تصمیمات جانبدارانه کنفدراسیون فوتبال آسیا؛
چرا پرسپولیس باید در ریاض بازی کند؟
متاسفانه فدراسیون فوتبال و دستگاه ورزش ما در زمان اعلام‌میزبانی عربستان رسما اعتراضی به Afc نداشتند و سکوت وخاموشی اختیار کردند!
کد خبر: ۳۳۸۸۷
تاريخ: ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۳
احمد میرزائیان- سپردن بازیهای مراحل نیمه نهایی تا فینال مسابقات جام باشگاههای آسیا به عربستان را باید در ادامه تاثیر پذیری ای اف سی قلمداد کرد.آنجا که دلارهای نفتی و حاتم بخشی کشورهای حوزه خلیج فارس مانع از اجرای عدالت در برگزاری مسابقات می شود.

چگونه است نمایندگان عربستان به بهانه نداشتن روابط دیپلماتیک از حضور در ایران طفره می روند،اما نماینده ما باید در سخت ترین شرایط در ریاض حاضر شوند؟

این اقدامات یکسویه و جانبدارانه کنفدراسیون فوتبال آسیا در تضاد جدی با بازیهای جوانمردانه است و عدالت را زیر سوال می برد!

عجیب تر آنکه پس از انجام مراسمقرعه کشی در مالزی و رویارویی پرسپولیس با الهلال، مجوز حضور تعداد محدودی تماشاگر هم به میزبان داده شد!

متاسفانه فدراسیون فوتبال و دستگاه ورزش ما در زمان اعلاممیزبانی عربستان رسما اعتراضی به Afc نداشتند و سکوت وخاموشی اختیار کردند!

اگر این میزبانی به امارات داده می شد،هواداران ایرانی مقیماین کشور به ویژه در شهر دبی قطعا با حضور در ورزشگاه حامی بازیکنان ما بودند،اما این شرایط در ریاض مهیا نیست و..

دیدار الهلال با پرسپولیس روز ۲۴ مهر ماه در ریاض برگزار می شود.النصر دیگر نماینده عربستان هم میزبان الوحده امارات خواهد بود.

برنده این دو دیدار روز ۲۷ مهر ماه با هممصاف خواهند داد تا نماینده منطقه غرب آسیا در فینال جام باشگاهها مشخص شود.

در منطقه شرق آسیا هم چونبوک موتورز کره با اولسان هیوندای ژاپن دیدار می کند و پوهانگ استیلرز هم با ناگویا گرامپوس دیداری حساس خواهند داشت.

با توجه به اینکه تیمملی در روزهای ۱۵ و ۲۰ مهر ماه باید با امارات و کره دیدار کند،باید شرایطی فراهم کرد تا وحید امیری،مهدی ترابی و میلاد سرلک به عنوان سه بازیکنکلیدی بلافاصله به اردوی پرسپولیس ملحق شوند.

از جمله محدودیت های دیگر پرسپولیس عدم صدورمجوز برای استفاده از یکمهاجمخارجی بود.فصل تعطیلات لیگ باشگاهی هم از دیگر نکات مهمی است که بازیکنان را از شرایط مسابقه دور کرده است.

همانطور که بارها کارشناسان و نمایندگان رسانه ها تاکید داشتهاند،باید تقویم مسابقات باشگاهی را با رقابتهای جام باشگاههای آسیا و فیفا منطبق کرد.

هر ساله باپایان یافتنمراحل مقدماتی فوتبال آسیا و لیگ برتر با کوچ بی رویه بازیکنانباشگاهی مواجه می شویم.

در همین دورهپرسپولیس مغانلو،نورالهی وکنعانی را از دست داد.اما الهلال جدا از شرایط میزبانی فرصت یافت تا موسی مارگا و هم بازی طارمی را از باشگاه پورتو جذب کند.

پریرای برزیلی دیگر بازیکنگرانقیمتی بود که از باشگاه وست برومویچ انگلیس جذب شد.آنها هفت ملی پوش هم دارند و برای قهرمانی دندان تیز کرده اند.پرسپولیس که دو بار به فینال راه یافته است،این بار در سایه سختکوشی و اتحاد و کار گروهی در صدد تکرار موفقیت های گذشته است.

یک نکته در باب قهرمانی ورزش این است که قهرمانی و مدالآوری هم مثل خیلی از چیزهای دیگر عالم درست و نادرست دارد، سالم و ناسالم دارد. بعضی از قهرمانیها یا مدالآوریها سالم نیست، ناسالم است؛ ارزشمند نیست. شما نمونههای این را در دنیا خیلی دیدهاید؛ از ناداوریها و بند و بستهای سیاسی و رشوه دادنهایی که در برخی از میادین ورزشی بینالمللی اتّفاق افتاده بگیرید تا کاری که یک ورزشکار ممکن است بکند، از موادّ نیروزا، دوپینگ و مانند اینها استفاده کند، تا آنجایی که یک ورزشکار به مدد وطنفروشی یا به مدد خودفروشی به مدال دست پیدا میکند؛ این مدال هیچ ارزشی ندارد، این قهرمانی ارزش ندارد؛ این ضدّ ارزش است؛ این قهرمانی آن قهرمانی ارزشمند نیست.