اخبار 24 ساعت گذشته:
علت جمع شدن دوربین‌های آژانس در ایران/فائو: امسال تولید گندم در ایران افزایش می‌یابد/دستور رئیسی به صنایع هسا: هواپیمای مسافربری بسازید/وزیر راه: در ساخت 4 میلیون خانه مصریم/بیل‌گیتس: سرمایه‌گذاری در رمزارزها احمقانه است/ایران و روسیه خودروی مشترک تولید می‌کنند و ...
کد خبر: ۳۵۳۳۰
تاريخ: ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۴

سه نفری که سازمان اطلاعات سپاه دستگیر کرد

روابط عمومی کل سپاه طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «با یاری خداوند متعال و با مجموعه اقدامات فنی و اطلاعاتی چندماهه پاسداران گمنام امام زمان (عج) در سازمان اطلاعات سپاه، ادمین‌های کانال‌های نيمه محرمانه، سرائر و سایه‌نويس به اتهام انتشار اسناد طبقه‌بندی شده و تشویش اذهان عمومی دستگیر شدند. افراد بازداشت‌شده درصدد بودند از طریق انتشار اسناد طبقه‌بندی شده، اعتماد بخشی از مخاطبین را کسب کرده و سپس با انتشار اخبار گزینشی و کذب، در میان مسئولین کشور ایجاد اختلاف نمایند. دستگیرشدگان سه نفر هستند که در مدت فعالیت خود، با سوءاستفاده از خلأ قانونی موجود در مدیریت فضای مجازی کشور و از بستر پیام‌رسان تلگرام، اقدامات مذکور را صورت داده بودند. ضمن درخواست از اصحاب رسانه جهت پرهیز از گمانه‌زنی درباره پرونده، اخبار تکمیلی متعاقباً از طریق وب‌سایت گرداب و رسانه‌های رسمی کشور اطلاع‌رسانی خواهد شد.
پنج میلیون برای این شغل عجیب

این روز‌ها با توجه به شرایط اقتصادی و کمبود کار، عده‌ای از راه‌های متفاوت مشغول کسب روزی هستند. یکی از این شغل‌ها داد زنی در مقابل مغازه و پاساژ‌ها است. این کار تعطیلی نداره و از ساعت ۱۰ صبح تا ۸ شب باید دنبال مشتری برای مغازه باشی، روز اول آزمایشی بیا تا ببینم چقدر مشتری وارد مغازه میشه. اگه راضی بودیم ماه به ماه حقوق دریافت می کنید. درآمد هم به تعداد مشتری‌هایی که داخل مغازه می‌شوند بستگی داره. شرایط کاری هم به این صورته که جلوی ورودی مغازه باید تبلیغات کنی. هم تراکت پخش کنی و هم داد بزنی و تبلیغ کنی. معمولا ۳.۵ الی ۵ میلیون تومان حقوق برای این شغل اعلام می‌شود. داد زنی آن دسته از شغل‌ها است که حتی اگر فکر می‌کنید در آن استعداد دارید، هیچ کس به شما توصیه نمی‌کند که دنبال آن بروید، به این دلیل که بعد از مدتی داد زدن حنجره‌ای برایتان نمی‌ماند و علاوه بر آن مشکلاتی مثل درد کمر و پا، همچنین عوارض ناشی از اشعه آفتاب به سراغتان می‌آید.

علت جمع شدن دوربین‌های آژانس در ایران

رئیس انرژی اتمی کشورمان گفت: «فلسفه وجودی برجام به این دلیل بود که در ۲۰ سال گذشته غربی‌ها اتهامات واهی را علیه ایران مطرح می‌کردند. قرار شد آن‌ها تحریم‌ها را لغو و فعالیت هسته‌ای ما محدودتر شود. ما از حقوق مسلم خودمان کوتاه آمدیم تا اتهامات قبلی برای همیشه برداشته و تحریم‌ها لغو شود؛ اما دوباره همان اتهامات قبلی را با مدارک جعلی اسرائیلی تکرار می‌کنند. دلیلی ندارد ما به تعهدات ادامه دهیم، وقتی آن‌ها به تعهدات پایبند نیستند. ارتباطمان را با آژانس قطع نکردیم، بلکه تحت مقررات آژانس فعالیت می‌کنیم؛ اما دوربین‌های اضافه که برای برجام نصب شده بود را جمع کردیم».
فائو: امسال تولید گندم در ایران افزایش می‌یابد

سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در نخستین گزارش خود در مورد چشم‌انداز تولید مواد غذایی در سال ۲۰۲۲، با ابراز نگرانی از کاهش تولید غلات در جهان به دلایلی همچون افزایش قیمت مواد اولیه، بدی آب و هوا و بحران اوکراین، پیش‌بینی کرد درسال جاریزراعی، تولید غلات در ایران ۳۴ درصد افزایش می‌یابد. بر اساسگزارشفائو، تولید غلات ایران از ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تُن در سال گذشته زراعی به ۱۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تُن درسال جاریزراعی افزایش می‌یابد و در این میان، گندم با ۴ میلیون تُن افزایش، بیشترین میزان رشد تولید را به خود اختصاص داده است.

4.4 درصد رشد اقتصادی که در 1400 محقق شد

بانک مرکزی اعلام کرد: «تحقق رشد اقتصادی 4.4 درصدی در سال ۱۴۰۰ در امتداد رشد اقتصادی 4.1 درصدی سال ۱۳۹۹، حکایت از روند رو به بهبود فعالیت‌های اقتصادی کشور به‌رغم تداوم تحریم‌های اقتصادی دارد. بررسی عملکرد رشد اقتصادی بر حسب گروه فعالیت‌های اقتصادی در سال ۱۴۰۰ نشان می‌دهد، رشد ارزش‌افزوده گروه‌های "خدمات"، "نفت و گاز"، "صنایع و معادن" و "کشاورزی" در این سال به ترتیب معادل 6.5، 10.1، 1.1 و 2.6‏‏‏‏- درصد بود که به ترتیب از سهمی معادل 3.6، 0.8، 0.3 و 0.3‏‏‏‏- واحد درصد در رشد اقتصادی سال ۱۴۰۰ برخوردار بوده‌اند.
امیرعبداللهیان: از مسیر مذاکره منتج به نتیجه فاصله نمی‌گیریم

وزیر امور خارجه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از مسیر مذاکره منتج به نتیجه فاصله نمی‌گیرد، گفت: تردیدی به خود راه نمی‌دهیم که تحریم‌ها را بی‌اثر کنیم. حسین امیرعبداللهیان در توئیتی درباره مذاکرات برای رفع تحریم‌ها و اقدم دیروز وزارت خزانه داری آمریکا در اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران نوشت: جمهوری اسلامی ایران از مسیر مذاکره منتج به نتیجه فاصله نمی‌گیرد. وزیر خارجه با بیان اینکه به قانون مجلس (قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها) پایبندیم، یادآور شد: مذاکره را ادامه می‌دهیم، آمریکا را به واقع بینی و فاصله گرفتن از جنون تحریم جدید و آژانس را به رفتار فنی و اجتناب از اقدام سیاسی فرا می‌خوانیم. وی تصریح کرد: تردیدی به خود راه نمی‌دهیم که تحریم‌ها را بی‌اثر کنیم.

دستور رئیسی به صنایع هسا: هواپیمای مسافربری بسازید

رئیس‌جمهور در دیدار روز جمعه‌ای با هسته‌های مرکزی جهاد و پیشرفت در حسینیه جماران، با اشاره به سفر روز پنجشنبه خود به اصفهان و بازدید از صنایع هسا گفت: «زمانی که توفیق خدمت به آستان رضوی(ع) را داشتم به تاتارستان سفر کردم و در آنجا مجموعه هلی کوپترسازی را برای بازدید بنده در نظر گرفته بودند و خدا می‌داند آنچه دیروز در اصفهان دیدم گسترده‌تر و دقیق‌تر از چیزی بود که آنجا دیدم. تمامی انواع پرنده‌ها را با دقت و کیفیت مناسب آنجا می‌ساختند. لذا این را اعلام کردم حتماً از شما می‌خواهم هواپیمای با 72 سرنشین را سریعاً بسازید و قابلیت مصرف داخلی و صادرات دارد. این انتظارِ تحقق‌ناپذیر نیست. هر نیرویی که آماده تحول نیست، حتماً او را در حاشیه قرار دهید و نگذارید در متن بماند». رئیسی در بازدید از این مجموعه صنعتی نیز گفته بود: «شرکت صنایع هواپیماسازی ایران(هسا) مجموعه‌ای از دانایی‌ها را به توانایی تبدیل کرده و آنچه که ما از این شرکت انتظار داریم ساخت هواپیمای مسافربری با رعایت تمامی استاندار‌دهای لازم بین‌المللی است». این شرکت اولین مرکز ساخت انواع پرنده بال ثابت و بالگردان در کشور است و با در دستور قرار گرفتن برنامه ساخت هواپیمای مسافربری، روند تکاملی خود را طی خواهد کرد. ساخت جنگنده کوثر، طراحی و ساخت هواپیمای بدون سرنشین ابابیل، تولید بالگردهای شاهد ۲۷۸، ظفر ۳۰۰، شاهد ۲۷۴، شاهد ۲۸۵، ساخت پروانه با مواد کامپوزیت، تعمیرات هواناو، تولید هواپیمای آموزشی سیمرغ، هواپیمای آبپاش، ساخت و تست ترمز هواپیما، کمک به تجهیز و نوسازی ناوگان ریلی کشور و تأمین تجهیزات موردنیاز حوزه هوایی کشور ازجمله خدمات و تولیدات شرکت صنایع هواپیماسازی ایران (هسا) است.
وزیر راه: در ساخت 4 میلیون خانه مصریم

«رستم قاسمی» در مراسم کلنگ‌زنی طرح مسکن ملی اصفهان گفت: «امروز یک‌میلیون و ۳۵۰ هزار واحد مسکونی در دست ساخت داریم که تا شهریور ۱۰۰ هزار واحد آن تحویل داده می‌شود. باید سریعاً به سقف ۲ میلیون واحد مسکونی برسیم تا بتوانیم در دو بخشِ دومیلیونی تا پایان دولت تعهداتمان را انجام دهیم».
گرانی کمرشکن گاز در آسیا

افزایش سرسام آور قیمت معاملات نقدی گاز طبیعی در آسیا، بعضی از واردکنندگان را ناچار کرد برنامه خرید بیشتر این سوخت را متوقف کنند. معامله‌گران می‌گویند قیمت معاملات نقدی گاز طبیعی مایع (LNG) در شمال آسیا به دلیل ترس از کمبود عرضه جهانی، به مرز ۴۰ دلار به ازای هر میلیون واحد حرارتی انگلیس (mmBtu) نزدیک شد که بالاترین قیمت در سه ماه گذشته است. این قیمت پایه از ابتدای هفته جاری تاکنون حدود ۷۰ درصد رشد کرده و به اوج رکورد فصلی خود رسیده است.

بیل‌گیتس: سرمایه‌گذاری در رمزارزها احمقانه است

بنیان‌گذار مایکروسافت گفت: «بازار رمزارز و NFT هیچ‌ سود و ارزش‌افزوده‌ای برای جامعه بشری ندارد. در هیچ یک از این بخش‌ها سرمایه‌گذاری نکرده‌ام؛ چراکه آن را ایده‌ای برای فریب کاربران می‌دانم. سرمایه‌گذاری روی این چیزها احمقانه‌ است».
توئیت سفیر ایران در مسکو درخصوص روابط با روسیه

سفیر ایران در مسکو تاکید کرد که روسیه برای ایران در زمینه توسعه روابط در اولویت قرار دارد. به گزارش خبرگزاری تاس، کاظم جلالی، سفیر ایران در مسکو در فروم اقتصادی بین‌المللی سنتپترزبورگ گفت: روسیه در اولویت توسعه روابط برای ایران است. جلالی افزود که روابط ایران-روسیه به مرحله جدیدی وارد شده است. او گفت، «اولویت اول ما توسعه روابط با کشور‌های همسایه است

ایران و روسیه خودروی مشترک تولید می‌کنند

در دیدار رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با وزیر تجارت روسیه مذاکراتی برای صفر شدن تعرفه واردات گندم و روغن صورت گرفت و برای تولید مشترک خودرو در ایران توافق شد.
قیمت دلار روز جمعه به
۳۰ هزار تومان رسید
کامران سلطانی زاده رییس شورای عالی کانون صرافان درباره آخرین وضعیت بازار در روز جمعه، اظهار کرد: صرافی‌های عضو بازار متشکل ارزی همزمان با فعالیت این بازار، در روز جمعه نیز به کار خود ادامه داده‌اند و خرید و فروش ارز در روز تعطیل نیز ادامه دارد. به گفته وی، در حال حاضر خرید و فروش‌ها در دو حوزه ارز توافقی و ارز مسافرتی ادامه دارد و مانند روز‌های گذشته، صرافی‌ها در هر دو این بخش‌ها آماده فعالیت و خدمت رسانی به متقاضیان هستند. رییس شورای عالی کانون صرافان درباره آخرین وضعیت قیمت دلار در بازار نیز گفت: بر اساس برHورد‌های انجام شده در حال حاضر دلار در بازار ارز توافقی بین ۳۰ هزار تا ۳۰ هزار و ۳۰۰ تومان قیمت خورده و معامله می‌شود. به گفته سلطانی زاده، نرخ ارز مسافرتی نیز در بازار بین ۲۷ هزار تا ۲۷ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت گذاری شده و معامله می‌شود.

دلار جهانی قد کشید، طلا سقوط کرد
قیمت طلا امروز جمعه با افزایش ارزش دلار و افزایش بازدهی خزانه داری آمریکا کاهش یافت و تقاضا برای شمش با قیمت دلار را تحت تاثیر قرار داد و قیمت‌ها را در مسیر بزرگ‌ترین کاهش هفتگی خود از اواسط ماه مd قرار داد. بهای هر اونس طلا تا ساعت ۱۱ و ۳۶ دقیقه صبح به وقت شرقی با ۱۳.۵ درصد کاهش به ۱۸۴۴ دلار و ۳۰ سنت رسید و طلای آمریکا نیز با ۰.۷۳ دلار کاهش به ۱۸۴۵ دلار و ۳۰ سنت رسید.

شایعه‌سازی برای توقف روند نزولی قیمت ارز!

درحالی‌که بازار در روزهای گذشته شاهد روند نزولی قیمت ارز بود و نرخ فروش دلار در نزد صادرکنندگان به مبلغ ۲۷ هزار تومان رسیده است، به‌یک‌باره خبری با مضمون استعفای علی باقری با استناد به توییت‌های دیروز وی توسط برخی کاربران فضای مجازی منتشر شد. بنا بر اعلام منابع موثق در وزارت امور خارجه، هیچ برنامه‌ای برای تغییر در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان وجود ندارد. گفتنی است توییت‌های روز گذشته باقری، بخشی از سخنرانی وی در اجلاسیه کانون دانشگاهیان ایران اسلامی در دانشگاه تهران بود. به نظر می‌رسد انتشار این شایعه از سوی دشمنان ملت ایران با هدف توقف روند نزولی قیمت ارز است و تکه‌ای از پازل بزرگ فشار حداکثری غرب علیه کشورمان است.
بن سلمان برای اولین بار پس از قتل جمال خاشقجی، به ترکیه می‌رود

یک مسئول ترکیه‌ای اعلام کرد: محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان ۲۲ ژوئن به ترکیه سفر می‌کند. این اولین سفر محمد بن سلمان به ترکیه از زمان حادثه ترور جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول است

ایران سیاسی که ریشه‌هایش تا هند و آفریقا هم کشیده شده است

«علی علیزاده» کارشناس سابق رسانه انگلیسی بی‌بی‌سی و تحلیلگر مسائل سیاسی کشورمان نوشت: «سرود سلام فرمانده رسماً تبدیل شده به مانور ارتش بین‌الملل شیعه از کشمیر تا نیجریه، از هند تا بحرین. نسخه‌های غیرفارسی سلام فرمانده را ببینید تا بفهمید ایران هزار و چهارصد و بیست تا کجاها گسترده خواهد شد. ایران سیاسی درختی است که تنه‌اش در ظاهر در ایران جغرافیایی است، اما ریشه‌هایش زیر خاک تک‌تک کشورهای غرب آسیا و بخشی از شبه‌قاره هند و حتی آفریقا کشیده شده است؛ ریشه‌ای طبیعی که قرن‌ها در خاک در حالت خواب زمستانی بوده و چهل‌ودو سال پیش دوباره فعال شده. حالا دیگر آینده امری تخیلی و انتزاعی نیست. حالا آینده مقابل چشمان ما و در دسترس ما است. سلام ایران هزار و چهارصد و بیست».

اخبار روزانه:
*
علم‌الهدی امام جمعه مشهد:از ابتدا هم اینکه می‌گفتند ما باید به برجام بسازیم، فکر غلطی بود که البته استمرار آن غلط‌تر است، زیرا در هفته‌ای که گذشت، فرصت‌های پررونقی به خاطر دیپلماسی اقتصادی دولت برای جامعه ما پیش آمد.
*
جواد منصوری، نخستین فرمانده سپاه: همین چند وقت پیش رئیس کمیته روابط خارجی آمریکا گفت ایران اسرائیل را به رسمیت بشناسد و بمب اتم هم داشته باشد. مساله ما این مسائل نیست. اسرائیل را به رسمیت بشناسد کاری با ایران نداریم. به نظرم می‌رسد در این مذاکرات به جایی نمی‌رسیم و اشتباه بسیار بزرگی کردیم که کشور را معطل این قضیه کردیم. من فکر می‌کنم آقای رئیسی در این قضیه کاملاً ایمان دارد که حالا شد، شد و اگر نشد نشد، مملکت را با این امکانات بالقوه‌ای که داریم، امکانات بالفعلی که داریم می‌توانیم اداره کنیم. مشکلی نداریم.
* سخنگوی شورای شهر تهران شایعه رفتن زاکانی به دولت را تکذیب کرد. علیرضا نادعلی سخنگوی شورای شهر تهران در مورد شایعه رفتن شهردار تهران به دولت واکنش نشان داد و در حساب شخصی خود در توییتر نوشت: «شهردار تهران و همکاران زحمت‌کش وی بی‌وقفه مشغول خدمت به مردم عزیز تهران هستند. وی افزود: حرف و سخن اخیر درباره رفتن ایشان به دولت شایعه‌ای بیش نیست، شورای اسلامی شهر تهران، همواره مطالبه خدمت بهتر به شهروندان را داشته است و از خادمان شهر حمایت می‌کند

* علیرضا بیگی، نماینده مجلس: اساسا بدون اصلاح قیمت‌های حامل‌های انرژی، اصلاح اقتصادی نمی‌تواند متوازن باشد، زیرا از یک سو قیمت نهاده‌های دامی را افزایش دادند که واقعی در بازار عرضه می‌شود و از سوی دیگر بخشی از اقتصاد کشور همچنان با یارانه اداره می‌شود و من معتقدم دولت آقای رئیسی ناچار خواهد بود که تن به این موضوع بدهد. زیرا شدت خروج سوخت از کشور به حدی است که آقای رئیسی ناچار به این تغییر است و عدم تطبیق هزینه‌های تولید کیلو وات برق و متر مکعب گاز، به نحوی است که دولت را ناچار می‌کند دست به این افزایش قیمت بزند. اما مقامات دولتی در تلاش هستند این موضوع را نفی کنند، ولی در فاصله نه چندان دور ناچار به انجام این موضوع خواهند بود
.
* حاج علی‌اکبری خطیب نماز جمعه تهران با تاکید بر اینکه جامعه مومن باید به تسلط بر فضای مجازی مسلط شود گفت: در عمل به فرمان پروردگار راهی جز تبیین ندارد. زمینه ساز جهاد تبیین فرهنگ عمومی تبیین است. زود باوری، ساده انگاری، ظاهر بینی و شتاب زدگی و تعجیل در قضاوت با خود آگاه و عالم پنداری زمینه‌های خطرناکی است که جامعه را در برابر مخاطرات اخلاقی و امنیتی قرار می‌دهد و فرد مومن را گرفتار مصیبت می‌کند
.
* روابط عمومی سازمان بهشت زهرا:کلیپی کوتاه و هنجارشکن با عنوان "دختران بابا آنتوان" طی روز‌های اخیر در شبکه‌های مجازی بازتاب گسترده‌ای داشته که در آن چند دختر با حجاب نامتعارف در قبر به ایفای نمایشی پرداخته‌اند
. توهین آشکار به مقدسات و باور‌های جامعه اسلامی را که در ویدئوی تبلیغ نمایش دختران بابا آنتون به کار رفت، به شدت محکوم می‌کنیم. به دلیل فیلمبرداری بدون مجوز این گروه در فضای سازمان بهشت حضرت زهرا و هتک حرمت‌های به کار رفته در این ویدئو این موضوع را از مراجع قضایی پیگیری خواهیم کرد.
* خبرگزاری فارس نوشت: موسسه توزیع خواربار انگلیس
(IGD) در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد، انتظار می‌رود، تورم مواد غذایی در این کشور در فصل تابستان ۱۵ درصد افزایش یابد. این موسسه هشدار داد، قیمت‌های بالا تا یک سال دیگر ادامه خواهند یافت. بر اساس این گزارش، بیشترین تاثیر احتمالا بر قیمت گوشت، غلات، لبنیات، میوه و سبزیجات به علت طیف گسترده‌ای از عوامل خواهد بود. از جمله این عوامل، تنش‌های مختلف در شرق اروپا، کاهش تولید در چین به علت محدودیت‌های کرونایی و ممنوعیت صادرات برخی کالا‌های حیاتی مثل روغن پالم و گندم توسط اندونزی و هند. جیمز والتن، رئیس این موسسه به رویترز گفت: «بر اساس تحقیقات ما، بعید است فشار هزینه‌های زندگی به این زودی کاهش یابد.» «ما هم اکنون شاهد این هستیم که خانوار‌ها وعده‌های غذایی را حذف می‌کنند که نشانه واضحی از اضطراب غذایی است