به‌روز شده در: ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۴۰۵
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۲
اخبار 24 ساعت گذشته:

رهبر انقلاب چگونه از تخریب مقبره فردوسی جلوگیری کرد؟

صفحه اینستاگرام «تاریخ ایران و جهان» از صفحات وابسته به دفتر حفظ و آثار رهبر معظم انقلاب، با انتشار پستی، به نقش آیت‌الله خامنه‌ای در جلوگیری از تخریب آرامگاه فردوسی اشاره کرد. در این مطلب آمده: مقبره فردوسی نباید تخریب شود... هر چه بوی شاهان می‌داد، مشام مردم را می‌گزید. پهلوی، ۵۰ سال ملیت را رو در روی اسلامیت قرار داده بود و همین بس بود که بعضی مذهبی‌ها فکر کنند، فردوسی هم آریامهری است.وقتی که مقبره ضحاک اول پهلوی ویران شد، عده‌ای به سرشان زد که آرامگاه سراینده «شاه» نامه را هم باید خراب کرد، اما یکی هم بود که از حکمت شیعی آمیخته با فعولن فعولنِ شاهنامه خبر داشت. وقتی خبر رسید به آقای خامنه‌ای، که با پتک و کلنگ عازم توس شده‌اند، خطی نوشت که مقبره فردوسی نباید تخریب شود. حرف او را سند کردند و غائله خوابید. تا مدت‌ها، دست‌نوشته‌اش در منظر عموم بود تا هم آرامگاه را حفظ کند و هم توهم تضاد ملیت و اسلامیت را بزداید.
تحریم انتخابات احمقانه است

«بهزاد نبوی» فعال چپ و از اعضای ستادی اردوگاه اصلاحات درباره پروژه تحریم انتخابات که برخی اصلاح‌طلبان از جمله «سعید حجاریان» پیگیری می‌کنند، گفته است: «کسانی که شعار و پیشنهاد تحریم را می‌دهند، باید بدانند تحریم هرچقدر گسترده باشد، حداقل ۵۰ درصد واجدین شرایط در انتخابات شرکت می‌کنند لذا هرکس اپوزیسیون نظام هم هست نمی‌تواند با تحریم انتخابات مشروعیت نظام را زیر سؤال ببرد. در بسیاری از کشورها مشارکت ۵۰ درصدی رقم خیلی خوبی تلقی می‌شود. البته برای من به عنوان یک اصلاح‌طلب تحریم انتخابات احمقانه است؛ چون تنها وسیله تغییر وضع موجود به وضع مطلوب صندوق رأی است

دغدغه رهبری نسبت به قوم بلوچ

«امیر دریادار حبیب‌الله سیاری» معاون هماهنگ‌کننده و رئیس ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: هنگامی که در خصوص همایش «اقتدار دریایی و توسعه سواحل مکران» خدمت فرمانده معظم کل قوا رسیدیم، ایشان فرمودند بررسی کرده‌اید که قوم عزیز بلوچ ما حساسیتی نسبت به این واژه تاریخی(مکران) نداشته باشند؟ دریادار سیاری خاطرنشان کرد: پس از بررسی ستادی، گفت‌وگو با مولوی‌ها و اطمینان از کاربرد کلمه مکران در مناطق جنوبی سیستان‌وبلوچستان و گزارش محضر امام خامنه‌ای، ایشان فرمودند خیالم راحت شد، نکند که قوم عزیز بلوچ ما نسبت به این کلمه موضعی داشته باشند.

بحران سوخت در عربستان جدی است

«مجتهد» فعال رسانه‌ای و توئیتری که به افشاگر اسرار خاندان سعودی معروف است، پرده از واقعیت بحران سوخت در عربستان سعودی بعد از حمله تلافی‌جویانه یمن علیه این کشور برداشت. او در حساب توئیتری خود کمبود بنزین و وجود بحران سوخت در عربستان سعودی را تأیید کرد و نوشت، پیامدهای حمله یمنی‌ها در برخی از شهرهای عربستان سعودی مشهود است. مجتهد نوشت، محمدبن‌سلمان، ولی‌عهد سعودی دستور داده طی روزهای آینده، صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی بر مصرف بنزین در داخل اولویت داده شود تا از این طریق، این ادعای کذب خود را که توانسته‌ است خرابی وارده بر پالایشگاه‌های نفت سعودی به دنبال حمله یمنی‌ها برطرف کند، به اثبات برساند. او در ادامه نوشت، مطابق این دستورات، پیش‌بینی می‌شود در روزهای آینده، بنزین در ایستگاه‌های سوخت کمیاب شود؛ مسئله‌ای که در برخی از شهرها مشهود است.

باید منتظر قیمت‌های نفت 80 تا 90 دلار در هر شبکه باشیم

«طلال البذالی» کارشناس مهندسی نفت و عضو دانشگاه کویت پس از بازدیدی که از پالایشگاه نفت آرامکو داشته، درباره تأثیر بلندمدت حمله انصارالله به منابع نفتی عربستان تأکید کرده است عملاً نمی‌توان زمان کوتاهی را برای بازسازی این پالایشگاه متصور بود؛ زیرا این حادثه فاجعه‌بارتر از آن‌ چیزی است که عربستانی‌ها اعلام کرده بودند؛ به همین دلیل تأمین یک باره بیش از 5 میلیون بشکه نفت برای بازار جهانی در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نیست؛ از سوی دیگر تحریم نفت ایران و ونزوئلا هم وضعیت را بدتر خواهد کرد. به گفته این استاد دانشگاه، ذخایر استراتژیک آمریکا نیز حدود 680 میلیون بشکه است، به این معنا که برای جبران کاهش تولید نفت عربستان کفاف نمی‌دهد؛ به همین دلیل اگر در ظرف مدت یک یا دو هفته آینده منبع مطمئن نفت جایگزین عربستان یافت نشود، باید منتظر قیمت‌های نفت حدود 80 تا 90 دلار در هر بشکه بود.

حملات بعدی شدیدتر و دردناک‌تر خواهد بود

رهبر جنبش انصارالله یمن با صدور بیانیه‌ای به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب این کشور در سال ۲۰۱۴ هشدار داد که «اگر حملات متجاوزان علیه یمن متوقف نشود، هیچ خط قرمزی را برای هدف قرار دادن به رسمیت نخواهیم شناختوی تأکید کرد: «آنچه مردم یمن برای دفاع از خود و سرزمین‌شان و استقلال این کشور انجام داده‌اند، بر اساس مواضع حق و عادلانه و مظلومیتی است که نظیری برایش نیست.» رهبر انصارالله یمن به متجاوزان توصیه کرد: «اکنون پس از متحمل شدن شکست، دست از حملات و تجاوزات خود به یمن بردارند و در صورت ادامه تجاوزات و محاصره ملت یمن، حملات یمنی‌ها به عمق خاک متجاوزان، شدیدتر و دردناک‌تر خواهد شد.» او در بیانیه خود به حمله آرامکو اشاره کرد و به شهروندان عربستانی هشدار داد مراقب باشند و از تأسیسات حیاتی دوری کنند.

به خاطر شرایط بین المللی فراکسیون امید نتوانست بهتر عمل کند!

فراکسیون امید نه توانسته مطالبات رادیکال تندرو‌های اصلاح‌طلب را پیگیری کند و نه خواسته‌های معیشتی و اقتصادی مردم را. عمر مجلس دهم رو به پایان است و انتقادات از فراکسیون زیاد. جدیدترین توجیه برای کم‌کاری‌های فراکسیون امید «شرایط بین‌المللی مثل خروج امریکا از برجام» است! رضا کریمی، نماینده اصلاح‌طلب اردبیل و عضو فراکسیون امید مجلس در گفت‌وگویی گفته که «قطعاً فراکسیون امید می‌توانست بهتر از این عمل کند، چرا بهتر از این عمل نکرد، این برمی گردد به شرایط بین المللی مثل خروج امریکا از برجام. من موضوع را سیاه و سفید نمی‌بینم، نگام من یک نگاه نسبی است؛ فراکسیون امید توفیقاتی داشته ولی می‌توانست بهتر از این هم عمل کند، اما به دلیل اینکه اکثریت را در مجلس نداشت نمی‌توانست اهداف خود را پیش برد.» وی در مورد عملکرد فراکسیون امید در حوزه‌های نرخ ارز، بیکاری، تورم، اشتغال و... هم گفته: «این مسائل بیش‌تر وظیفه دولت است و در واقع ماحصل کار فراکسیون امید و مجلس همان برنامه ششم توسعه و طرح‌ها و لوایح است.» این نماینده مجلس در عین حال در پاسخ به این سؤال که «آیا از معرفی همین لیست در انتخابات یازدهم حمایت می‌کنید؟» اذعان کرد که «اگر تغییری نداشته باشد خیر؛ باید در صورت امکان و فراهم بودن شرایط، افراد توانمندتری به این فراکسیون اضافه شوند تا بتوان سیاست‌های خود را به صورت مطلوب‌تری دنبال کرد.»
در تهران باید هر رأی را چند بخرند؟


محمدرضا باهنر، دبیرکل جبهه پیروان به خبرآنلاین گفت: زمانی که فراکسیون اکثریت در مجلس داشتیم، من حتی می توانستم پیش بینی کنم که فلان موضوع یا فلان وزیر در مجلس چند رأی می آورد. من موافقم که مردم لیستی رأی بدهند. در تهران امضاها با هم رقابت می کنند، یک امضا این طرف است و یک امضا آن طرف. اگر بحث رأی خریدن هم مطرح باشد، مثلا در تهران اصلا برای کسی نمی‌صرفد که رأی بخرد؛ اما در منطقه ای که دوازده هزار نفر یا ده هزار رأی می دهند تا نماینده به مجلس بفرستند آنجا بله ممکن است بروند و رأیی را بخرند اما در جایی که طرف باید یک میلیون رأی بیاورد، باید هر رأیی را چند بخرد؟

خود سعودی‌ها هم اتهامات علیه ایران را باور ندارند


ظریف که به نیویورک سفر کرده است، بامداد شنبه در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: با توجه به اینکه رژیم سعودی، ایران را بابت حمله به تأسیسات نفتی خودش مقصر می‌داند ـ که اتهامی بی‌اساس است ـ جالب است که آنها امروز با نقض آتش‌بس مورد حمایت سازمان ملل، برای تلافی به «حدیده» یمن حمله کردند. واضح است که حتی خود سعودی‌ها هم دروغ دخالت ایران را باور ندارند.»

داعش چقدر ثروت دارد؟


بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی فارین پالیسی، دارایی داعش در سال
۲۰۱۵ به ۶ میلیارد دلار می رسید اما در حال حاضر میزان دارایی این گروهک تروریستی به ۲ میلیارد دلار رسیده است. آن طور که گفته شد، قبل از این بیشتر درآمد این گروهک تروریستی از طریق فروش نفت و گاز تأمین می شد که بر اساس آخرین گزارش ها در سال ۲۰۱۵ این گروهک تروریستی توانست ۵۰۰ میلیون دلار از طریق فروش نفت و گاز به دست آورد. منبع درآمدی بعدی این گروه اخاذی و گرفتن مالیات از مردم است . تنها در سال ۲۰۱۵ این گروهک نزدیک به ۳۶۰ میلیون دلار از این محل درآمد داشت.

اخراج؛ مزد کارگران افشاگر؟


کارگران یک معدن کائولن در گناباد واقع در خراسان رضوی مدعی هستند صاحب این معدن از روستاییان منطقه در راستای فرار مالیاتی سوء‌استفاده کرده است.آن‌ها می‌گویند این معدن‌دار با پوشش کمیته امداد و اعطای کولر آبی به
۱۴ نفر از روستاییان، کپی کارت ملی آن‌ها را دریافت کرده و به اسم روستاییان، محموله‌های خود را از معدن خارج کرده است. این تخلفات معدن‌دار از طریق تبانی با یک شرکت حمل‌ونقل برای خروج بار بیش از حد مجاز انجام شده و سازمان امور مالیاتی هم متوجه تخلفات معدن یادشده نشده است.

سازمان فناوری اطلاعات: نشانه‌ای از حمله سایبری در سپر دژفا نداشته‌ایم


امیر ناظمی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات در توییتر خود نوشت: در
۴۸ ساعت اخیر رویداد غیرمنتظره‌ای که نشانگر یک حمله سایبری باشد، در سپر دژفا دیده نشده است. گزاره «جنگی نخواهد شد» شامل حوزه سایبری نیز خواهد بود؛ هرچند آمادگی‌های کافی برای مقابله هم داریم. دژفا نشانه مهمی از رشد شبکه ملی اطلاعات است.
طرح دژفا، سپر امنیتی شبکه ملی اطلاعات است که همراه با توسعه فناوری از حریم شخصی افراد محافظت می‌کند و هدف آن مقابله با حملات سایبری، حمایت از تداوم خدمات دیجیتال، جلوگیری از کلاهبرداری، نشر اطلاعات و شناسایی بدافزارهاست. این طرح از اردیبهشت ماه سال جاری رونمایی شد. همچنین مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری اعلام کرده بود: بر اساس رصدهای صورت‌ گرفته بر خلاف ادعاهای امروز رسانه‌های غربی، حمله سایبری موفقی به تأسیسات نفتی و سایر زیرساخت های حیاتی کشور صورت نگرفته است. مرکز مدیریت راهبردی افتا از همه خبرگزاری ها، سایت های خبری، نشریات و فعالان فضای مجازی خواست تا قبل از انتشار این گونه اخبار، از طریق مراجع ذی‌صلاح از صحت آن‌ها اطمینان کامل حاصل کنند.

مطهری: با شفافیت آرا موافقم، اما نه برای همه نمایندگان

علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، درباره موضوع شفافیت آرای نمایندگان مجلس اظهار داشت: به طور کلی بنده با شفافیت آرا موافقم؛ اما در شرایط فعلی شفافیت آرا را برای همه نمایندگان مجلس مناسب نمی‌دانم؛ هرچند برای شخص خودم مشکلی ندارم. وی افزود: دلیل مخالفتم برای شفافیت همه نمایندگان این است که در مسائل مورد اختلاف اگر آرای نمایندگان اعلام شود، بسیاری از آنها در حوزه‌های انتخابیه خود مورد آزار و اذیت گروه‌های فشار قرار می‌گیرند. عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در ادامه عنوان کرد: در نتیجه این امر (تحت‌ فشار قرار گرفتن نمایندگان) باعث می‌شود که نمایندگان در مجلس رأی واقعی خود را اعلام نکنند و چنین چیزی به ضرر کشور است. مطهری در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: هر وقت این شرایط تغییر کرد و چیزی به نام گروه‌های فشار نداشته باشیم شفافیت آرای نمایندگان امر مفیدی خواهد بود.
پیش‌بینی داماد نجفی از زمان آزادی شهردار سابق تهران

خبر نقض حکم محمدعلی نجفی از سوی دیوانعالی کشور در شبکه های مجازی منتشر شد؛ به این ترتیب با اعلام نقص تحقیقات در پرونده، حکم صادره از سوی شعبه نهم دادگاه کیفری استان به تأیید دیوانعالی کشور نرسید. علیرضا ببری، داماد محمد علی نجفی در این رابطه گفت: جزئیاتی از نقض رأی دیوان ندارم و در کانال های تلگرامی آن را مطالعه کردم و وکیل ما پیگیر ماجراست. او در رابطه با آزادی شهردار اسبق تهران افزود: آقای نجفی در حال حاضر اضافی در زندان است. تا کنون صحبتی در رابطه با آزادی او نشده است. ببری در خصوص زمان آزادی محمدعلی نجفی اظهار کرد: پیش بینی من این است و احساس می کنم به احتمال خیلی زیاد طی هفته ای که در پیش است آزاد خواهد شد. امیدوارم مشکلی نباشد و آقای نجفی به زودی آزاد شود. داماد نجفی در پایان گفت: خبر نقض را شنیده ایم و ظرف امروز و فردا حکم به دست وکیل می رسد و جزئیاتش را اعلام می کنیم. گفتنی است بر اساس برخی اخبار تأیید نشده، شعبه ۴۱ دیوانعالی کشور حکم پرونده محمدعلی نجفی به اتهام قتل همسرش میترا استاد را نقض و اعلام کرد، تحقیقات در پرونده ناقص است و باید نظر کارشناسی درباره نحوه شلیک گلوله‌ها اخذ شود.
پژمان‌فر: طرح شکایت از هالیوود شاید در مجلس دهم به نتیجه نرسد!

یک نماینده مجلس درباره طرح فرهنگی الزام دولت به شکایت از هالیوود گفت: هجمه‌های زیادی علیه ملت ما در هالیوود صورت گرفته که باید نسبت به آن واکنش نشان داد، اما با توجه به عمر کم این مجلس، نمی‌دانم آیا این طرح بتواند به نتیجه حتمی و مطلوب خود برسد! این نماینده مجلس در ابتدا گفت: در این طرح سعی شده که برخورد جدی و قانونی علیه جریاناتی که ظالمانه حقوق مردم و داشته‌های فرهنگی، دینی، تاریخی و... آنان را مورد هدف قرار داده‌اند صورت بگیرد؛ یکی از این گروه‌ها و سرکرده‌های آنان هالیوود است که سال‌هاست با ساخت آثاری در زمینه‌های ایران و اسلام هراسی فعالیت می‌کند؛ فیلم‌های زیادی مانند ۳۰۰ که در دو قسمت ساخته شد و به صراحت به تاریخ و فرهنگ مردم ما توهین کرد؛ آثار زیادی نیز در زمینه ایران هراسی و دشمنی با انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران ساخته شد که واکنش جدی از طرف ما صورت نگرفت؛ البته رهبر معظم انقلاب در دیدار‌های خود با اهالی هنر و سینماگران درباره دروغ‌های این فیلم‌ها و توهین‌هایی که به ملت می‌کنند، صحبت کرده‌اند.

اخبار روزانه:

* روزنامه «واشنگتن‌پست» تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای اعزام تجهیزات و نیروی نظامی بیشتر به عربستان سعودی را بررسی کرده و نوشته است رژیم «محمدبن‌سلمان» لیاقت به خطر افتادن جان سربازان آمریکایی را ندارد. واشنگتن‌پست با بیان اینکه آمریکا دیگر به نفت عربستان سعودی نیازمند نیست، نوشت: «علی‌رغم افزایش کم بهای نفت بعد از حمله هفته گذشته، شوک آن‌چنانی به بازار جهانی وارد نشد. دفاع از نفت برای خود سلطنت سعودی مشکل بزرگی است و برای آمریکا نیز دیگر از الزام استراتژیک پیشین برخوردار نیست

* «سرلشکر محمد باقری» در نشست کمیته هماهنگی و پشتیبانی قرارگاه اربعین نیروهای مسلح با اشاره به همکاری سال گذشته نیروهای مسلح و حشدالشعبی برای برقراری امنیت راه‌پیمایی اربعین، گفت: امسال سپاه پاسداران با همکاری و هماهنگی حشدالشعبی با تمامی توان در این رابطه وارد عمل شده و در خاک عراق مسئولیت مهمی را در راستای برقراری نظم و امنیت و اسکان و بهداشت و تغذیه زائران بر عهده دارد. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: ارتش جمهوری اسلامی و وزارت دفاع نیز در برگزاری باشکوه این مراسم در کنار برادران عراقی هستند.

* فرمانده کل سپاه گفت: دشمن گاهی سخن از گزینه‌های نظامی می‌گوید، اما از چهل سال پیش و ماجرای طبس و خاکستر شدن نیروهای متجاوز دلتا به این طرف ما می‌گوییم اهل پاسخ هستیم و مقتدرانه پاسخ می‌دهیم، هرکس می‌خواهد سرزمینش میدان اصلی جنگ شود، بسم‌الله، هرگز اجازه نمی‌دهیم جنگ به سرزمین ما کشیده شود؛ تهاجم محدود باقی نمی‌ماند، ما اهل تعقیب هستیم و تا نابودی متجاوز از پا فرونمی‌نشینیم و هیچ نقطه امنی باقی نمی‌گذاریم، حساب کار دست‌تان باشد.

* «دیلی‌تلگراف» در گزارشی با اشاره به ناکامی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در انتخابات هفته پیش نوشت: در پی نمایش ضعیف حزب لیکود، وزیران کابینه «بنیامین نتانیاهو» تحت فشار فزاینده‌ای قرار دارند تا نخست‌وزیر را برکنار کرده و مسیر را برای تشکیل آنچه کابینه وحدت ملی خوانده شده، هموار کنند. گفتنی است، «بنی گانتس» رهبر حزب «آبی و سفید» که بیشترین میزان کرسی را در انتخابات پارلمان به دست آورده، بخت نخست تشکیل کابینه است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: