به‌روز شده در: ۳۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۱
logo
تازه های سایت
تحول در مجمع تشخیص مصلحت نظام بلاگر‌های قاچاق به میدان می‌آیند! همسایه بی‌چشم و رو بیمه‌ای که بعد از سرقت بانک ملی متقاضی پیدا کرد آموزش و پروش بدون سند 2030 رییس پلیس تهران: استفاده از نیرو‌های بسیج در گشت‌های ارشاد صحت ندارد سی‌ان‌ان : بدقولی‌های غرب ایران را به آغوش شرق فرستاد فاطمی امین: شاهد بازار سیاه گواهی اسقاط هستیم گره خوردن مذاکرات هسته ای به سفر رئیس جمهور ائتلاف تولید کنندگان روغنی‌ برای گران‌فروشی راز سرو صدای سلبریتی‌ها برای فوت مهسا امینی
ملکه الیزابت، بایدن و ترامپ نماد قهقرای تمدن غرب پیشنهاد حمام گروهی برای صرفه‌جویی انرژی در سوئیس خاشقچی مانع حضور محمدبن‌سلمان در تشییع ملکه اصلاح طلبان موافق گشت ارشاد چگونه امروز مخالف آن شدند؟ دولت بنزین را گران نمی‌کند سیاسی بازی آژانس ادامه دارد؟ نامه فیفا به فدراسیون فوتبال ایران؛ چرا پول ویلموتس را پرداخت نکرده‌اید؟ رسانه های سعودی: بخاطر مرگ مهسا تحریم های ایران را بیشتر کنید وزارت اقتصاد: رشد خلق پول توسط بانک‌ها ۵۷ درصد کاهش یافت مسکن نصف هزینه‌های تهرانی‌ها واکنش بانک مرکزی به خبر افزایش هزینه ارسال پیامک به مشتریان جزئیات قرارداد گازی ایران و روسیه
کد خبر: ۳۰۱۷۰
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۷
حسن لاسجردی تشریح کرد:
هدف ظاهری آمریکایی‌ها از این پیشنهاد تامین امنیت کشتیرانی در منطقه است ولی این ظاهر ماجراست و هدف اصلی آنها مقابله با سیاست‌های ایران در منطقه است.
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی اظهارکرد: پیشنهاد برخی از کشورهای اروپایی و آمریکا برای تشکیل ائتلاف نظامی در منطقه تنگه هرمز جهت تامین امنیت کشتیرانی در این منطقه جهت اجرایی شدن با اما و اگرهای زیادی مواجه است و باید چندین اتفاق بیفتد که این پیشنهاد به مرحله اجرایی برسد.

حسن لاسجردی در گفت‌وگو با ایسنا تصریح کرد: کشورهای پیشنهاد دهنده تشکیل چنین ائتلافی در وهله اول باید موافقت کشورهای حاشیه خلیج فارس و منطقه را جلب کنند، اگرچه ممکن است کشورهایی همچون عربستان، امارات و حتی کویت با این موضوع موافق باشند اما این احتمال وجود دارد که دیگر کشورهای منطقه با این پیشنهاد همراه نباشند و اما و اگرهایی را در این ارتباط مطرح کنند.

وی با بیان اینکه برخی از کشورهای منطقه معتقدند که این پیشنهاد و تشکیل چنین ائتلافی باعث افزایش تنش در منطقه خواهد شد در بخشی دیگری از صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: در مقطعی در دهه ۸۰ میلادی شاهد این بودیم که آمریکا و انگلیس تلاش کردند برای حفاظت از کشتی‌های کشورهای عربی منطقه این کشتی ها با پرچم آنها از منطقه عبور کنند، ولی این تجربه با موفقیت همراه نبود و با شکست همراه شد .

لاسجردی در ادامه تصریح کرد : هدف ظاهری آمریکایی‌ها از این پیشنهاد تامین امنیت کشتیرانی در منطقه است ولی این ظاهر ماجراست و هدف اصلی آنها مقابله با سیاست‌های ایران در منطقه است. آنها در کنار موضوع تحریم ها تلاش دارند، اجماعی بین‌المللی علیه ایران ایجاد کنند، تاکنون در این ارتباط به ساز و کارهای مختلفی متوسل شده‌اند و ایده ایجاد ائتلاف در منطقه خلیج فارس را نیز در همین چارچوب مطرح کرده‌اند .

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه برای برخی از کشورهای غربی در منطقه منفعتی ندارد که بخواهند با پیشنهاد آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها در مورد تنگه هرمز همراهی کنند، گفت : کشورهایی چون چین و روسیه نیز علاقه‌مند نیستند که نیروهای غربی به این منطقه بیایند چرا که این موضوع را باعث افزایش تنش در منطقه می دانند .

لاسجردی در ادامه با بیان این که دولت انگلیس تازه کار خود را آغاز کرده و هنوز دارای انسجام لازم جهت تصمیم گیری نیست، تصریح کرد: اگر آنها بخواهند بحران به وجود آمده را با طرح چنین پیشنهاداتی حل کنند این موضوع باعث تشدید تنش در منطقه می‌شود و ماجراجویی‌ها را افزایش می دهد ولی به نظر می رسد انگلیسی ها به دنبال این هستند موضوع به وجود آمده هر چه زودتر و بدون افزایش تنش حل شود و علاقه‌مند نیستند که این ماجرا ادامه پیدا کند.

برچسب ها: حسن لاسجردی
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: