به‌روز شده در: ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۳۴۲
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۱
گریه عاشورایی یک جنبه لطافت احساساتی دارد که براثر فجایع جراحت ساز کربلا قلب هر انسانی را جریحه دار می سازد، و یک بعد شعوری وعقلی و منطقی دارد، که از روی درد زندگی زخم خورده از تیر ستم ستمکاران بر کالبد حیات جامعه بشری ناله و ضجه و فریاد می زند
نصر عزیزی- حادثه بی نظیر عاشورا یک جریان رو به جلو و در حال تحول آفرینی و انقلاب است. عمق انقلاب عاشورایی سرشاراز معرفت امام حسین شناسی است‌. هرکسی به اندازه ظرفیت خویش از سیره و صورت امام حسین(ع) جرعه هایی از اقیانوس معرفت امام بهره بگیرد، به همان اندازه در مسیر اصلاح امور شخصی و خانوادگی و جامعه سازی از این معرفت، مصرف می کند. زمانیکه امام راحل می فرمود، انقلاب ما عاشورایی است، وما هرچه داریم از نهضت اماحسین(ع) داریم، ویا اینکه گریه های بر آبا عبدالله انقلاب ما را به پیروزی رسانده و هر چه پیروزی داریم، از محرم وصفر می باشد، معنای حقیقی اش این است که استمرار عاشورا، آغاز هرمرحله ای از بلوغ و کمال و هدفگذاریهای جدید انقلاب اسلامی است.

گریه عاشورایی یک جنبه لطافت احساساتی دارد که براثر فجایع جراحت ساز کربلا قلب هر انسانی را جریحه دار می سازد، و یک بعد شعوری وعقلی و منطقی دارد، که از روی درد زندگی زخم خورده از تیر ستم ستمکاران بر کالبد حیات جامعه بشری ناله و ضجه و فریاد می زند و صحنه های جانسوز بیان آن، درفرایند زمانی حرکت امام حسین(ع) وخاندانش، از مدینه تا کربلا، دربیان و خطبه های امام، آشکار بوده وهست وخواهد بود. به همین دلیل، برای مبارزان ومجاهدانه وطالبان جپهه حق وحقیقت خواه همه مکان‌ها وزمان ها کربلا وعاشورا می شود گریه احساس و شعور، هم معرف اخلاق حسینی وهم جهاد حسینی است والبته ابعاد معرفتی آن به اندازه کوله باری از همه معارف دینی است و شخص با بصیرت، کسی است که با چراغ نورانی نور گرفته از این معارف، دنبال وظیفه یابی و ایفای مسؤلیت خویش در همه زمان‌ها وهمه مکان‌ها است.

این چنین است که گوشه ای از انقلاب عاشورایی امام خمینی، ازیکطرف بیداری را به آفریقا می رساند، از طرفی کاخهای با ستم برافراشته تمدن غربی را فرو می ریزد و ثانیه و ساعتی نیست، که نام جمهوری اسلامی موضوع برنامه‌های غول امپراطوری جهانی نباشد، و از آن طرف نوید وعده وندای حق، نابودی اسرائیل را آشکار می سازد، اینها خبر از تنیدگی و پیوند و پیوستگی نا گسستنی بین نهضت و گریه عاشورایی وموج بصیرتی انقلاب اسلامی دارد. که دیر یا زود، درهمین زمان یا آینده ای دورتر، در همین مکان، و یا هر مکان مقدس دیگر، وعده جهانی حکومت صالحان را محقق می سازد.

عاشورائیان عصر امام خمینی به این حقیقت ذلال تاریخ معاصر واقف اند هر آنچه که آن عزیز سفر کرده از ماهیت وتاثیر عاشورا بر شگفتی سازی‌های انقلاب اسلامی بیان و تحلیل و تفسیر نمودند، حقایقی با تجربه چهارده قرنی هستند، که هیچ نمونه و نظیر و مشابهی در هیج مقطع تاریخی و یا مکانی از کره زمین ندارند، نشان واضح وبی بدیل آن، راهپیمایی 20 میلیونی اربعین حسینی از هر دین ومذهب وقوم وملیتی است که این خود گشایشی جدید و فصلی تازه، از موج بصیرت افزایی و بصیرت خواهی، با صفای اشک ذلال گریه بر امام حسین(ع) ویاران او بربال انقلاب الهی اسلامی است و سکاندار آن هم از سلاله پاک همین ذریه پاک عصمت وطهارت است.

اینجا باید درک کرد که چرا خمینی وخامنه ای ورای حاکمان مرسوم ومعمول، اشک و اه همه سردمداران کفر ونفاق والحاد وزر وزور وتزویر را درآوردند، آنها همه خسته شدند و یا به زباله دان تاریخ پیوستند، ولی اینها شاداب تر از گذشته، درعین سختی ها و مرارتها و غم خوردن‌ها، ثابت قدم و استوار، در مسیر حق و با نگاه از بلندای تل زینب(س) به پیش می روند. نام خمینی زنده و پایدار بر تارک سیاهی‌ها جغرافیای قرن می درخشد ونام خامنه‌ای افتخاری مضاعف و پر برکت و موثر وا مید دهنده و روشنگر و دشمن شکن، نام خمینی را منورتر وپر آوازه تر می‌کند. اینها همه از برکت اشکهای عارفانه واگاهانه ای بوده که همواره بر گونه های آنها هویدا بوده است.

خمینی و خامنه ای سوار بر موج روحانیت مجاهد و مبارز واگاه و زمان شناس و مروج فرهنگ عاشورایی، نفس خود را از منیت و دنیا خواهی خالی کردند وهمه علم و دانش ومعرفت خودرا به وجود برکت بخش حضرت امام حسین عرضه کردند و سیره وصورت مبارزه و جهاد وامر به معروف ونهی از منکر، والبته اخلاق و سلوک و معاشرت و مردم داری را از او مطالبه کردند، و خدای بصیر، بصیرت حسینی را به آنها داد، تا او انقلاب الهی را رهبری و به سامان نظام سازی برساند و این هم قله های دشمن فراز را یکی پس از دیگری فتح نموده وعمق انقلاب عاشورایی را عیان سازد.

امروز ماهم ما نیازمند شعار حسینی وهم نیازمند شعور حسینی هستیم. نیازمان، روز افزون و بیش از پیش است، انقلاب عاشورایی در ابتدای راه است، هنوز به این اشکهای مخلصانه واگاهانه نیازمندیم. این اشکها از یک طرف اخلاق مارا حسینی می سازد، از طرف دیگر عزم ما را جزم، وبر اندام دشمن لرز ه می افکند. یزیدیان ومعاویه های تاریخ به زباله دانها پیوستند. مهم این است که یزید شناس زمانه خود باشیم و برموج آگاهی وعلم و درایت وکفایت وسیاست و و دشمن شناسی وتحلیل و تفسیر و خودشناسی وخود باوری سوار شویم وموج جهالت و فریب و خود باختگی و دنیا پرستی و زراندوزی و ظلم وب ی عدالتی را فقط در تبعیت از ولایت، پس برانیم .دست یابی به این حقیقت، با اندکی تحلیل و دقت و مطالعه در اوضاع واحوال حادثه کربلا و تطبیق آن با شرایط جاری زمان کار سختی نیست. شرط اش این است به عمق گریه عاشورایی و فلسفه آن فرو رویم، خداوند هم نور حقیقت را به روی ما می گشاید.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: