تحقیقی پیرامون اهمیت و گستره امر به معروف
والاترین هدف حکومت صالحان بر روی زمین
والاترین هدف حکومت صالحان بر روی زمین را اقامه نماز و احیای امر به معروف و نهی از منکر معرفی می‌کند: "الذین ان مکناهم فى الارض اقاموا الصلوة و آتوا الزکوة و امروا بالمعروف و نهوا عن المنکر"
کد خبر: ۳۳۷۱۴
تاريخ: ۰۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۹
اگر بخواهیم همه اهداف خرد و کلان قیام امام حسین علیه السلام را در یک جمله خلاصه کنیم میشود احیای امر به معروف و نهی از منکر.

اما براستی این دو واجب از چه اهمیتی برخوردارند و چه گستره و دامنه ای را شامل می شوند که امام جان خویش را فدای احیای آنها مینماید.

اولا این دو فریضه نه مختص زمان امام که پیشینه ای از بدو حضور بشر بر کره خاکی دارد. حضرت آدم (ع) نخستین آمر به معروف بود و پس از او هر حرکت، قیام و اصلاح معنوی در سطوح خرد و کلان که صورت گرفته زیر سایه این دو فریضه بوده و هست. در جای جای قرآن نیز مستقیم و غیر مستقیم به این مساله اشاره می شود.

در باب اهمیت آن نیز همین بس که همه خیرات و نیکی ها در پرتو آن دو به اجرا در میآیند و کمرنگ شدن آنها مساوی است با کمرنگ شدن همه واجبات و پررنگ شدن محرمات الهی.

قران کریم نخستین وظیفه همه پیامبران را امر به معروف و نهی از منکر بر میشمرد:

«ما در میان هر امتى، پیامبرى را مبعوث کردیم که مهم ترین وظیفه آنان دو چیز بود: یکى امر به یکتاپرستى که بزرگ ترین معروفهاست (ان اعبدواللّه )، و دوم نهى از اطاعت طاغوتها که بزرگ ترین منکرهاست (اجتنبوا الطاغوت).»

در سوره اعراف نیز تاکید میکند که اولین وظیفه پیامبر اکرم امر به معروف و نهى از منکر بوده است. حتی بهترین امت بودن امت اسلامی را مشروط به احیای این دو واجب میداند. این اهمیت تا بدانجاست که در قرآن، این دو در کنار ایمان به خدا ذکر شده اند یعنی اگر فراموش شدند ایمان نیز از جامعه رخت بر خواهد بست.

قرآن همچنین والاترین هدف حکومت صالحان بر روی زمین را اقامه نماز و احیای امر به معروف و نهی از منکر معرفی میکند: "الذین ان مکناهم فى الارض اقاموا الصلوة و آتوا الزکوة و امروا بالمعروف و نهوا عن المنکر"

در نگاه ائمه نیز این دو فریضه از اهمیت فوق العاده ای برخوردارند. پیامبر اکرم آمر به معروف و ناهی از منکر را جانشین خدا بر زمین میداند. مولای متقیان نیز همه خوبی ها را در یک کفه ترازو و این دو واجب را در کفه دیگر نهاده و تفاوت آنها را همچون تفاوت قطره در برابر دریا بر میشمرد!

رمز و راز این اهمیت عجیب در این است که اگر این دو فراموش شوند به تدریج جامعه از همه خیر و خوبی ها تهی میگردد و قوام و استواری همه واجبات در گرو امر به معروف و نهی از منکر است.

حضرت على (ع) در این باره مى فرماید: "قوام و جوهره وجودىِ شریعت امر به معروف و نهى از منکر است."

همین اهمیت است که وجود نازنین سالار شهیدان را بر آن میدارد تا جان خود و خانواده و احباء خویش را در طبق اخلاص بگذارد تا جلوی محو تدریجی ارزشها بدلیل از بین رفتن امر به معروف و نهی از منکر در جامعه بگیرد و امروز بر ماست که مراقب باشیم نگذاریم مبادا با فراموشی ارزشها و سکوت صالحان، جامعه به سمت اضمحلال و نابودی معنوی سوق داده شود.