به‌روز شده در: ۳۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۱
logo
تازه های سایت
تحول در مجمع تشخیص مصلحت نظام بلاگر‌های قاچاق به میدان می‌آیند! همسایه بی‌چشم و رو بیمه‌ای که بعد از سرقت بانک ملی متقاضی پیدا کرد آموزش و پروش بدون سند 2030 رییس پلیس تهران: استفاده از نیرو‌های بسیج در گشت‌های ارشاد صحت ندارد سی‌ان‌ان : بدقولی‌های غرب ایران را به آغوش شرق فرستاد فاطمی امین: شاهد بازار سیاه گواهی اسقاط هستیم گره خوردن مذاکرات هسته ای به سفر رئیس جمهور ائتلاف تولید کنندگان روغنی‌ برای گران‌فروشی راز سرو صدای سلبریتی‌ها برای فوت مهسا امینی
ملکه الیزابت، بایدن و ترامپ نماد قهقرای تمدن غرب پیشنهاد حمام گروهی برای صرفه‌جویی انرژی در سوئیس خاشقچی مانع حضور محمدبن‌سلمان در تشییع ملکه اصلاح طلبان موافق گشت ارشاد چگونه امروز مخالف آن شدند؟ دولت بنزین را گران نمی‌کند سیاسی بازی آژانس ادامه دارد؟ نامه فیفا به فدراسیون فوتبال ایران؛ چرا پول ویلموتس را پرداخت نکرده‌اید؟ رسانه های سعودی: بخاطر مرگ مهسا تحریم های ایران را بیشتر کنید وزارت اقتصاد: رشد خلق پول توسط بانک‌ها ۵۷ درصد کاهش یافت مسکن نصف هزینه‌های تهرانی‌ها واکنش بانک مرکزی به خبر افزایش هزینه ارسال پیامک به مشتریان جزئیات قرارداد گازی ایران و روسیه
کد خبر: ۳۰۲۹۵
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰
حسن لاسجردی
عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی گفت: اسرائیل در پس حملاتی که انجام می‌دهد تلاش می‌کند فضای منطقه را ملتهب کند تا بتواند حضور خود را اعلام کند و بگوید در حال مقابله با ایران است. علاوه بر این بسیاری معتقدند فضای فعلی اسراییل معطوف به انتخابات است. نتانیاهو و تیم لیکوئیدی‌ها تلاش می‌کنند با امنیتی کردن و لبه پرتگاه بردن شرایط منطقه ای، نشان دهند تهدید بالاست و خود را صاحب صلاحیت معرفی کنند تا رای بیاورند.
عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی گفت: اسرائیل در پس حملاتی که انجام می‌دهد تلاش می‌کند فضای منطقه را ملتهب کند تا بتواند حضور خود را اعلام کند و بگوید در حال مقابله با ایران است. علاوه بر این بسیاری معتقدند فضای فعلی اسراییل معطوف به انتخابات است. نتانیاهو و تیم لیکوئیدی‌ها تلاش می‌کنند با امنیتی کردن و لبه پرتگاه بردن شرایط منطقه ای، نشان دهند تهدید بالاست و خود را صاحب صلاحیت معرفی کنند تا رای بیاورند.

حسن لاسجردی، کارشناس مسائل خاورمیانه و عضو شورای سردبیری خبرآنلاین در مورد حملات اخیر اسرائیل به فرارو گفت: مناقشه ایران و اسرائیل در منطقه مدت هاست دنبال می‌شود. دو طرف به نوعی تلاش می‌کنند یکدیگر را در مناطق مختلف بزنند یا تهدید کنند. رژیم صهیونیستی معتقد است اگر بتواند در عراق، سوریه و لبنان نیرو‌های مقاومت را هدف قرار دهد با ایران مستقیم مرتبط خواهد بود.

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه ادامه داد: لذا اسرائیل حملات اخیر را با این ذهنیت که هر نوع حمله به حشد الشعبی در عراق یا حزب الله در لبنان یا نیرو‌های مقاومت در سوریه یا حمله به مناطقی که به ادعای خودشان محل استقرار نیرو‌های ایرانی است، به نوعی رقابت عریان با ایران محسوب می‌شود. در مقابل اینکه نیرو‌های مقاومت که با پهپاد‌های اسراییلی مقابله می‌کنند در مجموع این منازعه را عریان کرده و این نیرو‌ها تلاش می‌کنند پاسخ رژیم صهیونیستی را در عملیات بدهند.

لاسجری گفت: نکته دوم این است که رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند روی موضوع زدن بال‌ها یا بازو‌های ایران در منطقه مانور دهد. اسرائیل این حملات را خیلی بسیار پردامنه در رسانه‌ها منعکس می‌کند تا بتواند روی نیرو‌های منطقه فشار روانی وارد کند.

او افزود: نکته سوم که اهمیت زیادی برخوردار است این است که اسرائیل مدتی است به هواپیما‌های بدون سرنشین رو آورده است که هم خسارت انسانی نداشته باشد هم خیلی از کشور‌ها یا نیرو‌ها در منطقه توان پدآفند هوایی یا مقابله با این‌ها را نداشته باشند و از طرف دیگر خساراتی که این هواپیما‌ها وارد می‌کنند کم نیست.

لاسجردی ادامه داد: شاید بتوان گفت اسرائیل زمین بازی جدیدی برای نیرو‌های مقاومت در منطقه ایجاد کرده که به نظر می‌رسد اتفاقی که دیشب در لبنان افتاد و پهپاد‌هایی که در مرز سوریه و عراق زده شد از جمله بازی جدیدی است که اسرائیل شروع کرده است. به طور حتم نیرو‌های مقاومت همانطور که دیشب از سوی آقای نصرالله تهدید کرد در برابر اسرائیل مقاومت می‌کنند.

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه افزود: در مورد واکنش نیرو‌ها در عراق هنوز واکنش خیلی مشخصی از فرماندهان عراق ندیدم، ولی حشد الشعبی اعلام کرده که مقابله به مثل می‌کند. به نظر می‌رسد نیرو‌های مقاومت در فلسطین هم در مرز‌ها به اسرائیل پاسخ موشکی دادند.

او گفت: اسرائیل در پس حملاتی که انجام می‌دهد تلاش می‌کند فضای منطقه را ملتهب کند تا بتواند حضور خود را اعلام کند و بگوید در حال مقابله با ایران است. علاوه بر این بسیاری معتقدند فضای فعلی اسراییل معطوف به انتخابات است. نتانیاهو و تیم لیکوئیدی‌ها تلاش می‌کنند با امنیتی کردن و لبه پرتگاه بردن شرایط منطقه ای، نشان دهند تهدید بالاست و خود را صاحب صلاحیت معرفی کنند تا رای بیاورند.

این استاد دانشگاه در مورد واکنش ایران به این حملات گفت: ایران تلاش می‌کند خودش با رژیم صهیونیستی مقالبه نکند چرا که نیرو‌های مقاومت توان مقابله دارند و این توان در چند نوبت خودش را ثابت کرده است.

لاسجردی گفت: اقدامی که ایران تاکنون انجام داده اینگونه بوده است. ایران با توجه به استقرار نیرو‌ها در سوریه می‌توانست پاسخ‌هایی بدهد یا در عراق که ما همکاری‌هایی با نیرو‌های مردمی داریم می‌توانستیم برخورد کنیم. به نظر می‌رسد ایران در حال حاضر می‌خواهد از طریق نیرو‌های مرتبط یا گروه‌هایی که به ایران علقه دارند و هوادار هستند مقابله کند نه به طور مستقیم.

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه گفت: سیاست اسرائیل دو گام به جلو یک گام به عقب است. در این چند دهه اینگونه بوده است. یعنی اسرائیل برای بحران سازی هجمه زیادی انجام می‌دهد، اما وقتی فشار زیاد شود عقب نشینی می‌کند، اما نه به اندازه قبل. اسرائیل تلاش می‌کند با ایجاد التهاب در منطقه نشان دهد دست برتر را دارد.

لاسجردی گفت: اگر واکنش نیرو‌های مقاومت مناسب باشد این فضا جمع می‌شود و اسرائیل به لاک دفاعی می‌رود. اگر این کار را نکنند اسرائیل جری‌تر می‌شود. در یکی دو روز گذشته نیرو‌های مقاومت اقداماتی کردند که نشان می‌دهد این نیرو‌ها خود را آماده می‌کنند در برابر اسرائیل اقدام متقابلِ متناسب یا با حجم بیشتر انجام دهند.

او افزود: با توجه به مجموعه حوادث ماههای گذشته حضور اسرائیل در منطقه آنهم در حوزه نظامی با فضای امنیتی منطقه همراه نیست. اسرائیل با توجه به نگاهی که از گذشته وجود دارد و فشار‌هایی که بر مردم منطقه وارد آورده است شرایط مناسبی برای ورود به فضای امنیتی منطقه ندارد. هرچند برخی کشور‌های منطقه برای ایجاد روابط با اسرائیل ابراز تمایل کرده اند، اما این روابط بیشتر سیاسی، اقتصادی و تجاری است تا امنیتی؛ لذا ورود اسرائیل به امنیت منطقه جدی نیست.

این کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: در مساله ورود اسرائیل به ائتلاف دریایی هم آثار عملیاتی نمی‌بینیم و بیشتر سیاسی است. بیشترین تلاش اسرائیل این است که نشان بدهد می‌خواهد از منطقه بیرون بیاید و با رقبای خود هماوردی کند و حضورش را به رخ بکشاند و مرز‌های امنیتی را از جغرافیای خود جلوتر بیاورد.

لاسجردی در پایان در مورد آینده تحقق این اهداف با حملات اخیر گفت: انقدر در لبنان وسوریه و عراق و ... نیرو‌های ضد اسراییل حضور دارند که این فضا به راحتی برای اسرائیل فراهم نمی‌شود. نیرو‌های معارض و مخالف به دلایل مختلفی با اسرائیل مقابله می‌کنند؛ چه نیرو‌های اعتقادی، چه نیرو‌های ناسیونالیستی که در منطقه حضور دارند اجازه نمی‌دهند اسرائیل هرکاری دلش بخواهد انجام دهد.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: