به بهانه گلایه مندی اخیر رهبری از مسئولان ؛
تبعات ناگوار بی توجهی به توصیه های امام المسلمین
اما حق‌ من‌ بر شما آن‌ است‌ که‌ در پیمان‌ خود نسبت‌ به‌ ولی‌ امر وفادار باشید، درحضور و غیاب‌ دولتمردان‌ در رفع‌ و تذکر دادن‌ به‌ مسؤ‌ولین‌ مربوط‌ بکوشید. دستورات‌ صادره‌ را (در تمامی‌ ابعاد سیاستگذاری‌ دولت) با جان‌ و دل‌ پذیرا باشید. و هرگاه‌ - در پیش‌آمدها - فرا خوانده‌ شوید، بی‌درنگ‌ اجابت‌ کنید
کد خبر: ۳۳۵۹۸
تاريخ: ۰۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۳
حجت الاسلام علی تبریزی- مقام معظم رهبری پس از زدن واکسن ایرانی به بیان نکات قابل توجهی در خصوص عدم توجه به توصیه های مکرر گذشته ایشان در خصوص موضوع آب خوزستان اشاره کردند. به همین مناسبت بر آن شدیم تا نگاهی به تبعات عدم پیروی از ولی امر و امام المسلمین در تاریخ و سیره اهل بیت بیندازیم.

اگر خود ماجرای غدیر را با دقت بررسی نموده و دلایل تشکیل سقیفه و خانه نشینی امیرالمؤمنین را جستجو کنیم قطعا مهمترین عامل، عدم تبعیت و بی توجهی به فرمایشات نبوی بود. نتیجه آن هم خسارات سنگین دنیوی و اخروی برای جامعه اسلامی تاکنون بوده و هست.

در ماجرای امام مجتبی علیه السلام نیز همین ضعف مشاهده میشود تا به دوران سیدالشهدا میرسیم. به یقین یکی از مهمترین عوامل وقوع ماجرای عاشورا همین بی توجهی نسبت به توصیه های امام است.

عدم شناخت جامعه در موضوع امامت و جایگاه امامت حادثه عظیم عاشورا را به وجود آورد و بعد از رحلت پیامبر هرچه انحراف جامعه از امامت بیشتر شد، انحرافات دیگر نیز فزونی گرفت.

جالب است بدانیم در سال 58 هجری در مکه مکرمه (یعنی دو سال قبل از شهادت امام) امام حسین علیه السلام خطبه ای برای حدود 200 نفر از خواص و صحابه در منا خواندند. حضرت فضائل علوی را برشمردند و درباره غدیر روشنگری کردند. همچنین به ضعف جامعه در عدم تبعیت از امام تذکر دادند. نتیجه بی توجهی خواص چه شد؟ شهادت مظلومانه ولی خدا و یارانش.

مولای متقیان در بخشی از خطبه 34 حضرت در رابطه با حقوق متقابل امام و أمت میفرماید:

"اما حق من بر شما آن است که در پیمان خود نسبت به ولی امر وفادار باشید، درحضور و غیاب دولتمردان در رفع و تذکر دادن به مسؤولین مربوط بکوشید. دستورات صادره را (در تمامی ابعاد سیاستگذاری دولت) با جان و دل پذیرا باشید. و هرگاه - در پیشآمدها - فرا خوانده شوید، بیدرنگ اجابت کنید."