اولیانوف: اکنون توپ در زمین آمریکاست/فعالیت مخفیانه "فرقه عرفان حلقه" در پردیس/بانک آمریکایی: چیزی بدتر از رکود در راه است /تاکید بذرپاش بر وصول مطالبات کشورمان از عراق و ...
کد خبر: ۳۵۷۶۳
تاريخ: ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۸

اولیانوف: اکنون توپ در زمین آمریکاست

نماینده روسیه در مذاکرات وین در مصاحبه‌ای درباره پاسخ ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا گفت: تایید می‌کنم که این پیشنهادات بسیار سازنده و معقول بوده است. توپ اکنون در زمین آمریکاست.

میخائیل اولیانوف مذاکره کننده ارشد روسیه در وین در مصاحبه با شبکه خبری سی ان ان گفت: امیدوارم واشنگتن واکنش مثبتی داشته باشد و اگر این اتفاق بیافتد به احتمال خیلی زیاد یک نشست وزرای کمیسیون مشترک برجام را یا این هفته یا هفته آینده خواهیم داشت.

اولیانوف در خصوص پاسخ ایران به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا نیز گفت: تایید می‌کنم که پیشنهادات بسیار سازنده و معقول بودند. توپ اکنون در زمین آمریکاست.

وی افزود: روسیه تضمین‌هایی برای ادامه کار هسته ای خود در ایران علی‌رغم تحریم‌های آمریکا دارد. ما راضی هستیم. تضمین‌هایی وجود دارد.


تاکید بذرپاش بر وصول مطالبات کشورمان از عراق

یادداشت تفاهم همکاری مشترک میان دیوان محاسبات ایران و عراق به امضای روسای دو کشور رسید.

آقای رافل یاسین خٌضیر رئیس دیوان محاسبات عراق به همراه سفیر این کشور و هیاتی از دیوان محاسبات عراق با حضور در دیوان محاسبات جمهوری اسلامی ایران با مهرداد بذرپاش و سایر مسئولان این نهاد نظارت دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار که به منظور امضای تفاهمنامه همکاری مشترک میان دیوان محاسبات‌های دو کشور انجام شد، پیرامون موضوعات مهمی مذاکره به عمل آمد.

مهرداد بذرپاش ضمن خوشامدگویی به هیات عراقی، گزارشی از اقدامات تحولی در دیوان محاسبات کشورمان را ارائه کرد و از انتشار گزارش تفریغ بودجه سال 1400 شش ماه زودتر از موعد مقرر قانونی، تفریغ‌های دوماهه از نحوه اجرای بودجه سال جاری، راه اندازی مرکز نوآوری و خانه خلاق و فعال شدن سامانه ارتباط مردمی 198 به عنوان برخی از مهمترین عملکردهای این نهاد نظارتی نام برد.

رئیس کل دیوان محاسبات جمهوری اسلامی ایران در ادامه به برخی موضوعات مشترک با کشور عراق پرداخت و با اشاره به قراردادهای منعقده میان دو کشور، درخصوص صادرات گاز و برق، بر وصول مطالبات کشورمان تاکید کرد و خواستار کمک دیوان محاسبات عراق در تحقق این موضوع شد.

اجرایی سازی پروژه‌های مشترک در حوزه نفت به منظور استفاده از ذخایر و حفاظت از منابع مشترک نفتی و گازی و لزوم برنامه ریزی جهت نظارت بر نحوه اجرای پروژه‌‌ها از دیگر موضوعاتی بود که توسط بذرپاش مطرح شد.

بذرپاش سپس به مسایل زیست محیطی و به صورت خاص، پدیده گردوغبار و آلودگی هوا ناشی از ریزگردها پرداخت و سوءمدیریت در بهره‌برداری از منابع آبی را از مهمترین علل بروز گرد و غبار دانست.

عدم تکمیل فرایند مالچ پاشی در مناطق هدف و عدم اجرای طرح بیابان‌زدایی از دیگر موضوعاتی بود که توسط بذرپاش به عنوان مهمترین عوامل ریزگردها از آنها نام برده شد.
سومین موضوعی که توسط رئیس کل دیوان محاسبات کشورمان مطرح شد، پیشنهاد تشکیل سازمان دیوان محاسبات کشورهای اسلامی بود. بذرپاش با اشاره به ظرفیت موجود در کشورهای اسلامی و مسایل مشترک گسترده‌ای که بین این کشورها وجود دارد، تشکیل چنین سازمانی را برای اقدامات مشترک نظارتی و همکاری‌های گسترده‌تر ضروری دانست.

مهرداد بذرپاش در پایان، با تشکر از مهمان نوازی دولت و مردم عراق در ایام اربعین، اظهار امیدواری کرد با همکاری‌های متقابل دو کشور، شرایط برای سفر هرچه بهتر و ارزانتر زایران ایرانی و عراقی در هر دو کشور فراهم شود.

در بخش دیگری از این دیدار، آقای رافل یاسین خضیر ضمن تشکر از میزبانی دیوان محاسبات جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به ظرفیت‌های مشترک ایران و عراق، حضور در ایران و امضای یادداشت تفاهم همکاری میان دو دیوان را نخستین گام در پروژه‌های مشترک نظارتی میان دو کشور دانست.

رئیس دیوان محاسبات عراق با استقبال از پیشنهاد ایران مبنی بر تشکیل سازمان دیوان محاسبات‌های کشورهای جهان اسلام، این اقدام را حرکتی جدید در هم افزایی میان دستگاه‌های نظارتی مالی و انتقال تجربیات قلمداد کرد.

رافل یاسین خضیر با اشاره به ساختار دیوان محاسبات کشورمان و وجود دادسرا و هیات‌های مستشاری و جلسات محکمه، خواستار ارتباط بیشتر و انتقال این تجربیات به دیوان محاسبات عراق شد.

وی ضمن دعوت از آقای بذرپاش جهت حضور در عراق و بازدید از دیوان محاسبات این کشور، اظهار امیدواری کرد با امضای تفاهمنامه همکاری مشترک، اتفاقات مثبتی در آینده‌ی روابط دو دیوان رقم بخورد.

لازم به ذکر است در پایان این دیدار، یادداشت تفاهم همکاری مشترک میان دیوان محاسبات جمهوری اسلامی و جمهوری عراق به امضای روسای دو کشور رسید.

بانک آمریکایی: چیزی بدتر از رکود در راه است

رئیس بانک آمریکایی جی‌پی مورگان چیس به سرمایه‌گذاران درباره احتمال رکود اقتصاد این کشور هشدار داد و تأکید کرد که "چیزی بدتر" از یک رکود سخت ممکن است در راه باشد.

به گزارش راشاتودی، جیمی دیمون، رئیس بانک آمریکایی جی‌پی مورگان چیس، به سرمایه‌گذاران درباره احتمال رکود اقتصاد این کشور هشدار داد و تأکید کرد که "چیزی بدتر" از یک رکود سخت ممکن است در راه باشد.

دیمون طی اظهاراتی که روز شنبه منتشر شد، مدعی شد که اقتصاد آمریکا "قوی" است در حالی که ترازنامه کسب و کارها و مصرف کنندگان "در وضعیت خوبی است".

با این حال، این بانکدار اشاره کرد که در افق "ابرهای طوفانی" از جمله افزایش قیمت نفت و نرخ بهره بالاتر وجود دارد.

وی گفت: وقتی پیش‌بینی می‌کنید، باید متفاوت فکر کنید... ابرهای طوفانی وجود دارد: نرخ‌ها، (سیاست) انقباض کمی، نفت، اوکراین، جنگ، چین.

دیمون گفت: اگر مجبور شوم بر اساس شانس پیش‌بینی کنم باید بگویم احتمال یک فرود نرم 10 درصد خواهد بود. (احتمال) فرود سخت تر یعنی رکود خفیف 20 تا 30 درصد و (احتماال) رکود سخت‌تر نیز 20 تا 30 درصد است.

رئیس بانک جی پی مورگان در ادامه تأکید کرد که احتمال رخ دادن چیزی بدتر از یک رکود سخت نیز بین 20 تا 30 درصد است.

دیمون ماه گذشته هشدار داده بود که تنش های ژئوپلیتیکی، تورم فزاینده، کاهش اعتماد مصرف کننده و عدم اطمینان در مورد افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، همراه با درگیری نظامی در اوکراین، احتمالاً تأثیر منفی بر آینده اقتصاد جهانی خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، اوایل ماه ژوئن نیز رئیس بزرگترین بانک ایالات متحده گفته بود که برای یک "طوفان اقتصادی" آماده می‌شود.


فعالیت مخفیانه "فرقه عرفان حلقه" در پردیس

دادستان عمومی و انقلاب پردیس از دستگیری ۴ نفر از سرشبکه‌های فرقه عرفان توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) در اطلاعات سپاه پاسداران شهرستان پردیس خبر داد.

محمد شیخ‌آرانی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در پی رصد سربازان گمنام امام زمان(عج) در اطلاعات سپاه حضرت علی‌بن موسی الرضا(ع) شهرستان پردیس مبنی بر فعالیت مخفیانه "فرقه عرفان حلقه" در شهرستان پردیس و شهرستان‌های همجوار پس از ماه‌ها رصد و اشراف اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان(عج) در اطلاعات سپاه شهرستان پردیس، 4 تَن از اعضای اصلی و مرتبطان با خارج از کشور و سرشبکه‌های شهرستان‌های شرق استان تهران شناسایی و سپس با دستور دادستانی طی یک عملیات اطلاعاتی بازداشت شدند و پرونده در شعبه ویژه مورد رسیدگی قرار گرفت.

وی افزود: فرقه عرفان حلقه یا عرفان کیهانی با ادعای درمانگری و با تجویزهای فرادرمانی ضمن مداخله در امر درمان هزینه‌های گزافی را بر خانواده‌ها تحمیل می‌کند؛ از سوی دیگر تشویق افراد به رفتارهای خارج از عرف باعث شکاف در خانواده و بعضاً باعث طلاق، تضعیف بنیان خانواده‌ها و یا فرار فرزندان از خانه و همچنین زمینه‌ساز بروز مشکلات اخلاقی برای اعضای ناآگاه می‌شود.

دادستان شهرستان پردیس در ادامه گفت: این افراد با ادعاهای واهی همچون فرادرمانی، شفابخشی، جاذبه درمانی، تشعشع دفاعی و غیره فعالیت غیرقانونی داشته‌اند که البته در پوشش‌های مختلفی همچون اقدامات خیرخواهانه اقدام به جذب افراد می‌نمایند.

شیخ‌آرانی در پایان خاطرنشان کرد: از مردم فهیم درخواست می‌شود ضمن بالا بردن هوشیاری خود نسبت به فعالیت‌های انحرافی فعالان عرفان‌های نوظهور در محیط پیرامونی خود، هرگونه برپایی کلاس، تجمع و فعالیت‌های افراد در این خصوص را ازطریق تلفن 114 ستاد خبری سازمان اطلاعات سپاه استان تهران اطلاع‌رسانی کنند.