حاج محسن لبانی، یار دیرین امام و رهبری به لقاءالله پیوست پیام تسلیت دبیرکل حزب موتلفه اسلامی نگاهی کوتاه به فعالیت‌های مرحوم لبانی
حاج محسن لبانی از یاران دیرین‌امام و رهبری و از فعالان نهضت انقلاب اسلامی، پس از یک عمر مجاهدت به رحمت ایزدی پیوست.
کد خبر: ۳۶۱۳۱
تاريخ: ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۸

دکتر بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با صدور پیامی درگذشت این یار امام و رهبری و عضو قدیمی موتلفه اسلامی را تسلیت گفت. متن پیام به این شرح است:

انا لله و انا الیه راجعون

بزرگمرد جهاد و تقوا مرحوم حاج محسن لبانی پس از یک عمر مبارزه با طاغوت در کنار شهیدان موتلفه اسلامی و کوشش برای نظام جمهوری اسلامی درخط امام خمینی (ره) و امام خامنه ای به لقاءالله پیوست.

خدمات او به مرحومین و مستضعفین، صندوق های قرض الحسنه و نیز در دوران دفاع مقدس ذخیره ارزشمند او و موجب عزت در دنیا آخرت است.

برای او غفران واسعه و رحمت الهی و اجر مجاهدان را مسئلت داریم و به یاران او در موتلفه اسلامی، ملت بزرگ و به خانواده، فرزندان و بستگان ایشان تسلیت می گوییم.

خداوند همه آنها و ما را در استمرار راه این بزرگان یاری فرماید.

بادامچیان

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی

در ادامه‌ مروری کوتاه داریم بر سوابق و فعالیت‌های مرحوم لبانی و در شماره های آتی خاطرات آن مرحوم را تقدیم خواهیم کرد؛

حاج محسن لبانی مطلق، یکی از پیرغلامان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و از یاران دیرین امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در شامگاه سی ام صفر مصادف با سالروز شهادت حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) دعوت حق را لبیک گفت.

مرحوم لبانی که عمری را در راه اسلام و اهل بیت (ع) گذراند و سوابق مبارزاتی با رژیم ستمگر شاهنشاهی را در طول عمر با برکت خود داشت، از معتمدین و یاران صدیق امام (ره) و رهبری بود.

حاج محسن لبانی، قبل از پیروزی انقلاب نماینده حضرت امام خمینی (رحمت الله) در بازار بود و در جریانات قبل از انقلاب به کمک اعتصاب کنندگان اصناف و کارکنان شرکت نفت شتافت.

وی بعد از انقلاب به همراه مرحوم آیت الله انواری و مرحوم شهید محلاتی به عضویت شورای عالی حج در آمد و همچنین نماینده حضرت امام در سرپرستی صندوق تعاون صنفی به همراه شهید محلاتی و مرحوم حبیب الله عسکر اولادی بود.

در نوجوانی با شهید نواب صفوی آشنا شد و به فعالیت در گروه فدائیان اسلام پرداخت. از سال 1342 به بعد با حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه آشنا شد و در مبارزات علیه استبداد رژیم ستم شاهی همراه ایشان گردید و همزمان به فعالیت در هیئت های موتلفه اسلامی پرداخت و از دهه 1350 ارتباط و همکاری نزدیکی با جامعه روحانیت مبارز تهران برقرار نمود.

طی سالهای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، منزل حاج محسن لبانی مطلق همواره در کنار مجالس توسل به اهل بیت عصمت و طهارت (ع)، مرکز مبارزات و پناهگاهی برای مبارزین و جلسات علیه نظام طاغوت بود و وی با توجه به سابقه مبارزاتی و سیره مذهبی چندین بار توسط ساواک دستگیر شد ولی از مبارزه دست نکشید تا نهضت امام خمینی (ره) به پیروزی رسید.

مرحوم لبانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی هم با مسئولیت هایی که داشت از جمله نماینده امام (ره) و رهبری در بازار تهران، خدمات فراوانی جبهه انقلاب انجام داد و در زمان جنگ تحمیلی هم مسئولیت های گوناگونی تامین احتیاجات جبهه را بر عهده گرفت و خدمات مهمی را در این زمینه ارائه کرد.

حاج محسن لبانی ریاست شورای مرکزی اصناف را برعهده داشته و همچنین عضو مجموعه نماینده و معتمدان امام در بازار همراه با مرحوم حاج سعید امانی بود.

زمانی که امام خمینی رحمت الله علیه تولیت حوزه علمیه مروی را طی حکمی، به آیت‌الله مهدوی کنی دادند، طبق وقف‌نامه، غیر از تولیت، یک نفر هم باید به عنوان ناظر باشد؛ لذا با پیشنهاد حضرت آیت‌الله مهدوی کنی، مرحوم لبانی به عنوان ناظر انتخاب شد که وظیفه نظارت بر تمام امورات مدرسه را بر عهده داشت.

وی از یاران انقلاب اسلامی است که خدمات خویش را رایگان انجام داده اند و معیشت خود را خودشان از کسب تامین کرده اند.

این افراد برای خودشان هیچگاه در پی مقام و موقعیت نبودند و همه عمر با صداقت خدمت کردند رحمت الله علیه