به‌روز شده در: ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۴۷۵
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۱
حدود 2 ماه است که از اولین اعتراضات مردمی در کشور عراق برای مشکلات و معضلاتی که مردم این کشور با آن دست به گریبان هستند می گذرد.
حسن فاطمی- حدود 2 ماه است که از اولین اعتراضات مردمی در کشور عراق برای مشکلات و معضلاتی که مردم این کشور با آن دست به گریبان هستند می گذرد. این اعتراضات که عمدتا مربوط به فشارهای ناشی از نبود امکانات و نارسایی های اقتصادی حاصل از بی کفایتی حکومتهای گذشته این کشوراست، در ابتدا به صورت خودجوش و مردمی شکل گرفت. عامه معترضین بخاطر به نتیجه رساندن سخنان خود که عمدتا هم مطالب به حق و درستی بود، تجمع های خود را موقتا به فرمان مرجعیت شیعه این کشور و به مناسبت ایام عزاداری اربعین سید و سالار شهیدان و حضور خیل عزاداران حسینی از سراسر جهان در این مراسم با عظمت، تعطیل کردند و پس از برگزاری راهپیمایی باشکوه اربعین مجددا به حرکت مسالمت آمیز خود ادامه دادند. پس از گذشت چند هفته از دور جدید اعتراضات، جریانات خارجی و نفوذی در این کشور محیط را مناسب پیشبرد اهداف خود دیده و با برنامه ریزی هایی که از قبل برای بهم زدن اوضاع در کشور عراق طراحی کرده بودند وارد صحنه این تظاهرات شدند. صرف نظر از مطالبات واقعی مردم، موضوع شناسایی نفوذ بیگانگان و عناصر داخلی آنان و دامن زدن به این تحرکات از چند منظر قابل بررسی است:

الف) توطئه استکبار

شکی نیست که در پس پردۀ هر یک از آشوبها و ناآرامی هایی که در کشور های منطقه غرب آسیا رخ می دهد ردّپای آمریکا وجود دارد. لیکن ممکن است در ابتدا، این امر در بعضی جریانات به طور علنی نمودار نگردد، یا اینکه بدواً حرکت مداخله جویانه ایالات متحده، با عناوین مختلف به صورت آشکار پدیدار گردد. با نگاهی به سوابق تاریخی کشور عراق، معلوم می شود که آمریکا از دیرباز خیال سیطره بر این کشور را در سر می پرورانده است. در جنگ تحمیلی عراق بر ایران، مردم این کشور به یاد دارند که پشت پرده و تحریک کننده حکومت صدام برای آغازگری جنگ با کشور همسایه خود(ایران)، آمریکا بود. همچنین در ادامۀ این جنگ نابرابر، یکی از تأمین کنندگان اصلی امکانات و تجهیزات نظامی و حمایتهای مالی پیدا و پنهان حکومت صدام حسین، کشور ایالات متحده بود. هدف آمریکا از این پشتیبانیها، به غیر از زمین گیر کردن انقلاب اسلامی ایران در زمان اولیه شکل گیری این نهضت مردمی، اشراف بر حکومت صدام و دستیابی به سرمایه های اقتصادی کشور عراق که مهمترین آن نفت است، بود. در آن زمان آمریکا با تمام جنایاتی که در آن جنگ کرد نتوانست آن را به نفع خود تمام کند و باردیگر در مقابل ارادۀ محکم ملت ایران سر تعظیم فرود آورد ولی کماکان نفوذ خود را در عراق برای تاراج نفت آن کشور و تفرقۀ دینی و قومی در آن کشور، حفظ کرد تا اینکه پس از حکومت بعثی ها و روی کار آمدن نظام شیعی در عراق، موقعیت خود را متزلزل دید. آمریکا و هم دستان او طی سالهای اخیر همواره منتظر فرصت برای اغتشاش در این حکومت تازه شکل گرفته بودند، که نمونۀ آشکار آن منحرف کردن تظاهرات مردمی عراق در روزهای اخیر به سمت مقاصد خودشان است. بیانیه ی اخیر کاخ سفید مبنی بر برگزاری انتخابات زود هنگام در این کشور مؤید همین دخالت آشکار است.

ب) هدایت عوامل به ظاهر دینی

عوامل و دست نشانده های فرقه های مختلف ضد شیعی، با پوشش دین و مذهب و طرح مباحث گوناگون اختلافی میان شیعه و سنی، همواره در این کشور قصد سودجویی و تفرقه میان ادیان و قومیتهای کشور عراق را داشتند، آنها مترصّد تحرکاتی هستند که بتوان آنرا مستمسکی برای القاء نظرات اختلاف افكن خود در میان مردم عراق قرار دهند. نمونۀ همین القائات در حوادث اخیر قابل مشاهده است. حضور عناصری از شیعیان در رأس امور اجرایی دولت عراق، باعث به مخاطره افتادن موقعیت گروه های تندروی سنی مذهب شده است. برخی علماء وهابی و سلفی با طرح تکفیر شیعیان سعی دارند تا این موقعیت را دوباره بدست گیرند. از این رو در این تظاهرات سعی بر ناکارآمدی دولت شیعی داشته و خود را نجات دهنده و ضعیت نابسامان عراق می دانند تا بتوانند مردم عادی را که از وضعیت معیشت خود دل خوشی ندارند به سمت اهداف مغرضانه خود سوق دهند. از سوی دیگر با وجود اینکه حضور ظاهری داعش در کشور عراق تمام شده است، لیکن بقایای تفکر مسموم این گروه نیز که به ظاهر خود را منشعب از دین اسلام جلوه می دهند، هنوز در کشور عراق باقی است. آنها نیز مانند وهابیت در این ناآرامیها سهمی هرچند ناچیز را دنبال می کنند.

ج) احزاب و گروههای سیاسی، اجتماعی مخالف نظام

در کشاکش اعتراضات مردمی عراق، با کمی دقت مشخص می شود که بعضاً میدانهای تظاهرات، صحنۀ رویارویی احزاب و گروههای سیاسی مختلف شده است. اما تفاوتی که در این صحنه وجود دارد آن است که احزابی که برخاسته از بدنۀ مردم هستند و دغدغۀ آنها حل مشکلات مردم عراق است، هیچگاه اعتراضات را به عرصه و جولانگاه خود برای مقاصد حزبی و شخصی تبدیل نکرده اند. لیکن برخی از گروههای معاند نظام حکومتی عراق، از این فرصت برای اهداف شوم خود که نهایتا منجر به تغییر نظام و حکومت اسلامی عراق است استفاده می کنند. یکی از این گروه ها، بقایای حزب بعث است که فضای غبارآلود این روزهای عراق را برای خود مغتنم شمرده است. آنها با کمک و پشتیبانی های خارجی در صدد اجرای طرح براندازی این حکومت هستند و با سوار شدن روی موج این اعتراضات، برنامه خود را برای این مقصد پیش می برند.

حال با توجه به تفکیک عناصر آشوب و فتنه در این کشور که به طور خلاصه در بالا به آن اشاره شد، باید راهکار های مقابله و خنثی کردن تحرکات این سه مجموعه را نیز مورد بررسی قرار داد که البته در این مقال نمی گنجد و تنها به ذکر چند نکته از راهکار های مشترکی که می تواند به نوعی بازدارنده حركتهاى مخاطره انگیزآنان در کشور عراق باشد، به طور خلاصه اكتفامی کنیم:

1- ملت هوشیار عراق با دردست داشتن سرمایه انسانی که به طور ذاتی، با محوریت اسلام در این کشور وجود دارد و همچنین عشق به اهل بیت عصمت و طهارت که امری خدا دادی برای مردم آن خاک است و خود موجب این شده که کشور عراق با وجود بقاع متبرکه در آن کشور، بویژه مضجع شریف سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، مأمن و مأوای شیعیان جهان باشد. همچنین وجود مرجعیت عالی شیعه که با هوشیاری کامل مترصد همه تحولات در این کشور است، می تواند از این گردنه سخت تاریخی نیز با درایت عبورکند و با فرماندهی واحد این مرجعیت، کشور را از تلاطم حاصل از خودکامگی های مجموعه های گفته شده، رها سازد.

2- همچنین این ملت آزاده و سر افراز میتواند تجربیات ارزنده برادران خود در کشور جمهوری اسلامی ایران را در نبرد با عوامل داخلی ضد نظام و عناصر خارجی، مورد دقت و استفاده قرار دهند تا شیعیان و رهپویان ائمه اطهار(ع) در مقابله با دشمن وفتنه های تجربه شده آن، دوبار گزیده نشوند.

3- البته راهکار ها و برنامه هایی که دولتمردان عراق باید در این مسیر همت گمارند نیز لازم به تحلیل می باشد که خود مقوله جداگانه ای است.

سخنی هم با ملت کشور عزیزمان ایران

ایران اسلامی نیز که همیشه هوشیار در مقابلۀ با فتنه های داخلی و خارجی هست، میداند که دشمن همیشه در کمین این کشور حق طلب است. ما باید مراقب دسیسه ها و مکر عوامل آشوب و نگرانی برای ملت ایران در همیشه و همه حال باشیم. اقدامات این مزدوران در کشور عراق، زنگ خطری است برای اینکه بدانیم دشمن خارجی، اطراف میهن اسلامی ما، هر لحظه آماده نفوذ به مرزهای مختلف کشورمان است و خواهان سرایت این نا آرامی ها به داخل کشورمان مي باشد، که البته فرماندهی عالمانه و رهبری مدبّرانه مقام معظم رهبری و از پس آن هوشیاری و تبعیت مردم از فرامین ایشان و تجربیات تلخ و شیرین، اما گرانبهای این ملت درحوادث گذشته، مارا از این شرایط مصون و محفوظ نگه خواهد داشت. ان شاء الله.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: