نقش های پیشران و فرابخشی در عرصه ورزش؛
شاخصه های وزیر مطلوب
در برهه کنونی و در انجام رسالت مجریان امور، انتظار این است که در بحث سند تحول و بیانیه گام دوم انقلاب به نگاه تخصصی و سپردن تکالیف به نیروهای انقلابی و تحصیل کرده که به دانش روز ورزش مجهز هستند،اهتمام ویژه ای صورت‌گیرد.
کد خبر: ۳۳۶۰۷
تاريخ: ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۵
احمد میرزاییان- مردم ورزش دوست و علاقه مند ایران اسلامی اینروزها امیدوارانه به عملکرد ورزشکاران کشورمان در آوردگاه مهم المپیک توکیو می نگرند، تا در یک عرصه بین المللی توان و شایستگی خود را به منصه ظهور برسانند.

در این راستا،بحث معرفی کابینه جدید رئیس جمهور منتخب هم کانون توجه همگان قرار گرفته و اهالی ورزش با چشمانی تیزبین موضوع انتخاب وزیر ورزش را تعقیب می کنند.

اینکه وزیر ورزش باید دارای چه ویژگی ها ،تخصص ها و تواناییهای لازم باشد،به کرات سخن گفته شده و تحلیل ها و نقدهایی مبسوط از سوی کارشناسان و خبرگان ورزش ارائه و پیشنهاداتی هم ضمیمه شده است.

متاسفانه در سنوات گذشته هیچگاه به این دیدگاههای کارشناسی متخصصان و استخوان خرد کرده های ورزشی توجه نشده است.در این گیرودار عمدتا افراد سیاسی و نیروهای نزدیک به جناح ها بر مصادر امور قرار گرفته اند که فاقد تخصص و بینش علمی ورزشی بوده اند.

در برهه کنونی و در انجام رسالت مجریان امور، انتظار این است که در بحث سند تحول و بیانیه گام دوم انقلاب به نگاه تخصصی و سپردن تکالیف به نیروهای انقلابی و تحصیل کرده که به دانش روز ورزش مجهز هستند،اهتمام ویژه ای صورتگیرد.

شایسته نیست در مباحث انتخاب کابینه نگاه درجه چندم به ورزش داشته باشیم.

ایننگاه غلط در ادوار گذشته اساس ورزش ما را مختل کرد و به بیراهه برد.

پذیرفتنی نیست که مانند گذشته با انتخاب یک وزیر ،لهجه آن وزارتخانه دچار تغییر اساسی شود و مدیران کار بلد علوم دانشگاهی و متخصصان ورزشی بیرون گود بمانند.

امروز همگان باور داریم که توجه به ورزش قهرمانی از اولویت خاصی برخوردار است.

امروز همه پذیرفته اند که حضور ورزشکاران ما در المپیک ها ،مسابقات جهانی و آسیایی از درجه و مراتب بالایی برخوردار است.باید در این زمینه سرمایه گذاری و برنامه ریزی دقیقی صورت گیرد.

امروز به لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری و ایجاد امکانات لازم برای قهرمانان و ورزشکاران رشته های مختلف کمبودهای زیادی داریم.

لازم است با نگاه ویژه مجلس و تلاش گسترده دولت گام موثری در این راستا برداشته شده و عقب ماندگی ها جبران شود.

اما در کنار این مسائل لازم است به مشارکت دادن عامه به سوی ورزش همگانی اهتمام جدی داشته باشیم.

امروز نوجوانان و جوانان ما با فقر حرکتی روبرو هستند و خانواده ها به دلیل مشکلات معیشتی انس کمتری با ورزش و تحرک جسمانی دارند.

امروز شوربختانه باید گفت: رسیدگی به امور جوانان و نوجوانان در وزارت ورزش مغفول مانده و مورد بی توجهی قرار گرفته است.

امروز فقط اسمی در وزارت ورزش و جوانان باقی مانده و درمیدان عمل،مطالبات فرهنگی ،اجتماعی و ورزشی جوانان مورد غفلت قرار گرفته است.

از طرفیکمبود اماکن ورزشی،آپارتمان نشینی،شیوع ویروس کرونا و قرنطینه های خانگی،تغذیه نامناسب و ترویج بازیهای رایانه ای،تعطیلی مدارس و دانشگاهها -،همه و همه- باعث کم تحرکی جوانان شده و همه را به زندگی در فضای بسته وادار نموده است.

ادامه این رویه قطعا سلامت جامعه را تهدید و کشور را با مخاطرات تازه روبرو خواهد کرد.بنابراین نقش ورزش همگانی را در دولت جدید باید جدی گرفت و برای تعمیم و گسترش این فعالیتها در جای جای کشور طراحی کرد و برنامه داشت.

در این راستا توسعه زیر ساختها و اماکن ورزشی و افزایش بهره وری را باید در اولویت قرار داد.

البته دستگاه ورزش به تنهایی نمی تواند انتظارات جامعه را برآورده ساخته و تحولی ملموس در بحث ورزش همگانی ایجاد کند. لازم است شهرداریها،ادارات و سازمانهای دولتی و لشکری و بسیج و مراکز دانشگاهی هم وارد میدان شده و با عزم و اراده جدی مدد رسان وزارت ورزش وجوانان باشند.

ایجاد پلی ارتباطی با این نهادها و سازمانها،نیازمند شناخت درست و درک اصولی از سوی وزیر ورزش جدید دارد.وزیری که با آگاهی و روحیه جهادی و انگیزه مضاعف وارد این،عرصه شود،قطعا حضورش برای ورزش مفید فایده خواهد بود .در این اثنا رسانه ها و وسایل ارتباط جمعی هم گام به گام با او حرکت خواهند کرد و...