چالش های آموزش حضوری
پیش‌بینی شرایط و چالش های این دورانِ حضوری مدارس، جهت چاره اندیشی، ساده و در عین حال لازم به نظر می رسد .
کد خبر: ۳۴۰۹۰
تاريخ: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۸
زهرا روزبه- پس از گذشت دوسال از آغاز شیوع ویروس کرونا وبه دنبال آن، تعطیلی مدارس و مجازی شدن آموزشِ دانشآموزان، اکنون با تسریع در امر واکسیناسیون به مرحله ی جدیدی از داستان کرونا و آموزش‌‌و‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پرورش رسیده ایم .مرحله ای که نوید‌‌ دهنده ی بازگشت به روال عادی زندگی و بازگشت دانشآموزان به مدارس است .

هر چند این تصمیم بر مبنای اهمیت آموزش حضوری و همچنین پرداختن به امر مهمِ پرورش دانشآموزان حین اموزش حضوری، اتخاذ شده و باتوجه به واکسینه شدن همه گروه های سنی بالای 12 سال و تغییر رنگ کرونایی شهر های کشور از قرمز به نارنجی بوده است اما نمیتوان با قاطعیت از ورود به این مرحله سخن گفت و فعلا به صورت آزمایشی در حال اجراست. چه بسا لازم شود پس از مدتی کوتاه به همان نحوه ی آموزشمجازی بسنده کنیم.

پیشبینی شرایط و چالش های این دورانِ حضوری مدارس، جهت چاره اندیشی، ساده و در عین حال لازم به نظر می رسد .

با توجه به این که در فصل پاییز قرار داریم ، اولین چالشی که با آن رو به رو هستیم احتمال شیوع انواع ویروس ها و آنفولانزا همانند سال های گذشته است. با این تفاوت که در این دوران، تشخیص این مسئله که این علایم، نشانهیکروناست و یا ناشی از آنفولانزا یا ویروس های دیگر است مسئله ی پیچیده ای است و احتمالا طبق آنچه در این مدت توصیه شده و عقل حکم میکند، با دیدن کوچک ترین نشانه های بیماری، دانشآموز ازحضور در مدرسه منع شده و با این روال شاهد غیبت های مکرر دانشآموزان هستیم . در حالت دیگر با شیوع هر ویروسی در کلاس ناچارا باید کل کلاس را تعطیل کرد و دوباره به همان حالت آموزشمجازی روی آورد .که این عدم ثبات و عدم وجود روال ثابت برای حضور دانشآموزان ،معلم و دانشآموزان را سردرگم کرده و به آنان ضربه میزند.

مسئله ی دیگر این است که آیا حضور دانشآموزان اجباری است یا اختیاری؟ اگر اختیاری است مدارس برای اداره ی همزمان دانشآموزان حاضر در کلاس و دانشآموزان مجازی چه تصمیمی اتخاذ کرده اند؟

هم چنین مسئله دیگرآن است که مدارس کشور تا چه حد آمادگی برقراری کلاس درس در شرایط کرونایی را دارند؛ آیا کلاس های مدارس فضای مناسب برای برقراری فاصله اجتماعی را دارند؟ آیا کلاس ها از تهویه مناسب برخوردار هستند؟ دانشآموزان تا چه اندازه پروتکل هارا رعایت میکنند و آیا با گذشت مدت اندکی رعایت پروتکل ها بین دانش آموزان بی معنا نمی شود.

در اخر لازم است اقرار کنیم که آموزش حضوری برای آموزشوپرورش دانشآموزان واجب است و هرگز آموزش مجازی نمیتواند جایگزین آن باشد اما باید بر این مشکلات تمرکز کرد و پس از ارایه ی راه حل مناسب ،دانشآموزان را راهی مدرسه کرد تا با گذشت دوره ی کوتاهی از این طرح شاهد موج های بعدی کرونا نباشیم و پیش از درمان، پیشگیری کرده باشیم.