ابوترابي با اشاره به غفلت دشمن از اعتقادات ديني مردم:
هر آشوب طلبي جديدي محكوم به شكست است
کسانی که عهد بستند اما از جبه ی متحد اصولگرایان جدا شدند،آزمایش خود را به خوبی پس نداده اند. کسانی نیز که حاضر به وحدت نشده اند، بسیاری از ابهاماتشان مرتفع شده است و برای یک امر مهمتر که ارائه ی اقتدار ملی در برابر دشمن است می طلبد که از برخی از اختلاف نظرها نیز چشم پوشی کنند تا زمینه ی وحدت میسر گردد. در این فرصت باقی مانده در انتخابات امکان وحدت در میان اصولگرایان باقی است و ما با آغوش باز می پدیریم.
کد خبر: ۵۴۴
تاريخ: ۰۴ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۲:۰۳


حجت الاسلام والمسلمين سيد محمد حسن ابوترابي عضو هيات عالي حل اختلاف و تنظيم روابط بين قوا با حكم مقام معظم رهبري است. وي همچنين در دوره هاي هفتم وهشتم مجلس شوراي اسلامي نايب رئيس بوده،ابوترابي از دوره ششم تا هشتم نماينده مردم قزوين بود ولي در دوره نهم از حوزه انتخابيه تهران نامزد شد و اكنون سر ليست جبهه متحد اصولگرايان است.وي ده سال نماينده مقام معظم رهبري در دانشگاه تهران بود و بعد از انقلاب با حكم  امام خميني(ره) مسئول عقيدتي سياسي در وزارت دفاع بود.وي با اينكه عضو شوراي مركزي جامعه روحانيت مبارز است ولي در عرصه سياسي به صورت حرفه اي كه سياست بازي باشد وارد نشده است.دفتر ارتباطات مردمي او در مسجد امام حسين(ع)است كه در دوره نهم به گفته مسئولين اين دفتر روزانه حداقل 100 نامه براي وي از مردم دريافت و تا آنجا كه امكان دارد به آنها كمك مي شود.با ابوترابي به گفت و گو نشستيم تا نظرات وي را در مورد مسائل روز و انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي جويا شديم:
گفت وگو : امير مشكات

 

* در شرایطی مزاحم شما شده ایم که حماسه 22 بهمن را پشت سر گذاشته ایم و حماسه مشارکت مردم در انتخابات را پیش رو داریم. به نظر حضرتعالی ریشه تداوم حضور مردم چیست؟
- این انقلاب اصالتا برخاسته از حضور مردم است و اصالتا و بذات مردمی است. يكي از مهم‌ترين دلايل انقلاب و شادابي مردم، جايگاه جمهوريت در اين نظام اسلامي است و اگر تئوري نظام اسلامي را مطرح نمي‌كرديم، اكنون از چنين اقتدار و توانايي در ساختار و تشكيلات بهره‌مند نبوديم.  اسلاميت و جمهوريت در ساخت نظام در كنار يكديگر موثر بوده اند. اسلاميت در كنار جمهوريت و معارف دين، موجب شكل‌گيري نظامي شد كه رهبري آن بايد بر عهده مديري توانا و مدبر باشد. ضمن اين‌كه جمهوريت نظام با آراي مردم تعيين مي‌شود و جمهوريت يكي از شاخص‌هاي مهم در نظام اسلامي است.  حضرت امام(ره) با تحليل درست از شرايط منطقه و جهان و نقش مردم در شكل‌گيري نظام‌هاي سياسي مستقل، ضرورت ارائه مدل قابل قبولي از نظام اسلامي براي رويارويي با مدل دموكراسي غرب را ارائه كردند.
البته عملکرد مسئولین نیز در میزان رضایت مردم برای حضور در صحنه موثر است. در آستانه شكل‌گيري مجلس نهم، بايد زمينه را براي حضور مردم و حضور شايسته‌ترين‌ها براي قرار گرفتن در معرض انتخاب مردم و نيز تعيين سياست درست براي مشاركت حداكثري فراهم كنيم.
مشارکت و حضور گسترده‌ای که مردم سراسر کشور در مراسم 22 بهمن داشتند، پیام روشنی را برای ما و دیگران دارد و آن اینکه مردم با مسئولیت و رسالت دینی و سیاسی خود آشنا هستند و با احساس مسئولیت و با این نگاه که برای فائق آمدن بر مشکلات و چالش ها راهی جز افزایش سطح اقتدار ملی و نظام وجود ندارد، در جایی که وظیفه آنان مشارکت و حضور جدی است به این وظیفه عمل می کنند. 22 بهمن علامت روشنی است بر اینکه مردم 12 اسفند ماه هم برگ زرين ديگري بر كارنامه پر افتخار جمهوري اسلامي خلق خواهند كرد. البته مسئولین نیز باید با نگاه دقیق و کارشناسانه و رصد نقاط قوت و چالش‌ها برای تبدیل تهدیدها به فرصت‌های رشد و تعالی از تمام ظرفیت و توان خود استفاده کنند و همین طور جریانات و احزاب سیاسی.

 * به عملكردهايي كه موجب افزايش حضور مي شود اشاره كرديد، يكي از آنها عملكرد مجلس هشتم است. ارزيابي شما از كارنامه اين مجلس چيست؟ برخي به عملكرد اين مجلس در تعامل قوا اشكال دارند.
 مجلس در نظام جمهوری اسلامی نماد مردمسالاری است و می توان گفت یکی از نهادهایی که در انعکاس آرای مردم برای تصمیم سازی نقش محوری و کلیدی دارد و از ارکان اقتدار نظام جمهوری اسلامی محسوب می شود، نهاد قانونگذاری است.
ما در آسیا نخستین کشوری هستیم که در بیش از 120 سال قبل اقدام به تاسیس مجلس قانونگذاری نمودیم. در دورانی که هیچ یک از کشورهای آسیایی در قانونگذاری رای و مشارکت مردم را تجربه نمی کردند، مردم ایران با نهضت مشروطه و پرچم داری علما و مراجع بزرگ موفق به تاسیس نهاد قانونگذاری شدند و بعد از انقلاب اسلامی نیز با تاسیس مجلس شورای اسلامی ناگهان جایگاه مجلس در کشور ایران ارتقای ماهوی و کیفی یافت.
امروز دنیا به دلیل پشتوانه مردمی مجلس،  احترام ویژه ای برای مجلس شورای اسلامی قائل است. ما یکی  از نادر کشورهایی هستیم که در قانون اساسی‌مان مقامی دارای اختیار انحلال مجلس نیست و در طول 33 سال که از عمر انقلاب اسلامی گذشته است همواره از مجلسی پویا و مقتدر برخوردار بوده ایم و شاید به گمان بنده از علل عمده ای که باعث شد مجمع مجالس آسیایی با مشارکت بیش از 40 پارلمان کشورهای آسیایی تشکیل شود و دبیرخانه دائمی آن در تهران استقرار پیدا کند، همین جایگاه مجلس شورای اسلامی بوده است.
 به طور كلي عملكرد مجلس هشتم قابل قبول و قابل دفاع است بخصوص عملكرد مجلس هشتم پيرامون مباحث بين‌المللي و اتخاذ مباحث سياست خارجي، شفاف و در جريان فتنه نيز شاهد عملكرد خوبي از مجلس بوديم، به طوري كه حتي يك‌بار نيز از تريبون مجلس مواردي كه خارج از چارچوب سياست‌هاي نظام باشد مطرح نشد.
ما در حوزه دفاعي و سياسي از قدرت‌هاي بزرگ به شمار مي‌رويم و بايد با تدابير مجلس نهم در تكميل تلاش هاي قبلي در حوزه اقتصادي نيز به چنين قدرتي دست يابيم و اين امر با نگاه سطحي ميسر نخواهد شد بلكه بايد نگاه‌هاي زيربنايي داشته باشيم.
اما درباره اختلافاتي كه اشاره كرديد. چالش بین دولت و نهاد قانونگذاری، طبیعت این ساختار است و این از ویژگیهای نظام متکی بر آرای ملی است. از ویژگی‌های مردمسالاری دینی است. تفکیک قوا این اقتضا را دارد که قوا با تکیه بر جایگاهی که دارند در برخی موارد گفتمان ویژه ای را داشته باشند و به نقد یکدیگر بپردازند. لذا در طول ادوار 8گانه مجلس به نحوی این چالش و گفتمان بین دولت و مجلس وجود داشته است. تعامل بين قوا نيز كار يكسويه‌اي نيست. مجلس ريل حركت  دولت را فراهم مي‌كند و دولت موظف است بر روي اين ريل‌ حركت كند.
باید برای افزایش سطح تعامل بین قوا از حداکثر ظرفیت کشوراستفاده کرد. چالش و کشمکش بین قوا همان کارهایی هم که انجام می شود را با آسیب و اختلال روبرو می کند، لذا اگر دغدغه ارائه خدمت و اجرای قانون را داریم، باید از مجاری قانونی با نگاه همراه با اخلاق و با هدف رسیدن با تعامل، رایزنی با دولت و سایر دستگاه‌ها را ارتقا بخشیم و از این راه بر افزایش کارایی نظام، دولت و مجلس افزود.
تجربه بنده در ادوار سه گانه مجلس بر این است که با افزایش تنش بین دولت و مجلس و تراکم سوال و استیضاح از کارایی دولت و مجلس کاسته می شود. شاید از این منظر بود که رهبر انقلاب در خطبه جمعه قبل از 22 بهمن تاکید فرمودند که باید مسائل اصلی و فرعی را تفکیک نمود و مسائل اصلی را در دستور کار قرار داد و مسئله اصلی کشور را افزایش سطح تعامل و هم افزایی قوای سه گانه ذکر کردند. با این نگاه و در راستای رسیدن به این هدف باید در چارچوب اختیارات قانونی به وظایف قانونی نیز عمل کرد. اما نگاه،‌ نگاه هم افزایی در جهت افزایش کارایی نظام و خدمت به مردم باشد.

 * يعني شما كارنامه مجلس را در تعامل با دولت مثبت ارزيابي مي كنيد؟
- اعتقاد بنده بر این است که کلیت مجلس و مدیریت و کمیسیون‌های تخصصی مجلس تلاش کرده است با افزایش سطح تعامل و گفتمان منطقی ضمن افزایش کارایی دولت بر اجرای دقیق قانون تاکید کنند  و زمینه حرکت دولت را بر ریل قانون فراهم آورند. همین نگاه و رفتار در مجموع مصالح کشور و ملت را بیشتر تامین می کند. نگاه ما در تعامل قوا با یکدیگر در جهت افزایش کارایی یکدیگر  و در راستای هم افزایی پیوند قوا با یکدیگر بوده است.
در کنار چنین دیگاهی استفاده از روش‌های صحیح ضروری است. مثلا طرح سوال با نگاه افزایش تعامل مجلس و دولت مطرح شود و گاهی ممکن است استیضاح نیز با این نگاه شکل بگیرد. در مجموع استفاده از ابزارهای نظارتی با هدف افزایش کارایی دولت و افزایش تعامل مورد استفاده قرار می گیرد.
با این نگاه باید حرکت کرد و از ابزارهایی که در رسیدن به این هدف ما را کمک می کند، استفاده کرد. باید ادبیات را در گفت وگو اصلاح کنیم . گفتارها همه طیب نیستند. قرآن کریم گفتمان طیب را ترویج می کند و انتظارش از ما این است که گفتار و لحن ما طیب باشد.

 * به نظر مي رسد شما به برخي انتقادهاي مطرح شده در مجلس به دولت نقد داريد، ممكن است به نمونه اي اشاره كنيد؟
 به عنوان نمونه بنده چندان بر این باور نیستم که دولت در بحث تحولات بازار ارز، ‌بازار را رها کرده باشد. دولت برنامه ای داشت برای مدیریت بازار ارز. برنامه دولت این بود که ضمن تامین بازار اصلی ارز بر اساس قیمت دولتی و پیش بینی شده در بودجه، با تزریق ارز به بازارهای فرعی، فاصله بین بازار اصلی و فرعی ارز را کاهش دهد و کنترل کند و نهایتا این دوبازار را تبدیل به یک بازار کند. با همین نگاه که مبانی خود را داشت به بازارهای فرعی ارز تزریق می کرد. بعد به این نتیجه رسید که این تزریق ارز به بازارهای فرعی به عنوان عامل کنترل کننده نقش ایفا نکرده است، بلکه خود جاذبه هایی ایجاد کرده است تا عده ای به دنبال بهره برداری از این موضوع باشند تا ارز ارزان در اختیار بگیرند و با قیمتی گران به فروش برسانند. با شرایطی که پیش آمد و تجدید نظری که در دولت شکل گرفت  به طور طبیعی مقداری هم زمان برد، دولت سیاست خود را تغییر داد و تمام توجه خود را به این موضوع معطوف کرد که بازار اصلی را تامین کند و به بازارهای فرعی پولی تزریق نکند.
البته بر این اعتقادم که بهتر از این می توانست  مدیریت کند. در برخی از حوزه‌ها ممکن است ظرفیت‌های انباشته شده ای داشته باشیم که اگر از آن خوب استفاده کنیم سطح مدیریتمان به معنی واقعی کلمه ارتقا پیدا می کند.
مدیران اجرایی و نمایندگان مردم باید از تمام ظرفیت کارشناسی کشور استفاده کنند. ما در این جهت گاهی خوب عمل نمی کنیم. باید بانک مرکزی که امروزه نیز نیروهای کارآزموده و کارشناسان توانایی را در اختیار دارد و کسانی هم که از این سیستم خارج شده اند آمادگی ارایه تجارب خود را به دولت و کشور دارند، باید از اینها خوب استفاده شود. باید تصمیمی را بانک مرکزی اتخاذ کند که عقبه کارشناسی پولی و مالی کشور مهر تایید به آن بزند.
این می تواند کمک کند به برون رفت از مشکلات  و توصیه بنده به دولت و مجلس این است که در تمام تصمیمات از بدنه علمی و کارشناسی و دانشگاهیانی که از نزدیک دستی در اجرا دارند استفاده کنند.

 * يكي از موارد چالش اخير مجلس با دولت موضوع بودجه است كه در همه امور كشور هم سايه خواهد انداخت. اين در حالي است كه براي دومين سال بودجه به پايان سال نمي رسد و اين در حالي است كه بهانه سال گذشته نيز در دست دولت نيست. آيا مجلس نمي توانست در اين مسير چاره اي بيانديشد ؟
 برای اینکه با انضباط بالاتری در ارائه بودجه روبرو باشیم با اصلاح آیین نامه داخلی مجلس زمان تقدیم لایحه بودجه سالانه را نیمه آذر ماه قرار دادیم. در سال گذشته این لایحه به تاخیر افتاد، البته هم‌زمانی برنامه پنجم  با لایحه در تاخیر ارائه لایحه بودجه 90 بی تاثیر نبود. امسال نیز ارائه بودجه با تاخیر زمانی روبرو شد. مجلس در این مورد نقدهای جدی را مطرح کرد. در چنین موردی فراتر از این انتظار نمی رود. مجلس زمان ارائه لایحه را تعیین کرد و نسبت به تاخیر ارئه لایحه تمام ارکان مجلس واکنش نشان دادند و همچنین اراده مجلس بر این است که با دقت و با توجه به چارچوب های قانونی، لایحه را بررسی کند.

 * بودجه در چه مرحله اي است؟ براي بودجه سال آينده لايحه دو دوازدهمي از سوي دولت ارسال شده است؟
 مراحل بررسی لایحه در کمیسیون‌های تخصصی و تلفیق در اسفند ماه 90 نهایی شود  و سایر مراحل را در اوایل سال 91 داشته باشیم. بر اساس تجربه‌ای که در سال گذشته داشته‌ایم عمل خواهد شد. یعنی یک تنخواه برای دو ماه اول سال در اختیار دولت قرار می دهیم و بنابراین دیگر نیازی به ارایه لایحه چند دوازدهمی بودجه نیست.

 *  اگر اجازه بدهيد وارد فضاي انتخابات شويم؛ آيا شما همچنان معتقد به ضرورت وحدت اصولگرايان هستيد؟
ما برای افزایش اقتدار ملت ایران راهی نداریم جز افزایش انسجام  و وحدت ملی و اسلامی. کسی نمی تواند در این تردید کند. رهبر انقلاب از وحدت ملی و انسجام اسلامي به عنوان یکی از شعارهای انقلاب نام بردند. این ضرورتی است که در هر زمانی به آن نیازمندیم.
حتی رهبری تاکید کردند که باید وحدت را فراتر از تعاریف و محدود اصولگرایی دید. همه کسانی که به انقلاب و نظام و امام و رهبری باور و اعتقاد دارند، باید در مسیر افزایش وحدت و انسجام حرکت کنند. مجلس شورای اسلامی نیز می تواند نقش آفرین باشد و زمیننه همگرایی بیشتر اصولگرایان را چه در زمینه شکل گیری و چه در نحوه اداره مجلس ارتقا بخشد.

 * برای رسیدن به وحدت و انسجام آیا راهی جز این هست که تمام جریانات درون نظام و علاقه‌مند به نظام برای ارتقای وحدت و انسجام ملی و اسلامی تلاش کنند؟
 بزرگانی که سخنانشان می توانست در این امر تاثیر گذار باشد، پیشگام شدند. بحث انتخابات مجلس در این حرکت، اقدامی جانبی است.
پرچمدار این حرکت برای افزایش همگرایی و در مراحل عالی تر وحدت اصولگرایان، آیت الله مهدوی کنی بودند که از یک سال و نیم پیش با این نگاه در جامعه مدرسین حضور یافتند و با آیت الله یزدی،‌ دبیر جامعه مدرسین  گفتمانی داشتند. برای افزایش سطح کارایی و اقتدار نظام و بهره بردای از ظرفیت های نظام و برخورد با چالش‌های احتمالی فرارو بر ضرورت تحکیم پیوندهای جریان اصولگرا تاکید کردند و مورد تایید جامعه مدرسین هم قرار گرفت. بر همین اساس دو کمیته از جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین برای تدوین نقشه راه این حرکت کار خود را آغاز کردند و در نهایت منشور اصولگرایی تدوبن گردید.
با تصميم آيت‌الله مهدوي‌كني و آيت‌الله يزدي، مجموعه‌اي به عنوان 8+7 تعيين شد كه اين مجموعه از هفت نفر عضو هيات داوري از بدنه جامعه مدرسين حوزه علميه قم و جامعه روحانيت مبارز تشكيل شد و مجموعه‌اي از اصولگرايان را در سه ضلع تشكيل داده است كه اين سه ضلع، مجموعه‌اي از تشکلها شامل جمعیت ايثارگران، جمعیت رهپويان انقلاب، جبهه پیروان خط امام و رهبری شامل حزب موتلفه اسلامی و جامعه مهندسين و... است و هركدام با معرفي دو نفر در اين مجموعه مشاركت كردند كه در نهايت با برگزاري جلسات متعدد، منشور نهايي اصولگرايي تدوين شد.
در تاريخ انقلاب اسلامي تا كنون سابقه نداشته است كه با تكيه بر افراد صاحب فكري مانند آيت‌الله مهدوي‌كني و آيت‌الله يزدي، مجموعه‌اي براي نامزدي انتخابات تعيين شود. اين افراد عالم، مسووليت و مديريت قوي سياسي را براي حضور در مجلس بر عهده دارند.
حقا از نقش آیت الله مهدوی کنی این  فقیه فرزانه، سیاست مدار هوشمند، عالم خدومی که در طول عمر ارزشمند و برآمده از آموزه های دینی و اخلاقی خویش همیشه در تداوم بخشی راه امام و دفاع از امام و تلاش در تحقق ایده های رهبری پیشگام بوده اند، بايد تقدیر كرد که در این مسیر وحدت آفرین اگر مجاهدت ایشان نبود، دستاورد فعلی میسور نبود. همچنين حضور موثر آيت الله يزدي اين يار و ياور ديرين امام و رهبري كه با كسالت جسمي، حضوري موثر در اين مسير داشتند.
امیدواریم همه ما به خصوص کسانی که خود را منتسب به جریان اصولگرا می دانند این اصولی را که در بیانات رهبری نیز به خوبی تبین شده بود را مد نظر قرار داده و در جهت پیشبرد اهداف نظام با همه وجود تلاش کنیم.
 
 * يعني شما همچنان معتقد به امكان افزايش وحدت نسبت به وضع موجود هستيد؟
ساختار و عملکرد جبهه متحد اصولگرايان در تنظيم فهرست ها، اميد وحدت را در صفوف جريان اصولگرا افزايش داده است.
هنوز چتر اصولگرايي براي بهره گيري از تمامي جريانات و افراد اصولگرا باز است،  نگاه اعضاي جبهه متحد بر اين است که بتوانند همه اين جريانات و افراد را در درون خود داشته باشند؛ هنوز می توان یادآوری کرد که دو کرسی برادرانمان در جبهه پایداری در شورای مرکزی جبهه متحد برای آنها نگه داشته شده است و برخی از اعضای فهرست تهران اعلام آمادگی کرده اند جهت وحدت بیشتر میان اصولگرایان کناره گیری کنند تا با یک ائتلاف جدید به فهرست جامع تری میان جمیع سلایق اصولگرایی که به مفاد بایدها و نبایدهای تنظیم شده در منشور اصولگرایی پایبندند؛ دست یابیم.
به تازگي آیت الله مهدوی کنی در پاسخ به این سئوال که با وجود اعلام فهرست جداگانه ازسوی جبهه پایداری آیا فرصتی برای پیوستن این گروه به جبهه متحد اصولگرایان باقی مانده است، فرمودند: ما همیشه اعلام کرده ایم که جبهه پایداری می تواند به جبهه متحد بپیوندد و به اين آيه كريمه استناد كردند كه «لا تَقنطوا من رحمة الله »
من گمان مي كنم اين مقطع مقطع آزمايشهاي متعدد است. کساني كه عهد بستند اما از جبهه متحد اصولگرایان جدا شدند، آزمايش خود را به خوبي پس نداده اند. كساني نيز كه حاضر به وحدت نشدند، بسياري از ابهاماتشان مرتفع شده است و براي امر مهمتر كه ارائه يك اقتدار ملي در برابر دشمنان است مي طلبد از برخي اختلاف سليقه ها نيز چشم پوشي كنند تا زمينه وحدت ميسر گردد. در این فرصت باقی مانده تا انتخابات امکان وحدت میان اصولگرایان باقي است  و ما با آغوش باز می پذیریم.
این موضوع بدون سابقه نیز نیست؛ در مجلس اول نیز با مدیریت شهید بهشتی در روزهای پایانی قبل از انتخابات به یک ائتلاف بزرگ میان نیروهای وفادار به خط امام و آرمانهای انقلاب رسیده شد و فهرست واحدی از سوی این گروه ها منتشر گردید. اينك دو همرزم شهيد بهشتي در ميانه ميدان ايستاده اند كه هيچ يك از وفاداران به انقلاب در صدق گفتار آنها شك و ترديد ندارند؛ بايد اميد داشت تا فرصت باقي است گامهاي موثر برداشته شود. لازمه این امر توجه به رهنمود رهبری برای وحدت است که راه رسیدن به وحدت عدول از سلیقه ها و حرکت به سوی یکدیگر است ، نه اینکه همه در جای خود بایستیم و انتظار حرکت دیگران به سوی خود را داشته باشیم.
تا کنون تقريبا كانديداهاي جبهه اصولگرايان در شهرستان‌ها نیز نهایی شده است و تا زمان انتشار نشريه شما به اميد خدا به صورت كامل فهرست 290 نامزد جبهه متحد قطعي خواهد شد.  ممكن است احزاب ديگر از جمله جبهه پايداري نيز كانديداهاي ما را به عنوان نامزد خود در برخي شهرستان‌ها معرفي كنند و طبیعتا در صورتي‌كه چنين كاري صورت گيرد مشكلي نخواهد بود.
توصیه من به دوستداران نظام این است که با الهام از اصول و مبانی دینی و رهنمودهای رهبر انقلاب  برای افزایش وحدت و انسجام ملی و اسلامی  و همچنین انسجام اصولگرایان تلاش کننند.  همچنین از تمام توان خود برای شناخت گره‌ها و مشکلات واقعی جامعه و مردم و ارائه راهکار برای آنها استفاده شود. این گفتمانها و تلاش‌های سیاسی ما را از مسائل واقعی باز می دارد. این را به عنوان یک واقعیت می توان دید. ما در یک صحنه نبرد و تقابل تمام عیار با نظام سلطه و استکبار جهانی روبرو هستیم. بیش از سی سال است که این صحنه شکل گرفته است. اگر می خواهیم در این جبهه موفق و کارآمد باشیم باید مسائل واقعی جامعه را بشناسیم و با کاهش تنش‌های سیاسی و اجتماعی برای ارائه راه حل و اجرای راه حل‌ها قدم برداریم. این رسالت اصلی ماست.
اگر به وحدت نيز دست نيافتيم توجه به اخلاق اسلامي را بايد سرلوحه رفتار انتخاباتي خود قرار دهيم . نباید برای تضعیف و حذف  رقبایمان به تخریب شخصیت آنها پرداخته و همچنین نباید حیثیت برادر و خواهر مسلمان خود را در معرض آسیب قرار دهیم.

 * برخي به حذف چهره هاي شاخص اصولگرا از فهرست معترضند و آن را مخل وحدت مي دانند. شما به عنوان یکی از سرلیست‌های جبهه متحد تعبیر و تشخیصتان از اینکه برخي نماينده هاي شاخص تهران در لیست قرار نمی گیرند، چیست؟ و آیا می توان گفت که با این روند وحدتی حاصل نمی شود؟
 در کارهای جمعی راهی نیست جز اینکه به نظر اکثریت احترام گذاشته شود و همه دوستانی که به وحدت و انسجام ارزش قائلند باید به تصمیم جمعی نیز ارزش قائل شوند. هرچند تصمیم جمعی از نظر بنده مورد نقد باشد، اما در کار تشکیلاتی باید نظر جمعی را ملاک قرار داد. باید هم با سعه صدر برخورد کرد، البته با رعایت کامل اصول و مبانی و توجه مسئولیت شرعی و دینی و باید تلاش نمود که نظر جمع به صواب نزدیکتر باشد. می توان با اطمینان گفت که جبهه متحد اصولگرایان می توانست بهتر تصمیم بگیرد، اما اگر می خواهیم انسجام و وحدت خود را حفظ کنیم باید به تصمیم جمعی احترام بگذاریم. این مجموعه تلاش کرده است که با شاخص‌ها و ملاک‌ها و اصول برای انتخاب بهترین‌ها از تمام ظرفیت استفاده کند و زحمات فراوانی نیز متحمل شدند. ممکن است از نگاه برخی افراد این تصمیم مورد نقد و یا قابل دفاع نباشد، اما به هر صورت کار تشکیلاتی اقتضا می کند که به تصمیم جمعی احترام قائل باشیم و در عین حال به سمت ارتقای سطح تصمیم سازی حرکت کنیم.

* در فرهنگ انقلابي ما نام مجلس و مدرس به هم آميخته است. امام شهيد مدرس را به عنوان شاخص نماينده مطلوب مطرح مي كردند. چه ويژگي هايي از آن مجاهد عالم سبب اسوه شدن او گشت كه نياز است امروز معيار انتخاب قرار گيرد؟
 شهید مدرس نماد برجسته‌ای از شاخص های نمایندگی است. اولا در قله شجاعت بود، آنقدر شجاع بودند که حضرت امام فرمودند مرجع تقلید باید شجاعت مدرس را داشته باشد تا چه رسد به نمایندگان. ثانیا عنصری عالم بود. دارای دانش بود و در حوزه تخصصی خود یک رجل علمی بود. سوما یک سیاستمدار بصیر و آگاه بود و دانش و شجاعت او با پشتوانه بینش عمیق سیاسی در تحولات دیروز و امروز نقش بازی می کرد و هنوز هم نقش بازی می کند. در کنار این ویژگی‌ها، انسان زاهدی بود. شهید مدرس در اوج زهد و بی اعتنایی به دنیا زندگی کرد و کارنامه درخشانی را برای روحانیت  و مجلس برآمده از اراده مردم و نماینده منتخب مردم ثبت کرد. انشاءالله خدا توفیق دهد تا حداقل نگاهی به مرحوم شهید مدرس داشته باشیم.

 * و آخرين سوال؛ مقام معظم رهبري در 19 دي فرمودند كه چون اين انتخابات براى ملتهاى ديگر هم يك نشانه‌اى است؛ دستگاه‌هاى خبيث استكبار، از آمريكا و انگليس و صهيونيستها و ديگران، دارند مرتباً تلاش ميكنند كه اين انتخابات را به يك جورى خراب كنند، مخدوش كنند. برخي چهره هاي امنيتي نيز از مدل روسي براي اين آشوبها نام برده اند. نظر حضرتعالي در اين خصوص چيست؟
در ایام انتخابات زمینه امتحان اجتماعی بیشتر از همیشه متجلی می گردد؛ در این ایام خداوند متعال مسؤولیت های فردی و جمعی به گردن ما گذاشته است و باید تلاش کنیم وظیفه خود را به درستی انجام دهیم.
انتخابات سال 88 انتخاباتي متفاوت بود كه خاطرات مثبت و منفي شاخصي را ثبت كرد. تصوير حضور كم نظير چهل ميليونى مردم پاى صندوقهاى رأى كه مي توانست اثري بي نظير در داخل و جهان داشته باشد متاسفانه با جرزنى‌ افرادي كه مرزبندي خود را با دشمن رعايت نكردند و در زمين بازي دشمنان قسم خورده كشور به ميدان آمدند، باعث شد تا امپراتوري رسانه ها بتوانند تصويري مخدوش را جايگزين آن تصوير اصلي نمايند. در حالي كه اگر اعتراضي بود راه هاي متعدد انتخاباتي،  قضايي، پارلماني و ... وجود داشت كه قانون معين كرده بود.
به نظر مي رسد دشمن در اين دوره به دامن زدن به اختلافات قومي دل بسته است. آنچه در انتخابات روسيه اتفاق افتاد طراحي براي ايجاد ناآرامي‎هايي در شهرهاي كوچك و كشاندن آن به شهرهاي بزرگ بود. با توجه به تكثرهاي قومي و مذهبي در كشورمان دشمن به اين موضوع دل بسته است. اما از ريشه ديني اعتقاد مردم غافل است. در مساله انتخابات ریشه های قومی و همشهری گرایی، خویشاوندی، هم زبانی و هم نژادی و رفاقت مطرح نیست، باید بین خود و خدا انسان ببیند چه کسی اصلح و برای اسلام و جامعه اسلامی مفید تر است، حجت شرعی برای رای به چه کسی است و تحت تاثیر هیچ عامل دیگری از جمله باندبازی که انسان را از انجام وظیفه باز می دارد قرار نگیریم.
دنیا گرایی، عدم مرزبندی با بیگانگان و برتری طلبی از مهم ترین عوامل سقوط افراد در فتنه گذشته بود. اگر این ملکه اخلاقی را در خود به وجود آوردیم که به حق و آنچه خداوند تبارک و تعالی برای ما مقرر کرده راضی باشیم و نخواهیم خود را بر دیگران تحمیل کنیم می توانیم از آزمون ها به سلامت عبور کنیم. باید سعی کنیم هر یک از ما فارغ از تعصبات گروهی و فردی منتخب مردم در هر حوزه انتخابی را بپذیریم و به نتیجه انتخابات تن دهیم.
به فضل الهي در انتخابات آينده ما شاهد انتخاباتي پرشور خواهيم بود كه در تكميل انتخابات گذشته بر اقتدار ملي كشور خواهد افزود و با توجه به افزايش بصيرت عمومي در فتنه اخير، مسلما توطئه هاي دشمن براي ايجاد فتنه قومي گرايي و سپس آشوب طلبي همچون هميشه به شكست منتهي خواهد گرديد.