اخبار 24 ساعت گذشته:
کشورهایی که در ساخت «عنکبوت مقدس» نقش داشتند/گاندو ۳ ساخته می شود/چرا دادسرا با آزادی نجفی موافق نیست؟/خلیج گرگان ‌تا سه سال آینده خشک می‌شود/بانک مرکزی: رشد نقدینگی منفی شد/لاوروف: مواضع آمريکا مانع احياي برجام است/ارسال غذا با موشک و ...
کد خبر: ۳۵۲۳۳
تاريخ: ۱۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۰
کشورهایی که در ساخت «عنکبوت مقدس» نقش داشتند

حامی مالی فیلم عنکبوت مقدس، فردی به نام ساموئل حدیدا، مدیر یهودی کمپانی متر‌وپولیتن است. این فیلم، جنگ جهانی علیه مکتب تشیع و حرم علی بن موسی‌الرضا علیه‌السلام است؛ زیرا در تهیه آن کشورها و صنایع سینمایی متعددی شرکت داشته‌اند. این فیلم یارانه‌های تولید را به مبلغ 240 هزار یورو از آژانس تأمین مالی فیلم آلمان، 250 هزار یورو از مدین‌بورد برلین-براندنبورگ، 410 هزار یورو از یورایمجرز، 90 هزار یورو از صندوق تأمین مالی فیلم هامبورگ شلسویگ-هولشتاین و حدود 174 هزار یورو از صندوق فیلم آلمان دریافت کرد».
زاکانی: شهروندان توجهی به این لیست‌ ساختمان‌های ناایمن نداشته باشند

علیرضا زاکانی شهردار تهران، در واکنش به انتشار لیستی مبنی بر اسامی ۱۲۹ ساختمان‌های ناایمن شهر تهران اظهار کرد: به هیچ وجه نه برای این لیست منتشر شده و نه برای سایر لیست‌ها مرجعیتی وجود ندارد. وی با اشاره به اقدامات شهرداری تهران در خصوص ساختمان‌های ناایمن گفت: در شهرداری تهران ستادی تشکیل شده که خروجی آن ستاد، بازبینی گودها و ساختمان‌های شهر است و امکانی را فراهم می‌کند تا ما بتوانیم در جهت استحکام بناهای موجودی که خدمات ارائه می‌دهند و گودهای خطرناک گام برداریم. شهردار تهران تصریح کرد: لیست‌هایی که منتشر می‌شوند جز التهاب در جامعه نتیجه دیگری ندارند، خواسته شهرداری از شهروندان این است که توجهی به این لیست‌ها نداشته باشند. زاکانی با بیان اینکه در مجموعه شهرداری موضوع ساختمان‌های نا ایمن را دنبال می‌کنیم، گفت: در همین راستا از سایر دستگاه‌ها کمک خواسته‌ایم و جلساتی با دادستانی برگزار شده است اما این موضوعی نیست که در مدت کوتاه جمع آوری شود.

گاندو
۳ ساخته می شود

مدیرعامل موسسه اندیشه شهید آوینی گفت: «با توجه به استقبال خوب مخاطبان از گاندو، فصل سوم نیز ساخته می‌شود. فیلم‌نامه در حال نگارش و تولید امسال کلید خواهد خورد. برخلاف ادعای دولت قبل که می‌گفتند سریال جناحی است، در دولت جدید هم آن را می‌سازیم. با توجه به موانع در پیشبرد پروژه‌‌ها در فصل‌های قبلی، دولت کنونی همراه و رفع‌کننده موانع در روند تولید آثار است».

چرا دادسرا با آزادی نجفی موافق نیست؟

وکیل مدافع محمدعلی نجفی دیروز اعلام کرد: «تاکنون سه مرتبه تقاضای آزادی مشروطه شهردار اسبق تهران را به دادسرا تقدیم کردیم که تاکنون با این درخواست موافقت نشده است. علت مخالفت دادسرا با آزادی مشروط امکان ارتکاب جرم از سوی نجفی است. نظر دادگاه بر این است که در صورت آزادی او امکان انجام جرم وجود دارد». نجفی سیاستمدار مشهور جریان اصلاح‌طلب است که در خرداد 1398 همسر دوم خود را در منزل با ضرب گلوله کشت و در دادگاه به قصاص نفس محکوم شد.

خلیج گرگان ‌تا سه سال آینده خشک می‌شود
استاندار گلستان گفت: وضعیت خلیج گرگان به هیچ عنوان مناسب نیست و با روند فعلی تا سه سال آینده خشک خواهد شد، اما با حمایت‌های رئیس جمهور و معاون اول وی، امیدواریم علاج بخشی خلیج گرگان تسریع شود. علی محمد زنگانه در دیدار‌هایی جداگانه با حمید امانی همدانی معاون فنی، امور زیربنایی و تولیدی و فرخ مسجدی رئیس امور آب، کشاورزی و محیط زیست سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار داشت: متاسفانه استان گلستان در حوزه‌های زیربنایی عقب ماندگی‌های قابل ملاحظه‌ای دارد و البته ما اجازه نمی‌دهیم منافع مردم گلستان تضییع شود. استاندار گلستان یادآور شد: باید زمینه استفاده از آب‌های سطحی و آب شیرین کن‌ها در استان تقویت شود. متاسفانه ۱۷۷ روستای استان بصورت سیار آبرسانی می‌شود. وی ادامه داد: وضعیت خلیج گرگان به هیچ عنوان مناسب نیست و با روند فعلی تا ۳ سال آینده خشک خواهد شد، اما با حمایت‌های رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور امیدواریم علاج بخشی خلیج گلستان تسریع شود. استاندار گلستان خاطرنشان کرد: درآمد سرانه مردم استان نصف میانگین درآمد سرانه مردم کشور است و ۷۰ درصد جمعیت روستایی و ۴۰ درصد جمعیت شهری استان جزو ۵ دهک کمتر برخوردارند.

پیام ولی‌فقیه به پاپ

«آیت‌الله اعرافی» مدیر حوزه‌های علمیه در دیدار با رهبر مسیحیان کاتولیک، پیام شفاهی رهبر معظم انقلاب را به پاپ منتقل کرد. آیت‌الله اعرافی در این دیدار گفت: «پس‌ازاینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی از سفر بنده مطلع شدند به شما سلام رساندند و پیشینه شما و ارتباطتان با آمریکای لاتین را ستوده و برخی از مواضعی که در تلطیف روابط بین اسلام و مسیحیت و دفاع از مظلومان اتخاذ نموده‌اید را تحسین و تأکید کردند، ما انتظار داریم که شما همچنان در دفاع از مظلومان عالم و به‌ویژه فلسطین و یمن تلاش کنید و مواضع روشن و شفافی داشته باشید. رهبر معظم انقلاب انتظار دارند که در دفاع از مردم فلسطین اقدام شود و حل آن بر‌اساس آرای مردم و انتخابات میان همه مردم اصیل و فلسطینیان اعم از پیروان همه ادیان نظام حاکم بر فلسطین شکل بگیرد». پاپ نیز اظهار داشت: «سلام مرا به رهبر انقلاب اسلامی ایران و مراجع و بزرگان دینی ایران برسانید؛ ما هم مطالبی را که رهبر انقلاب اسلامی می‌گویند قبول داریم».
شهاب حسینی پیشنهاد بازی در «عنکبوت مقدس» را رد کرده بود

شهاب حسینی در صفحه اینستاگرامش ضمن تبریک صمیمانه به زهرا امیرابراهیمی برای دریاف جایزه از کن نوشت: هیچ نظر و تاییدی نسبت به فیلم، کارگردان و سایر موارد آن ندارم به همان دلیلی که کارگردان فیلم، زمانی که برای فیلم مست عشق در ترکیه بودم ضمن ملاقاتی بازی در این فیلم، به بنده پیشنهاد دادند که به دلیل عدم علاقه به موضوع و نگاه کارگردان، پیشنهاد ایشان را نپذیرفتم.
بانک مرکزی: رشد نقدینگی منفی شد

قائم مقام بانک مرکزی با اشاره به اهمیت سرمایه در گردش برای بنگاه‌های اقتصادی، تاکید کرد: باید در بخش توسعه هم عملکرد خوبی داشت چرا که تامین سرمایه در گردش یعنی آنچه در اقتصاد داریم؛ اما مگر آنچه داریم کافی و وافی است؟ وی با تاکید بر اینکه دولت سیزدهم همراه با بانک مرکزی شده است و گفت‌وگوهای مرتبی داریم تا با هم برنامه‌های کلان را تنظیم کنیم، افزود: بر این اساس شاهد منضبط‌تر شدن دولت هستیم به نحوی که سال گذشته بدهی تنخواه خود به ما را تسویه کرد و در سال جاری نیز به دنبال تنخواه نبوده است. ابوالحسنی ادامه داد: در واقع تلاش می‌کنیم که دولت کمتر نیاز به استقراض از بانک مرکزی پیدا کند که آثار این عملکرد اخیر را می‌توان در آمار نقدینگی پایان فروردین ۱۴۰۱ به ‌نسبت اسفند ۱۴۰۰ ببینیم که رشد نقدینگی منفی بوده است. البته که آثار اصلی و قطعی آن را باید پایان سال سنجید.
اقدامات منطقه‌ای دولت رئیسی در دوره رکود برجام

سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری دیروز گفت: «در سفر آقای رئیسی به عمان حوزه‌ای از همکاری‌ها ورق خورد که سال‌ها معطل مانده بود. ۱۳ سند همکاری امضا شد. در حوزه مراودات اقتصادی بسیاری از پروژه‌ها به اسناد لازم‌الاجرا تبدیل شد. در سفر رئیس‌جمهور تاجیکستان نیز ۱۷ سند در حوزه‌های مختلف امضا شد. کانون توجهی که سیاست خارجی دولت بر منطقه قرار داده در این سفرها به منصه ظهور رسیده و اراده ایران بر ادامه این مسیر است. وزیر خارجه طی روزهای آتی چند دور سفر خواهد داشت که زمینه را برای سفرهای دیگر سران آماده کند».
افزایش تقاضا برای میوه‌های دورریز

اسدالله کارگر، رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی:میوه‌های دور ریز یا میوه‌های پس زده، همیشه مشتریان خاص خود را داشته است.اما آمار از افزایش تقاضا برای این نوع میوه‌ها خبر می‌دهد، افزایش تقاضایی که به گفته کارشناسان، نشانه‌ای از کاهش قدرت خرید خانوارهاست.از جمله راهکارهای کاهش فشار بر خانوارها در تامین میوه، حذف برخی از روش‌های فروش است که قیمت میوه را بالا می‌برد.یکی از روش‌های فروش میوه "روش دستچین" است. این روش فروش چند سال پیش توسط شهرداری ابلاغ شد.بر اساس این روش مشتری می‌تواند در هنگام خرید میوه را انتخاب یا به اصلاح دستچین کند اما، باید ۳ تا ۴ درصد هزینه بیشتر بپردازد.این روش فروش علاوه بر افزایش قیمت برای مصرف کننده موجب افزایش ضایعات نیز شده است
وام
۷۰۰ میلیونی خرید مسکن به کجا رسید؟
مدیرعامل بانک مسکن گفت: شورای پول و اعتبار با افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن برای زوجین تهرانی به ۷۰۰ میلیون تومان موافقت نکرد و در حال حاضر این تسهیلات با همان سقف های قبلی اعطا می شود.
لاوروف: مواضع آمريکا مانع احياي برجام است

وزير امورخارجه روسيه سياست‌هاي آمريکا را مانع به نتيجه رسيدن مذاکرات وين توصيف کرد. سرگئي لاوروف وزير امورخارجه روسيه که به بحرين سفر کرده است، ديروز (سه‌شنبه) در يک کنفرانس خبري درباره وقفه ايجاد شده در مذاکرات رفع‌ تحريم‌هاي ايران و بازگشت آمريکا به برجام که در وين جريان داشت خاطر نشان کرد: موضع آمريکا باعث ناکام ماندن يک راهکار کامل با مشارکت همه طرف‌ها درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شده است. وي در ادامه تاکيد کرد که مسکو همچنان در تلاش‌ها براي حل‌وفصل موضوع هسته‌اي ايران مشارکت مي‌کند.

لاستیک ۸ میلیونی در بازار آزاد ۱۲ میلیون تومان به فروش می‌رسد
کریمی دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی کامیون داران در گفتگو با مهراظهار کرد: در حالی از سوی شرکت‌های سازنده اعلام شده که قرار است نرخ لاستیک سنگین ۳۰ درصد افزایش یابد که همین الان نرخ مصوب لاستیک سنگین از سوی وزارت صمت جفتی ۸ میلیون تومان برای اقلام پُر مصرف تعیین شده ولی در بازار آزاد ۱۲ میلیون تومان هر جفت لاستیک سنگین به فروش می‌رسد. وی علت این نابه سامانی را ضعف نظارت وزارت صمت دانست و گفت: اینکه تایرسازان می‌گویند قیمت‌ها را بالا برده ایم چون سودی کسب نمی‌کنیم، قابل قبول نیست؛ مگر چه میزان می‌خواهند سود کسب کنند که باز هم می‌خواهند نرخ محصولات خود را افزایش بدهند؟ دبیر کانون کامیون داران ادامه داد: اگر این ۳۰ درصد به نرخ لاستیک مصوب افزایش یابد، قطعاً معادل همان به نرخ بازار آزاد لاستیک‌های سنگین افزوده خواهد شد و آنکه متضرر می‌شود، رانندگان هستند.

ارسال غذا با موشک

ارتش یمن برای کمک به نیروها و ساکنان محاصره شده شهر الدریهمی در غرب یمن، اقدام به شلیک موشک به این شهر می‌کند ولی این موشک‌ها منفجر نمی‌شود، بلکه غذا و مایحتاج آن‌ها از آرد، گوشت تا لباس و غیره را به دست محاصره‌شدگان می‌رساند. ارتش یمن هر هفته دو روز اقدام به شلیک ۸ الی ۹ موشک و بعضاً ۱۰ موشک به این شهر می‌کند و تاکنون بیش از ۲۵۰۰ موشک شلیک کرده است. یمنی‌ها نام «موشک غذایی» را به این موشک‌ها گذاشته‌‌اند.
برخی پزشکان به‌ جای استفاده از کارتخوان از بیمار دلار می‌گیرند
!
سازمان امور مالیاتی: بیشتر گزارش‌های مردم از فرار مالیاتی به استفاده نکردن پزشکان از کارتخوان مربوط است و برای آن‌ها پیامک اخطار ارسال خواهد شد.برخی از مراکز درمانی و کلینیک‌ها به‌جای کارتخوان، افراد را به خرید دلار برای پرداخت هزینه خدمات درمانی وادار کرده‌اند.
بانک‌ها دو برابر حاکمیت در بیست سال گذشته پول خلق کردند

محمدحسین حسین زاده بحرینی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تاکنون هدایت اعتبار در اقتصاد ما تبیین درستی نداشته است، گفت: به گواهی آمارهای بانک مرکزی، پولی که بانک‌ها در ۲۰ سال گذشته خلق کردند ۲برابر پولی است که حاکمیت خلق کرد، به همین دلیل وقتی از هدایت اعتبار صحبت می شود با ده‌ها سوال از جنس استفهام انکاری مواجه می‌شویم. در حالی که بانک برای خلق پول به پشتیبانی بانک مرکزی نیاز دارد. بحرینی تصریح کرد: در ۲۰ سال گذشته کل تولید ناخالص داخلی ۰/۳۶ درصد رشد داشته است؛ (رشد تجمیعی) نقدینگی هم ۱۰ هزار و ۲۵۰درصد رشد کرده است.

قدرتی که روزبه‌روز در غزه افزایش می‌یابد

محافل نظامی رژیم صهیونیستی مدعی شدند که از زمان آخرین جنگ غزه در سال ۲۰۲۱، حماس تلاش‌های زیادی برای تقویت و توسعه قابلیت‌های بیشتر برای نیروهای دریایی خود انجام داده است. طبق گزارش پایگاه خبری تحلیلی «عربی ۲۱»، این تقویت و توسعه توانمندی‌های دریایی شامل تجهیز قایق‌های تندرو و جت‌اسکی‌هاست که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا حملاتی را از دریا به خشکی علیه شهرک‌های اشغالی نزدیکی مرزها انجام دهند. رژیم صهیونیستی مدعی شده است که جنبش حماس در تلاش برای بازگرداندن قدرت نظامی، بازسازی بخشی از تونل‌های تهاجمی و تدافعی مجهز به طیف وسیعی از تسلیحات ازجمله موشک‌های دوربردِ دقیق‌تر و مرگبارتر و همچنین تجهیز مداوم موشک‌های ضدپهپاد و هواپیماهای بدون سرنشین است. «ایال وینکو» ژنرال سابق ارتش رژیم صهیونیستی طی یادداشتی در مجله «دفاع اسرائیل» می‌نویسد: «جنبش [حماس] در حال بازسازی واحدهایی مثل نیروهای سایبری و دریایی خود برای مجهز شدن به قایق‌های سریع و جت‌اسکی‌هاست که به آن اجازه می‌دهد تا حملات زمین به زمین را در اسرائیل انجام دهد. حماس به دنبال هدف قرار دادن کشتی‌های نیروی دریایی و زیرساخت‌های حیاتی اسرائیل است که به آن توانایی می‌دهد تا دریا و سواحل را کنترل کند». این در حالی است که اخیراً رسانه‌های عبری‌زبان به فقدان قدرت بازدارندگی رژیم صهیونیستی در برابر حماس اذعان کرده‌اند؛ روزنامه صهیونیستی «معاریو» طی گزارشی اعلام کرد که تل‌آویو در ۱۵ سال گذشته به‌صورت کامل، قدرت بازدارندگی خود را در برابر جنبش مقاومت حماس از دست داده است.
توضیح پزشکی قانونی درباره «شناسایی جسد حسین عبدالباقی
»
رئیس بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران: با طرح برخی شایعات و ابهامات درخصوص متوفی حسین عبدالباقی که هویت وی از طریق بررسی‌های انجام شده و از جمله روش‌های بیومتریک (اثر انگشت) به انجام رسیده بود، لزوم انجام آزمایش ژنتیک مطرح و اقدامات لازم انجام شد.با بررسی پیکر و عدم مشاهده تخریب بافتی، نمونه‌گیری طبق دستورالعمل‌های موجود سازمان از بافت‌های عمقی (عضله) و با توجه به اولویت تعیین هویت متوفی، آزمایش به صورت خارج از نوبت انجام و پروفایل ژنتیکی استحصال و فرآیند مقایسه تطبیقی با پروفایل ژنتیکی مادر و ۳ فرزند وی توسط نرم افزار اختصاصی انجام شد. براساس محاسبات آماری، احتمال صحت روابط مذکور در هر ۴ مورد، بین متوفی با مادر بیولوژیک و فرزندانش، ۹۹.۹۹۹۷ درصد به دست آمد؛ لذا هرگونه شبهه‌ای در مورد صحت این پاسخ و احراز هویت متوفی رد می‌شود. با توجه به استحصال پروفایل ژنتیکی منسوبین درجه یک مفقودین اعلامی در این حادثه، تا کنون دو نفر از این عزیزان از طریق آزمایش ژنتیک شناسایی شده‌اند

اخبار روزانه:
*
روزنامه‌ی جام جم متعلق به صداوسیما با انتشار گزارشی مدعی شد که فیلم «برادران لیلا» ساخته‌ی سعید روستایی «بایگانی» می‌شود. این روزنامه از قول یکی از مقامات ارشد سازمان سینمایی که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، آورده است: «سطح کیفی آثار دلیلی بر تخطی آن‌ها از قانون نیست، چرا که قانون فقط مشمول حال فیلم‌هایی با درجه کیفی پایین نیست. در سینمای هر کشوری، چارچوب و قوانینی تعریف شده که عدول از آن با هر توجیهی اعم از محدودیت زمانی برای ارائه فیلم به جشنواره‌های جهانی و... شایسته نیست. کمااین‌که محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی چندین هفته پیش به‌صراحت اعلام کرده بودند حضور فیلم‌ها در جشنواره‌های خارجی مستلزم اخذ پروانه نمایش و رعایت آیین‌نامه‌های قانونی و دستورالعمل‌های اجرایی است و فیلم برادران لیلا هم فرصت کافی برای طی کردن رویه‌های قانونی در داخل کشور را داشت
* شریعتی نماینده مردم شرق مازندران می‌گوید: مجوز ساخت مجتمع پتروشیمی امیرآباد که در دبیرخانه سازمان حفاظت محیط زیست شماره خورده، کارشناسان زیر مجموعه این سازمان آن را امضا کردند و علاوه بر مصوبه هیات وزیران، مصوبه تامین آب از دریا و تامین خوراک از وزارت نفت دارد بر زمین ماند و حالا موضوع انتقال آن به دامغان مطرح شده است. این موضوع در نامه‌ای که برای برگزاری نشست کمیسیون زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت در تاریخ یکشنبه اول خرداد به چند وزیر ارسال شده، اشاره داشته است، در بند
۵ دستور جلسه این کمیسیون به موضوع بررسی پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست برای ساخت پارک اختصاصی تولید پروپیلن و گاز طبیعی در منطقه امیرآباد مازندران و انتقال آن به دامغان اشاره شده است.

* خبرگزاری باختر: طالبان بنزین ایران را پس فرستاد و اعلام کرد که بنزین ارسالی بی‌کیفیت بوده و با واردکنندگان کالاهای بی‌کیفیت به افغانستان برخورد می‌شود!
* وکیل مدافع محمدعلی نجفی شهردار پیشین تهران گفت: با درخواست آزادی مشروط موکلم از سوی دادستانی موافقت نشد.حمیدرضا گودرزی در این باره اظهار کرد
: موکلم تاکنون سه بار درخواست آزادی مشروط داده است ولی دادستانی با آن موافقت نکرده است. وی افزود: با توجه به اینکه موکلم بیش از نصف مجازات را گذرانده باید آزاد شود ولی چنین اتفاقی رخ نداده است.
*
«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در توییتی نوشت مذاکرات وین درباره برجام از ۱۰ مارس (۱۹ اسفند) دچار وقفه شده است.وی در ادامه ادعا کرد: طبق گزارش رسانه‌های جمعی، ایران در سفر اخیر (انریکه مورا) هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا به تهران درجه خاصی از انعطاف را نشان داد و اکنون منتظر پاسخ طرف آمریکایی است.اولیانوف در پایان تاکید کرد توپ مذاکرات برای تعیین سرنوشت برجام در زمین واشنگتن است.نماینده فدراسیون روسیه در سازمان‌های بین‌المللی روز جمعه هم خواستار رویکرد سازنده‌تر و حرفه‌ای‌تر آمریکا در مذاکرات وین شده بود. اولیانوف در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت: مذاکرات وین درباره برجام دو ماه و نیم است که متوقف باقی مانده است. بنظر می‌رسد آمریکا سعی دارد برخی تحریم‌های اعمال شده توسط دونالد ترامپ بر ایران را حفظ کند.
* خاندوزی وزیر اقتصاد در جمع مدیران سازمان تبلیغات اسلامی عنوان کرد
: اتفاقی که در دوره اخیر شروع شده و ما امیدواریم به برکت نیت و همت شخص آقای رئیس جمهور و دست اندرکاران اجرایی کشور رخ دهد این است که ذینفعان، دست از منفعت جویی از طریق واردات، سوداگری و دلالی دارایی هایی مثل ارز و زمین و سکه بردارند و رو به فعالیت های تولیدی شفاف بیاورند و دولت هم از طریق گرفتن مالیات منصفانه از همین فعالیت ها ارتزاق کند به جای اینکه اتکای خودش را بر درآمدهای نفتی قرار دهد. اگر ما بتوانیم جامعه را به این آگاهی برسانیم که منافع بلند مدت این تحول و تغییر، چقدر زیاد است، آن وقت انتظار می رود ما در سال های آینده در اقتصاد ایران، دیگر شاهد چنین تکانه هایی در اثر فشارهای خارجی نباشیم.
* مدیرکل عملیات پولی و اعتباری بانک مرکزی گفت: در شرایط تورمی اقتصاد نرخ سود خوب کار نمی‌کند. وقتی نرخ سود نتواند روی قدرت خلق پول توسط بانک ها اثر بگذارد، از سیاست های کلان احتیاطی استفاده می کنیم
.
* مفتح قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت: هر گونه تغییر قیمت کالا‌ها باید از طریق سازمان حمایت اعلام شود و تا زمانی که این سازمان تغییرات قیمت‌ها را اعلام نکرده است، هرگونه افزایش قیمت، تخلف محسوب می‌شود؛ بنابراین سازمان حمایت در مورد تغییرات قیمت چه اطلاعیه بدهد و چه اطلاعیه ندهد ملاک قیمت کالاها، قیمت‌های مندرج در سامانه
۱۲۴ سازمان حمایت است؛ بنابراین اگر قیمت جدید کالایی در سامانه ۱۲۴ سازمان حمایت ثبت نشده باشد یعنی در مراجع تصمیم‌گیری قیمت تصویب نشده است. درباره تغییرات قیمت کالا‌ها در بسیاری موارد ممکن است که سازمان حمایت اطلاعیه صادر نکند، اما در سامانه قیمت‌های جدید را اعلام می‌کند و همکان ملاک واقعی است.
* قیمت روغن موتور که مرداد سال گذشته
۴۱ درصد افزایش قیمت را ثبت کرده بود، با مجوز سازمان حمایت دوباره ۲۵ درصد گران شد.
* مدیرعامل شرکت دخانیات ایران گفت: شرکت دخانیات ایران امروز همزمان با هشتاد و پنجمین سالگرد تأسیس شرکت و به مناسبت روز جهانی بدون دخانیات، به مدت
۸۵ دقیقه، فعالیت همه کارخانجات و ادارات خود در سطح کشور را متوقف کرد.