به‌روز شده در: ۳۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۱
logo
تازه های سایت
تحول در مجمع تشخیص مصلحت نظام بلاگر‌های قاچاق به میدان می‌آیند! همسایه بی‌چشم و رو بیمه‌ای که بعد از سرقت بانک ملی متقاضی پیدا کرد آموزش و پروش بدون سند 2030 رییس پلیس تهران: استفاده از نیرو‌های بسیج در گشت‌های ارشاد صحت ندارد سی‌ان‌ان : بدقولی‌های غرب ایران را به آغوش شرق فرستاد فاطمی امین: شاهد بازار سیاه گواهی اسقاط هستیم گره خوردن مذاکرات هسته ای به سفر رئیس جمهور ائتلاف تولید کنندگان روغنی‌ برای گران‌فروشی راز سرو صدای سلبریتی‌ها برای فوت مهسا امینی
ملکه الیزابت، بایدن و ترامپ نماد قهقرای تمدن غرب پیشنهاد حمام گروهی برای صرفه‌جویی انرژی در سوئیس خاشقچی مانع حضور محمدبن‌سلمان در تشییع ملکه اصلاح طلبان موافق گشت ارشاد چگونه امروز مخالف آن شدند؟ دولت بنزین را گران نمی‌کند سیاسی بازی آژانس ادامه دارد؟ نامه فیفا به فدراسیون فوتبال ایران؛ چرا پول ویلموتس را پرداخت نکرده‌اید؟ رسانه های سعودی: بخاطر مرگ مهسا تحریم های ایران را بیشتر کنید وزارت اقتصاد: رشد خلق پول توسط بانک‌ها ۵۷ درصد کاهش یافت مسکن نصف هزینه‌های تهرانی‌ها واکنش بانک مرکزی به خبر افزایش هزینه ارسال پیامک به مشتریان جزئیات قرارداد گازی ایران و روسیه
کد خبر: ۳۲۴۹۳
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۸
نصرت‌الله حیدری:
ما در حوزه‌های عمرانی حدود 700 هزار میلیارد تومان پروژه‌های نیمه تمام داریم. با توجه به این مطلب متوجه می‌شویم عدد بودجه عمرانی به نسبت بودجه جاری رشد مناسبی نداشته است.
با ارائه لایحه بودجه کشور در سال 1400 به مجلس شورای اسلامی پیرامون اشکالات کلی آن در سطح کلان و جزئی در سطح استانی خبرنگار روزنامه الکترونیکی شما با دبیر حزب مؤتلفه اسلامی در استان ایلام نصرتالله حیدری گفتگو کرد که در ذیل متن آن آمده است.

اشکالاتی که به لایحه بودجه 1400 وارد است چیست؟

این بودجه نفتی است و در آن بر صادرات نفت تکیه شده است. با توجه به نوساناتی که در صادرات و قیمت نفت هست موضوع مهمی مطرح است که ممکن است کشور را دچار چالشهایی کند. نکته دیگر اینکه نرخ ارز 11 هزار و پانصد تومانی در لایحه بودجه نشان میدهد مسئولین کشورمان به شکل دستوری به اقتصاد و بودجه نگاه میکنند، اما ممکن است بازار از این دستورات تبعیت نکند. نکته اساسی که در عناصر بودجه مشهود است این است که بنای دولتمردان بر رفع تحریمهاست و به زعم دوستان در دولت، ما موفق میشویم تحریمها را کنار بزنیم که این حدس و گمان است و نمیشود در اقتصاد با حدس و گمان حرکت کرد. سؤال اینجاست اگر تحریمها لغو نشدند شاخصههای بودجه چگونه رقم میخورد؟

اینکه بودجه عمرانی در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته نکته مثبتی است؟

با دقت در ارقام بودجه، بودجه عمرانی در مقایسه با سال قبل رشد دارد، ولی همچنان بودجههای عمرانی که بیشتر معطوف به شرکتهای دولتی (خصولتی) است بر کل بودجه دولت سایه افکنده است. مثلاً کل بودجه استانهای کشور 353 هزار و 621 میلیارد تومان است که از این رقم 289 هزار و 602 میلیارد تومان آن بودجه جاری است، یعنی آنچه که صرف پرداخت حقوق و دستمزدها و هزینه آب و برق ادارات و نهادها میشود. 64 هزار و 19 میلیارد تومان آن بودجه عمرانی است. با وجودی که این رقم در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است، اما باز هم مناسب نیست. ما در حوزههای عمرانی حدود 700 هزار میلیارد تومان پروژههای نیمه تمام داریم. با توجه به این مطلب متوجه میشویم عدد بودجه عمرانی به نسبت بودجه جاری رشد مناسبی نداشته است.

چقدر لایحه بودجه 1400 در حل مشکلات استانی راهگشاست؟

طبیعتاً با کاهش بودجههای عمرانی روند توسعه در استانها متوقف میشود، اما استان ایلام از نظر سرانه جمعیتی در بودجه 1400 در بحث اعتبارات تملک داراییهای سرمایهای عمرانی رتبه دوم کشور را به دست آورده است. به عبارت دیگر اعتبارات عمرانی استان ایلام در لایحه بودجه 1400 در مقایسه با سال گذشته بیش از 70.5 درصد و اعتبارات هزینهای 63.2 درصد رشد داشته است. اعتبارات طرحهای ملی و ملی ـ استانی در ایلام بیشتر مربوط به حوزههای حمل و نقل، راهآهن، آب و فاضلاب، سدها و دانشگاهها و طرحهای سامانه گرمسیری است. همچنین ردیف بودجه اربعین برای استان ایلام در لایحه بودجه سال آینده 100 میلیارد تومان است که رشد 22 درصدی در مقایسه با سال 1399 دارد، اما با توجه به شاخصههای کلان وابستگی بودجه کشور به نفت و تعیین نرخ ارز و این موضوع که چنانچه نتوانیم در سال آینده دو و نیم میلیون بشکه نفت صادر کنیم طبعاً تمامی این ارقام روی هوا هستند و وقتی اعتبارات محقق نشوند و با کسری بودجه مواجه شویم اولین جایی که بودجه‌‌اش را کاهش خواهند داد حوزههای عمرانی است، چون نمیشود حقوقها را نداد یا کاهش داد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: