نمایش دلپذیر فرنگی کاران ایران در آوردگاه جهانی نروژ
ملی پوشان کشتی فرنگی علی رغم یک یار کمتر، نتیجه ای بهتر از آزاد کاران در بازی های المپیک توکیو کسب کردند. دریافت تک مدال طلای ارزشمند توسط محمدرضا گرایی و برنزی که محمدهادی ساروی کسب کرد باعث شد تا فرنگز کاران یک پله بالاتر از کشتی آزاد قرارگیرند.
کد خبر: ۳۴۰۵۳
تاريخ: ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۱
محمد رضا کاظمی- ملی پوشان کشتی فرنگی علی رغم یک یار کمتر، نتیجه ای بهتر از آزاد کاران در بازی های المپیک توکیو کسب کردند. دریافت تک مدال طلای ارزشمند توسط محمدرضا گرایی و برنزی که محمدهادی ساروی کسب کرد باعث شد تا فرنگز کاران یک پله بالاتر از کشتی آزاد قرارگیرند. شاگردان محمدبنا ایضا در میدان جهانی نروژ نیز با استقرار روی سکوی نایب قهرمانی جهان، یکبار دیگر موقعیت برتر خود را تثبیت کردند. پیام مسرت بخش مقام معظم رهبری خطاب به ملی پوشان کشتی فرنگی با یک نکته ویژه همراه بود و آن اینکه در این پیام از مربی فرنگی کاران نیز که محمدبنا باشد قدردانی شده بود. بنا را باید به معنی واقعی کلمه، معمار کشتی فرنگی قلمداد کرد. او اگرچه به همت محمدرضا طالقانی رییس وقت فدراسیون کشتی به عنوان مربی تیم ملی برگزیده شد اما دوران شکوفایی عملکرد سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی زمان ریاست محمدرضا یزدانی خرم رقم خورد. جایی که درسایه حمایت های وی، محمدبنا توانست رفته رفته کشتی فرنگی ایران را از تک ستاره ها به تیم کامل تبدیل کند. حاصل این تلاش ها در المپیک ۲۰۱۲ لندن به بار نشست و فرنگی کاران توانستند در آنجا با کسب ۳ مدال طلا تاریخ ساز شوند. بعدها نیز هرگاه این مربی ارزشمند با فراغ بال در کنار تیم ملی حضور پیدا کرد و با آرامش به کار خود ادامه داد، فرنگی کاران نتیجه گرفتند.

کشتی فرنگی ایران در جهانی اخیر نروژ اگرچه پشت سر روس ها قرار گرفت اما با کسب ۴ مدال طلای محمدرضا گرایی، محمد هادی ساروی، علی اکبر یوسفی و میثم دلخانی و دو برنز محمدعلی گرایی و پژمان پشتام از نظر مرغوبیت و تعداد مدال، نتیجه کم نظیری را رقم زد؛ خصوصا کسب طلای سنگین وزن توسط جوانی به نام علی اکبر یوسفی برای نخستین بار رقم خورد و موجبات خوشحالی مردم را فراهم ساخت. با این وصف از آنجایی که تعیین تیم اول مسابقات جهانی با شمارش امتیاز نفرات شرکت کننده رقم می خورد، در نتیجه، روس ها موفق شدند بالاتر از تمام کشورها، جام قهرمانی را با تیم دوم خود به خانه ببرند و ما نایب قهرمان دنیا شدیم. نایب قهرمانی که کم از قهرمانی نبود و دل مردم را شاد کرد. به خاطر داشته باشیم نخستین عنوان نایب قهرمانی کشتی فرنگی ایران در جهانی ۲۰۰۹ دانمارک با سرمربیگری همین محمدبنا ودر زمان ریاست یزدانی خرم نایب قهرمان دنیا رقم خورد با این وصف عنوان دومی اخیر فرنگی کاران با تعداد مدال های ارزشمند کام مردم را بیش از هر زمان دیگری شیرین کرد.
پس از بازگشت تیم های کشتی آزاد و فرنگی از آوردگاه جهانی ۲۰۲۱ نروژ دستور برگزاری لیگ کشتی صادر شد مسابقاتی که اگر اصولی و هدفدار برگزار شود می تواند هم از نظر مالی قهرمانان این ورزش را منتفع کند و هم به جهت فنی موجبات ارتقا کلاس کشتی گیران و کشف استعدادهای جدید را فراهم کند. البته ملی پوشانی که تازه از میدان جهانی بازگشته اند باید مدتی را استراحت کنند تا به اصطلاح ریکاوری شوند. بدیهی است در رابطه با لیگ، کمیت و کیفیت این مسابقات و ضرورت های آن در آینده نکاتی بیان خواهد شد.