حمیدرضا ترقی:
دولت روحانی توجهی به راه‌حل‌های احزاب برای مشکل کشور نداشته است
نایب رییس شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی گفت: تاکنون دولت حسن روحانی هیچ بهایی به احزاب و جایگاه احزاب نداده و اصلاً توجهی هم به نظرات و راه‌حل‌های احزاب برای حل مشکل کشور نداشته است.
کد خبر: ۳۲۷۱۰
تاريخ: ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۱

نایب رییس شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی گفت: صرفاً دولت با راه‌اندازی مجدد خانه احزاب سر احزاب را گرم کرده و بعضی جلساتی هم که در تهران و سایر شهرستان‌ها توسط وزارت کشور برگزار شده ظاهری و رفع تکلیف بوده است.

حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سیاسی شبکه خبری تهران نیوز، وضعیت احزاب را در کشور مساعد ندانست و اظهار کرد: اصولاً این تصور که ارائه مجوز به احزاب جدید می‌تواند به نفع کشور و دموکراسی باشد، از پایه و اساس اشتباه است. تکثر احزاب نه‌تنها مفهوم تقویت دموکراسی را در خود جای نداده، بلکه بازی با تحزب و بدنام کردن احزاب در جامعه محسوب می‌شود؛ به‌گونه‌ای که تعدد احزاب هیچ نقشی نمی‌تواند در بهبود وضعیت جامعه و پیگیری مطالبات مردم داشته باشد.

وی گفت: من فکر می‌کنم اصولاً اگر به جایگاه احزاب در قانون نگاهی بیندازیم و وضعیتی که الان احزاب در آن قرار دارند به این نتیجه پی می‌بریم که به‌طور کلی تکثر احزاب یک نقطه منفی برای فرهنگ تحزب به حساب می‌آید و نه‌تنها به تحزب هیچ خدمتی نمی‌شود، بلکه ضربه زدن به فرهنگ تحزب در جامعه تلقی می‌شود و حتی چنددستگی و عدم انسجام را در جامعه به همراه دارد که در این شرایط احزاب نمی‌توانند کارکرد مطلوبی در فضای سیاسی کشور ایفا کنند.

فعال سیاسی اصولگرا درباره عملکرد دولت تدبیر و امید در تعامل با احزاب عنوان کرد: دولت آقای روحانی چندین بار به مناسبت‌های مختلف مانند مناسبت‌های افطاری، نشست‌هایی را با احزاب داشته و احزاب هم مواضعشان را در این جلسات مطرح کرده‌اند، اما در اصل دولت به خواسته‌ای مطرح‌شده از سوی احزاب در این جلسات توجهی نکرده است و صرفاً با تشکیل مجدد خانه احزاب سر احزاب را گرم کرده و بعضی جلساتی هم که در تهران و سایر شهرستان‌ها توسط وزارت کشور برگزار شده ظاهری و با هدف رفع تکلیف انجام شده است.

وی بیان داشت: تاکنون دولت حسن روحانی هیچ بهایی به احزاب و جایگاه احزاب نداده و اصلاً توجهی هم به نظرات و راه‌حل‌های احزاب برای حل مشکل کشور نداشته است.

ترقی تصریح کرد: دولت تدبیروامید برخلاف شعارهایی که سر می‌دهد، بودجه‌ای به احزاب اختصاص نداده و اگر هم اختصاص داده آنقدر ناچیز است که مسئولان احزاب نمی‌توانند چراغ فعالیت حزبی خود را روشن نگاه دارند و قطعاً این نوع رفتار دولت برخلاف قانون است.