که باعث اعتراض و تظاهرات مردم شد و مرجعیت عراق هم از خواسته مردم حمایت کرد. البته دشمنان ملت عراق با استفاده از جنگ نرم توانستند زمام امور را به دست بگیرند و کل حکومت و دولت عراق مورد هدف قرار گرفت تا اینکه راهی برای منویات آمریکا و اسرائیل همواره کنند. این مسئله بود که یک احساس خطری از سوی جریان مقاومت شد و تصمیم گرفتند یک سر و سامانی به این وضعیت بدهند تا اینکه موضوع شهادت سردار سلیمانی و ابو مهندس پیش آمد.

روز یکشنبه مورخ چهاردهم دی ماه به مناسبت سالگرد شهادت سردار سلیمانی و ابو مهدی در بغداد تظاهراتی برگزار شد، توضیحی در این باره بفرمایید.

بله شعار اصلی تظاهرکنندگان خروج نیروهای آمریکایی از عراق بود. در میدان التحریر بغداد و همچنین محل شهادت سردار سلیمانی جمعیت بسیار خوبی در این مکان ها به مناسبت سالگرد شهادت حضور پیدا کرده بودند.

لطفاً در مورد شهید ابو مهدی المهندس نسبت به خصوصیات اخلاقی و نحوه آشنایی شما با ایشان همچنین ارتباطی که با شهید صدر داشتند و در مبارزات با رژیم بعث توضیحاتی بفرمایید.

ایشان از بدو جوانی خود در مسیر مبارزه حضور داشتند. جزو کادر حزب الدعوه بود و سازمان امنیت حزب بعث نیز نسبت به کارها و رفتار ایشان اشراف کامل داشت و شدیداً تحت نظر بود به طوری که بعد از شهادت شهید صدر ایشان مجبور شد به کویت برود. چند سالی در آنجا حضور داشت و سپس به ایران آمد در ایران فعالیت ایشان به مراتب بیشتر شد و آشنایی من با ایشان هم در ایران بود. ایشان در سخنرانی های خود که در جمع عراقی های مقیم ایران داشتند با صراحت میگفتند من پیرو ولی فقیه هستم و من به جمهوری اسلامی ایران اعتقاد دارم تا اینکه فعالیت ایشان گسترده شد و وارد سپاه بدر شدند و ایشان مراحل ترقی را در سپاه بدر خیلی سریع طی کرد و تا جایگاه رهبری آن هم رسید و این مسئله هم نشان داد که ایشان از قدرت مدیریت، سازماندهی و شجاعت خوبی برخوردارهستند.

مدت حضور ایشان در ایران چند سال بود؟

ایشان از سال ۱۹۸۴ تا زمان سقوط یعنی ۲۰۰۳ در ایران حضور داشتند.(حدود ۱۹ سال)

ایشان برای امنیت عراق چه اقداماتی را انجام دادند؟

اولاً ایشان در وقت مراجعت به عراق پس از سقوط صدام سعی کرد گروه های مجاهد و مبارز را سازماندهی کند و از آنها خواست پایگاههای خود را درشهرهای مختلف عراق تحکیم کنند. در زمان هرج و مرج یکی از منویات امریکاییها از بین بردن هر نوع تمدنی در عراق بود، درمقابل احزاب مقاومت و مبارز تصمیم گرفتند زمام امور را در امورات مختلف از جمله مسائل امنیتی به عهده بگیرند. شهید ابو مهدی به همراه دیگران سعی زیادی کردند تا این موارد تحقق پیدا کند که قسمت زیادی از آنها هم تحقق پیدا کرد. البته ایشان و احزاب مقاومت هم تلاش زیادی در روند سیاسی عراق داشتند.

لطفاً توضیح بفرمایید حشد الشعبی در چه زمانی تشکیل شد و چه خدماتی برای امنیت عراق به وجود آورد؟

تشکیل حشد الشعبی بر اساس فتوای مرجعیت عراق آیت الله سیستانی بود به این صورت که مردم و جوانان بایستی از امنیت عراق به صورت واجب کفایی دفاع کنند. از آن زمان جوانان عراقی به سوی پایگاه ها برای آموزش سرازیر شدند اما افرادی که سابقه مبارزه در زمان گذشته با رژیم بعث داشتند مانند سپاه بدر اینها با سازماندهی و به طور کلی مسائل نظامی آشنایی داشتند این افراد به این مسئله قوت بخشیدند. اصولاً مردم عراق با سلاح به خاطر مبارزات قبلی آشنایی دارند اما در رابطه با فنون نظامی آشنایی لازم را نداشتند. برای مبارزه با گروه داعش با آن حمایت و تسلیحاتی که داشتند به صورت طبیعی نیاز به آموزش و سازماندهی این افراد بود شهید ابومهدی در سازماندهی و آموزش این افراد نقش بسزایی داشت. البته با حضور مستشاران نظامی ایران از جمله حاج قاسم سلیمانی که با شهید ابومهدی آشنایی داشتند و کار این ها برای آموزش و سازماندهی شروع شد. زمانی که داعش به نزدیکی های بغداد رسید کار حشد الشعبی آغاز شد و به پیروزی های بسیار خوبی هم رسیدند.

آیا شما شخصاً خاطرهای از شهید ابومهدی دارید؟

به توصیه شهید حکیم ما در جلساتی که مربوط به سپاه بدر بود شرکت میکردیم. مسائل مختلف از جمله نحوه مبارزه در آن جلسات مطرح می شد. چیزی که من از شهید ابو مهدی در آن جلسات میدیدم سعه صدر ایشان بود از جمله اگر انتقاد یا صحبتی افرادی داشتند ایشان به خوبی مدیریت میکردند. خصوصیات دیگر ایشان رفتار پدرانه با دیگران بود از جمله مواردی که شبیه رفتارهای شهید حاج قاسم سلیمانی بود.

نظر مرجعیت عراق نسبت به مقاومت، حشد الشعبی و شخص شهید ابومهدی چه بود؟

به طور کلی نظر مرجعیت نسبت به این تشکیلات مثبت است کما اینکه اساساً تشکیل آن با فتوای ایشان بوده است بنابراین نگاه ایشان یک نگاه پدرانه و مثبت است. شهید ابومهدی هم از جمله فرماندهانی بود که مورد احترام مرجعیت بود.

در مورد نقش شهید ابومهدی در ایجاد وحدت بین اعضاء و گروههای سیاسی عراق توضیحاتی بفرمایید.

عراق بعد از سقوط صدام مراحل مختلفی را طی کرد مرحله اول که بسیار مهم بود تاسیس روند سیاسی از جمله قانون اساسی و نهادهایی که برای اداره کشور نیاز بود و بایستی تشکیل می شد نقش ایشان در این مرحله اول بسیار پررنگ و مهم بود. به طور کلی نظرات ایشان برای گروه های سیاسی محترم بود و چاشنی بسیار مهم آن هم نظارت مقاومتی بود. در میان گروههای سیاسی اختلاف نظر بود که آیا باید با امریکاییها تعامل کنیم یا اینکه به آمریکاییها بگوییم کار شما تمام شد و ازعراق بیرون بروید. بعضی از گروه های سیاسی می گفتند ما به آمریکاییها نیاز داریم تا بعضی از کشورهای منطقه را به سمت خود جذب کنند در حالی که بسیاری از کارهای تروریستی که درعراق انجام میشد مسببان آن کشورهای منطقه بودند. مسئله مهمتر ، مسئله اسرائیل در منطقه بود اسرائیل به شدت دنبال این بود که در عراق جای پایی داشته باشد. به دلیل دیدگاه مقاومتی شهید ابومهدی که نقش اساسی هم در آن داشت، اسرائیل جایگاهی در عراق ندارد.

آیا ایشان درجنگ با نیروهای بعثی یعنی دفاع مقدس حضور داشتند؟

ایشان حضور فعالی داشتند و این مسئله اولا مربوط به سقوط صدام بود و ثانیا دفاع از کیان اسلامی یک حکم شرعی دارد ما به این مسئله ایمان داشتیم من یادم هست زمانی که رژیم صدام دوباره مجدداً وارد ایران شد و شلمچه و بعضی از قسمتهای دیگر را گرفت شهید حکیم در جلسهای که با ایشان داشتیم رسماً اعلام کرد از کیان اسلامی باید دفاع کرد.

لطفاً درباره ارتباط شهید ابومهدی با حضرت امام و مقام معظم رهبری توضیح دهید.

ایشان هم مانند بقیه مجاهدین فارغ از هرگونه حزب و گروهی ارتباط روحی خوبی با هر دو داشت به این معنا که هر آنچه بفرمایند باید اطاعت کرد و انجام داد. حضرت امام را فقط رهبر ایران نمی دانست بلکه رهبر جهان اسلام می دانست. همچنین نسبت به مقام معظم رهبری چنین اعتقادی داشت. در رابطه با مسئله عراق به خصوص از زمانی که سقوط صدام اتفاق افتاد ، دیدارهای مختلفی گروه های مقاومت با مقام معظم رهبری داشته اند یا برای نماز خدمت ایشان می آمدند. تاکید رهبر معظم وحدت بین گروههای مقاومت بود و ایشان به طور خاص منویات ایشان را پیگیری می کردند تا بتواند آنها را اجرایی کند.

نظر شما در رابطه با کمک حشد الشعبی نسبت به مردم سیل زده خوزستان چه بود؟

آنچه من شنیده ام سردار سلیمانی طرحی بزرگ برای ملتهای ایران و عراق داشت که یک جلوه آن مسئله کمک به سیل زدگان خوزستانی بود یا مثلاً مسئله زیارت امام حسین علیه السلام در ایام اربعین و یا در رابطه با مسائل اقتصادی که جزو طرحهای ایشان بود تا همدلی هرچه بیشتر بین دو ملت ایجاد شود اما متاسفانه ایشان به شهادت رسید.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: