حسن لاسجردی:
ترکیه به دنبال ایفای نقش قدرت برتر در منطقه است
عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی گفت: ترک‌ها مدتهاست که خود را در منطقه به عنوان قدرت برتر یا بلامنازع معرفی می‌کنند و در پی نقش آفرینی در بحران‌های مختلف هستند؛ لذا شما شاهد مداخله آنها در بحران‌های سوریه، یمن و حتی افغانستان برای ایفای نقش قدرت برتر هستید.
کد خبر: ۳۴۰۲۳
تاريخ: ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۲
دکتر حسن لاسجردی عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی و کارشناس مسائل منطقه در خصوص نقش ترکیه در مسائل باکو گفت: با توجه به سیاستهایی که ترکیه با عنوان همراهی با ترک زبانان در منطقه و ایجاد ملت واحد ترک دارد این عامل سبب همکاری با کشور آذربایجان شده است.

وی افزود: ترکها مدتهاست که خود را در منطقه به عنوان قدرت برتر یا بلامنازع معرفی میکنند و در پی نقش آفرینی در بحرانهای مختلف هستند؛ لذا شما شاهد مداخله آنها در بحرانهای سوریه، یمن و حتی افغانستان برای ایفای نقش قدرت برتر هستید.

این کارشناس مسائل منطقه با تأکید بر پیوندهای زبانی و قومی ترکیه و آذربایجان تصریح کرد: ترکها به دنبال استفاده از فرصتهای منطقهای هستند و در آذربایجان نیز در صفبندی این کشور با ارمنستان با توجه به ماجراهای قومی و زبانی و علاقههای سیاسی در مقابل ارمنستان قرار گرفتند و تجربه ترکها در حوزههای اقتصادی بهویژه در زمینه نفت و بازرگانی و زیربنایی سبب پیوندهای محکم آنها با آذربایجان شده است.

لاسجردی به این سوال که دیپلماسی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در منطقه و در قبال رفتارها و مواضع ترکیه باید به چه صورت تنظیم شود ،پاسخ داد: با توجه به اینکه ما در دورههای مختلف با ترکیه در ارتباط بودیم به طور نمونه ترکها در زمان جنگ تحمیلی روابط بازرگانی و بانکی مناسبی با ما داشتند و بعد از جنگ نیز در دولتهای مختلف با آنها همکاریهای موثری داشتیم و اکنون در دوره فعلی در تلاش هستیم تا با همسایگان خود روابط مناسبی داشته باشیم و به نوعی قرابت جغرافیایی مانع همکاری نباشد.

لاسجردی با اشاره به موضع ابتدایی ترکیه در قبال کشورهای خط مقاومت نظیر سوریه و عراق یادآور شد:اگر چه بین ما و ترکیه در برخی از بحرانهای منطقهای اختلاف وجود داشت اما در نهایت این کشور با ما همکاری کرد و در مجموع به نظر میرسد به رقم اختلافنظرهای موجود ترکیه دارای ظرفیتهایی است که میتوان از آن استفاده کرد.

وی با اشاره به حل مشکل کودتای ترکیه توسط ایران و روابط اقتصادی با این کشور تصریح کرد: ما تلاش کردیم از قابلیت های موجود متقابل استفاده کنیم و تلاش ایران در راستای ادامه ارتباط با ترکیه و حل مشکلات فیمابین است.