به‌روز شده در: ۳۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۱
logo
تازه های سایت
تحول در مجمع تشخیص مصلحت نظام بلاگر‌های قاچاق به میدان می‌آیند! همسایه بی‌چشم و رو بیمه‌ای که بعد از سرقت بانک ملی متقاضی پیدا کرد آموزش و پروش بدون سند 2030 رییس پلیس تهران: استفاده از نیرو‌های بسیج در گشت‌های ارشاد صحت ندارد سی‌ان‌ان : بدقولی‌های غرب ایران را به آغوش شرق فرستاد فاطمی امین: شاهد بازار سیاه گواهی اسقاط هستیم گره خوردن مذاکرات هسته ای به سفر رئیس جمهور ائتلاف تولید کنندگان روغنی‌ برای گران‌فروشی راز سرو صدای سلبریتی‌ها برای فوت مهسا امینی
ملکه الیزابت، بایدن و ترامپ نماد قهقرای تمدن غرب پیشنهاد حمام گروهی برای صرفه‌جویی انرژی در سوئیس خاشقچی مانع حضور محمدبن‌سلمان در تشییع ملکه اصلاح طلبان موافق گشت ارشاد چگونه امروز مخالف آن شدند؟ دولت بنزین را گران نمی‌کند سیاسی بازی آژانس ادامه دارد؟ نامه فیفا به فدراسیون فوتبال ایران؛ چرا پول ویلموتس را پرداخت نکرده‌اید؟ رسانه های سعودی: بخاطر مرگ مهسا تحریم های ایران را بیشتر کنید وزارت اقتصاد: رشد خلق پول توسط بانک‌ها ۵۷ درصد کاهش یافت مسکن نصف هزینه‌های تهرانی‌ها واکنش بانک مرکزی به خبر افزایش هزینه ارسال پیامک به مشتریان جزئیات قرارداد گازی ایران و روسیه
کد خبر: ۲۷۶۰۷
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۸
حسن لاسجردی:
دکتر حسن لاسجردی، درباره وجود چنددستگی در اعلام مواضع کشورهای جهان نسبت به اقدام آمریکا در انتقال سفارتخانه اش از تل آویو با قدس اشغالی گفت: «در رابطه با تحولات قدس و اقدام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در انتقال سفارتخانه به قدس اشغالی، اختلاف نظر زیادی وجود دارد بدین معنا که خود مردم فلسطین با این موضوع به شدت مخالفت کردند و در سالروز تشکیل رژیم صهیونیستی به خیابان آمدند و تعداد زیادی شهید و مجروح دادند تا مخالفت خود را با این اقدام اعلام کنند.»

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی گفت: موضوع پایتختی قدس برای رژیم صهیونیستی با مخالفت بسیاری از کشورهای جهان مواجه شده است و در این میان سازمان ملل متحد می کوشد طرف ها را به خویشتنداری دعوت کند.

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا؛ انتقال سفارتخانه آمریکا به قدس با واکنش های متفاوت و بعضا متناقضی در میان کشورهای جهان مواجه شده است. در اروپا محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی از آن حمایت می کند و فرسنگها آنورتر، در ریاض سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان جانب فلسطینیان را می گیرد.

در حالی که کشورهای اروپایی یکپارچه سخن از انتقال ندادن سفارتخانه هایشان می زنند، اتحادیه اروپا از صدور بیانیه واحد علیه اقدام ترامپ عاجز است و تنها شهرک سازی ها را محکوم می کند!

سازمان ملل متحد منفعلتر از همیشه در حال تماشای قتل عام فلسطینیان هم زمان با جشن انتقال سفارتخانه است و آنتونیو گوترش، پس از مدت ها سکوت به ابراز تاسف بسنده می کند.

از همه اینها گذشته کشورهای عربی منطقه و داعیه دار اسلام، قتل عام مسلمانان فلسطینی را تنها نگاه می کنند و دم بر نمی آورند، شاید خاطر عمو سام یا بی بی آزرده شود!

دکتر حسن لاسجردی، کارشناس امور منطقه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا درباره وجود چنددستگی در اعلام مواضع کشورهای جهان نسبت به اقدام آمریکا در انتقال سفارتخانه اش از تل آویو با قدس اشغالی گفت: «در رابطه با تحولات قدس و اقدام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در انتقال سفارتخانه به قدس اشغالی، اختلاف نظر زیادی وجود دارد بدین معنا که خود مردم فلسطین با این موضوع به شدت مخالفت کردند و در سالروز تشکیل رژیم صهیونیستی به خیابان آمدند و تعداد زیادی شهید و مجروح دادند تا مخالفت خود را با این اقدام اعلام کنند.»

وی افزود: «خیلی از کشورها تاکنون با انتقال سفارتخانه‌هایشان به قدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل مخالفت و اعلام کرده‌اند که این موضوع را نمی‌پذیرند. این نشان می‌دهد که موضوع پایتختی قدس از سوی بسیاری از کشورها با مخالفت مواجه شده است و سازمان ملل متحد نیز با توجه به اینکه به این موضوع ورود و تلاش کرده است تا آرامش را در این سرزمین حکمفرما کند نسبت به اصل موضوع واکنشی نشان نداده است، اما درباره شهیدان و مجروحان فلسطینی و قتل‌عامی که از سوی اسرائیل انجام شده از آن‌ها خواسته است تا خویشتنداری کنند و به نوعی تلاش می‌کند تا با آرام کردن اوضاع در سرزمین اشغالی موضوع انتقال سفارتخانه را مدیریت کند.»

لاسجردی تاکید کرد: «آنچه مهم است اینکه خلاف روند کنونی که محل اختلاف بسیاری از مردم فلسطین و بسیاری از کشورها است، کشورهای عربی که بعضا به‌عنوان کشورهای میانه‌رو یا محافظه‌کار تلقی می‌شدند به‌دلیل سیاست‌های منطقه‌ای و نیز حواشی ایجاد شده در روابطشان با غرب، با اسرائیل کنار آمده‌اند و به نوعی در کنار رژیم صهیونیستی قرار گرفته‌اند و مانند گذشته اعلام موضع صریحی نمی‌کنند.»

وی گفت: «این موضوع می‌تواند به منافع کشورها بازگردد. عربستان درگذشته کمک‌هایی به فلسطین می‌کرد و در برخی موضوعات خاص سرزمین فلسطین موضع‌گیری داشت، اما در رویکرد جدیدی که خاندان سلطنتی در رابطه با گفت‌وگوهای با اسرائیل اتخاذ کرده‌اند موضع خود را درباره فلسطین اعلام نمی‌کنند.»

لاسجردی درباره علت موضع گیری کشورهایی همچون پاراگوئه و گواتمالا و دنباله روی آنها از سیاست آمریکا گفت: «به جهت اینکه کشورهای مختلف در حال حاضر تحت تاثیر نظام بین‌الملل که قدرت‌های بزرگ مدیریت می‌کنند قرار دارند، روابط اقتصادی و امتیازهایی که در جاهای مختلف ازجمله سازمان ملل متحد یا بحث‌های مربوط به تجارت جهانی می‌دهند باعث می‌شود تا این کشورها را با خود همراه کنند. از همین رو، انتقال سفارتخانه برخی کشورها ازجمله گواتمالا و به‌تازگی پاراگوئه و امثالهم از کشورهای آمریکای لاتین نشان دهنده این است که این کشورها یا زیر فشار آمریکا بوده‌اند یا اینکه امتیازهایی به آن‌ها داده‌اند که این امتیازها می‌تواند درواقع نشان همراهیشان باشد.»

این کارشناس امور منطقه تاکید کرد: «آنچه مسلم است اینکه این کشورها نام خیلی بزرگی در تحولات نظام بین‌الملل ندارند اما باید ببینیم آیا کشورهای موثر و مهم در تحولات فلسطین از ابتدا تاکنون چنین کاری انجام داده‌اند یا نه، که ظاهرا در این موضوع اختلاف‌نظر شدیدی دستکم میان برخی کشورهای عربی و اسلامی و حتی کشورهای اروپایی وجود دارد.»

لاسجردی درباره قدرت نفوذ سازمان ملل متحد برای جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا تصریح کرد: «سازمان ملل متحد دیگر آن قدرت چانه‌زنی و دیپلماسی گذشته را ندارد و از نظر نظام بین‌الملل یا قدرت انجام چنین کاری را ندارند یا اینکه با کلیت این موضوع مخالفت جدی ندارند. لذا در اروپا، آن‌ها با اصل انتقال پایتخت از تل‌اویو به قدس مخالفت جدی ندارند ولی ممکن است در روش دچار اختلاف باشند.»

برچسب ها: حسن لاسجردی
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: