اخبار 24 ساعت گذشته:
واکنش پلیس به اعلام محل مأموران در مسیریاب‌ها/بازداشت چند مدیر آب خوزستان/اژه‌ای: جلوه‌های آزادی مشروع در جامعه تبیین شود/مرزهای ایران با ترکیه دیوارکشی می‌شود!/افزایش قیمت خودرو در بازار راکد/شبکه خبری قطرخطاب به بوش پسر: خفه شو!/تحریم‌ها میزبانی را از ایران می‌گیرد؟ و...
کد خبر: ۳۳۶۱۲
تاريخ: ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۶

رسانه چینی: سخنرانی آمریکا برای تغییر موضع ایران فایده‌ای ندارد

خبرگزاری شینهوای چین در مطلبی درباره سفر اخیر «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا به کویت نوشت: «هرچند آنتونی بلینکن در سفر اخیر خود به کویت گفت واشنگتن آماده بازگشت به وین برای مذاکره با ایران است، اما این سخن برای تغییر موضع ایران در احیای برجام فایده‌ای ندارد و با توجه به اقدام یک‌جانبه نامشروع آمریکا در خروج از برجام و موضع سخت آقای رئیسی، رئیس‌جمهوری منتخب در مقابل آمریکا، این سخن برای تغییر موضع ایران در مذاکرات احیای برجام مثمر ثمر نخواهد بود». این گزارش می‌افزاید: «رهبر ایران نیز گفته‌اند آمریکا در مذاکرات اخیر هیچ پیشرفتی نداشته و موضع بسیار سختی داشته و حتی اگر آمریکا متعهد به لغو تحریم‌ها شود، آن را عملی نمی‌کند». در این مطلب تأکید شده است، موضع ایران این است که آمریکا باید ابتدا همه تحریم‌ها را لغو کند. ایران فقط در صورت مشاهده لغو این تحریم‌ها به برجام برمی‌گردد. تهران همچنین افزودن محتوای جدیدی به برجام در مذاکرات وین را نمی‌پذیرد.

واکنش پلیس به اعلام محل مأموران در مسیریاب‌ها

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ ضمن اشاره به همکاری پلیس راهور با برخی از این مسیریاب‌های داخلی، گفت:«این نرم‌افزارها محل دوربین‌ها و حضور مأموران و تیم‌های گشتی ما را نشان می‌دهد و اتفاقاً ما هم از آن استقبال می‌کنیم. ما دنبال کمین و جریمه خودروها نیستیم، بلکه همان‌طور که بارها گفته‌شده، هدف ما اصلاح رفتار است؛ بنابراین پلیس موافق هرگونه اطلاع‌رسانی است که از طریق آن بتوان تغییر رفتار را در رانندگان ایجاد کرده و ایمنی کاربران ترافیکی را افزایش دهد».
سفر قریب‌الوقوع رئیس‌جمهور عراق به ایران

به گزارش العربیه، فؤاد حسین وزیر خارجه عراق گفت: «به‌زودی، برهم صالح رئیس‌جمهور عراق به تهران سفر می‌کند تا درباره موضوعات مختلف گفت‌وگویی با مقام‌های ایران داشته باشد». این سفر در ادامه سفر چند روز پیش نخست‌وزیر این کشور به آمریکا انجام می‌شود.
بازداشت چند مدیر آب خوزستان

دادستان اهواز: معاون برنامه‌ریزی شرکت آبفا، مجری پروژه، پیمانکار، ذی‌حساب شرکت آبفا و همچنین مدیرعامل سابق شرکت بازداشت شدند. برخی سوء جریانات در قراردادهای خرید تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در شرکت آبفای خوزستان و همچنین مشکلات سیستم هدایت آب‌های سطحی فاضلاب و دخیل بودن برخی کارکنان فعلی و سابق در موضوع و تبانی با برخی پیمانکاران، علت تشکیل پرونده‌ بوده است.

تیغی که در گلوی آمریکاست!

هم‌زمان با مواضع ضد ایرانی افرادی همچون وزیر خارجه آمریکا مبنی بر نامحدود بودن زمان مذاکرات، وال‌استریت ژورنال به نقل از مقامات آمریکایی ادعا کرده است که واشنگتن قصد دارد تحریم‌هایی را علیه توانمندی موشکی و پهپادی ایران وضع کند. این تحریم‌ها همواره بوده و چیز جدیدی نیست، لذا رسانه‌ای کردن دوباره این تهدیدات از چند منظر قابل‌توجه است: 1- کارنامه بوش، اوباما و ترامپ نشانگر سه اصل محوری علیه ایران است: حذف توان هسته‌ای، حذف جایگاه منطقه‌ای و حذف توان پهپادی- موشکی. از همین‌رو همواره گفته‌اند توافق با ایران یا بر سر همه‌چیز است یا هیچ، چنانچه هرگز برجام را اجرا نکردند و بر برجام‌های موشکی و منطقه‌ای تأکید داشتند. ادعای وال‌استریت ژورنال نشان می‌دهد بایدن هم همان مسیر را در پیش گرفته است. 2- سناریوی آمریکا از یک‌سو بر حفظ بدنه و زیربنای تحریم‌ها و از سوی دیگر بر اصل اجبار ایران به دادن امتیازات فراوان درازای حداقل امتیاز استوار است، لذا با این عملیات روانی به دنبال اجرای این دو گزینه است. 3- آمریکایی‌ها اذعان دارند که ایران اقتدار پهپادی آن‌ها را به چالش کشیده‌ و با توان موشکی خود موجب تضعیف موقعیت آمریکا در میان متحدانش در غرب آسیا شده، لذا با کشاندن دامنه تحریم‌ها به عرصه موشکی و پهپادی، به دنبال پوشاندن این تحقیر است. 4- اخیراً مقامات صهیونیست، توان موشکی و پهپادی ایران را تهدیدی برای خود دانسته‌اند. همچنین دبیرکل شورای همکاری خلیج‌فارس خواستار بازگشایی مسائل موشکی، پهپادی و منطقه‌ای در مذاکرات برجام شده‌ است. آمریکا با اعلام این تحریم‌ها می‌خواهد خود را پیگیر امور صهیونیست‌ها و اعراب نشان دهد. اکنون توانمندی ایران در این حوزه همچون تیغی در گلوی سران آمریکا فرو می‌رود.
اژه‌ای: جلوه‌های آزادی مشروع در جامعه تبیین شود

رئیس قوه قضاییه گفت: «برخی انحصارها در کشور، شکاف طبقاتی ایجاد کرده است و ما به دنبال شکستن این انحصارها خواهیم بود. باید جلوه‌های آزادی مشروع در جامعه تبیین شود. مشخص نکردن مصادیق آزادی‌های مشروع، حالت انفعالی ایجاد خواهد کرد. هنوز مقوله گسترش عدالت که در قانون اساسی بر آن تصریح‌شده، به نحو کامل تبیین و دنبال نشده است.

مرزهای ایران با ترکیه دیوارکشی می‌شود!

سید «علی قائم‌مقامی» با اشاره به احداث دیوار امنیتی ترکیه در نقطه صفر مرزی با ایران گفت؛ دولت ترکیه این دیوار بتنی را برای پیشگیری از نفوذ گروه تروریستی «پ ک ک» و ... در دست احداث دارد. وی با اشاره به اینکه تاکنون سه کیلومتر از این دیوار احداث شده است، افزود: «طول دیوار تا آخر سال به ۶۳ کیلومتر خواهد رسید که کار احداث آن توسط سه شرکت ترکیه آغاز شده است».کارشناس مسائل ترکیه با اشاره به اینکه نیروی زمینی ارتش ترکیه نیز ۱۱۰ کیلومتر خندق به عرض چهار متر و به عمق چهار متر حفر کرده است، تصریح کرد: «۳۰ کیلومتر دیگر خندق حفر خواهد شد. البته در طول نقطه صفر مرزی ترکیه با ایران ۴۴ پاسگاه و ۳۵ قلعه مسکونی و ۲۲ قلعه سنگی وجود دارد». دیوارکشی مرزی یکی از راهکارهای کنترل عبور و مرور در مرزهاست که با اهداف متفاوت ضدتروریستی، قاچاق انسان، مواد مخدر و انواع کالاها اجرا می‌شود. علاوه بر مرزهای مشترک با ترکیه، کشورمان طی سال‌های اخیر در جنوب شرقی و در مرز مشترک با پاکستان نیز اقدام به بهره‌گیری از این روش برای کنترل تردد گروهک‌های تروریستی و قاچاق مواد مخدر نموده است.
افزایش قیمت خودرو در بازار راکد

در بازار کم رونق فروش خودرو، قیمت برخی از خودروهای داخلی بازهم افزایش پیدا کرد. در حال حاضر مشاهدات بازار نشان می‌دهد سایپا ۱۱۱ به مرز ۱۴۰ میلیون تومان رسیده است. علاوه بر این کوئیک دنده‌ای ۱۵۳ میلیون تومان، ساینا ۱۴۷ میلیون تومان و تیبادو ۱۴۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. در بازار امروز خریدوفروش خودرو پژو ۴۰۵ جی‌ال‌ایکس ۲۱۶ میلیون تومان، پژو پارس ۲۵۰ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ دو ۲۲۵ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ صندوقدار ۲۷۶ میلیون تومان، رانا پلاس ۲۳۳ میلیون تومان، سمند ال ایکس ۲۱۸ میلیون تومان و پژو ۲۰۷ اتوماتیک ۳۸۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد.
ادعای بی‌اساس رژیم صهیونیستی درباره ایران

شبکه ۱۳ تلویزیونی رژیم صهیونیستی رسماً ایران را به دست داشتن در حمله به کشتی تجاری خود در دریای عمان متهم کرد. ارتش آمریکا نیز اعلام کرد، کارشناسان مواد منفجره نیروی دریایی این کشور معتقدند نفت‌کش رژیم صهیونیستی نزدیک سواحل عمان در دریای مکران، هدف یک حمله پهپادی قرار گرفته است. برخی منابع انگلیسی برای اولین بار، روز جمعه از هدف قرار گرفتن یک کشتی در نزدیکی سواحل عمان خبر دادند. ساعاتی بعدازاین گزارش، وزارت دفاع انگلیس در بیانیه‌ای ادعا کرد که کشتی هدف قرار گرفته شده تحت مالکیت رژیم صهیونیستی بوده است.
رشد همزمان قیمت‌ها در بازار ارز، طلا و خودرو

نرخ دلار که بعدازظهر چهارشنبه گذشته در حدود ۲۵ هزار و ۲۹۰ تومان تعیین شده بود، دیروز به بیش از ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. به نظر می‌رسد احتمالاً برخی خبر‌های سیاسی منفی موجب این رشد قیمت شده است. به گزارش خراسان، در این حال و در شرایطی که قیمت طلای جهانی رشد نسبی یافت، قیمت طلا و سکه با افزایش روبه رو شد. بر این اساس، هر گرم طلا با حدود ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان افزایش به یک میلیون و ۱۰۸ هزار تومان رسید. هر قطعه سکه نیز با حدود ۱۹۸ هزار تومان رشد حدود ۱۱ میلیون و ۳۸۰ هزار تومان قیمت خورد. به موازات دلار و طلا، بازار خودرو نیز روز گذشته شاهد رشد قیمت‌ها نسبت به یکی دو هفته اخیر بود.

شبکه خبری قطرخطاب به بوش پسر: خفه شو!

پایگاه خبری شبکه الجزیره در یادداشتی به قلم ستون نویس ارشد خود، «جورج بوش» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا را به خاطر مواضع اخیرش درباره افغانستان به باد انتقاد گرفت و در تیتر خود نوشت، «بوش! خفه شو». در این یادداشت آمده است: «جورج بوش قاتل جمعی است. او اکنون باید در کنار «رتکو ملادیچ»، قصاب بوسنی، یک تخت در زندان لاهه داشته باشد و تا حالا باید چندین جلد کتاب در زندان می‌نوشت نه اینکه آزاد بچرخد و درباره اوضاع افغانستان مصاحبه کند. وی نوشت، اما همان‌طور که همه می‌دانیم، جهان جای عادلانه‌ای نیست؛ بنابراین مثل همه روسای جمهور پیشین آمریکا که در داخل و خارج مرتکب جنایت شدند و قسر در رفتند، جورج بوش هم الآن آزاد و در حقیقت بی‌خیال و بی‌دغدغه است. اکنون دو دهه بعد از توهمات فاجعه‌بار و حماقت‌های مرگبار و کشنده بوش، نتایج دروغ‌های ساختگی که به آغاز جنگ‌های خانمان‌سوز منجر شد، آشکار است؛ میلیون‌ها نفر کشته و به لحاظ فیزیکی و روحی زخم‌خورده هستند. جان‌های بی‌شمار دیگری در اردوگاه‌های پناه‌جویان از بیماری یا آسیب‌های دیگر از بین رفته‌ و کشورهای زیادی درگیر خشونت، افراط‌گرایی و فرقه‌گرایی شده و در ناامیدی و ویرانی مطلق به سر می‌برند». بوش در مصاحبه خود با یک شبکه آلمانی، تصمیم آمریکا و ناتو برای خارج کردن نظامیانشان از افغانستان را اشتباه محض خوانده بود.

تحریم‌ها میزبانی را از ایران می‌گیرد؟

شب گذشته شهاب الدین عزیزی خادم، رییس فدراسیون فوتبال که در استادیوم شهرقدس حضور پیدا کرده بود، در مورد میزبانی تیم ملی گفت: این مساله وابسته به وجود VAR در استادیوم آزادی است و میزبانی ایران هنوز کامل قطعی نشده. تاریخ دقیقی درباره راه‌اندازی VAR نمی‌توانم بگویم. کمیته‌ای قوی با حضور فغانی و آقای کامرانی‌فر تشکیل شده است. بخشی از مراحل راه‌اندازی VAR در اختیار ماست، ولی بخش دیگر آن به تحریم‌ها بستگی دارد.

انتقاد پژمانفر از نحوه اجرای پروژه انتقال نفت «گوره جاسک»

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازدید میدانی خود از پروژه انتقال نفت «گوره جاسک» گفت که این پروژه به بدترین شکل اجرا شده است. حجت الاسلام نصرالله پژمانفر در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «به همراه مدیران دستگاه‌های نظارتی از پروژه انتقال نفت «گوره جاسک» در حال بازدید میدانی هستم. متاسفانه این پروژه مهم طبق گزارشها به بدترین شکل، اجرا و زودهنگام به بهره‌برداری رسیده است. ‏سعی خواهم کرد جمع بندی خود را به همراه مستندات در گزارش‌های مستمر به شما ارائه نمایم

‌اخبار روزانه:


احمد معصومی‌فر در صفحه توئیتر خود درباره ضرب و شتم یک ایرانی در سوئد، نوشت: « اطلاع یافتم یکی از ایرانیان در روز عید غدیر مورد ضرب و شتم شدید ماموران بازداشتگاه در سوئد قرار گرفته. برای اطمینان از سلامتی وی درخواست ملاقات فوری کردم». سفیر جمهوری اسلامی ایران در استکهلم در ادامه نوشت: «بی‌حرمتی و تعدی به حقوق اتباع کشورم را تحمل نخواهم کرد. موضوع را تا شناسایی و مجازات خاطیان پیگیری می‌کنم».
*مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق اظهار کرد: از آن دسته از مشترکانی که بیش از دو برابر الگو یعنی ۶۰۰ کیلو وات ساعت در ماه مصرف دارند میزان برق مازادی را که مصرف می‌کنند، به طور متوسط با نرخ خرید برق از نیروگاه‌های تجدید پذیر محاسبه می‌شود، یعنی بهای برق این مشترکان به ازای هر کیلو وات ساعت ۸۰۰ تومان است.
*اسلامی، وزیر راه درباره سامانه طرح اقدام ملی مسکن که به طور موقت از دسترس خارج شده است، تصریح کرد: این سامانه در حال بازیابی مجدد و نوسازی است؛ آن‌هایی که ثبت نام کرده اند، اطلاعاتشان موجود است و کسی مشکل ثبت نام مجدد نخواهد داشت
.
*تن‌ها چند روز به پایان دولت دوازدهم باقی مانده است، اما بعد از سال‌ها هنوز تکلیف حدود
۲۲۵۰ خودروی باقی مانده در گمرک مشخص نیست، هر چند که رایزنی‌ها در این خصوص همچنان ادامه دارد و به تازگی نیز وزارت کشور با ارائه پیشنهاد‌هایی از رئیس جمهور خواسته است تا در این باره بررسی‌هایی صورت گیرد و وضعیت را روشن کند.