به‌روز شده در: ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۴۲۸
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۷
حسن لاسجردي:
برخي گروه‌ها، افراد و سلبريتي‌ها در اين دامنه سهم دارند به همين جهت اقدام مشخصي که قوه قضائيه بايد انجام دهد آن است تا با تلاش بتواند موضوع برخورد با مفاسد و شفافيت بر اساس رعايت قانون را در دستور کار قرار دهد. اين اقدام به‌طور حتم مي‌تواند حجم زيادي از حواشي، مشکلات حتي ايرادات و شبهات را مديريت و پيش ببرد

پس از انتصاب حجت‌الاسلام والمسلمين ابراهيم رئيسي به عنوان سکان‌دار قوه قضائيه شاهد برگزاري دادگاه‌هاي مبارزه با مفاسد اقتصادي بوديم. مي‌توان گفت افرادي که دستي در اين مفاسد داشتند از دانه‌ريزها تا دانه‌درشت‌ها در اين دادگاه‌ها حاضر، بازخواست و حتي محاکمه شدند، برخي از اين افراد نام‌شان براي مردم بسيار آشناست.

پس از ورود اين افراد و محاکمه از سوي دادگاه مبارزه با مفاسد اقتصادي زمزمه‌هايي مبني بر سياسي شدن اين دادگاه‌ها به گوش رسيد، اما بر هيچ شخصي پوشيده نيست که اين دادگاه‌ها با تمام افراد در تمام طيف‌هاي سياسي حتي جايگاه‌هايشان تنها بر اساس عدالت برخورد کرد و به همگان ثابت شد هيچ رنگ و بوي سياسي در احکام صادره وجود ندارد.

اين موضوع آنقدر پررنگ شد که حجت‌الاسلام والمسلمين عبدالله حاجي صادقي نماينده ولي فقيه در سپاه ‌گفت: «قطعا هدف مبارزه با فساد نه‌تنها سياسي بازي نيست بلکه رضاي خدا مدنظر است و به‌زودي همه خواهند ديد که قوه قضائيه و شخص حجت‌الاسلام والمسلمين رئيسي چگونه نسبت به برخورد و مبارزه با فساد مصمم است.»

به دنبال اين موضوعات «رسالت» براي چرايي اين‌که برخي به دنبال سياسي جلوه دادن دادگاه‌هاي مبارزه با مفاسد اقتصادي هستند، گفت‌وگويي با حسن لاسجردي، عضو شوراي مرکزي حزب مؤتلفه اسلامی داشته که در ادامه مي‌خوانيد.

* برخي از برگزاري دادگاه‌هاي مبارزه با مفاسد متضرر مي‌شوند

حسن لاسجردي، عضو شوراي مرکزي حزب مؤتلفه اسلامی با اشاره به اين‌که افرادي به دنبال سياسي جلوه دادن دادگاه‌هاي مبارزه با مفاسد اقتصادي هستند، به «رسالت»‌گفت: «برخي در قبال هر اتفاقي که رخ مي‌دهد قصد دارند تا اعلام کنند حرفي براي گفتن دارند، درباره اين افراد تکليف روشن است و نبايد به سخن آنان توجه زيادي داشت زيرا طي گذر زمان آن‌ها مانند برف آب و سخنانشان قابل شنيدن نيست.»

اين فعال سياسي اصولگرا ادامه داد: «افرادي (رقباي سياسي) نيز در تلاش هستند تا به هر اتفاقي رنگ و بوي سياسي دهند به همين جهت بهترين اقدام در مقابل آن‌ها اين است تا مواضع ‌شان را براي افکار عمومي به‌روشني تبيين کنيم چون رقباي سياسي اگرچه در حال رقابت هستند اما بخشي از جامعه را نمايندگي مي‌کنند و امکان دارد پژواک سخنانشان در جامعه پيچيده و تأثيرگذار باشد. قوه قضائيه براي خنثي‌سازي سخنان اين افراد نيز بايد راهکارهاي مناسبي در پيش بگيرد.»

وي افزود: «گروه سوم، افرادي هستند که از برگزاري اين دادگاه‌ها متضرر شدند چون به‌نوعي جلوي سوءاستفاده‌ها، غارت‌ها حتي دست‌اندازي‌هاي آن‌ها گرفته شده است. اين افراد به‌طورقطع منافع خود را درخطر مي‌بينند و به همين دليل در تلاش هستند تا با جوسازي جلوي اقدامات صحيح قضائي را بگيرند.»

عضو شوراي مرکزي حزب مؤتلفه در پاسخ به اين سؤال که براي جلوگيري از اين فضاسازي‌ها چه بايد کرد، گفت: «بايد در نظر داشت، قوه قضائيه براي آغاز اين اقدام چه رويکردي دارد. در برخي مواقع اقدامي در جامعه با هيجان بسيار بالا آغاز مي‌شود اما مانند آبشاري سريعاً افول مي‌کند. با توجه به اين‌که جامعه شاهد اين موضوعات است حتماً رويکرد خاصي دارد. اگر در جامعه برداشت شود که اين اقدامات سياسي است بنابراين بايد در روش، اقدام يا اطلاع‌رساني موضوعات نوآوري و تجديدنظر شود اما اگر برداشت جامعه اين‌گونه نباشد که اقدامات قوه قضائيه سياسي است به‌طور حتم بايد سرچشمه‌هاي اين نوع نگاه را چه در مطبوعات، چه در مواضع گروه‌ها و تشکل‌هاي رقيب و چه در چهره‌ها جستجو کرد که به دنبال چه چيزي هستند.»

وي بابيان اينکه مبارزه با مفاسد دامنه بسيار وسيعي دارد، ادامه داد: «برخي گروه‌ها، افراد و سلبريتي‌ها در اين دامنه سهم دارند به همين جهت اقدام مشخصي که قوه قضائيه بايد انجام دهد آن است تا با تلاش بتواند موضوع برخورد با مفاسد و شفافيت بر اساس رعايت قانون را در دستور کار قرار دهد. اين اقدام به‌طور حتم مي‌تواند حجم زيادي از حواشي، مشکلات حتي ايرادات و شبهات را مديريت و پيش ببرد.»

برچسب ها: حسن لاسجردي
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: