" شما" 15 ساله شد
پانزده سال پیش هفته نامه ای در فضای رسانه ای کشور به وجود آمد که در واقع نه تنها تریبون و ارگان حزب موتلفه اسلامی بود بلکه تریبون تحزب اسلامی نیز محسوب می شد. انتقادهای صریح اما با رعایت اصول اخلاقی و متانت از نکاتی بود که در طول این 15 سال این هفته نامه توانسته در اهداف و مشی خود قرار دهد و به دور از جو سازی ها و دروغ پراکنی رسالت صحیح خود را انجام دهد.
کد خبر: ۴۴۴
تاريخ: ۲۷ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۳:۵۳


پانزده سال پیش هفته نامه ای در فضای رسانه ای کشور به وجود آمد که در واقع نه تنها تریبون و ارگان حزب موتلفه اسلامی بود بلکه تریبون تحزب اسلامی نیز محسوب می شد.
انتقادهای صریح اما با رعایت اصول اخلاقی و متانت از نکاتی بود که در طول این 15 سال این هفته نامه توانسته در اهداف و مشی خود قرار دهد و به دور از جو سازی ها و دروغ پراکنی رسالت صحیح خود را انجام دهد.
به همین منظور پانزدهمین سالگرد این هفته نامه با حضور شخصیت های سیاسی و اعضای شورای مرکزی و همچنین اصحاب رسانه برگزار شد.
این مراسم محمد نبی حبیبی دبیرکل حزب موتلفه اسلامی ضمن بيان خاطرهاي در رابطه با سفر خود به لبنان به دعوت سيدحسن نصرالله اظهار كرد: سيدحسن نصرالله در اين ديدار به نكته جالبي اشاره كردند و گفتند در دنيا تنها دو حزب هستند كه با دستور امام(ره) تشكيل شدند يكي حزب موتلفه اسلامي و ديگري حزبالله لبنان.
وي افزود: تاسيس يك حزب به دستور امام افتخاري است كه نه قبلا نصيب كسی شده و نه در آينده نصيب كسي خواهد شد كه فرمان تاسيس حزبي را حضرت امام(ره) شخصا بدهند.
حبيبي با بيان اينكه افتخار تاسيس حزب با فرمان امام(ره) براي هميشه تاريخ براي حزب موتلفه اسلامي و حزب الله لبنان حفظ خواهد شد تصريح كرد: اميدواريم توان، استعداد و اين همت را داشته باشيم تا از اين خير بي نظيري كه نصيب دو حزب با نيت پاك امام امت شده، پاسدار ارزشهايي باشيم كه مطلوب نظر امام و رهبري است.
دبيركل حزب موتلفه اسلامي همچنين با اشاره به ملاقاتي كه به دعوت حزب بعث سوريه در سوريه داشتهاست، اشاره كرد و گفت: آنها ميگفتند ما يك حزب لاييك هستيم و حكومت را با روش غير ديني اداره ميكنيم و من در پاسخ به آنها گفتم ما با حفظ همه خصوصيات خوب احزاب ثابت كرديم، با يك حزب ديني ميتوان با يك رژيم تا بن دندان مسلح نظير رژيم شاه مبارزه كرد و در پيروزي يك ملت عليه رژيمي با آن همه اقتدار شريك بود. چون موتلفه اسلامي را شريك پيروزي مردم در انقلاب اسلامي ميدانيم.
وی تصريح كرد: ما ثابت كرديم با حزب ديني ميتوان در صحنه اداره كشور حضور داشت و ضمن برخورداري از همه مزاياي تحزب در اداره كشور موفق بود.
در اين مراسم همچنین دکتر اسدالله بادامچیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و قائم مقام دبیر کل حزب موتلفه اسلامی با اشاره به اينکه اين نشريه پانزده سال از فعاليت خود را در خط امام و ولايت فقيه گذرانده است گفت: شروع فعاليت نشريه با امکانات محدودي شکل گرفت اما امروز به همت بلند عزيزان و فعالين حزب توانسته است صفحه درخشاني را در تاريخ مطبوعات باز کند.
اولین مدیر مسوول نشریه شما با بيان اين مطلب که آغاز اين نشريه مصادف با انتخابات دوم خرداد و حاکميت اصلاح طلبان بود اظهار داشت: نشريه شما 8 سال اول فعاليت خود را در دوره اصلاحات گذرانده بود و با اينکه مشي و تفکر دولت اصلاحات غير از هدف حزب موتلفه بود اين نشريه توانست با اخلاق و دلسوزي فعالين، مواضع خود را به خوبي نشان دهد.
وی با بيان اينکه بسياري از علما، فقها و ائمه جمعه به اين نشريه توجه ويژه داشتند تصریح کرد: نشريه شما در طول اين سالها توانست مواضع ارزشمندي را داشته باشد که نمونه آن مسئله حق و سهم ايران از درياي خزر بود.
بادامچيان به موضع جدي حزب موتلفه در نشريه شما اشاره و تصريح كرد: نشريه شما با تيتري جنجالي سهم ايران از درياي خزر را 50 درصد دانست چرا كه در كنوانسيون حقوق درياها نيمي از سهم براي ايران در نظر گرفته شده بود كه اين موضعگيري جدي حزب موتلفه موجب شد دولت در حفظ حقوق ايران موثرتر واقع شود.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی همچنين به انتخابات اشاره كرد و افزود: نقش نشريه شما در برخي مواضع به طور جدي مطرح شده است چرا كه راهنماييها و خط ترسيم شده توسط امام موجب ايجاد برخي تحولات شد.
بادامچيان به برخي راهنماييهاي حضرت امام در اين خصوص اشاره كرد و افزود: ابعاد ترسيم شده توسط امام (ره) موجب شد تا ديدگاه و برداشت مواضع اسلام در ايران متحول شود و نگاه به مسائل اسلامي تغيير پيدا كند.
مدیر مسوول اسبق هفته نامه "شما" با اشاره به اينكه پايهگذار موتلفه اسلامي امام (ره) بوده است گفت:حزب تشكيل شده با احزاب شرقي و غربي و احزاب مليگرا كاملا متفاوت بود چرا كه در اين حزب فضاي جديد آموزشي شكل گرفت.
بادامچيان با اشاره به اينكه نقش حضرت امام(ره) در تمامي ابعاد اين حزب موثر بوده است اذعان داشت: قبل از پيروزي انقلاب حزب موتلفه دبير كل نداشت اما مقتضيات بعد از انقلاب ايجاب كرد كه دبير كل براي اين حزب انتخاب كنيم لذا وجود شخصيتهايي چون محمد نبي حبيبي و حبيبالله عسگراولادي موجب شد پيكرهاي تازه در كالبد اين حزب ايجاد شود.
وي همچنين در ادامه افزود: ظهور اين دو شخصيت بزرگوار موجب شد تا حزب موتلفه اسلامي از ديگر احزاب متفاوت شود كه اين مهم نيز به بركت رهنمودهاي امام و مقام معظم رهبري و نيز ساير بزرگان اسلام همچون شهيد بهشتي، جوادي آملي و ... بوده است.
بادامچيان همچنين به نامگذاري نشريه شما اشاره كرد و ادامه داد: معناي "شما" برگرفته از شهداي موتلفه اسلامي بوده كه اين مفهوم خاص در عين كوتاهي و زيبايي مخاطب را در اين نشريه شريك ميداند.
وي اظهارا داشت: اميد است به بركت اخلاص، صميميت و دلسوزي و نيز خدمات شبانهروزي فعالين نشريه شما مورد عنايت خداوند قرار گيرد تا با شجرهايي طيبه بتوانيم در همه عرصهها به خصوص انتخابات آتي شريك باشيم.
بادامچيان انتخابات آتي را مهم و حياتي دانست و افزود: اميد است تا با ارائه خدمات بيشتر بتوانيم انتخابات آتي را به خوبي برگزار كنيم.
وي نگاه استكبارستيز جهانيان را به انتخابات آتي مهم تلقي كرد و اذعان داشت: ما بايد بتوانيم با افزايش مشاركت حداكثري مردم در انتخابات چشم دشمنان و استكبار جهاني را عليه جمهوري اسلامي كور كنيم و بيداري اسلامي را در سراسر دنيا گسترش دهيم.
اين نماينده مجلس انتخابات آتي را پرشور و دشمن شكن پيشبيني كرد و اظهار داشت: حضور عناصر صالح و سالم كه به دور از هرگونه بداخلاقي و كينه ورزي باشند موجب برگزاري انتخاباتي پرشور خواهد شد.
بادامچيان در پايان تصريح كرد: نمايندگان بايد با اعتقاد انقلابي پاكي مالي، سياسي و مسائل اخلاقي مجلس آتي را به خوبي رقم بزنند و هوشياري ملت نيز با توجه به خطبه تاريخي مقام معظم رهبري در جمعه اخير اين همياري و مشاركت را به طور فزاينده گستردهتر خواهد كرد.
وی همچنين در حاشيه اين مراسم در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی درباره مشتركات فهرست جبهه متحد اصولگرايان و جبهه پايداري گفت: برخي بداخلاقيها و تندرويهاي جبهه پايداري براي همه روشن است كه اين موارد اجازه نميدهد كه آنها در فهرست ليست جبهه متحد قرار بگيرند. طبيعتا جبهه پايداري فهرست جدا خواهند داشت و فهرستهاي فرعي ديگر هم خواهيم داشت.
وي درباره اشتراكات جبهه پايداري و جبهه متحد اصولگرايان اظهار داشت: اين اشتراكات تا هم اكنون كم بوده ضمن اينكه در جبهه متحد مطرح شده است كه هر كس در ليست اين جبهه قرار گيرد در فهرست جبهه پايداري نباشد.
قائم مقام دبير كل حزب موتلفه اسلامي در ادامه با حايز اهميت خواندن انتخابات مجلس نهم گفت: مجلس نهم بايد مملو از عناصر قوي، لايق و مدير و سالمي باشد كه شايسته ملت بزرگ ايران و رهبر انديشمندمان باشند.
اين نماينده مجلس شوراي اسلامي همچنين اظهار داشت: جايگاه ايران در دنيا جايگاه بالايي است و ما يك كشور مقتدر هستيم. اما نميشود يك كشور مقتدر گرفتار بيكاري، گراني مسكن و اجرا نشدن طرحهاي عمدهاش باشد. به همين دليل انتخابات مجلس نهم و رياست جمهوري بعدي حايز اهميت است و رييسجمهور بعدي بايد انسان قوي و پختهاي باشد كه با تدبير كامل به طرف رفع اين مشكلات رود.
دکتر حسن لاسجردي رييس باشگاه سیاسی گفتوگوي حزب موتلفه اسلامی هم در این مراسم گفت: در عالم رسانه از تولد و بزرگداشت هر پديده رسانهاي خوشحال ميشويم، چون بر اين باور هستيم آغاز فعاليت هر رسانه ميتواند بهايي براي فضاي رسانهاي باشد.
وي با بيان اينكه اگر رسانه دقيق به رسالت خود عمل كند در رابطه با روشنگري جامعه موثر خواهد بود تصريح كرد: امروز فضاي رسانهاي با توجه به شتاب عرصه ارتباطات بسيار متفاوت از گذشته است.
این فعال رسانه ای با تاكيد بر اينكه نقش رسانه در آغاز كار خود روشنگري متشكل از آگاهي بخشي و هدايتگري است تاکید کرد: رسانهها امروزه به عنوان لنگرگاه فضاي سياسي فعال هستند و همه كشورها، دولتها و احزاب تلاش دارند از رسانهها استفاده كنند.
لاسجردي با اشاره به اينكه رسانه بال مهم عرصه سياست، احزاب سياسي و نقش آفرين است بیان داشت: امروز رسانه ميتواند شمشير دو لبه باشد. پس در فضاي پر تحول فعلي، رسانه نبايد مورد غفلت قرار گيرد.
وي با اشاره به اينكه امروز رسانهها با انتخاب بين اخلاق و اقتصاد، غافلگيري تحولات عرصه فنآوري، پديده موازي شبكههاي مجازي و توزيع اطلاعات به وفور مواجه هستند گفت: امروز در فضاي انقلاب اسلامي و در فضاي رسانهاي بايد اخلاق مورد توجه قرار گيرد و ما به عنوان كساني كه در حاكميت اسلامي زندگي ميكنيم بايد پرچمداري اخلاق در رسانه را فرياد بزنيم.
رييس باشگاه  سیاسی گفتوگوي حزب موتلفه اسلامي با اشاره به برخي تلاشها جهت كاهش تعلقات ديني و مذهبي و ملي با استفاده از فضاي مجازي گفت: رسانهها در اين راستا بايد موثر و مفيد اقدام كنند و در راستاي مقابله با تلاشهايي در جهت كاهش تعلقات ديني در جامعه گام بردارند. چرا كه فضاي مجازي براي ايجاد دينهاي مجازي مناسب است و ما بايد نسبت به اين موضوع دغدغه لازم را داشته باشيم.
در ادامه این مراسم  محمد مهدي اسلامی مدير موسسه مطبوعاتي "شما" به ارائه گزارشي از عملكرد 15 ساله این هفته نامه پرداخت و در ادامه از مسئولان قبلی این هفته نامه و به ویژه خانواده مرحوم عباس وکیل دبیر سابق گروه اقتصادی این نشریه تقدیر و تشکر شد.